Sari la conținut

Postări Recomandate

pinoinul e montat corect.

m-am uitat ochiometric si sunt aliniate foaia cu pinionul,dar totusi... lantul lasa urme pe foi, dar la mine doar pe partea dreapta a foii :) .

oricum dupa 7000 de km e doar o adancitura pe foaie cam de 0.3 mm.

multumesc

intreb in necunostinta de cauza, cand sta pe central si tragi de bascula ai cumva joc in rulmentii de la bascula?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, verifica si intinzatoarele de lant, sa fie la fel si pe stanga si pe dreapta.

uita-te dupa sageata de pe gradatii (daca se mai vede), nu dupa prezon, ca prezonu are capu mai mare intr-o parte si te pacaleste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la intinzatoare e bine, dupa gradatii m-am uitat. oricum nu-mi fac atatea griji din cauza aia, am verificat cat tot ce era simplu de verificat, si uzura aceea e chiar infima.

acum am o alta dilema. roata are unu mic joc, mic mic, la exterior, unde e cauciucul cam de 1-2 mm maxim. am desfacut roata, am vericicat rulmentii. cei doi din roata sunt buni, dar cel de la foaie are un joc (si se invarte un pic mai usor decat ceilalti), atat de mic ca doar cu axul bagat in el si miscat, am reusit sa-i vad jocul, daca era cu o sutime mai mic nu reuseam sa-l vad deloc. intrebarea e: are rost sa-l schimb sau nu rulmentul acela? cineva spunea ca acel rulment si de nou are un mic joc, pentru ca e pe bine, nu pe role. simeringurile oricum le schimb, sa fiu sigur ca nu intra nici un gram de apa acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rulmentii au defel joc. E specificat pe ei, C2 sau C3. Ceva legat de coeficientul de dilatare/turatii etc. La cum descrii cred ca i ar trebui niste vaselina dar ...ca sa il schimbi iti trebuiesc ceva scule de baza si un 20ron pt alt rulment

» Post actualizat in 30 Jun 2015 10:09

Nu reusesc sa te urmaresc. In prima faza am inteles ca foaia are uzura mare, acuma parca zici ca e normala, de la cum calca lantul.

Zici de joc la roata. La bucsile de cauciuc sau unde. Spune exact unde e jocul, X Y Z

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

treaba cu foaia e alta. nu are uzura mare, doar ca lantul mananca din lateralul ei, in partea interioara, inspre spite. dar uzura dupa 7000 de km e doar abia sesizabila cu unghia, 0.2mm-0.3mm. (am zis ca nu mai iau in seama lucrurile astea marunte)

ce ma nedumereste acum este un joc la roata, nu din bucsile de cauciuc, ci punand-o pe cricul central, pun mainile pe roata spate pe cauciuc, o mana sus si una jos, si incep sa misc, cu una impingand iar cu cealalta tragand, apoi invers. asa verific jocul la rumenti. astfel, am un joc cam de 1-2 mm la extremitatea rotii, adica la cauciuc.

am desfacut roata si am verificat rulmentii, (am scos butucul cu foaia de pe roata) cei 2 rulmenti de pe roata ii vad in stare f buna, dar rulmentul de pe butucul foii are un joc, f mic, abia sesizabil cu ochiul liber.

imi cer scuze pentru limbajul mai greoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schimba toti cei 3 rulmenti. Ia din comert ca sunt mai ieftin. Uzura laterala a foii provine de la uzura acestor rulmenti, mai ales a celui de la foaie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Caut sa cumpar proiectoare de genul

http://www.banggood.com/CREE-U5-Motorcycle-LED-Headlight-Waterproof-High-Power-Spot-Light-p-941300.html

Sau daca ma puteti indruma unde as putea gasi cu disponibilitate

Daca aveti careva o pereche disponibila va rog sa ma contactati

0740138555 Paul

Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caut sa cumpar proiectoare de genul

http://www.banggood.com/CREE-U5-Motorcycle-LED-Headlight-Waterproof-High-Power-Spot-Light-p-941300.html

Sau daca ma puteti indruma unde as putea gasi cu disponibilitate

Daca aveti careva o pereche disponibila va rog sa ma contactati

0740138555 Paul

Multumesc !

 

Am exact modelul asta de proiectoare. Sunt foarte multumit de ele. Le-am cumparat de aici :

 

https://www.facebook.com/BBCRacing

 

Am primit si un intrerupator de montat pe ghidon. Pretul nu e asa de mic ca si pe site-ul tau, dar tinand cont ca si-au pus si ei un castig, mi s-a parut ok (a fost 290 de lei).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am exact modelul asta de proiectoare. Sunt foarte multumit de ele. Le-am cumparat de aici :

 

https://www.facebook.com/BBCRacing

 

Am primit si un intrerupator de montat pe ghidon. Pretul nu e asa de mic ca si pe site-ul tau, dar tinand cont ca si-au pus si ei un castig, mi s-a parut ok (a fost 290 de lei).

subscriu la multumirea ta

am si eu pe mobra si drept sa spun, lumina de la far e cam degeaba

doar ca trebuie reglate in asa fel incat sa nu deranjezi traficul noaptea

merita toti banii

singurul lucru "deranjant" e ca trebuie sa comuti cele trei faze(intens, mai putin intens si stroboscop) succesiv, pana la pozitia dorita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut domnilor,am si eu o intrebare,sunt convins ca s-a mai discutat problema asta,dar nu am timpul necesar sa rasfoieac toate paginile acestui topic,fapt pentru care rog pe cinwca sa-mi spuba daca termostatul dw tico potriveste pe 650 rd11.Am inteles ca ar merge.Multumesc,mult!

» Post actualizat in 19 Aug 2015 07:49

Salut domnilor,am si eu o intrebare,sunt convins ca s-a mai discutat problema asta,dar nu am timpul necesar sa rasfoieac toate paginile acestui topic,fapt pentru care rog pe cinwca sa-mi spuba daca termostatul dw tico potriveste pe 650 rd11.Am inteles ca ar merge.Multumesc,mult!Scuze pentru greseli scriu de pe telefon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se potriveste cel de Tico in mod sigur. Ieri l-a schimbat un prieten la un Ta de 2004.

 

Salut domnilor,am si eu o intrebare,sunt convins ca s-a mai discutat problema asta,dar nu am timpul necesar sa rasfoieac toate paginile acestui topic,fapt pentru care rog pe cinwca sa-mi spuba daca termostatul dw tico potriveste pe 650 rd11.Am inteles ca ar merge.Multumesc,mult!

» Post actualizat in 19 Aug 2015 07:49

Salut domnilor,am si eu o intrebare,sunt convins ca s-a mai discutat problema asta,dar nu am timpul necesar sa rasfoieac toate paginile acestui topic,fapt pentru care rog pe cinwca sa-mi spuba daca termostatul dw tico potriveste pe 650 rd11.Am inteles ca ar merge.Multumesc,mult!Scuze pentru greseli scriu de pe telefon.

problema rezolvata,se potriveste la fix termostatul de tico...multumesc pentru raspunsuri

stie cineva unde gasesc o perina de pasager pentru top case givi monokey 46l........multumesc mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, daca intereseaza pe cineva, vand saua mea dupa ce am luat-o pe cea a colegului de mai sus, imi placea ca are tapiteria originala in stare buna si era rosie. A mea este scobita putin pe locul pilotului, a fost retapitata de Darian si din pacate a crapat putin materialul la 2 ani dupa ce am tapitat-o asa ca are banda care se vede in poza, sa nu intre apa.


» Post actualizat in 02 Sep 2015 09:30

https://drive.google.com/open?id=0By59eQyc09PZVnFHOTU0S1FQUXlwUW1kbEVtRVpZaFBVdzhR

 

https://drive.google.com/open?id=0By59eQyc09PZSmowemZud0U0NERuS1lRLUoxQUJQTnVUbG53

 

https://drive.google.com/open?id=0By59eQyc09PZMkVkaERMbVpTaVlLRC1aVXBSYnJKN21TQk9j

 

pozele pe google drive ca nu merg urcate aici

Editat de varg-voshod
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-mi incerc norocul si aici:

 

Are idee cineva ce dimensiuni au saibele de langa melcul de la vitezometru de la un Transalp de 600?

 

piesa #16 din link-ul urmator: http://www.bike-parts-honda.com/pieces-honda-detail-5953-13MS8J42-XRV650K-1989-F__1000-AFRICA+TWIN+650.html

 

 

Stiu ca roata e identica cu cea de pe Africa Twin RD03 (650)..

 

Am schimbat un melc nou nout acu 1 luna si s-a fu.tut iar, si acum cand sa-l schimb, mecanicul mi-a zis ca nu am cele 2 saibe acolo (de fapt eu l-am intrebat daca sunt, pt ca vazusem in fisa tehnica 2 saibe acolo, fix langa melc)

 

Ca sa nu stau cu mobra pe dreapta ca boul prea mult pana comand 2 ''saibe'', are idee careva ce dimensiuni sunt ca sa caut sa le pun.. ?

 

N-as vrea sa montez iar melcul nou cumparat (al 2-lea ) si sa se fu.ta iar dupa 2-3 saptamani

Editat de Bogdan03
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...