Sari la conținut

Postări Recomandate

cam cat de mare este modulul&circuitul de ABS de la XL700V?

 

merge instalat pe 650?

Pompa de ABS e o hurdughie destul de mare sub sea si ceva conducte ce trec pe sub rezervor. Iti trebuie senzori pe ambele roti, pluc ca nu stiu daca etrierii pe fata sunt identici intre cele 2 mobre. Nu stiu cum e la cea de 650, dar la cea de 700 un piston de pe fata e actionat de pedala de frana, celelalte 5 pistoane (2+3) de maneta fata. Etrierul din stanga parca are 2 suruburi de aerisire, unul pentru circuitul de la maneta fata si celalalt pentru circuitul de la pedala spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pompa de ABS e o hurdughie destul de mare sub sea si ceva conducte ce trec pe sub rezervor. Iti trebuie senzori pe ambele roti, pluc ca nu stiu daca etrierii pe fata sunt identici intre cele 2 mobre. Nu stiu cum e la cea de 650, dar la cea de 700 un piston de pe fata e actionat de pedala de frana, celelalte 5 pistoane (2+3) de maneta fata. Etrierul din stanga parca are 2 suruburi de aerisire, unul pentru circuitul de la maneta fata si celalalt pentru circuitul de la pedala spate.

Deci cel mai bine este de lasat in seama fabricii...

» Post actualizat in 08 Nov 2016 07:04

"instrainez" crash bar-ul (home made) din motive de upgrade - detalii pret & altele pe PM

 

xOcp7W2.jpg

» Post actualizat in 08 Nov 2016 12:02

parbrizul este asta (complet - mic si mare)... am facut descriere destul de sumara in descrierea anterioara :)

 

02474h.jpg

» Post actualizat in 08 Nov 2016 13:16

Parbizul MRA - Vandut

 

Ramane crashbar-ul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, caut sa cumpar far+inelul din jurul lui si/sau protectie far pentru modelul 650attachicon.gifpost-14357-0-01273800-1392726082.jpgattachicon.gifIMGP0187.JPG 0763546658 multumesc

 

Touratech + Garcia ----> vreo 60 EUR + curier RO

 

 

vezi aici mai multe detalii-----> /index.php?/topic/742697-orice-produs-de-pe-touratech-la-40-redus/

Editat de florinelu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cautat o gramada si se pare ca nu reusesc sa mai dau de schema electrica a nenorocitului de CDI TA 600 (cel cu 2 RD03 cred). Daca il aveti uitat intr-un colt de PC....faceti-va o pomana si o postati !!! Multumesc anticipat !


» Post actualizat in 24 Nov 2016 06:21

Am cautat o gramada si se pare ca nu reusesc sa mai dau de schema electrica a nenorocitului de CDI TA 600 (cel cu 2 RD03 cred). Daca il aveti uitat intr-un colt de PC....faceti-va o pomana si o postati !!! Multumesc anticipat !

Chiar nimeni care utilizeaza acest forum nu are o fituica cu schita electrica? :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca exista!

probabil diagrama instalatiei electrice nu a circuitului cdi


» Post actualizat in 28 Nov 2016 14:01

https://nwxsn.wordpress.com/2011/07/02/honda-transalp-cdi-circuit-schematic-diagram/


» Post actualizat in 28 Nov 2016 14:02

http://www.transalp.de/technik/reparaturen/zuendbox/

http://www.xl600.de/cms/faq/19/1/elektronischer-drehzahlmesser/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult! In al doilea link postat de tine este si schita. Am avut-o si eu dar am piedut-o impreuna cu cdiul pe care doream sa'l dau la un amic la reparat. Acum o iau de la capat cu celalt cdi. Mare necaz cu ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Tot intreb in stanga si in dreapta ,pinioanele cutiei de viteze de la transalp 600 se potrivesc pe 650 ? Este cineva care a vazut ,a incercat ,a schimbat ,se poate ,nu se poate.......???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Salut baieti, vreau sa cumpar un transalp 650 preferabil din Bucuresti, daca stiti/aveti buget 2300e.

» Post actualizat in 16 Dec 2016 15:19

Gata am gasit/cumparat

» Post actualizat in 16 Dec 2016 15:22

Aveti idee pentru Rar sa dau xenonul si proiectoare jos?

post-12582-0-86466000-1481901466_thumb.jpg

post-12582-0-50241900-1481901479_thumb.jpg

post-12582-0-73978900-1481901512_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 16 Dec 2016 15:19

Gata am gasit/cumparat

» Post actualizat in 16 Dec 2016 15:22

Aveti idee pentru Rar sa dau xenonul si proiectoare jos?

Sa ai noroc de el !

Nu cred sa ai probleme la RAR...al meu de exemplu avea guma de 130 pe spate si nu au zis nimic. E drept am facut doar autentificarea fiind inscris in RO deja.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot intreb in stanga si in dreapta ,pinioanele cutiei de viteze de la transalp 600 se potrivesc pe 650 ? Este cineva care a vazut ,a incercat ,a schimbat ,se poate ,nu se poate.......???

 

Compara si tu codurile aici: https://www.oemmotorparts.com/oem5.asp?M=Honda&T=XL600V&Y=1999&L=HO-XL600VX&O=TRANSMISSION&F=HO-XL600VX-PY&L2=HO-XL600VX-PY

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

salut. am vazut ca la transalpul asta ai protectii la manete (frana se ambreaj). poti pune cateva poze te rog sa vad cum sunt facute, mai ales prinderile? mersi

momentan am doar fotografia asta dar cand mai ajung pe la garaj mai fac câteva

» Post actualizat in 17 Dec 2016 20:35

😉

post-12582-0-25926400-1482006875_thumb.jpg

Editat de nano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

momentan am doar fotografia asta dar cand mai ajung pe la garaj mai fac câteva

» Post actualizat in 17 Dec 2016 20:35

 

bine, mersi, sunt curios cum e mai ales prinderea cealalta, nu cea din capatul ghidonului. Oare sunt home made, sau cumparate din magazin?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni... va rog sa imi dati si mie un sfat:

Ce gume sa iau?

Am gasit Mitas E07 la 415 lei perechea? Sunt bune de ceva? Pana acum nu am avut Mitas decat pe stivuitor :)) si s-au uzat repede.

Merg mult incarcat, si cu pasagera, si ies ocazional de pe asfalt, fara noroaie ce-i drept, dar forestierele imi plac.

 

Deci ceva ieftin bun si mult? Voi ce folositi?

Editat de phreak_or
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ce ai scris mai sus recomand http://heidenau.ro/categoria/winter-ms/k-60-winter-ms/

 

Spatele l-am schimbat cu același cauciuc după 23730 km, fața are 26200km si încă mai are până la markerul de uzură.

post-67547-0-40244800-1482147978_thumb.jpg

Editat de varg-voshod
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ce ai scris mai sus recomand http://heidenau.ro/categoria/winter-ms/k-60-winter-ms/

 

Și eu sunt fan K60, dar colegul zicea mai sus ca merge mult încărcat și cu pasager. Am auzit / citit mai multe cazuri în care la încărcare mare K60 s-a dus extrem de repede, plus crampoane rupte. Nu știu dacă-i cea mai bună variantă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, fiecare cauciuc e dedicat unui teren anume, si nu e bine sa le amestecam. De ex, eu folosesc in hard-enduro Mitas EF-07 pentru teren tare/piatra si Mitas XT-754 pentru noroi. Daca merg cu cel de noroi pe pietre si radacini, cad de 10 ori mai mult si slabesc 2 kg. si invers. In cazul de fata, heidenau-ul recomandat de colegul se vede clar ca e orientat mai spre enduro, iar Mitas-ul e mai stradal. Eu unul as prefera sa ma chinui mai mult in rarele ocazii cand dau in off-road de noroi decat sa risc sa-mi fuga spatele pe asfalt. Dar aici e doar optiunea mea, eu mi-am luat motor separat pt off.

In al doilea rand, mult si bun nu exista. Eu stiu ca, pentru a fi performant pe teren tare (asfalt), cauciucul trebuie sa fie moale ca sa se muleze pe asperitati. Implicit, sa se uzeze mai repede. Deci, vrei sa te tina mult un cauciuc, sau sa ai baza in frane si sa te poti lasa usor pe curbe?

In al treilea rand, pe mine marca Mitas m-a convins in hard enduro. Nu vad de ce ar fi proasta la capitolul stradal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de pareri!

K60 am avut si eu pe dominator, dar spatele s-a dus in vreo 8000 km si fata in 14 000. In rest mi s-au parut bune chiar daca am luat o tranta mai urata cu ele.

Dar am auzit ca varianta scout e mai moale si se uzeaza mai repede...

Cum ai mers de ti-a ajuns mai mult de 20 000 km spatele? Eu sigur nu mergeam cu domi asa incarcat cum merg cu TA.

Chiar nu a incercat nimeni Mitas e07 sau e08?

La ce am gasit eu, pretul e super. Tourance e cu 300 lei mai mult... Iar tourance cand il scoti pe un pic de iarba e ca pe gheata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Eu am rulat mitas E08. Foarte bune pe asfalt. Mi-a oferit siguranta si pe ploaie, fara sa derapez vreodata. Se incalzesc repede, sunt de consistenta moale, ca siliconul. Te poti apleca e viraje fara sa ai emotii ca ajungi pe jos. Pe off nu am avut siguranta in ele. Fuge de sub tine foarte repede, fie macadam, noroi(foarte rau), nisip. Am rulat cu spatele 8000km, fata inca o mai am, dar s-a uzat neuniform si pe viraje vobleaza. Am avut si Haidenau K60. Dar nu asa multumit de ele ca de Mitas E08. Acum rulez pe spate Mitas MC24. Foarte bune pe asfalt uscat, cat si ud. Pe off se comporta bine, mult mai bine decat E08, dar pe noroi tot ajungi pe jos daca nu esti atent. Merg doar cu pasager si bagaj mult. Nici un cauciuc nu a rezistat prea mult, iar tot ce inseamna crampon dupa 2-3000 km aparea fisura la baza cramponului. Este normal, nu imi fac griji. Acum astept primavara ca sa pun si fata sus, tot MC 24.

Daca vrei sa ramai in gama Mitas, gasesti modelul MC30 Invader, mai de asfalt 80%

 

P.S. eu in fiecare sezon schimb gumele, nu ma tine mai mult. Sa vad ce aleg pentru la vara, pentru roata spate.

Editat de kalator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...