Sari la conținut

Postări Recomandate

Te-am vazut prin oras. Mai e un GS vopsit ca al tau... Eu am un TA650 albastru.

Scuze, mobilul meu face câteodată figuri şi se opreşte. Nu am putut să te resun pentru că nu mi-a salvat numărul tău la apeluri.

» Post actualizat in 07 Sep 2017 05:55

Iar cu mine te-ai vazut deja la Gyuri, cand ai venit sa-l intrebi de zgomotul de la lant. Eu eram cel cu Africana.

....încă un motiv în plus ca să încercăm organizarea unei întâlniri de grup la o bere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Neata. Mi am gasit proasta data pe jos in parcare. De acuzat nu am pe cine.....nu a vazut nimeni, cica. Problema este ca am putin directia modificata. Trage stanga. Putea sa se indoaie furca sau ceva de gen de la asa ceva? Hai multam

Salut! Trage stanga sau ai ghidonul usor intr-o parte cand mergi drept? La mine s-au torsionat jambele in jug tot dupa o patanie din asta. S-a rezolvat cu slabirea suruburilor jugului si rearanjarea jambelor de la furca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Trage stanga sau ai ghidonul usor intr-o parte cand mergi drept? La mine s-au torsionat jambele in jug tot dupa o patanie din asta. S-a rezolvat cu slabirea suruburilor jugului si rearanjarea jambelor de la furca.

am mers fara maini si nu trage stanga dar ghidonul este putin intr o parte cu tot cu jug. am realizat asta cand am vazut ca am mainile intr o pozitie putin dubioasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a mișcat ghidonul din bucșele din jug. Pur și simplu trage de el tare în dreapta și îl aliniezi cu forța :). La mine sunt cam praf bucșele și am constatat că pot să îl strâmb/îndrept după bunul plac...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iour uelcăm! :)

Eu o las pentru la iarnă, am mers așa bine-mersi 7000 km., nu se întâmplă nimic la utilizare normală, când mă ocup de furcă le schimb și pe alea...

În altă ordine de idei, am și eu un pic de ulei pe la admisie, precum colegul nano, am înțeles că un pic de silicon pe interior rezolvă problema (low budget, că nu vreau să știu ce prețuri au admisiile alea OEM). Sugestii și păreri pe adresa redacției! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iour uelcăm! :)

Eu o las pentru la iarnă, am mers așa bine-mersi 7000 km., nu se întâmplă nimic la utilizare normală, când mă ocup de furcă le schimb și pe alea...

În altă ordine de idei, am și eu un pic de ulei pe la admisie, precum colegul nano, am înțeles că un pic de silicon pe interior rezolvă problema (low budget, că nu vreau să știu ce prețuri au admisiile alea OEM). Sugestii și păreri pe adresa redacției! :)

 

Intre timp am curatat uleiul de pe motor, am polizat aproximativ 25% din distantierul dintre urechile colierului si am strans fara prea mare efort surubul pana la maxim ( probabil fara distantier mergea strans mai mult dar am zis sa o fac pe etape ) apoi m-am plimbat vreo 10 km si nici urma de ulei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare.un mecanic prin Timisoara care se poate uita la un Transalp 650/2004.Pt un cablu ambreiaj reglat gresit sau ceva bube mai grave la el.Eventual pm cu persoana respectiva si un nr de telefon.Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare colegi, pe scurt, acuma aprox.10 zile, am achiziţionat un set de anvelope Haidenau Scout pentru camuflata mea. A doua zi de la achiziţie am observat că între 50 şi 60 kmh trepida faţa şi după cîteva verificări la un alt service autorizat am concluzionat că trepidaţia provine de la anvelopă. Am sunat la Reşiţa, reprezentanţa Haidenau în RO şi am expus situaţia. În final am stabilit să mă deplasez la Reşiţa şi dacă într-adevăr anvelopa este defectă o schimbă fără nici o problemă, dar mi-a atras atenţia elegant, că sigur problema nu este de la anvelopă. Ajuns acolo, din mai multe motive pe care nu mai este cazul să le enumăr, dar care mi-au întărit convingerea că anvelopa are probleme, am fost puţin iritat de faptul că verificarea devenea tot mai minuţioasă şi am cerut întreruperea acesteia crezând că este doar o tactică de convingere că orice altceva poate fi defect exclusiv anvelopa. Omul a înţeles imediat ce gândeam şi pentru a-mi dovedii că eu sunt în eroare de cauză a întrerupt verificările şi mi-a montat o anvelopă nouă pe care după cum mi-a spus, dacă vreau o s-o plătesc, dacă nu, nu! Important pentru el este ca eu să plec mulţumit de serviciile sale! Apoi, după ce a făcut o tură cu camuflata, mi-a cerut calm să fac şi eu un tur de probă. În timp ce rulam simţeam ruşinea pentru comportamentul meu anterior şi când am revenit la service i-am spus; te rog să mă ierţi, ai avut dreptate! Astfel, m-am ales cu două anvelope de faţă noi nouţe KA 60, 90/90/21, DOT ...2017. dintre care aceea care numai ce a scăpat de mustăţile orizontale este de vânzare cu 150 ron. Detalii la 0725724854. Domnului de la Reprezentanţa Haidenau la Reşita, îmi cer public încă odată scuze pentru nesăbuinţa mea! Modul profesionist în care a gestionat întreaga situaţie a fost de nota :10: !


» Post actualizat in 05 Oct 2017 10:02

Salutare.un mecanic prin Timisoara care se poate uita la un Transalp 650/2004.Pt un cablu ambreiaj reglat gresit sau ceva bube mai grave la el.Eventual pm cu persoana respectiva si un nr de telefon.Multumesc.

Florin de la intrarea în Şag.

Editat de alk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare colegi, pe scurt, acuma aprox.10 zile, am achiziţionat un set de anvelope Haidenau Scout pentru camuflata mea. A doua zi de la achiziţie am observat că între 50 şi 60 kmh trepida faţa şi după cîteva verificări la un alt service autorizat am concluzionat că trepidaţia provine de la anvelopă. Am sunat la Reşiţa, reprezentanţa Haidenau în RO şi am expus situaţia. În final am stabilit să mă deplasez la Reşiţa şi dacă într-adevăr anvelopa este defectă o schimbă fără nici o problemă, dar mi-a atras atenţia elegant, că sigur problema nu este de la anvelopă. Ajuns acolo, din mai multe motive pe care nu mai este cazul să le enumăr, dar care mi-au întărit convingerea că anvelopa are probleme, am fost puţin iritat de faptul că verificarea devenea tot mai minuţioasă şi am cerut întreruperea acesteia crezând că este doar o tactică de convingere că orice altceva poate fi defect exclusiv anvelopa. Omul a înţeles imediat ce gândeam şi pentru a-mi dovedii că eu sunt în eroare de cauză a întrerupt verificările şi mi-a montat o anvelopă nouă pe care după cum mi-a spus, dacă vreau o s-o plătesc, dacă nu, nu! Important pentru el este ca eu să plec mulţumit de serviciile sale! Apoi, după ce a făcut o tură cu camuflata, mi-a cerut calm să fac şi eu un tur de probă. În timp ce rulam simţeam ruşinea pentru comportamentul meu anterior şi când am revenit la service i-am spus; te rog să mă ierţi, ai avut dreptate! Astfel, m-am ales cu două anvelope de faţă noi nouţe KA 60, 90/90/21, DOT ...2017. dintre care aceea care numai ce a scăpat de mustăţile orizontale este de vânzare cu 150 ron. Detalii la 0725724854. Domnului de la Reprezentanţa Haidenau la Reşita, îmi cer public încă odată scuze pentru nesăbuinţa mea! Modul profesionist în care a gestionat întreaga situaţie a fost de nota :10: !

» Post actualizat in 05 Oct 2017 10:02

Florin de la intrarea în Şag.

 

Salut Alk,

 

Sa intelegem ca:

1) Haidenau face gume slab calitative (ai incercat 2 si vobla cu amandoua) nu am inteles de unde venea rusinea in timp ce ai testat a doua guma deci am presupus ca vobla si a doua.

2) S-au stricat rulmentii de jug exact cand ai schimbat cauciucul.

3) Amandoua cazurile de mai sus.

 

Nu as fi surprins sa auzim de standarde de calitate diferite pt piata noastra.

» Post actualizat in 06 Oct 2017 09:12

Salutare.un mecanic prin Timisoara care se poate uita la un Transalp 650/2004.Pt un cablu ambreiaj reglat gresit sau ceva bube mai grave la el.Eventual pm cu persoana respectiva si un nr de telefon.Multumesc.

 

Ce probleme ai mai exact cu cablul de ambreaj? Eu rup cablurile ca un apucat, in ultimi 2 ani am schimbat 2 cabluri originale si cateva kituri de reparatie.

Acum am un al 3-lea cablu original cu mine sa il schimb cand se duce kitul de reparatie (al 5-lea cred). Probabil v-a trebui sa imi schimb maneta de ambreaj si sistemul de jos de la motor, pt ca se rupe in amandoua locurile, in mod egal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am schimbat rulmentii de jug si de atunci a aparut voblajul intre 50-70km/h. Am strans apoi jugul si a disparut.

 

Am K60 Scout, fata/spate si se comporta ok (legat de calitate), asta daca nu-ti pasa de zgomot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare colegi, pe scurt, acuma aprox.10 zile, am achiziţionat un set de anvelope Haidenau Scout pentru camuflata mea. A doua zi de la achiziţie am observat că între 50 şi 60 kmh trepida faţa şi după cîteva verificări la un alt service autorizat am concluzionat că trepidaţia provine de la anvelopă. Am sunat la Reşiţa, reprezentanţa Haidenau în RO şi am expus situaţia. În final am stabilit să mă deplasez la Reşiţa şi dacă într-adevăr anvelopa este defectă o schimbă fără nici o problemă, dar mi-a atras atenţia elegant, că sigur problema nu este de la anvelopă. Ajuns acolo, din mai multe motive pe care nu mai este cazul să le enumăr, dar care mi-au întărit convingerea că anvelopa are probleme, am fost puţin iritat de faptul că verificarea devenea tot mai minuţioasă şi am cerut întreruperea acesteia crezând că este doar o tactică de convingere că orice altceva poate fi defect exclusiv anvelopa. Omul a înţeles imediat ce gândeam şi pentru a-mi dovedii că eu sunt în eroare de cauză a întrerupt verificările şi mi-a montat o anvelopă nouă pe care după cum mi-a spus, dacă vreau o s-o plătesc, dacă nu, nu! Important pentru el este ca eu să plec mulţumit de serviciile sale! Apoi, după ce a făcut o tură cu camuflata, mi-a cerut calm să fac şi eu un tur de probă. În timp ce rulam simţeam ruşinea pentru comportamentul meu anterior şi când am revenit la service i-am spus; te rog să mă ierţi, ai avut dreptate! Astfel, m-am ales cu două anvelope de faţă noi nouţe KA 60, 90/90/21, DOT ...2017. dintre care aceea care numai ce a scăpat de mustăţile orizontale este de vânzare cu 150 ron. Detalii la 0725724854. Domnului de la Reprezentanţa Haidenau la Reşita, îmi cer public încă odată scuze pentru nesăbuinţa mea! Modul profesionist în care a gestionat întreaga situaţie a fost de nota :10: !

» Post actualizat in 05 Oct 2017 10:02

Florin de la intrarea în Şag.

 

ok,multumesc.

Salut Alk,

 

Sa intelegem ca:

1) Haidenau face gume slab calitative (ai incercat 2 si vobla cu amandoua) nu am inteles de unde venea rusinea in timp ce ai testat a doua guma deci am presupus ca vobla si a doua.

2) S-au stricat rulmentii de jug exact cand ai schimbat cauciucul.

3) Amandoua cazurile de mai sus.

 

Nu as fi surprins sa auzim de standarde de calitate diferite pt piata noastra.

» Post actualizat in 06 Oct 2017 09:12

 

Ce probleme ai mai exact cu cablul de ambreaj? Eu rup cablurile ca un apucat, in ultimi 2 ani am schimbat 2 cabluri originale si cateva kituri de reparatie.

Acum am un al 3-lea cablu original cu mine sa il schimb cand se duce kitul de reparatie (al 5-lea cred). Probabil v-a trebui sa imi schimb maneta de ambreaj si sistemul de jos de la motor, pt ca se rupe in amandoua locurile, in mod egal.

Am schimbat cablul,l-am reglat ok,dar cand trag de ambreiaj se aude ca niste usoare batai sau nu stiu cum sa descriu zgomotele din partea marcata in poza.Cand l-am luat nu am auzit sau nu i-am dat importanta.habar n-am.de asta ziceam de mecanic,ceva,un ochi mai avizat decat mine.Multumescpost-19514-0-85486600-1507309243_thumb.jpg

» Post actualizat in 06 Oct 2017 17:28

Ah,si cumpar scarita dreapta pt pasager.Daca stie careva pe cineva ca ar avea de vanzare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Alk,

 

Sa intelegem ca:

1) Haidenau face gume slab calitative (ai incercat 2 si vobla cu amandoua) nu am inteles de unde venea rusinea in timp ce ai testat a doua guma deci am presupus ca vobla si a doua.

2) S-au stricat rulmentii de jug exact cand ai schimbat cauciucul.

3) Amandoua cazurile de mai sus.

 

Nu as fi surprins sa auzim de standarde de calitate diferite pt piata noastra.

» Post actualizat in 06 Oct 2017 09:12

 

Ce probleme ai mai exact cu cablul de ambreaj? Eu rup cablurile ca un apucat, in ultimi 2 ani am schimbat 2 cabluri originale si cateva kituri de reparatie.

Acum am un al 3-lea cablu original cu mine sa il schimb cand se duce kitul de reparatie (al 5-lea cred). Probabil v-a trebui sa imi schimb maneta de ambreaj si sistemul de jos de la motor, pt ca se rupe in amandoua locurile, in mod egal.

Ceea ce am relatat mai sus a fost mai mult un gest prin care am vrut să-mi cer public scuze pentru că deşii eram ferm convins despre defecţiunea anvelopei de la roata din faţă, totuşi, mi s-a dovedit prin montarea unei alte anvelope că trepidaţia persistă. Asta înseamnă că altceva nu este în regulă ......şi nu are nici o legătură cu calitatea performanţelor anvelopelor haidenau, din contră, pînă în prezent - aproape 2500 km, sunt foarte mulţumit de modul în care răspund pe asfalt uscat-ud şi softoff uscat. În final, drumuri libere şi uscate tuturor!!! :peace:

Editat de alk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Alk - Eu sunt foarte nedumerit. Te-ai dus pana la Resita ca sa iti schimbi cauciucul caci vobla tare. Ai pus un alt cauciuc (NOU) si vobla la fel.

Inainte sa iti schimbi prima oara cauciucul nu iti vobla sau cel putin nu te-ai plans de asta (doar am fost impreuna).

Acum zici ca esti foarte multumit de cauciucuri cu toate ca ai o voblare pt care te-ai dus pana la Resita si ai fost dispus sa faci scandal.

Eu tot sunt de parere ca e ceva cu gumele astea, ciudat cum s-a stricat jugul exact cand ai schimbat guma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut 2 seturi de Heidenau, K60 pe Transalp si K60 Scout pe Africana

La ambele am avut aceeasi problema: anvelopa fata nu s-a asezat pe janta in vecii vecilor amin

Nu zic ca sunt rele, doar ca janta trebuie sa fie perfecta, aproape ca noua, ca sa se aseze bine

De acolo si voblarea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...]Eu rup cablurile ca un apucat, in ultimi 2 ani am schimbat 2 cabluri originale si cateva kituri de reparatie.

Acum am un al 3-lea cablu original cu mine sa il schimb cand se duce kitul de reparatie (al 5-lea cred). Probabil v-a trebui sa imi schimb maneta de ambreaj si sistemul de jos de la motor, pt ca se rupe in amandoua locurile, in mod egal.

 

Ai uns cablurile inainte sa le montezi, la schimbare? Inclusiv cele noi nu prea vin lubrifiate....

 

Apropos de Heidenau... sunt la al 2-lea set de K60 Scout, primul pe Transalp, actualul pe Africana si n-am avut probleme cu voblajul rotii fata. Dar am auzit pe altii ca se plang...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Emircea,

Unele le-am uns altele nu, depinde unde le-am rupt. Cand s-a rupt aproape de casa, am schimbat in mediu "controlat" cu lubrifianti diversi. Cand am rupt departe de casa schimbat pe marginea drumului si normal ca orice improvizatie are tendinta sa ramana permanenta, nu am mai uns cablul. Dar ca idee majoritatea mobristilor cu care ma mai stiu eu nu au uns niciodata un cablu de ambreaj si nici nu au schimbat.


» Post actualizat in 10 Oct 2017 18:32

Subiect nou...

 

A pus cineva un termoscut pentru picioare pe Transalp? Ex Tucano Urbano? Am achizitionat un astefel de termoscut (http://www.tucanourbano.com/int/catalogsearch/result/?q=r119)si nu prea imi iese prinderea pe el, adevarul e ca l-am prins de crash bar si nu direct de mobra. E OK dar simt ca se poate mai bine, in stanga izoleaza perfect dar in dreapta suiera vantul pe la glezna. In instructioni nu e clar deloc iar in poze da un GS1200... . Pe net am gasit o mie de feluri cum sa pui o dracie de asta pe scutere dar nimic de transalp, cu toate ca producatorul recomanda pt transalp modelul din link.

Astept pareri, poze, sfaturi.

 

Multumesc deosebit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...