Sari la conținut

Postări Recomandate

pai eu cred ca cel mai elegant e la reprezentanta din Bucuresti

Desi mai este si varianta Louis

Se da cu factura, cel putin teoretic

 

 

da, dar nu se poate urgent. si la honda bikes, te jupoaie. la louis, dureaza cel putin doua saptamani. anyway. a venit frigul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, dar nu se poate urgent. si la honda bikes, te jupoaie. la louis, dureaza cel putin doua saptamani. anyway. a venit frigul

asa e...ma mai consoleaza ploaia si frigul de afara...

intre timp am gasit la Motomania , azi am comandat iar diseara pot sa le iau :cheers:

eeee, uite ca se poate si la noi promptitudine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toti posesorii de vacute! :)

de azi sunt si eu cowboy, mi-a venit si mie vitica dupa lungi asteptari :moto:

cam rece, dar abia astept sa-mi iasa si mie nr sa dau o fuga pe drumurile (sau cararile :cheers: ) tarii

va atasez o poza cu vitica mea

post-26942-1194464510_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toti posesorii de vacute! :moto:

de azi sunt si eu cowboy, mi-a venit si mie vitica dupa lungi asteptari :lol:

cam rece, dar abia astept sa-mi iasa si mie nr sa dau o fuga pe drumurile (sau cararile :) ) tarii

va atasez o poza cu vitica mea

post-26942-1194464510_thumb.jpg

 

Felicitari ! si eu sunt proaspat posesor de TA si deja iubesc motorul mai mult decat pe gagica :lol:

Sa ai parte de numai bucurii si amintir placute alaturi de noua ta achizitie.

Daca nu sunt indiscret, da-ne mai multe detalii, km, cum ai adus-o, cat ai dat p ea, daca deja te-ai indragostit de ea? :lol:

 

Iti doresc numai bine si mult soare! :cheers:

Editat de Lee_e
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari ! si eu sunt proaspat posesor de TA si deja iubesc motorul mai mult decat pe gagica :moto:

Sa ai parte de numai bucurii si amintir placute alaturi de noua ta achizitie.

Daca nu sunt indiscret, da-ne mai multe detalii, km, cum ai adus-o, cat ai dat p ea, daca deja te-ai indragostit de ea? :lol:

 

Iti doresc numai bine si mult soare! :cheers:

 

pai ce as putea zice?

cu adusu' m-au ajutat baietii din Bistrita, e din 97, are in jur de 60 mii km, consumabile ok, motor ok,

cat am apucat sa merg cu ea (inca n-am numere) este super!! :)

dar dupa ce-mi ies nr, o sa revin cu poze din prima excursie

pana atunci, sa auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toti,

 

Schimbat aseara melcul de la vitezometru ... decurs cu "mici" nelamuriri

- Voi cum fras va asigurati ca roata este montata centrat? ... cum o montati?

Eu facut asa: strans "cu simt" (asta o sa fie urmatoarea nelamurire) axul rotii, coborat suportul improvizat care imi tinea roata de fata suspendata la moto, pastrat moto doar pe cricul central ... strans cele 4 piulitze care fixeaza axul ...intai cele de sus! apoi montat etrierii ... e ok asa?

 

- Am inebunit de nesiguranta la strans si axul central si etrierii si mai ales cele patru piulitze care fixeaza axul rotii mi se par ca astea 4 sunt din material moale si se pot rupe usor la filet! ...azi ma duc si caut cheie dinamometrica! Voi cum va asigurati ca nici nu rupeti filete pe acolo si nici nu ramaneti fara roata?!

 

A! ... sistemul metalic care antreneaza melcul ala de plastic are doi dinti cam de aceasi latime ca si melcul ... acei doi dinti trebuie sa fie paraleli cu axul rotii sau au un oarecare unghi?

 

multumesc ... spor!

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ce as putea zice?

cu adusu' m-au ajutat baietii din Bistrita, e din 97, are in jur de 60 mii km, consumabile ok, motor ok,

cat am apucat sa merg cu ea (inca n-am numere) este super!! :burnout:

dar dupa ce-mi ies nr, o sa revin cu poze din prima excursie

pana atunci, sa auzim de bine!

sal. fain motor.felicitari si mult noroc cu vacuta. :cheers: ai putea sa ne spui cat te-a costat toata treaba.

totecelebune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toti,

 

Schimbat aseara melcul de la vitezometru ... decurs cu "mici" nelamuriri

- Voi cum fras va asigurati ca roata este montata centrat? ... cum o montati?

Eu facut asa: strans "cu simt" (asta o sa fie urmatoarea nelamurire) axul rotii, coborat suportul improvizat care imi tinea roata de fata suspendata la moto, pastrat moto doar pe cricul central ... strans cele 4 piulitze care fixeaza axul ...intai cele de sus! apoi montat etrierii ... e ok asa?

 

- Am inebunit de nesiguranta la strans si axul central si etrierii si mai ales cele patru piulitze care fixeaza axul rotii mi se par ca astea 4 sunt din material moale si se pot rupe usor la filet! ...azi ma duc si caut cheie dinamometrica! Voi cum va asigurati ca nici nu rupeti filete pe acolo si nici nu ramaneti fara roata?!

 

A! ... sistemul metalic care antreneaza melcul ala de plastic are doi dinti cam de aceasi latime ca si melcul ... acei doi dinti trebuie sa fie paraleli cu axul rotii sau au un oarecare unghi?

 

multumesc ... spor!

:burnout:

 

Later edit:

... ce cheie dinamometrica tre' pentru Honda? Cine stie? ... intre 1 si 5 sau intre 5 si 30?

... sau trebuie ambele? :cheers: ... sper sa nu!!!

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Later edit:

... ce cheie dinamometrica tre' pentru Honda? Cine stie? ... intre 1 si 5 sau intre 5 si 30?

... sau trebuie ambele? :burnout: ... sper sa nu!!!

Merci

pai daca intrebi de cheie dinamometrica inseamna ca stii cuplurile de strangere :cheers:

 

iti trebuie una mare (24 -206 Nm), cod Louis 10003929 si una mica (4 -24 Nm) cod Louis 10003085. sau alta combinatie care sa-ti acopere plaja de cupluri necesara, vezi in atasament.

transalp_africa_twin_torque.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca intrebi de cheie dinamometrica inseamna ca stii cuplurile de strangere :burnout:

 

iti trebuie una mare (24 -206 Nm), cod Louis 10003929 si una mica (4 -24 Nm) cod Louis 10003085. sau alta combinatie care sa-ti acopere plaja de cupluri necesara, vezi in atasament.

 

 

Salut,

 

Cuplurile de la masinarie sunt in owner's manual sau in Haynes ... nu am nici unul la mine si ma apucase disperarea sa strang piulitzele alea la cuplu azi si as fi luat cheia sa pot face si alte chestii cu ea!

Oricum ... m-am uitat pe Louis la codurile date de tine si am ramas inca o data surprins de diferenta de pret intre ce am gasit la prietenii de la Ciclop ... oricare cheie dinamomentrica 2.5 milioane, nu am retinut producatorul ... si vad la louis oricare dintre ele 20 de EU ... ma indoi din mijloc daca asta este data de diferenta de calitate dintre cele doua produse!!!

 

Merci mult,

Paul

 

aaa ... am reluat hynesul de pe net ... se pare ca piulitzele alea 4 tre stranse la 12 Nm si axul la 64! ...

 

Merci ... acum sa vad cu dinamometrica cum fac!

Editat de ivanp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Cuplurile de la masinarie sunt in owner's manual sau in Haynes ... nu am nici unul la mine si ma apucase disperarea sa strang piulitzele alea la cuplu azi si as fi luat cheia sa pot face si alte chestii cu ea!

Oricum ... m-am uitat pe Louis la codurile date de tine si am ramas inca o data surprins de diferenta de pret intre ce am gasit la prietenii de la Ciclop ... oricare cheie dinamomentrica 2.5 milioane, nu am retinut producatorul ... si vad la louis oricare dintre ele 20 de EU ... ma indoi din mijloc daca asta este data de diferenta de calitate dintre cele doua produse!!!

 

Merci mult,

Paul

 

aaa ... am reluat hynesul de pe net ... se pare ca piulitzele alea 4 tre stranse la 12 Nm si axul la 64! ...

 

Merci ... acum sa vad cu dinamometrica cum fac!

 

Am gasit eu la un magazin cheie dinamometrica de 45 cm parca ( pt fortza de strangere ), nu mai este pe stoc momentan, dar pot sa mai aduc pe sapt care vine. Era in jur de 59 Ron.

 

Nu te arunca la cea de 2.5 mil, mai cauta prin oras la magazine de profil auto ( nu cumpara de la metro/praktiker, au supra-pret, baga adaosuri de 1-2-300 % :P ) poti gasi la preturi f bune produse de calitate :bounce:

 

Daca nu gasesti nici unde la preturi rezonabile si nu te grabesti ff mult,poate reusesc eu sa iti aduc ceva ieftin si bun :cheers:

 

 

:burnout:

Editat de Lee_e
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Oricum ... m-am uitat pe Louis la codurile date de tine si am ramas inca o data surprins de diferenta de pret intre ce am gasit la prietenii de la Ciclop ... oricare cheie dinamomentrica 2.5 milioane, nu am retinut producatorul ... si vad la louis oricare dintre ele 20 de EU ... ma indoi din mijloc daca asta este data de diferenta de calitate dintre cele doua produse!!!

La Ciclop vand scule Proxxon si Unior din cate imi aduc aminte, adica branduri serioase, pentru uz industrial. Tie iti trebuie hobby, deci cele de la Louis sunt ok.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Ciclop vand scule Proxxon si Unior din cate imi aduc aminte, adica branduri serioase, pentru uz industrial. Tie iti trebuie hobby, deci cele de la Louis sunt ok.

 

 

Salut,

 

Ai dreptate cu sculele brand ... am fost aseara sa iau dinamometrica de la ciclop ... cheia era PROXXON si intr-adevar se vedea ca e brand ... design si finisaje ... de felul meu de multe ori prefer sa cumpar chestii brand chiar daca nu le folosesc la capacitate ... raman pentru generatiile urmatoare. :burnout:

din pacate Proxxonul de la ciclop cred ca are un defect si era ultima bucata ...testat la 5 Nm cu alta dinamometrica si nu declansa nici cand cealalta era pusa pe 10Nm ...

Se mai intalnesc si erori.

 

Am hotarat pana la urma ca intelept este sa imi iau cele doua de pe louis.de cu plaja 4-206 parca.

Am postat la Romi13 sa vad un pret de adus si timp de livrat in TM.

 

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.youtube.com/watch?v=qEak7Q47zUg

mie nu-mi displace :burnout:

 

 

 

in reclame totul arata super. pana nu o simti intre picioare nu ai cum sa-ti faci o parere

Editat de vintze
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Cu consumul cum stau motoarele dumneavoastra oras/afara orasului?

si daca se poate o corelatie treapta viteza - turatii - viteza pentru un xl650v ar fi de ajutor .. sau am eu o parere mai buna despre transalp sau chiar trebuie reglata carburatia la mine!? ...bujiile sunt ok.

 

Spor si vreme buna,

Paul

:burnout:

Editat de ivanp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal,

Am nevoie de ajutor sa-mi instalez manerele incalzite :

 

manere

Am cautat prin cartea lui tata Haynes dar nu am gasit nimic referitor la scoaterea manereleor de pe ghidon asa ca orice ajutor e binevenit.

 

Fade

 

Am un prieten caruia i-au fost montate la service, a spus ca a intrebat si i-au spus ca a conectat firele la baterie, au dat jos manerele vechi dupa care au montat cele noi pe ghidon, a montat variatorul care regleaza temperatura de incalzire, au fixat tot si gata! Atat mi-a spus, mai mult nu stia nici el...

Sunt foarte curios cum se monteaza in detaliu! daca reusesti, te rog sa ne spui si noua cum se face, vreau si eu sa imi cumpar pt iarna asta :hug:

 

Asa-i, in Heynes nu scrie nimic referitor la asa ceva, probabil pt ca sunt auxiliare/nu e echiparea standard.

 

Bafta! :)

Editat de Lee_e
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Sal,

Am nevoie de ajutor sa-mi instalez manerele incalzite :

 

manere

Am cautat prin cartea lui tata Haynes dar nu am gasit nimic referitor la scoaterea manereleor de pe ghidon asa ca orice ajutor e binevenit.

 

Fade

Ca sa scoti manerele de pe ghidon mai usor sufla aer comprimat sub ele (sunt bagate acolo prin presare). Dupa ce le scoti curata ghidonul cu un smirghel fin, mai ales in dreapta unde e acceleratia.

 

Manerele incalzite au schema de conectare detaliata. In principiu ai 2 fire la baterie, pui potentiometrul undeva pe bord la indemana (la mine era pus pe blocul de sigurante, langa contact) si de acol fire la mansoane.

 

Poti pune un pic de aracet sau lipici de fixare pt. suruburi sa nu se miste mansoanele in gol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:hug: Oameni buni, cititi putin topicul asta de la inceput, a mai fost intrebarea asta de cateva ori si au fost si raspunsuri, au fost pareri si despre consum... Cititi in urma inainte sa postati, cu ce credeti ca s-au umplut 53 de pagini?

 

Salut,

 

Raman dator o bere ... ai dreptate ... mai sunt cateva pareri (2!) despre consum la Transalp ...

stanalexro cu un consum combinat de 4.2 cu doua persoane

belbody cu un consum combinat de 5.5

 

Daca profilele sunt actualizate ... in ambele cazuri era vorba de transalpul de 600.

Eu eram interesat de consum pentru Transalpul de 650 in oras si in afara orasului ...cat si de o corelatie treapta viteza-turatii - viteza. As putea sa fac un rezumat la cu ce s-au umplut cele 53 de pagini de forum insa cu siguranta consumul statistic de la 650 cmc nu apare in cele 53 de pagini.

 

Merci de sfat (post!) insa sunt in continuare curios de statistica de mai sus ...

Scuze pentru ton ... sunt nervos ca aseara am ramas fara benzina ... si mai si ploua si n-am idee (nici macar statistic pana unde trebuia sa ajung!)

:)

 

Vreme buna,

Paul

Editat de ivanp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...