Sari la conținut

Accident Jud.constanta,localitatea Stefan Cel Mare !


blue_nightwishX
 Share

Postări Recomandate

Ma intorceam cu prietena de la mare(C-ta- Bucuresti) si la intrare in localitatea Stefan cel Mare ,vad un echipaj de politie si un motor izbit frontal. Opresc de indata si observ o Yamaha FZR 600,motocicleta ce fusese implicata in accident MS-90-BWC. Ambulanta a mai stat 2-3 secunde cu cel cazut de pe motocicleta si apoi a plecat catre spital.Cauza accidentului care a fost ? Motociclist angajat in depasire pe partea stanga,in timp ce masina din fata lui,un WW Polo efectua un viraj catre stanga.

Acestea mi-au fost relatate de catre cativa localnici care au fost de fatza la momentul producerii accidentului,precum si de echipajul de politie rutiera.

Motociclistul, a avut necazuri la unul din picioare,desi avea genunchere,geaca,casca etc, in rest e bine

am pus cateva poze ...

rog pe cel in cauza daca intra pe aici ..sa ne povesteasca cum au decurs cele intamplate referitor la accident

dupa numar,il cunoaste cineva ?cum s-a intaplat de fapt ne poate povesti doar el.

 

Era localitate,daca avea 50 ,putea evita,avand in vedere ca autoturismul a semnalizat dinainte intentia de a face viraj stanga ?

Editat de blue_nightwish
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa am avut si eu accident dar am culcat motorul pe drepta cand am vazut ca ala intra in fata mea! Dak era in unghiul mort al soferului ala nu avea cum sa il vada si motoristul nu avea cum sa vada semnalul e urata situatia!! Eu am scapat cu fratura de femur! Sper sa fie ok omu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica motoristului!!

 

Dar nu inteleg ce relevanta are daca era vina lui sau nu? Asta imi suna ca a cautare de motiv pentru a injura IAR conservarii.. nu-i vad rostul..

 

Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar de ce sa ne lamentam pe INCA un topic de ce soferi dobitoci putem intalni pe strada?? Nu sunt un tip religios, dar "he without sin cast the first stone".. Multi dintre voi sunteti si soferi, cu putin noroc si eu voi fi in curand, puteti sa jurati cu mana pe inima (for what that's worth) ca nu ati facut niciodata o prostie - oricat de minora? Atat pe motor, cat si in masina??

 

Ma opresc aici, pentru ca nu are rost sa agit chiar eu apele..

 

Ii urez insanatosire grabnica, inca o data!

John

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa am avut si eu accident dar am culcat motorul pe drepta cand am vazut ca ala intra in fata mea! Dak era in unghiul mort al soferului ala nu avea cum sa il vada si motoristul nu avea cum sa vada semnalul e urata situatia!! Eu am scapat cu fratura de femur! Sper sa fie ok omu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dak era in unghiul mort al soferului ala nu avea cum sa il vada si motoristul nu avea cum sa vada semnalul e urata situatia!!

e normal sa intoarca capul sa se asigure in unghiul mort. in multe tari este obligatoriu, prin lege.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu drumul spre ctza ca in palma, poza este de la iesirea din stefan cel mare spre ctza.

daca ala cu polo facea stg spre locul in care e masina de politie parcata atunci cu parere de rau dar:

1. era inca in localitate (acolo e iesirea din localitate) => ar fi trebuit sa aiba 50-60/h

2. e trecere de pietoni si marcaj continuu acolo => ar fi trebui sa stea pe banda lui motoretisul.

 

in final totul e bine daca se termina cu bine. multa sanatate riderului si bine ca prietena lui nu a patit nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il cunosc destul de bine pe rider, nick pe forum "neo"

 

nu a fost vina motoristului iar pasagera era sotia sa, el deja incepuse sa franeze pt ca masina de langa el (un jeep) deja incepuse, de asmenea, franarea.... rezulta ... nu avea cum sa aiba viteza mare , conserva (un VW polo) care l-a lovit a avut viteza nu el, el mergea perfect corect , conserva trebuia in primul rand sa nu intoarca acolo si in al doilea rand sa se asigure iar in al treilea rand sa nu presupuna "lasa ca are el loc ca e moto nu auto"

 

cat despre rider, avea de cateva luni carnet de A si mergea foarte prudent si nu accelera excesiv, cat despre ce a patit... 4 fracturi la piciorul drept din care 1 la glezna si alta la femur, e programat pt 2 operatii, sotia sa a scapat doar cu 2 zgarieturi si o plonjare cu aterizare in fund pe conserva (deci cateva vanatai in plus)

 

@neo: insanatosire grabnica si tot binele din lume, curaj mult Laurei si recuperare usoara (mai ales din sperietura)

Editat de mironalexa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e normal sa intoarca capul sa se asigure in unghiul mort. in multe tari este obligatoriu, prin lege.

 

Treaba cu unghiu mort e o scuza ieftina...

 

Oare pt ce e distanta de 50 m in localitati si 100m in afara lor pt a-ti semnaliza intentile de schimbare de directie!?

Tocmai sa te observe din timp ceilalti participanti la trafic care-ti sunt intentiile...

Conservaru poate sa zica "am semnalizat" ...am vazut multi care semnalizeaza o schimbare de directie in momentul in care intorc de volan pt a face manevra...(adica incep semnalizarea simultan cu manevra)...

Si din cate a experimentat eu la volan, si am zeci de mii de km... unghiu mort e pe dreapta...nicidecum pe partea stanga!

Poate gresesc...dar asta e parerea mea :P

ASfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare!

 

Eu si cu Aneka_ro, am ajuns la locul accidentului in momentul in care politistul incerca sa fac rost de transport, sa ia motocicleta de acolo.

 

Faza este in felul urmator: tipul cu motocicleta venea dinspre Cernavoda, urmeaza o curba spre dreapta si dupa curba o trecere de pietoni. Cu 50 de metrii inainte si dupa trecerea de pietoni este linie continua. Imediat dupa trecerea de pietoni se face o strada in stanga.

Aia cu Polo sau ce masa era, a facut stanga pe linia continua, iar tipul cu motocicleta era in depasire tot pe linia continua si trecerea de pietoni, asa ziceau aia de pe acolo.

 

Problema este cu politistul care era la faza locului, ca a cugetat el spre mine:

Domne` nu mai face scandal ca este 10% vina aleia d la volan si 90%, vina motociclistului.

Cand mi-a zis faza asta am turbat, daca era civil ma luam de gat cu el pe acolo, omu` face lege cu procente.

 

Cat ne-am certat noi cu el pe acolo au mai venit niste baieti destepti si au facut stanga tot ca aia, trecand peste linia continua, imi venea sa le dau cu casca in gura. S-au uitat la ei si nici macar nu au schitat ceva.

 

Atentie mare la Politia locala, se cunosc cu bastinasii si isi permit cam multe.

 

Insanatosire rapida baiatului si il asteptam cu adevarata poveste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc mult tuturor sunt ok maputin dreptu 4 fracturi , linie intrerupta urmata l 150 200 m de linie dreapta la trecerea de pietoni in fata mare jeep geamurnegre cu o roata pe contrasens pun semnal intru in depasire in fata la 200m trecere o vad din fata jeep ului wv polo da semnal sa intre pe alee stanga il vad franez an acelaÂş timp franeaza si jeepul nu mai am tgmp sa intru ie urma jep incepe linia dreapta wv calca linia si trecerea si vireaza stanga direct in fata mea laura zboara in aer si cade pe plafon in fund 2 zgarieturi eu imi prind piciosrul antre moto si masina lgpsa cisme si pantaloni avut genunchiere sî tot restul ne vedem pe moto la iarna ha ha ha va las ca sunt in drum spre urgenta scriu la tel

 

Dupa cum zice si Neo, culpa comuna...iar motociclistul avea mai mult de 50-60, vad ca e iesirea din Stefan cel Mare. Naspa, ca a pierdut motoru, ce telescoape indoite are...pe bucati o vinde si apoi isi ia alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica .

 

Felicitari pt. topic .. de data asta e un model de 'asa nu' din care multi au de invatat :

neo a cam facut niste greseli :

- a depasit pe linia continua

- a depasit in apropierea trecerii de pietoni

- a depasit in intersectie

- te-ai hazardat in depasire in conditiile in care jeep-ul cu geamuri negre iti bloca vizibilitatea si in acelasi timp te facea pe tine greu vizibil pentru ceilalti participanti la trafic.

 

 

antemiu: gresesti . Exista unghi mort si pe partea stanga, in rest ce sa zic: nu stim de cand semnaliza masina pentru ca era mascata de un jeep cu geamuri negre. Faza mai nasoala este ca pentru conducatorul auto si motociclistul a fost invizibil pana nu a intrat in depasire.

 

Sunt curios daca conducatorul auto ramane fara permis pentru ca a facut stanga peste linia continua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avea 40 la ora, dar a scapat. El zice ca nu a vazut cand Polo dadea semnal.

 

O sa stea vre-o 2-3 luni la pat din pacate.

 

Maine ma duc la el sa donez niste sange. Daca e va mai anunt, ce se intampla.

Editat de the22taoo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa scriu incet cu tel Si pe bucatî

 

In primul rand multumesc tuturor pentru incurajeri si critici am sa incep cu experienta mea in sofat b-ul cca 200 mi km multe tipuri de mgsini 90%in bucale moto cca 6000 km si acum intamplarea dupa curba urmeaza pe sensul spre ct linie intrerupta dau semnal la iesirea din curba semalizand intentia de a depasi cum se termina linia continua ma bag in depasire jepul nu suporta si acelereaza in fata la 150 200 m trecere pietoni trad frana cu gandul de a reveni in spate la jeep in acelasi timp wv pune semnal si franeaza urmat de jeep care franeaza mai violent si bine abs moment in care wv trage calm stanga cu privirea inainte nicicum la mine nu mia lasat nici o sansa protejez sotia ma ridibc cu piciorul pe frana lovesc cu fata sotia zboara masina nu simte si continua deplasarea ma trage stanga imi prinde piciorul intre moto si ea mai merge 2m Âşi se trezeste intRe timp ovad pe laura cum aterizeaza in fund pe plafon cu picioarele ca pe scun aici incepe problema mea coboara din masina cu mr de sm unu beat cui eu pe jos benzina tot isi aprinde o tigare ma vede cu nr de ms si baga ceva pe ungureste ii zic ca sunt din buc masina rosie langa care am cazut erea a sefului de post vine razand si zice bine ca mu miai lovit

 

Criza de nervi am facut in momentul in care a coborat soferita si a gasit necesar sa isi plimbe cainele nici nu a venit la mine sa ma intrebe ceva iar politaiul duhnea a alcol si se tutuia cu soferita si cu barbasu acum intrebare nu trebuia sa ia cineva de la politie leg cu mine multa bafta si multumesc anticipat tuturor maine ma operez si luni iar ne mai vedem

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omule,ai mare grija pe viitor.. te-am vazut in salvare cum stateai intins pe spate, pret de cateva secunde,apoi a plecat cu tine spre spital. ma si miram cum ti-ai rupt piciorul ca te vedeam cu genunchere..insa si fierul se indoaie .. darami-te plasticul ala din care sunt facute.... bine ca le-ai avut si p=alea .. ca ma gandesc ca ar fi fost si mai grav fara. ai grija de tine data viitoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa scriu incet cu tel Si pe bucatî

 

In primul rand multumesc tuturor pentru incurajeri si critici am sa incep cu experienta mea in sofat b-ul cca 200 mi km multe tipuri de mgsini 90%in bucale moto cca 6000 km si acum intamplarea dupa curba urmeaza pe sensul spre ct linie intrerupta dau semnal la iesirea din curba semalizand intentia de a depasi cum se termina linia continua ma bag in depasire jepul nu suporta si acelereaza in fata la 150 200 m trecere pietoni trad frana cu gandul de a reveni in spate la jeep in acelasi timp wv pune semnal si franeaza urmat de jeep care franeaza mai violent si bine abs moment in care wv trage calm stanga cu privirea inainte nicicum la mine nu mia lasat nici o sansa protejez sotia ma ridibc cu piciorul pe frana lovesc cu fata sotia zboara masina nu simte si continua deplasarea ma trage stanga imi prinde piciorul intre moto si ea mai merge 2m Âşi se trezeste intRe timp ovad pe laura cum aterizeaza in fund pe plafon cu picioarele ca pe scun aici incepe problema mea coboara din masina cu mr de sm unu beat cui eu pe jos benzina tot isi aprinde o tigare ma vede cu nr de ms si baga ceva pe ungureste ii zic ca sunt din buc masina rosie langa care am cazut erea a sefului de post vine razand si zice bine ca mu miai lovit

 

Criza de nervi am facut in momentul in care a coborat soferita si a gasit necesar sa isi plimbe cainele nici nu a venit la mine sa ma intrebe ceva iar politaiul duhnea a alcol si se tutuia cu soferita si cu barbasu acum intrebare nu trebuia sa ia cineva de la politie leg cu mine multa bafta si multumesc anticipat tuturor maine ma operez si luni iar ne mai vedem

 

Insanatosire grabinca!!!

 

Dar nu aveai 40 la ora...la 40 la ora eu cat de cat franez in 20 de metri maxim si asta sa nu brushez, nu sunt rossi, dar chiar am testat asta azi frana violenta fatza si spate sa ma egalizez sa nu ma dau peste cap...am franat in cam 14 metri si fara sa las vreo urma pe asfalt de cauciucuri, deh Stefan cel Mare din Bucuresti sa traiasca ca multi iti intorc in fatza fara sa se asigure. Culpa comuna, a facut stanga pe linie continua, dar tu primesti mai mult din cauza ca ai incercat sa depasesti in apropierea unei treceri de pietoni. Sper sa inveti din greseli, si eu era sa o comit la fel ca tine, numa ca am avut un inger pazitor acolo sus si cel care voia sa faca stanga a avut reflexul sa se uite in oglinda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scurta observatie:

- cand esti la volan si esti pe banda de langa axul drumului, si ai linie continua in stanga ta, nu prea ai de ce sa te asiguri si in oglinda din stanga. Iar daca linia continua se intrerupe pt a-ti permite sa faci stanga, in general te uiti doar in fata sa te asiguri ca nu vine nimeni din sens contrar. Adica legal vorbind, cred ca atat vreme cat a semnalizat din timp directia si a facut stanga dupa ce se terminase linia continua, tipa e cam absolvita de orice vina. Probabil ca e cam cum e in Bucuresti pe Plevnei, daca vii dinspre carrefour si faci stanga pe stradutele care duc spre gara. Daca esti cu masina pe banda a treia, nu prea te mai asiguri si din spate, ca n-are nimeni ce cauta in stanga ta, venind din spate...

 

Eu cel putin in afara bucurestiului, incerc sa merg cu moto ca si cu masina: stau frumos pe mijlocul benzii, daca depasesc ies complet pe contrasens. Daca mergi pe axul drumului intre sensuri, cred ca ai mai multe sanse sa nimeresti vreunul care nu te vede si se baga in depasire si el, iar daca ai 20 de cm distanta laterala, nu prea mai ai ce face, in schimb daca ai 1,5 m poate mai poti evita, da un claxon, ceva...

Editat de smar2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am inteles eu (poate nu am citit destul de atent, nefiind prea clar mesajul de pe telefon) motociclistul a inceput manevra de depasire atunci cand marcajul ii permitea (trecerea de pietoni e presemnalizata la mai putin de 200 m). In COD spune ca daca ai apucat sa intri in depasire, poti sa te reintorci pe banda si pe dunga continua. Ceea ce nu s-a mai putut pt ca aia incepuse virajul spre stanga.

 

...

Editat de CBR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Scurta observatie:

- cand esti la volan si esti pe banda de langa axul drumului, si ai linie continua in stanga ta, nu prea ai de ce sa te asiguri si in oglinda din stanga. Iar daca linia continua se intrerupe pt a-ti permite sa faci stanga, in general te uiti doar in fata sa te asiguri ca nu vine nimeni din sens contrar. Adica legal vorbind, cred ca atat vreme cat a semnalizat din timp directia si a facut stanga dupa ce se terminase linia continua, tipa e cam absolvita de orice vina. Probabil ca e cam cum e in Bucuresti pe Plevnei, daca vii dinspre carrefour si faci stanga pe stradutele care duc spre gara. Daca esti cu masina pe banda a treia, nu prea te mai asiguri si din spate, ca n-are nimeni ce cauta in stanga ta, venind din spate...

 

Eu cel putin in afara bucurestiului, incerc sa merg cu moto ca si cu masina: stau frumos pe mijlocul benzii, daca depasesc ies complet pe contrasens. Daca mergi pe axul drumului intre sensuri, cred ca ai mai multe sanse sa nimeresti vreunul care nu te vede si se baga in depasire si el, iar daca ai 20 de cm distanta laterala, nu prea mai ai ce face, in schimb daca ai 1,5 m poate mai poti evita, da un claxon, ceva...

[/quote

 

spui tu ca nu prea ai de ce sa te asiguri cand esti langa banda continua ? dar daca eream cu un tir?

eu am intrat in depasire in loc permis nu am putut sa depasesc pentru ca kktu cu jeepu a accelerat iar cand aia sa hotarat sa faca stanga fara sa se asigure pe linie continua la 3 m de trecerea de pietoni eu nu am mai avut cei 20 de metri pentru frana cum spune valentino rossi mai sus sa opresc de la 40 km ci maxim 5 m norocul meu a fost ca veneam pe franare si dovada mai buna ca nu aveam viteza mare este ca sotia mea a zburat prin aer doar pana pe plafonul masini

Dar sa trecem de rautatile astea concluzia mea este ca atunci cand vedeti o alta masina ca va sicaneaza lasatio sa treaca nu merita probabil are un sofer ca cei de mai sus (survolaj,smar2) care sunt todeauna contra si le cam stiu pe toate si poate fi deranjat ca existati

Ei pleaca mai departe iar voi (cazul meu) la 40 de zile de la accident va dati jos din pat maxim 10 m cu carje si ajutor si invatati sa mergeti ca in copilarie deabea dupa 5-6 luni

Multa bafta tuturor si asfalt uscat

Editat de neo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu toata stima si respectul, legea spune clar ca esti obligat sa te asiguri.Chiar daca gestul nu il facem nici noi intotdeauna.

Vina in acest caz se imparte in felul urmator:

-Motociclist - este vinovat de depasirea liniei continue =>suspendarea permisului pe 2 luni (deoarece s-a produs si accident)

-Conducator autovehicol: - este vinovat de producerea accidentului si de intoarcere pe linie continua => suspendare permis 3 luni si in functie de ranile suferite de motociclist si pasagera, zile spitalizare etc., se trece la caz penal sau nu.

 

Asta spune legea.Acum, ce va iesi de acolo...nu stiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am inteles eu (poate nu am citit destul de atent, nefiind prea clar mesajul de pe telefon) motociclistul a inceput manevra de depasire atunci cand marcajul ii permitea (trecerea de pietoni e presemnalizata la mai putin de 200 m). In COD spune ca daca ai apucat sa intri in depasire, poti sa te reintorci pe banda si pe dunga continua. Ceea ce nu s-a mai putut pt ca aia incepuse virajul spre stanga.

 

...

 

E X A C T !

 

Remarc cu parere de rau inca un accident unde o parte importanta de vina o are o femeie conducator auto.Au fost extraordinar de multe in aceste zile.

 

NEO,insanatosire grabnica,ai grija la recuperare,o operatie este totusi o operatie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e veche duma ca marea neagra. tipul a fost zorro prin localitate, si-a platit si vina, deja s-a si facut bine si-a mai si facut alte gafe specifice sexului frumos de atunci. mai uitati-va si la data primului post .

 

poate nu e momentul sa fiu rau, dar vina e 95% a ta neo. poza spune totul. nu conteaza cand ai intrat in depasire. data viitoare gandeste-te si ce-o sa se intample peste 30 secunde cand iei decizia.

 

ma intreb cu groaza ce faceai daca pe trecere mai aparea si-o coana cu carucioru' si tzancu dupa ea...

post-17596-1184171056_thumb.jpg

Editat de spectrus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...