Sari la conținut

Simson


satana pe mobra
 Share

Postări Recomandate

Cumpar bloc motor bun (nespart si alte adaptari si echipat) SIMSON AWO 425 T

Am eu unul de Simson Sport daca esti interesat vb 0740376555 si fac si ceva foto sa vezi cum se prezinta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare,

Am cumparat niste sei de simson sport si am lipsa la saua de pilot 4 arcuri lungi.

Are cineva de vanzare/donatie sau schimb cu piese asa ceva sau daca stiti de unde sa cumpar ceva similar(sa corespunda diametru si elasticitatea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Salutare,

Am cumparat niste sei de simson sport si am lipsa la saua de pilot 4 arcuri lungi.

Are cineva de vanzare/donatie sau schimb cu piese asa ceva sau daca stiti de unde sa cumpar ceva similar(sa corespunda diametru si elasticitatea)

 

Iti dau eu, lasa-mi o adresa si un nr de tel pe PM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru domnul constantin57, stiam ca un material bun ca si baza de prelucrat il reprezinta o tija de amortizor.

Pe de alta parte, am terminat bucatirea 100 % a Sportului meu, am terminat de curatat cadrul de vechea vopsea, am polizat unele suduri (stiu, ma plictisesc). Am avut onorea de a desface suruburi neumblate din 1900 toamna, veselie mare. O intrebare: daca am cromul exfoliat de pe jambe (sper sa zic bine), singura solutie o reprezinta recromarea lor? Pur si simplu se jupoaie o vopsea veche.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa-mi fac axul la roata din spate la Simson.

-Ce material ar fi bun si unde sa-l caut?

Eu ma gindeam la o tija de planetara. O fi bun materialul ?

Va salut. Am strunjit ax de roata de la Simson in exterior este foarte dur ( tare ) si in interior mult mai moale deci cred ca trebuie prelucrat termic, greu de facut nu merita.

Cu respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa-mi fac axul la roata din spate la Simson....

OL 38 spre exemplu, dar trebuie cimentare + tratament termic + rectificare... nu cred ca merita.

Oferta lui Mihai este cea mai ieftina solutie.

Editat de cristi 57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OL 38 spre exemplu, dar trebuie cimentare + tratament termic + rectificare... nu cred ca merita.

Oferta lui Mihai este cea mai ieftina solutie.

 

Oferta lui Mihai se refera la arcurile sea pentru EAGLEMAX.

Materialul nu este asa tare ,s-a tasat in zona rulmentilor de la roata.

 

Pentru domnul constantin57, stiam ca un material bun ca si baza de prelucrat il reprezinta o tija de amortizor.

Pe de alta parte, am terminat bucatirea 100 % a Sportului meu, am terminat de curatat cadrul de vechea vopsea, am polizat unele suduri (stiu, ma plictisesc). Am avut onorea de a desface suruburi neumblate din 1900 toamna, veselie mare. O intrebare: daca am cromul exfoliat de pe jambe (sper sa zic bine), singura solutie o reprezinta recromarea lor? Pur si simplu se jupoaie o vopsea veche.

1--Tija de amortizor ar trebui sa aiba minim 25mm grosime. Unde gasesc asa ceva?

 

2--Prima oara am vopsit gentile de la roti cu lovituri de ciocan. Dupa ani buni (vara trecuta) le-am dat cu spray pentru genti auto. Un tub (250gr.) mi-a ajuns pentru 2 roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..Materialul nu este asa tare ,s-a tasat in zona rulmentilor de la roata.

Asa-i, n-am fost atent...

====

Inseamna ca nu este original(tasarea mentionata), in general axele rulmentilor la roti se fac din otel moale urmat de un tratament de imbunatatire suprtficiala(cimentare), iar nemtii nu fac greseli. Incearca sa iei legatura cu Adi (@Simson Simson), este un tip de treaba... Probabil ca nu a vazut cererea ta, altfel cred ca facea el oferta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor. In legatura cu axul, un batranel motociclist spunea ca se poate face din osie de caruta, este tratata.

Din bucsa butucului se pot face segmenti. Cat de adevarat este nu stiu.

Da ma da zi ca caruta trebuie sa fie tziganeasca si eventual sa aiba si "cocoseii" pe acolo.

Constantin,cel mai bun este un ax original si se gasesc destule.Ma mir ca nu s-a oferit Adrian.Nu se poate sa nu aiba.

Editat de HondaSan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ma da zi ca caruta trebuie sa fie tziganeasca si eventual sa aiba si "cocoseii" pe acolo.

Constantin,cel mai bun este un ax original si se gasesc destule.Ma mir ca nu s-a oferit Adrian.Nu se poate sa nu aiba.

Nu am spus ca este ceva garantat, era o poveste auzita din batrani, probabil ca se carpeau si eii cu ce aveau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva piese de Simson sport , ghidon cu jug si inaltatoare { original } , capac cu saboti frana pentru roata fata si un capac distributie ideal pentru cei care vor sa-si adapteze aprindere de Minsk sau alta care necesita strunjire sau alte modificari sau pentru cei care vor sa se intoarca la original . Piesele se dau la pachet 200 lei plus taxe curier . Ar mai fi si un bloc motor Simson Sport la 150 lei , si bosoane rezervor MZ sau Simson = 60 lei si Simsoneta =40 lei .

post-29942-0-40793500-1358955239_thumb.jpg

post-29942-0-14592300-1358955246_thumb.jpg

post-29942-0-02842000-1358955253_thumb.jpg

post-29942-0-66660200-1358955311_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva piese de Simson sport , ghidon cu jug si inaltatoare { original } , capac cu saboti frana pentru roata fata si un capac distributie ideal pentru cei care vor sa-si adapteze aprindere de Minsk sau alta care necesita strunjire sau alte modificari sau pentru cei care vor sa se intoarca la original . Piesele se dau la pachet 200 lei plus taxe curier . Ar mai fi si un bloc motor Simson Sport la 150 lei , si bosoane rezervor MZ sau Simson = 60 lei si Simsoneta =40 lei .

Ghidonul fara jug si capacul cu saboti ...s-au vandut , restul valabil .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


intrebare pentru cei care au adaptat la cardanul simsonului cruce auto de la directii sau stiu eu, utilaje. imi spune si mie cineva de la ce masina ar merge, sau care ar fi mai apropiata ca dimensiuni.

 

intr-o vreme se discuta pe tema asta pe forum dar nu mai gasesc, stiu ca erau cateva variante insa nu-mi mai amintesc care.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

intrebare pentru cei care au adaptat la cardanul simsonului cruce auto de la directii sau stiu eu, utilaje. imi spune si mie cineva de la ce masina ar merge, sau care ar fi mai apropiata ca dimensiuni.

 

intr-o vreme se discuta pe tema asta pe forum dar nu mai gasesc, stiu ca erau cateva variante insa nu-mi mai amintesc care.

 

Multumesc!

crucicardanice.ro costa 90lei si e pe stoc

din pacate nu mai am dimesiunile sau codul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

...adaptat la cardanul simsonului cruce auto de la directii sau stiu eu, utilaje...

Nu cred ca acesta este solutia corecta. Crucile de directie au role mici si lucreaza in alt regim, cu forte mult mai mici. Cardanul de transmisie este confectionat din materiale moi, supuse apoi la tratamete termice de imbunatatire(cimentare) a suprafetelor active urmate de calire pentru a da rezistenta unui mecanism ce lucreaza cu eforturi mari perioade lungi de timp supus la socuri. Recomand sa cauti piesa originala, nu te complici cu improvizatii iar timpul de utilizare este mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Cumpar garnitura chiuloasa simson sport cine ma poate ajuta sa imi trimita un pm sau lasati mesaj adrian_dbu@yahoo.com

Multumesc

 

Trebuie data gaura pentru ungere tacheti chiulasa.

 

http://www.ebay.de/itm/Simson-AWO-Touren-425-T-Zylinderkopfdichtung-Zylinderkopf-dichtung-Dicht-Neu-/321044457044?pt=Motorrad_Kraftradteile&hash=item4abfbda654

 

am inteles. MS! cautasem pe ceva site cu cruci cardanice si n-am gasit dimensiunea

 

Cam scump !

 

http://www.ebay.de/itm/Simson-AWO-Sport-Touren-425-S-T-Kardanwellen-Kardan-Kreuzgelenk-Repraturset-Neu-/321053400176?pt=Motorrad_Kraftradteile&hash=item4ac0461c70

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...