Sari la conținut

Simson


satana pe mobra
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor. Sunt proaspat posesor de Simson AWO Sport din 1958, pur intamplator am salvat aceasta piesa care trebuia sa ajunga la fier vechi. Acum incerc sa o reconditionez si intampin diverse probleme cu piesele care nu reusesc sa le gasesc (precizez ca sunt novice la acest capitol,este prima motocicleta pe care o am, dar ma incanta idea sa fac sa mearga aceasta bijuterie care arata jalnic acum). Am citit multe dintre postarile voastre, am vazut ce solutii de compromis se mai pot face pentru a inlocui anumite piese si acum sunt in cautarea unui set de segmenti. Am cumparat un set de Skoda MB, segmentul de ungere se potriveste perfect dar ceilalti doi sunt mai subtiri (de 2 mm in loc de 2.5 mm). Pistonul este cel original, la fel si cilindrul, arata destul de bine si am vrut sa-i pastrez. Va rog sugerati-mi de unde sa iau segmenti de 68 mm, de 2.5 mm grosime care sa se potriveasca pe pistonul original (nu am vrut sa pun si piston de Skoda MB) sau daca are cineva si nu are nevoie de ei, ii cumpar fara probleme. Am cautat peste tot pe net, prin targuri, magazine de piese dar nu am gasit la dimensiunea la care am nevoie. Daca va ajuta dau si la schimb segmenti de ungere 68*4 mm si cei de compresie si foc 68* 2 mm cu care nu am ce face.

Eu pot fi gasit la numarul de telefon 0728286821 sau la daniel.tanase@hotmail.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca bine-mi aduc aminte Vw Golf 1 de 1100cmc are cota standard de 68mm si un segment de 2,5mm pe piston.Se pot comanda segmenti ptr. doua pistoane 50lei X 2 si iesi la 100lei ptr. doi segmenti de 2,5mm.Nu prea e rentabil dar este totusi o idee de luat in considerare in caz extrem!Poate alti dealeri de piese au preturi mai mici decat cele obtinute de mine..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o critica buna este costructiva, intotdeauna .

Asai! custom e, ca replicai mai greu de produs, da parca tot scartie ceva si nu am inteles eu corect mesajul.Da va promit cum mi-am promis si mie, ca la urmatoarea pereche ma voi straduii mai tare sa fie mai buna replica si nu costum! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caut sa cumpar prezon cilindru simson sport, s-a rupt unul din cele 4, filet la un capat de 9, respectiv 10mm.


» Post actualizat in 08 Dec 2014 14:32

Am gasit prezon.

 

Al 2-lea simson Touren la dungat de mana.


post-15737-0-13103400-1418049118_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caut sa cumpar prezon cilindru simson sport, s-a rupt unul din cele 4, filet la un capat de 9, respectiv 10mm.

» Post actualizat in 08 Dec 2014 14:32

Am gasit prezon.

 

Al 2-lea simson Touren la dungat de mana.

 

attachicon.gif_MG_0909.JPG

A iesit super prietene, dupa ce dau si al 2 rand de lac va fi si mai si, La anu iti aduc si aripile, si sper sa ma pot da cu ea in primavara oricum mai e mult de lucru la ea dar satisfactia e pe masura. mersi (momentan) pentru lucrare , la final o udam sa tina cat mai mult, mersi incaodata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut pe toti si va doresc sarbatori fericite!

 

Caut un Simson Sport (poate si AWO), ne "imbunatatit", prefer cu atas, prefer cu acte.

 

Informatorului recunostinta vesnica si o bere la ultima pensie :)

 

Stefan 0723 287 411

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

https://www.facebook.com/oyamas.garage/photos_all

tot procesul de fabricare se poate vedea in linkul atasat.


» Post actualizat in 22 Jan 2015 08:01

https://www.facebook.com/oyamas.garage/photos_all

tot procesul de fabricare se poate vedea in linkul atasat.

 

post-9005-0-94796600-1421129778_thumb.jpg

post-9005-0-58008100-1421913692_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Caut pentru un prieten urmatorele repere pentru Simson Awo Touren

carburator,stopul de la spate ,emblema stânga,dereapta .

Editat de Nedelcu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Are cineva un piston de awo t de vanzare dimensiune 69-70? de preferat nou sau stare foarte buna(minim de uzura).


» Post actualizat in 13 Mar 2015 19:46

Se poate pune pe awo t cilindru de aluminiu? Stiu ca de obicei pe el e doar cilindru de fonta.Am gasit la cineva conbinatia de cilindru aluminiu si piston bombat si stau sa ma gandesc daca sa-l iau, Dar se pare ca e greu sa mai gasesti pe la noi un piston bombat cu diametru de 69 sau 70. Toate cele bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salutare tuturor! Am un prieten ce are un Simson 425 si are o problema, cand schimba a 2-a , de multe ori ii sare direct in treapta a 3-a. El se gandea sa ii puna un limitator de lievier schimbator insa cred ca nu va face decat sa nu mai treaca niciodata de treapta a 2-a , asa m-am gandit eu. Aveti idee ce ar trebui inlocuit/reparat? Va multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...