Sari la conținut

Simson


satana pe mobra
 Share

Postări Recomandate

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 3,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Buna ziua. Va rog, daca se poate si are cineva, sa ma ajutati cu o schema a instalatiei electrice la Simson AWO 425 T (cum este legat dinamul ma intereseaza mai exact, exista acolo o rezistenta de 6-8 ohm care nu inteleg exact ce rol are si cum se face incarcarea acumulatorului fara regulator de tensiune, ca la mine nu exista asa ceva ) . Mentionez ca ma intereseaza montajul original pe care l-am desfacut cand am inceput sa reconditionez motorul, am cateva poze care nu sunt relevante si acum nu mai stiu sa le pun la loc. Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua. Va rog, daca se poate si are cineva, sa ma ajutati cu o schema a instalatiei electrice la Simson AWO 425 T (cum este legat dinamul ma intereseaza mai exact, exista acolo o rezistenta de 6-8 ohm care nu inteleg exact ce rol are si cum se face incarcarea acumulatorului fara regulator de tensiune, ca la mine nu exista asa ceva ) . Mentionez ca ma intereseaza montajul original pe care l-am desfacut cand am inceput sa reconditionez motorul, am cateva poze care nu sunt relevante si acum nu mai stiu sa le pun la loc. Multumesc anticipat.

post-12587-0-02310000-1430243829_thumb.gif

 

la touren parca regulatorul este montat pe statorul dinamului...

» Post actualizat in 28 Apr 2015 18:12

attachicon.gifschema electrica touren.gif

 

la touren regulatorul este montat pe statorul dinamului...

a aparut o eroare cand am incarcat celelate poze... le mai pun o data.

post-12587-0-12832100-1430244734_thumb.jpgpost-12587-0-66418000-1430244754_thumb.jpgpost-12587-0-80868500-1430244762_thumb.jpg

post-12587-0-53023500-1430244377_thumb.jpg

post-12587-0-87979900-1430244389_thumb.jpg

post-12587-0-20926700-1430244398_thumb.jpg

post-12587-0-63047200-1430244413_thumb.jpg

post-12587-0-24827000-1430244437_thumb.jpg

Editat de BLACK SPIDER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua. Va rog, daca se poate si are cineva, sa ma ajutati cu o schema a instalatiei electrice la Simson AWO 425 T (cum este legat dinamul ma intereseaza mai exact, exista acolo o rezistenta de 6-8 ohm care nu inteleg exact ce rol are si cum se face incarcarea acumulatorului fara regulator de tensiune, ca la mine nu exista asa ceva ) . Mentionez ca ma intereseaza montajul original pe care l-am desfacut cand am inceput sa reconditionez motorul, am cateva poze care nu sunt relevante si acum nu mai stiu sa le pun la loc. Multumesc anticipat.

 

Reprezentarea instalatiei electrice din notita tehnica , originala pentru Simson AWO 425 T :

post-47416-0-07684900-1430244959_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

attachicon.gifschema electrica touren.gif

 

la touren parca regulatorul este montat pe statorul dinamului...

» Post actualizat in 28 Apr 2015 18:12

a aparut o eroare cand am incarcat celelate poze... le mai pun o data.

attachicon.gifdinam touren.JPGattachicon.gifdinam touren1.JPGattachicon.gifdinam touren2.JPG

Multumesc pentru poze, m-am lamurit acum, mie imi lipseste regulatorul de tensiune. Eu cand am demontat acolo am gasit o rezistenta inseriata pe circuitul de excitatie al statorului care ma gandesc ca preia rolul regulatotului de tensiune, dar inca nu m-am dumirit cum. Poate aveti o sugestie de unde sa iau un regulator sau daca exista ceva care sa se potriveasca pe Simson. Multumesc mult.

» Post actualizat in 29 Apr 2015 14:10

Reprezentarea instalatiei electrice din notita tehnica , originala pentru Simson AWO 425 T :

Multumesc frumos pentru schema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva unde s-ar putea remagnetiza (sau regenera) un magnetou de Simson? Sau o alternativa viabila de inlocuire a acestuia? Nu ma refer la kitul de inlocuire cu alternator de 500E de pe ebay, dar nici la o solutie "traditionala" de genul "ii pui fulie si alternator de Dacie si treci cureaua prin capac". As prefera o solutie eleganta, care sa nu se vada in exterior, si care sa dea rezultate (adica scanteie).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru poze, m-am lamurit acum, mie imi lipseste regulatorul de tensiune. Eu cand am demontat acolo am gasit o rezistenta inseriata pe circuitul de excitatie al statorului care ma gandesc ca preia rolul regulatotului de tensiune, dar inca nu m-am dumirit cum. Poate aveti o sugestie de unde sa iau un regulator sau daca exista ceva care sa se potriveasca pe Simson. Multumesc mult.

» Post actualizat in 29 Apr 2015 14:10

Multumesc frumos pentru schema.

 

Releul regulator ce se gaseste pe statorul dinamului de Simson AWO 425 T este identic cu cel de pe IFA / MZ BK , MZ RT 125.

» Post actualizat in 29 Apr 2015 21:29

Stie cineva unde s-ar putea remagnetiza (sau regenera) un magnetou de Simson? Sau o alternativa viabila de inlocuire a acestuia? Nu ma refer la kitul de inlocuire cu alternator de 500E de pe ebay, dar nici la o solutie "traditionala" de genul "ii pui fulie si alternator de Dacie si treci cureaua prin capac". As prefera o solutie eleganta, care sa nu se vada in exterior, si care sa dea rezultate (adica scanteie).

 

/index.php?/topic/683324-remagnetizez-magnetouri/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Salutare, stie cineva cam cat valoreaza un Simson 425 Sport cu talon vechi(proprietar in viata)in stare de functionare.

Intre 200 euro si 600 euro , vorbind de Romania si nu vise de '' jermania ''

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru camere incearca aici 0723322877,0213152593-sc M ULTICOLOR CHIM srl.Eu am luat de la ei 2 cauciucuri 3.25\19 pt. ij ,160 lei bucata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Vă rog să mă ajutați cu următoarele informații:

 

1. Ce se poate face, cum se poate îmbunătăți amortizoarele față la Simson Sport? Să bag distanțiere la arcuri sau se potrivește vreun arc de la alte modele? Ale mele sunt foarte moi...

 

2. Vreau să cumpăr sau să printez o folie autocolantă cu cadranul ceasului de km. Se găsește așa ceva?

 

Mersi mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la 1 - sunt arcuri si amortizoare in furca. Care e problema mai exact? Eu am avut probleme cu amortizoare, un ulei mai gros a mai rezolvat ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vă rog să mă ajutați cu următoarele informații:

 

1. Ce se poate face, cum se poate îmbunătăți amortizoarele față la Simson Sport? Să bag distanțiere la arcuri sau se potrivește vreun arc de la alte modele? Ale mele sunt foarte moi...

 

2. Vreau să cumpăr sau să printez o folie autocolantă cu cadranul ceasului de km. Se găsește așa ceva?

 

Mersi mult!

 

arcuri;

http://www.ebay.de/itm/Druckfeder-Tragfeder-Telegabel-vorn-1-Paar-passend-fur-AWO-Sport-/251208193281?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item3a7d2cd501

 

cadran km.;

http://www.ebay.de/itm/Tachoziffernblatt-MAW-Aluminium-0-120km-h-passend-fur-AWO-/291391278059?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item43d8460beb

 

daca vrei autocolant,incearca print dupa imaginea de mai jos.-80mm diam. dupa ce-l lipesti,aplica lac transparent peste ca rezista mai bine la u.v. si la umiditate.

post-19117-0-40797500-1437217973_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Zenklawa Garage

Buna ziua,

 

am inceput un nou proiect de restaurare:

 

 

 

 

 

 

Este al doilea proiect de restaurare dupa Mobra 50 S Super :

 

 

 

 

Speram sa iasa ceva frumos!

O sa mai postam pe masura ce avansam cu acest proiect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vand 2 Simsonuri.
1 Simson cu atas, acte noi, pe numele meu.
1 Simson solo, fara acte, donator de piese pt primul
1 sac cu piese; rezervor, aripa, far, stop, sei, cutii, de toate.
carburator nou - luat din germania cu 100 euro
Pret pt toata nebunia - 1200 euro. Nu vand pe piese.

mai vand si un motor+cutie de AWO, complet. In stare buna. 300 Euro.
Sau 1400 la pachet toate fiarele.

E posibil sa ma si razgandesc...

 

Later edit: s-au vandut. :)

Editat de Hellryder
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua ! Revin cu o intrebare... va rog sa ma ajutati..

Am o toba originala de Simson. Initial era sparta putin si am vrut sa o sudez insa nu merge (se sparge mai tare) si acum am spart-o mai tare... Oricum...este intr-un loc unde nu se vede (adica nu ar conta aspectul dupa reparare) si as vrea sa va intreb cu pot sa o lipesc cumva ... sa ii acopar gaurelele...este sparta cam vreo 3 centimetri patrati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu o mai poti suda foloseste un petic de plasa de sarma ( se foloseste la ferestrele termopan contra insectelor ) si Poxilina.

Este o rezolvare provizorie.

Editat de Lolo_ID
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa te duci la cineva si sa incerce sa-ti cositoreasca un petic , asta daca nu este imediat linga cot ... acolo este cam calda toba , asta daca nu reusesti sa cauti o alta mai buna .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...