Sari la conținut

Simson


satana pe mobra
 Share

Postări Recomandate

Salutare!

are cineva vreo şa de vanzare pentru Sport?

Nu conteaza starea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

De pasager am eu una.

 

Cel cu AWOul fumegator, lucrezi in continuare degeaba. Spre binele posesorului directioneaza-l spre cineva care stie ce face. Raclorul din poza are 2mm inaltime (dupa ochiometria mea), iar canalul pistonului probabil 2.5x. Supapele la AWO is identice, la fel si ghidurile, daca nu te-ai prins din alte naratiuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel cu AWOul fumegator, lucrezi in continuare degeaba. Spre binele posesorului directioneaza-l spre cineva care stie ce face. Raclorul din poza are 2mm inaltime (dupa ochiometria mea), iar canalul pistonului probabil 2.5x. Supapele la AWO is identice, la fel si ghidurile, daca nu te-ai prins din alte naratiuni.

Supapele de AWO touren nu sunt identice si nici nu sunt interschimbabile. Supapa de admisie are forma diferita fata de cea de evacuare.

Raclorul e pozitionat corect. O sa verific ce lera pot baga in fanta lui.

Fumega doar cand se incalzeste, pana atunci merge corect.

Zilele astea o sa duc chiulasa la un atelier pentru verificare/refacere ghidaj admisie.

 

Las ca o sa invat si io despre Simson, n-ai tu grija!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur inveti, doar ca pe spatele altuia. Daca nu sunt identice supapele, nu sunt de AWO. Pot fi f bune cu toate astea. In primul rand iti trebuie un subler, pe langa lera si tre sa masori (diferenta de) inaltime, nu fanta. Tot de dragul posesorului comanda-i un piston Almot la urmatoarea cota pentru cand vei constata eventual motivele defectiunii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pistonul e nou, nu l.am pus eu, l a montat cel care a restaurat motorul. Nu stiu ce marca e, dar ma pot uita, oricum dau jos iar tot.

Le iau la măsurat, nu e problema. faza e ca motorul a mers bine foarte putin, dupa restaurare, 50 km cam asa, dupa care a apărut fumul.

E posibil sa nu fie pus ce trebe , dar ce e sigur pana acum e ca îmi intra ulei pe la ghidajul supapei de admisie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa pun, stai sa-l desfac.

Presiune pozitiva banuiesc ca te referi in chiulasa, dar in admisie ai vacuum, deci sansele ca sa traga ulei din chiulasa sunt mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Şa spate am gasit. Acum sunt in cautare de una faţa. Repet, nu conteaza starea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu am desfacut capacul de la coroana si am batut cu ciocanul si un dorn de cupru sau alama in pinion, a iesit destul de repede. Apoi am schimbat semeringurile si am facut alta garnitura la capac si l-am bagat la loc cu o presa hidraulica.

post-12913-0-22968000-1492783579_thumb.jpg

Editat de johnyebravo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sageata de pe hirtie indica sensul in care se freaca budza,dupa ce-ai suflat in oala angrenajului;facultativ,cu mana ramasa libera,se trage de axul crucii cardanice.

Bun;se doreste operatia,fara desfacerea intregului ansamblu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact asta am facut,dar a iesit exact cit se vede in poza.M-am oprit datorita stresului aplicat crucii cardan,pe care vreau sa o transplantez la un alt grup.O sa incerc cu-n ciocan extractor prins de partea de jos .E posibil sa-mi agate careva din distantierele semicirculare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Gasesc pe aici o cheie de contact, sau macar dimensiunile ei sa fac una la strung...

Incearca sa dai un ochi in foto , poate intelegi ceva

Pentru nelamuriri , intreaba , incerc sa raspund :tomato:

» Post actualizat in 09 May 2017 19:32

Mai trebuia asta :tempted:

post-64494-0-55646200-1494357830_thumb.jpg

post-64494-0-00103700-1494357983_thumb.jpg

post-64494-0-45175600-1494358128_thumb.jpg

post-64494-0-65818400-1494358327_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...