Sari la conținut

Probleme Frana


Postări Recomandate

salut,

 

mi-am luat si eu motor recent (chopperash micutz -> 125) si una din probleme era ca scartaiau ca naiba franele pe fatza. M-am interesat care-i treaba, cica-i de la placutze. Fost la service, cautat palcutze pt model, aruncat 1.000.000 lei, montat placutze, mers acasa. Acuma am observat eu placutzele astea noi cam prind discu si cand nu trag de frana. Plus ca inca mai suiera... Am sunat la service, numa ca is tare ocupati aia si numa sapt viitpare se poate rezolva. Am mai incercat la 2 service-uri, la fel peste tot. :scratch:

 

Cam mult ma lungesc eu aici, pe scurt im weekend vreau sa plec cu ea la un drum mai lung si ar fi bine sa mearga totu cat mai bine. The question: ce pot mesteri eu la ea (ca un amator ce is) sa rezolv (macar partial) problema ?

 

Mersi anticipat

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca scartia ai facut bine sa le schimbi .nu stiu daca discul tau de frana e consumat pt ca si ala se schimba,poate ca discul de frana nu este perfect rotund.nu uita ca placutele de frana cand sunt noi nu franeaza bine ,trebuie sa se consume un pic.daca placuta nu atinge tare discul si nu ti/o franeaza *parerea mea* nu cred ca are nimic pt ca dupa un timp se consuma si nu mai atinge.e importanta distanta dintre disc si pastila,controleaza sa nu ai aer in tubul cu lichid de frana,aerisestele.pt siguranta dute la un mecanic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

mi-am luat si eu motor recent (chopperash micutz -> 125) si una din probleme era ca scartaiau ca naiba franele pe fatza. M-am interesat care-i treaba, cica-i de la placutze. Fost la service, cautat palcutze pt model, aruncat 1.000.000 lei, montat placutze, mers acasa. Acuma am observat eu placutzele astea noi cam prind discu si cand nu trag de frana. Plus ca inca mai suiera... Am sunat la service, numa ca is tare ocupati aia si numa sapt viitpare se poate rezolva. Am mai incercat la 2 service-uri, la fel peste tot. :scratch:

 

Cam mult ma lungesc eu aici, pe scurt im weekend vreau sa plec cu ea la un drum mai lung si ar fi bine sa mearga totu cat mai bine. The question: ce pot mesteri eu la ea (ca un amator ce is) sa rezolv (macar partial) problema ?

 

Mersi anticipat

:)

Ai dat 100 ron pt placute doar sau si pt montat?? Nu ai garantie la lucrare?? Ai factura chitanta?? tre sa-ti dea garantie la manopera si la piese de schimb cel putin 6 luni cel putin!!! Du-te peste ei Cand ti-au luat banii nu au fost ocupati>??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...