Sari la conținut

Intre Semicartere


12adu
 Share

Postări Recomandate

Vopsea, fara garnitura, trebuie doar sa fie fetele plane!

 

Toate bune! :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vopsea, fara garnitura, trebuie doar sa fie fetele plane!

 

Toate bune! :scratch:

vopseaua o folosea bunic'tu :) pt ca atunci nu era silicon

eu as inclina spre silicon.. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vopseaua o folosea bunic'tu :) pt ca atunci nu era silicon

eu as inclina spre silicon.. :scratch:

 

Pai, spre deosebire de tine io sint asa un bunicutz :moron:, dar io inclin tot spre vopsea, din doua motive: unu - pecuniar, doi - se desface mult mai usor si se etanseaza la fel de bine :) (cu conditia de mai sus, sa fie plane carterele)

 

Toate bune! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

optez pt Vopsea...

pt ca rezista in timp, si etanseaza 100%, pe cand siliconul in contact cu uleiul daca nu a fost degresata suprafata bine inainte, nu tine.....(o sa observi :) ).

Spor la lucru'!!! :scratch:

Editat de baluba16
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

optez pt Vopsea...

pt ca rezista in timp, si etanseaza 100%, pe cand siliconul in contact cu uleiul daca nu a fost degresata suprafata bine inainte, nu tine.....(o sa observi :) ).

Spor la lucru'!!! :scratch:

 

Corect!

 

Dar, ca sa fiu sincer 100 %, io nici n-am folosit vreodata silicon :moron: Un lucru bun, verificat, imi e de ajuns :) , iar vopseaua am folosit-o cu cel mai mult succes, deci din acest motiv am recomandat-o!

 

Toate bune! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect!

 

Dar, ca sa fiu sincer 100 %, io nici n-am folosit vreodata silicon :) Un lucru bun, verificat, imi e de ajuns :) , iar vopseaua am folosit-o cu cel mai mult succes, deci din acest motiv am recomandat-o!

 

Toate bune! :scratch:

 

ba bunicule....deci, sa vezi ce frumos ma chinui eu sa dau vopseaua aia dupa motoru meu, ca asa a fost inchis....fii atent aici....folosit cu brio, cum s-a mai spus, degresat bine de tot, si apoi, siliconu, e perfect...2+2 se gaseste in comert, si, am folosit la minimobra, mobra, minsk, si la masina(citroen) si nu a avut nici pe dracu....toata chestia este sa fie degresat bine inainte ca nu tine...in rest, e super ok...si apropo...tine si la temperatura, ca se transforma in cauciuc, si la ulei incins, si la benzina, si, am facut din silicon si garnituri care sunt super ok si inca tin :) asta sa nu zici ca nu mi-a placut sa invat :moron:

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

ba bunicule....deci, sa vezi ce frumos ma chinui eu sa dau vopseaua aia dupa motoru meu, ca asa a fost inchis....fii atent aici....folosit cu brio, cum s-a mai spus, degresat bine de tot, si apoi, siliconu, e perfect...2+2 se gaseste in comert, si, am folosit la minimobra, mobra, minsk, si la masina(citroen) si nu a avut nici pe dracu....toata chestia este sa fie degresat bine inainte ca nu tine...in rest, e super ok...si apropo...tine si la temperatura, ca se transforma in cauciuc, si la ulei incins, si la benzina, si, am facut din silicon si garnituri care sunt super ok si inca tin :scratch: asta sa nu zici ca nu mi-a placut sa invat :moron:

 

bafta

 

Deci, revin! Io n-am folosit silicon pt ca vopseaua face treaba foarte buna! Tu n-ai stiut sa cureti vopseaua veche! :peace: , ca sa nu zic cum arata siliconu ala negru pe motoru tau, ca ridea Gabi de tine (mama ce rau sint :) )

 

Si uite aici ce te sfatuia pe tine :smoke: un baiat care chiar se pricepe: /index.php?...mp;#entry665987 sa nu-mi zici ca nu-ti aduci aminte :)

 

Toate bune! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

siliconu se curata cat e proaspat cu carpa udata in benz sau motorina, lejer....si cand se intareste, devine cauciuc si cand tragi de el se desprinde usor :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

silicon 2+2. :)

 

ca sa fii sigur ca etanseaza ia o bucata de geam si smirghel, planeaza semicarterele si poti, pt. siguranta, sa faci o garnitura dintr-o coala de hartie (da, hartie) A3 :) succes! :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Vest se gaseste vopsea de etansare cum foloseste si fabrica la Izmash. In lipsa ei merge si un pic de silicon, sau chiar o garnitura subtire de hartie sau un fir de matase si alte povesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

silicon 2+2. :)

 

ca sa fii sigur ca etanseaza ia o bucata de geam si smirghel, planeaza semicarterele si poti, pt. siguranta, sa faci o garnitura dintr-o coala de hartie (da, hartie) A3 :moron: succes! :scratch:

 

@12adu - vezi ca planarea se face frecind in forma de opt :)

 

Toate bune! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Boon, multumiri pt. raspunsuri.

Concluzii: vopseaua ie mai buna. Silicon am avut, d'ala de rezista la temperatura, dar tot "picura" motorul, in sensul ca daca statea pe loc mai mult timp (citeva luni), se vedea unde a fost.. Acuma, poate nici nu a fost perfect degresat. Oricum, de data asta incerc cu vopsea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Boon, multumiri pt. raspunsuri.

Concluzii: vopseaua ie mai buna. Silicon am avut, d'ala de rezista la temperatura, dar tot "picura" motorul, in sensul ca daca statea pe loc mai mult timp (citeva luni), se vedea unde a fost.. Acuma, poate nici nu a fost perfect degresat. Oricum, de data asta incerc cu vopsea.

 

 

silicon si hartie... tot timpul am facut treaba buna cu asa ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...