Sari la conținut

Consum


78cat
 Share

Postări Recomandate

De curand am cumpa si eu un scuter Peugeot. Un Vclic.Dupa primi 130 km am facut iar plinul scuterul si am bagat circa 3,4 litri de benzina(premium eco 95 OMV). asta insemnand aproximativ de 2,3%. E normal consumul asta ca prin nici o carte nu am vazut scris consumul.voua cam cat va consuma "bijuteriile"? Scuterul este limitat, e nou ,in rodaj si merg mult in afara orasului, asta ca sa va faceti o imagine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 76
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

nu inteleg de ce faci atatea posturi cand sunt atatea posturi deschise de se vorbeste despre anumite teme :scratch:

 

 

marsh ma , lasa omu in pace.. nu vezi ca e primul post.. ( toata ziua scrii numai tampeni pe forum )

 

 

 

 

Mie imi consuma , vreo 3.5% , 4 % . dar e delimitat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg de ce faci atatea posturi cand sunt atatea posturi deschise de se vorbeste despre anumite teme :scratch:

te iei si u dupa aia mai smecheri k tine lasa omu in pace sa intrebe k banuiesc k e nou pe aici

 

te iei si u dupa aia mai smecheri k tine lasa omu in pace sa intrebe k banuiesc k e nou pe aici

e bun cosumul mie imi consuma vero 3,5% max 4%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poi e bun consumul... dar cred k dupa delimitare o sa creasca putin :) . Al meu consuma cam 3-3.5%... acum depinde si de stilul de mers al fiecaruia/greutate/nr. de persoane etc. :scratch: Cati mai multi km fara probleme :) !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg de ce faci atatea posturi cand sunt atatea posturi deschise de se vorbeste despre anumite teme :)

VEZI?!................ nu a mai fost nevoie sa zic eu ca sunt nou si deja ai sarit cu gura pe mine. in loc sa zici bine ai venit si sa dai un sfat bun sari pe om :). Deci dupa delimitare papa mai mult ? Citeam pe aici ca ar trebui sa scada nu sa creasca :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ai venit :scratch:

 

am auzit k e limitat electronic ..

consumul e bun.. dupa ce delimitezi ai sa mergi mai tare si o sa consume putin mai mult dar nu se simte cine stie ce .. asa k nu-ti face probleme (in jur de 2.5 maxim maxim 3)

Editat de kidmeister
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curand am cumpa si eu un scuter Peugeot. Un Vclic.Dupa primi 130 km am facut iar plinul scuterul si am bagat circa 3,4 litri de benzina(premium eco 95 OMV). asta insemnand aproximativ de 2,3%. E normal consumul asta ca prin nici o carte nu am vazut scris consumul.voua cam cat va consuma "bijuteriile"? Scuterul este limitat, e nou ,in rodaj si merg mult in afara orasului, asta ca sa va faceti o imagine.

nu iti consuma deloc mult, mai ales ca e in rodaj :) .Da vezi sa faci rodaju ca la carte ca dupaia nu te mai tii cu benzina la el :) . Mie cand l`am delimitat mi`a scazut umpic consumu da limitatoru la scuteru meu se tocise si in loc de 45km/h prindea 65km/h :) . Si incearca sa bagi si tu benzina fara plumb, aia de o bagi tu e cu plumb. Am bagat si io odata din greseala si parca mergea mai rau :scratch:

Editat de robbyvl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu iti consuma deloc mult, mai ales ca e in rodaj :) .Da vezi sa faci rodaju ca la carte ca dupaia nu te mai tii cu benzina la el :) . Mie cand l`am delimitat mi`a scazut umpic consumu da limitatoru la scuteru meu se tocise si in loc de 45km/h prindea 65km/h :moron: . Si incearca sa bagi si tu benzina fara plumb, aia de o bagi tu e cu plumb. Am bagat si io odata din greseala si parca mergea mai rau :scratch:

cum e cu plumb? :) mai este benzina cu plumb pe piata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ai venit :)

 

am auzit k e limitat electronic ..

consumul e bun.. dupa ce delimitezi ai sa mergi mai tare si o sa consume putin mai mult dar nu se simte cine stie ce .. asa k nu-ti face probleme (in jur de 2.5 maxim maxim 3)

nu cred ca este electronic. la pretul asta de 3400 ron????/

 

cum e cu plumb? :scratch: mai este benzina cu plumb pe piata?

mama ce mai speriat!

 

BENZINA ECO PREMIUM: este o benzina care nu contine plumb, cu o cifra octanica research de min. 95, aditivata cu aditivul KSS ? AVSRA ( pe baza de potasiu), care inlocuieste proprietatile antidetonante si de lubrifiere a tetraetilului de plumb. Se utilizeaza la autovehiculele dotate cu motoare cu aprindere prin scanteie de fabricatie mai veche si corespunde normei SR EN 228/1997. Pentru imbunatatirea performantelor motorului aceasta benzina este aditivata si cu ENERGY EXTRA.

 

citat de pe siteul OMV http://www.omvro.ro/main.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate sa fie si limitat electronic din Cdi(aprindere electronica) si sa nu-i dea voie sa urce in ture. Dar cel mai probabil limitarile sunt la variator(o saiba) la carburator(la clapeta de acceleratie sau la filtru de aer) si la toba(restrictionarea iesirii gazelor). Nu neaparat sa fie toate 3... pot sa fie doar 1 sau 2. Pentru asta citeste topicul de delimitari. :scratch: Cat despre benzina... benzina cu plumb nu se mai gaseste in Romania.

Editat de ady4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate sa fie si limitat electronic din Cdi(aprindere electronica) si sa nu-i dea voie sa urce in ture. Dar cel mai probabil limitarile sunt la variator(o saiba) la carburator(la clapeta de acceleratie sau la filtru de aer) si la toba(restrictionarea iesirii gazelor). Nu neaparat sa fie toate 3... pot sa fie doar 1 sau 2. Pentru asta citeste topicul de delimitari. :scratch: Cat despre benzina... benzina cu plumb nu se mai gaseste in Romania.

ma duc la magazin sa vb cu cel care vinde peugeot-uri si va zic si voua cum sta treaba cu delimitatul la modelul asta :)

 

ma duc la magazin sa vb cu cel care vinde peugeot-uri si va zic si voua cum sta treaba cu delimitatul la modelul asta :)

care este cea mai buna benzina pentru scuter? apropo cei de la firma miau zis ca uleiul 5-40 W care il recomanda peugeot este cam 700 mii un schimb. mi se pare cam scump. oare nu gasesc la pret mai mic? dal drak e un litru 200. tot la pretul asta gasesc si la fordul meu da sunt 4 litri........................

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat ulei intra la un schimb? Tocmai m-am uitat pe pagina lor... si nu e scris nimic la ulei(cantitate). Nu cred k e asa scump... cred k e full-sintetic si se justifica. Eu am dat anul trecut 35 lei pe un litru pt 2T si era semi-sint. Acum vreau sa-mi iau full-sint si creca o sa fie in jur de 50-60 lei litrul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat ulei intra la un schimb? Tocmai m-am uitat pe pagina lor... si nu e scris nimic la ulei(cantitate). Nu cred k e asa scump... cred k e full-sintetic si se justifica. Eu am dat anul trecut 35 lei pe un litru pt 2T si era semi-sint. Acum vreau sa-mi iau full-sint si creca o sa fie in jur de 50-60 lei litrul.

1,2 litri si evident ca sunt doar la bidoane de 1 sau 2 litri :scratch: .Am fost la firna si a zis sa mai asteptam putin cu delimitatul ca nu stiu nici ei inca exact cum se face la modelul asta ca e prea nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci mie mi`a zis ala de la OMW ca e benzina cu plumb aia :scratch: oricum mie mi s`a parut mai proasta. Baga dinaia OMV Carera 95 sau OMV Carera 100 :) si ulei poti sa iei si semi-sintetic sau mineral, e mai ieftin da nu e asa bun :) da cel mai bine il iei pe ala ca e full-syntetic si oricum te tine toata vara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare, sper sa nu fiu oftopic :scratch: ce se intampla daca bag benzina super 100 intr-un scuter in rodaj ? :) iar dupa rodaj ?

la benzica super 100 am inteles ca trag mai bine scuterele au o putere mai mare nu stiu ce baga in ea dar se uzeaza mult mai mult motoarele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se uzeaza mai mult... doar arde mai bine rezultand demaraj/viteza mai bun. Si se termina mai repede... deci consumul creste putin cu aceasta benzina cu cifra octanica mai mare. :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...