Sari la conținut

Consum


78cat
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 76
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

eu ce sa mai zic ...al meu consuma vre-o 10 % si bag numa carera 100. probabil ca dupa ce il reglez putzin la consum o sa mai scada .

al tau e de 180 cc :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar mi se pare o initiativa buna . Se pare ca nu numai al meu consuma mult...si la mine tot 4% :scratch: cam de fiecare data (rareori exceptii)

ce plangetzi atat ma... al meu consuma 5.9% asha ca la voi e bine :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu primul plin l am facut cu benzina 95 la Lukoil. dupa 200 de km am alimentat 4 litri de MOL de 100co. dupa 160 de km am alimentat tot 4 litri......nu e logic deloc......dar se pare ca din benzina de calitate mai buna consuma mai mult(la masini e total altfel benzina buna consum mai mic).....sau este posibil ca la incpeut am mers eu mai fin fiind nou scoterul..(Rieju 49 cc 4T) :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SAL , la un piaggio nrg , nou mi.a iesit un consum de 4% , nu am dekat 350 KM . Mai scade consumul ?TNX :scratch:

nu cred ca mai scade.. poate putin dupa delimitare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca mai scade.. poate putin dupa delimitare...

scade ma! dupa ce scoti limitatoarele scade 100% nu mult da o sa scada o sa iti consume intre 3% si 3.5% :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai scade putin dupa perioada de rondaj... si dupa scoaterea limitarilor. Dar nu te astepta la 2%... mai putin de 3-3.5% nu o sa poti sa-l faci sa-ti consume. Si asta la drum lung... la bazaiala gen stop & go o sa-ti ia si mai mult de atat. :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.Mi-am achizitionat un scuter Peugeot speedfight(nou) si consuma cam 3-4 % (mentionez ca am 700 de km).Am fost interesat de delimitarea lui, dar cei de la service mi-au spus din start ca daca il delimitez ii pierd garantia :) .Deci aviz pentru cel cu vclick!!Cat despre ulei...ia bag Valvoline sintetic pentru motor in 2 timpi (de la service il iau si costa 270 de mii).In rest sunt multumit de el cu toate ca am constatat (pe pielea mea) ca si astea sunt super periculoase...ca sa nu va mai zic ce citesc pe forum sau ce vad la televizor :)

In rest bafta tuturor scuteristilor si calariti cat mai prudent :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.Mi-am achizitionat un scuter Peugeot speedfight(nou) si consuma cam 3-4 % (mentionez ca am 700 de km).Am fost interesat de delimitarea lui, dar cei de la service mi-au spus din start ca daca il delimitez ii pierd garantia :lol: .Deci aviz pentru cel cu vclick!!Cat despre ulei...ia bag Valvoline sintetic pentru motor in 2 timpi (de la service il iau si costa 270 de mii).In rest sunt multumit de el cu toate ca am constatat (pe pielea mea) ca si astea sunt super periculoase...ca sa nu va mai zic ce citesc pe forum sau ce vad la televizor :lol:

In rest bafta tuturor scuteristilor si calariti cat mai prudent :lol:

oricum cele in doi timpi consuma mai mult decat in 4 . mie cei de la service mi-au spus ca nu pierd garantia . faza cu limitatul pt. ei e mai mult asa ca sa se faca rodajul cum trebuie sa nu aiba ei probleme. Oricum nu stiu ce sa mai cred de Peugeot. Merg tot orasul si vad tot felul de marci de scutere cu aceiasi caroserie daca pot spune asa , ma da identica............ motorul tot china o fii??? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

oricum cele in doi timpi consuma mai mult decat in 4 . mie cei de la service mi-au spus ca nu pierd garantia . faza cu limitatul pt. ei e mai mult asa ca sa se faca rodajul cum trebuie sa nu aiba ei probleme. Oricum nu stiu ce sa mai cred de Peugeot. Merg tot orasul si vad tot felul de marci de scutere cu aceiasi caroserie daca pot spune asa , ma da identica............ motorul tot china o fii??? :lol:

 

Este Made in China 100% my friend... Pai la banii astia ce vroiai? Japan ??? :lol:

 

Si yo vroiam sa-mi iau un V-click ca are pret mic dar... cnd am vazut ca e kinezarie, am zis ca daca tot iau kinezarie sa platesc putin, asa ca m-am orientat catre cele vandute prin Carrefour... Tot Made in China dar costa cu 11 mil mai putin.

 

Cat despre consum... am vazut ca cineva spunea ca-i consuma 10% My GOD!!!!! Pai 10 consuma o masina cu motor de 1500cmc si care are 1200 KG!!!! Cum naiba de consuma motopartzele astea cat un tanc???????? :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca mai scade.. poate putin dupa delimitare...

 

 

Eu am un Vespa.. tot de la Piaggio... sunt si eu cu el in rodaj si am 700 aproape. Consuma cam 3,7-4 l % depinde cum plec de la stop, in tromba sau nu. Tot la 100 km fac plinul sa vad daca scade.. inca nu am de ce sa ma bucur. Insa poate daca il delimitezt voi avea un consum dde 3,2 ... nush. Oricum mai am garantie, deci nu ma bag. Te anuntz daca se schimba ceva cu consumul :lol: :wave:

Editat de N3cks
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salve! Am un Peugeot Buxy de 13 ani inbunatatit de la cel de la care l-am cumparat am reglat putin carb.pe un traseu de raliu cu multe serpentine suisuri si coborisuri si accelerari si decelerari am tras de el pe cuvintul meu zboara nu alta de 2 ori era sa ies in decor,cu benzina de la Lukoil de 98 si ulei de amestec Motul 2T, am consumat 3,5! anul viitor i-mi iau tot un peugeot TKR Furios de 50cc pe care tot asa il voi ,,stimula " putin! Asfalt uscat Guys!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat despre consum... am vazut ca cineva spunea ca-i consuma 10% My GOD!!!!! Pai 10 consuma o masina cu motor de 1500cmc si care are 1200 KG!!!! Cum naiba de consuma motopartzele astea cat un tanc???????? :friends:

Pai nui chiar asa...Exemplu: Un BMW 320i cu motor de aproape 150CP cu motor de 2 consuma in jur de 9 si merge aproximativ 220km/h iar cel diesel de 150CP consuma aproximativ 6%.

Deci am spus-o si o mai spun ...Un scuter care merge 90 km/h pe loc drept dak ia mai mult de 4% at i ceva neinregula la el...reglaje etc.

Probabil dar nush sigur chestia ca dupa alezajul blocului motor care mareste si cota pistonului influientzeaza mult consumul...

La mine scuterul ia aproximativ 3-3,5% si merge brici cu 93km/h viteza max pe loc drept...Km facuti pana acuma aproape 12000.

Editat de don' juan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

salutare

care ma ajuta si pe mine cu o problema?

am un gilera runner de 49cc si imi consuma 7-8 litri :kick:

ce sa fac sa nu imi mai consume atata?

ti-am zis odata :crack: schimba carburatorul dak e prea mare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...