Sari la conținut

Accident Mortal


nickradu2005
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 416
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

cu mine vb maestre????????????

Nu cu tine, cu analfabetul care a deschis topic-ul. Tu esti sigur ca nu esti elev la scoala ajutatoare?

Si daca nu ti-ai dat seama nu Dumnezeu ti-a luat prietenii ci au fost ucisi de un criminal, asta e impaca-te cu gandul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cu tine, cu analfabetul care a deschis topic-ul. Tu esti sigur ca nu esti elev la scoala ajutatoare?

Si daca nu ti-ai dat seama nu Dumnezeu ti-a luat prietenii ci au fost ucisi de un criminal, asta e impaca-te cu gandul.

mda maestre ne cerem scuze noi nu prea facem chat si nu stiu ce tii se pare asa de analfabet am scris pe intelesul tuturor..

Editat de scooternos.net
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca insisti in prostie, pufi! In loc sa-ti faci temele, tu stai pe forum si ne agresezi cu gramatica asta invatata in pauza de masa. Daca intr-o singura propozitie ne-ai aratat gradul de cultura (ti nu tii) imagineaza-ti ce ne-ai omorat cu acea compunere de la inceputul topicului.

Nici nu stiu de ce se posteaza pe acest topic, nu prezinta nici un interes, nu comunica nimic, insa vine dupa o serie de topicuri deschise de pre-scolari care nu au ce face pe acasa si o freaca pe net. Si unde pe net, pe motociclism, ca-i trendi!!! :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda maestre ne cerem scuze noi nu prea facem chat si nu stiu ce tii se pare asa de analfabet am scris pe intelesul tuturor..

 

haide sa iti explic mai pe intelesul tau(sau...al celor ca tine)! faci...EXTREM...DAR EXTREM de multe greseli gramaticale, ceea ce...unui om cu un minim de 8 clase...ii produce o oarecare dificultate in a citi! Sa nu mai zic ca....nu ai avut nicio ordine in idei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca insisti in prostie, pufi! In loc sa-ti faci temele, tu stai pe forum si ne agresezi cu gramatica asta invatata in pauza de masa. Daca intr-o singura propozitie ne-ai aratat gradul de cultura (ti nu tii) imagineaza-ti ce ne-ai omorat cu acea compunere de la inceputul topicului.

Nici nu stiu de ce se posteaza pe acest topic, nu prezinta nici un interes, nu comunica nimic, insa vine dupa o serie de topicuri deschise de pre-scolari care nu au ce face pe acasa si o freaca pe net. Si unde pe net, pe motociclism, ca-i trendi!!! :scratch:

jocul tau de cuvinte devine interesant ,oricum scuces in vanzari;) o sa ti vezi motocicleta la stirii te asigur eu de asta si alex tot de la un samsar ca tine a cumparat motocicleta , crezi ca ala care ia vandut o la interesat ca bomba pe 2 roti o sa aibe efect intarziat, sa bucurat cum o sa te bucuri si u cand ai sa ti vinzi motocicleta.

 

haide sa iti explic mai pe intelesul tau(sau...al celor ca tine)! faci...EXTREM...DAR EXTREM de multe greseli gramaticale, ceea ce...unui om cu un minim de 8 clase...ii produce o oarecare dificultate in a citi! Sa nu mai zic ca....nu ai avut nicio ordine in idei!

 

de acord cu tine poate nu ma pricep la asta, rescrie tu topicul si pune in ordine ideile;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

jocul tau de cuvinte devine interesant ,oricum scuces in vanzari;) o sa ti vezi motocicleta la stirii te asigur eu de asta si alex tot de la un samsar ca tine a cumparat motocicleta , crezi ca ala care ia vandut o la interesat ca bomba pe 2 roti o sa aibe efect intarziat, sa bucurat cum o sa te bucuri si u cand ai sa ti vinzi motocicleta.

 

si tu crezi ca pustiul cu kawa...a avut bani sa isi cumpere racheta aia de unul singur??? Gresit parintii sunt imbecilii care i-au cumparat-o! Deci...parintii au fost cei care, practic...au cumparat o motocicleta racheta. Ce vina a avut vanzatorul ca si-a putut vinde marfa! Asa ca...poate are si rmg noroc sa vanda motorul! :scratch: asta...nu pt. ca o sa se bucure ca a vandut-o unui pusti ci...unor parinti idioti!

 

de acord cu tine poate nu ma pricep la asta, rescrie tu topicul si pune in ordine ideile;)

 

daca imi si explici ce ai in cap(ca eu nu prea vad a avea ceva)...poate incerc sa fac si asta! :)

 

pana una alta...lamureste-ne si pe noi cati anisori ai! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este greu sa te abtii din ras chiar daca esti la sectiunea "Accidente"... !!! Cred ca se da spaga inca din clasele primare!!!...mai ales la limba si literatura romina!!! Pe internet se admit unele greseli (ma refer la chat si atat!!!!)..dar sa povestesti in halul asta despre o tragedie!!! Domnule "scooternos.net" tu ti-ai recitit "creatia literara"? Eu sincer nu am intzeles nimic...cred ca singurii care te pot intzelege sint doar colegii tai!!! Te rog fa cumva si cauta un traducator printre ei! Cu toate ca am o retinere... sper totusi sa gasesti pe cineva care sa ne faca sa intzelegem si noi ce ai vrut sa relatezi! De obicei nu postez...! cred insa ca asemenea "balarii" merita felicitate...Scuza-mi reactia dar sincer nu m-am putut abtine!!! :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa rescrie cineva topicul? Uite doar o mostra, eu nu ma leg de ordinea ideilor.

 

M da???, deschid acest topic in amintirea celui mai bun prieten al meu FLORIN JHON, un veteran in ale scuterismului si in general al sportului pe 2 roti. Avand in vedere ca multi nu stiti cine a fost el si +???( eventual "si pentru ca in plus fata de asta" ) de asta face parte din generatia veche, am sa-i fac aici o bibliografie. Inca de la inceputul anilor 90 , pasiunea pentru motoare si scutere il cuprinsese. Pana pe 7 iunie, ziua lui ghinionista, pasiunea era prea mare, un profesor ca asa pot sa-l numesc, unul dintre cei mai buni mecanici de scutere si motociclete. Il cunosc prea bine si in acelasi timp sunt clona lui. Am crescut impreuna si m-a invatat tot ce a stiut el. Am fost mai ceva ca fratii. E bine ca cei mici care se nasc acum, ma refer la generatia asta de FITZE , sa aibe pe cineva cu experienta langa ei, un mentor sa-i formeze pana sa devina BIKERI adevarati.....

 

Gata ca am obosit. Si probabil am mai scapat cate ceva. Sper doar sa invete cineva ceva din asta.

Editat de a_deea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare chiar rau de scuterist, din punctul meu de vedere esti singurul care nu avea absolut nici o vina. Dumnezeu sa-l odinheasca in pace.

Celalt s-a urcat pe riscul lui fara casca, nu l-a fortat nimeni.

 

@restul: mai potoliti-va cu atacurile astea asa de dure, am citit si am inteles, fara sa ma chinui. Personal mi s-a parut mult mai importat ce a scris baiatul asta acolo, decat cum a scris. Pacat...sa dai de criminali in viata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m, da deschid acest topic in amintirea celui mai bun prieten al meu FLORIN JHON, un veteran in ale scuterismului si in general al sportului pe 2 roti, avand in vedere ca multi nu stiti cine a fost el si + de asta face parte din generatia veche am sa i fac aicii o blibleografie . Inca de la inceputul anilor 90 , pasiunea pentru motoare si scutere al cuprinsese , pana pe 7 iunie ziua lui ghinionista pasiunea era prea mare , un profesor ca asa pot sa l numesc unul dintre cei mai buni mecanici de scutere si motociclete. Al cunosc prea bine si inacelasi timp sunt clona lui , am crescut impreuna si ma invatat tot ce a stiut el , am fost mai ceva ca fratii. E bine ca cei mici care se nasc acum ma refer la generatia asta de FITZE , sa aibe pe cineva cu experienta langa ei, un mentor sa l formeze pana sa devina un BIKER adevarat si nu o sageata care este capabila sa spulbere tot ce i iese in cale.

 

Un stil foarte aparte de condus cu o experienta bogata in ale soselelor, un pilot extraordinar , chiar daca e l nu a reusit sa concureze la cursa de scutere de pe AMCKART, urma sa faca si asta. Stiu si simt asta , el nu avea voie sa greseasca, dar vedeti voi cum este viata, dumnezeu a avut nevioie de el acolo unde este sus ingerii iau dat aripi sa zboare.

 

VA SPUN EXACT ce sa intamplat si am sa va descriu pe larg tot incidentul.

 

ALEX SI FLORIN(JHON) scuteristul se cunosteau de mai bine de 7 ani , chiar cu cativa ani in urma impreuna cu FLORIN ai reparasem cateva scutere, printre care si un TYPHOON de 125cc, noi al cunoastem prea bine nu tinea cont de nimic gazul al facea sa se simta bine sa fie in apele lui. In ziua cu pricina Alex asi facuse antrenamentul, surse sigure colegi din liceul dacia, ora 8,30 apare la liceu, etc showul incepe pe la 9,20, primu pasager ,250 km /h strada liceul dacia, al doilea pasager 200 km/h aceiasi strada, cursa nebuna inceteaza aproximativ 10 minute, in cele din urma un prieten bun de al lui ALEX al roaga ceva de genu sa mergem acasa acesta nu prea se intelegea bine cu el 1. 2. in acelasi timp o fata al raoga sa mearga acasa cu ea , dupa care BOLO al roaga sa l faca o tura si pe el.

 

ULTIMA CURSA....... intre timp FLORIN primise un TELEFON de la un prieten subiectul trebuia sa ajunga pana la el , ok , ALEX SI BOLO AJUNG IN CAPATUL STRAZII , in torc se pun in linie dreapta si incepe cursa nebuneasca 200 km/h inseamna 43 de metrii pe secunda.

 

FLORIN SE PUNE IN MISCARE CU SCUTERUL iese de pe straduta unde locuia 10 m , intra pe strada runcu, ATENTIE face dreapta 10 metri STRADA RUNCU CU DRUMUL PRINCIPAL.

 

AJUNGE IN INTERSECTIE SE ASIGURA DE STANGA DE DREAPTA < DUPA CARE se pune in miscare , alex intre timp taie axa drumului ajungand aproape pe contrasens, impactul se produce viteza 180 km/h ceasul de la kava blocat. El nu se speria de asa ceva ce la facut pe alex sa vina pe contra sens exact cand FLorin inchidea virajul, portiunea de drum de pe banda lui aproape 15 metrii asfaltul este ingropat putin cu denivelari. VA puteti inchipui asa ceva credeti asta eu va spun sa trageti un semnal de alarma toti, vam descris accidentul pentru ca asa a fost eu zilnic ieseam cu el dupa accea straduta si regret ca nu am fost in spatele lui sau in fata lui ca de obicei , nu l condamn pe alex nici pe BOLO , parintii sunt de vine educatia asi spune cuvantul. FLORIN a fost crescut doar de mama tatal parasindui cu 20 de ani in urma, educatia de mama este frumoasa dar el in acelasi timp a fost si tata educanduse singur si analizand pericolele pas cu pas.

 

DUMNEZEU MIA LUAT PRIETENUL FRATELE ACOLO SUS INGERII IAU DAT ARIPI SA zboare, in ziua inmormantarii iam strans o parada Frumoasa de peste 70 de scutere, am defilat in locurile unde munceam impreuna si in locurile unde ne plimbam, du pa care ultimul drum in comuna colibasi locul inmormantarii.

 

DUMNEZEU SA TE AIBE IN PAZA FRATE TOTI TE VOM IUBII VESNIC SI NU TE VOM UITA DACA BOLO ESTE PE LANGA TINE INVATAL CE MAI INVATAT SI PE MINE DACA ALEX VA VENII FA ACELASI LUCRU SI CU EL. SALUTARI JONAKA De AICII ACOLO SUS o sa ramai viu pe cd u.

 

 

 

HUH, hai ca am facut eu un efort supraomenesc si am tradus/ adaptat textul.

Va rog nu ma injurati daca mi-a mai scapat mana in metafore :scratch:

 

 

Deschid acest topic in amintirea celui mai bun prieten al meu FLORIN (JOHN) , un veteran in ale scuterismului si in general al sportului pe 2 roti.

Avand in vedere ca nu multi stiu cine a fost el , poate si pentru ca face parte din generatia veche, am sa ii fac aici o scurta biografie:

Pasiunea lui pentru motoare si scutere s-a nascut la inceputul anilor '90 ; an dupa continuat sa creasca , pana la fatidica zi de 7 iunie, ziua lui ghinionista in care s-a intamplat nenorocirea.

Era unul dintre cei mai buni mecanici de scutere si motociclete , un adevarat profesor in domeniu . Un stil aparte de condus , o experienta vasta pe sosele si o pasiune mult prea mare il faceau pe Florin sa fie un pilot extraordinar care ar fi facut fata cu brio la orice cursa de scutere de pe AMCKART. De fapt chiar ar fi urmat sa participe la curse daca viata asta nedreapta nu l-ar fi oprit . Ma consoleaza gandul ca poate Dumnezeu avea nevoie de el acolo sus , sa devina unul dintre ingerii Sai , sa capete aripi , sa zboare…

L-am cunoscut foarte bine pe Florin si intr-un fel ma identific cu el pentru ca am crescut impreuna , m-a invatat tot ce stia despre scutere; pot sa spun ca am fost la fel de apropiati ca niste frati .

Ar fi bine ca cei din generatia care de-abia acum ia ghidoanele in maini sa poata avea un mentor cu experienta pe langa ei care sa ii formeze si sa ii indrume pe frumoasa cale a motociclismului pana devin bikeri adevarati , barbati pe motocicleta in adevaratul sens al cuvantului. Daca ar fi asa n-am mai avea ocazia sa vedem atatia inconstienti implicati in accidente multe dintre ele mortale…

 

Dar haideti sa va relatez cum s-a petrecut incidentul moment cu moment , acum dupa ce socul a mai trecut si am reusit sa pun cap la cap toate informatiile:

O nebanuita ironie a sortii face ca Alex, (pilotul implicat in accident) si Florin (scuteristul decedat) sa se cunoasca de mai bine de 7 ani ; avusese nevoie de niste reparatii la un TYPHOON de 125cc si chiar eu il ajutasem pe Florin sa il repare.

Ii cunosteam ca si Florin foarte bine viciul lui Alex , stiam ca nimic nu-l poate satisface mai mult decat viteza si stiam ca nu tinea cont de nimic in a-si satisface viciul.

De altfel chiar in acea zi, dis de dimineata acest maniac al vitezei si-a inceput cursele pe strada de langa liceu. Stiu din surse sigure ca inaintea accidentului a facut doua curse cu pasager in spate la viteze de peste 200Km/h , pe aceeasi strada fatidica. Dupa 10 minute de la terminarea curselor probabil ca ingerul lui pazitor obosise sa se mai tina dupa el , asa ca Alex n-a cedat rugamintilor unui bun prieten si ale unei fete din anturaj sa plece de acolo impreuna In schimb , a dat urmare rugamintii lui Bolo si l-a luat pe acesta ca pasager in ULTIMA CURSA.

Intre timp , Florin pleaca de acasa sa intalneasca un prieten ,sunat fiind de acesta. Isi ia scuterul, parcurge 10m de unde locuia , ajunge la intersectia blestemata – str. Runcu / str. Marinescu, se asigura dreapta – stanga si vireaza catre dreapta , nestiind ca acest viraj va fi ultimul din viata lui…

Intre timp, Alex cu Bolo pasager venea cu viteza de 180 Km/h asa cum arata si vitezometrul blocat in urma impactului . Ca sa ocoleasca o portiune de drum accidentata , Alex intra cu bolidul pe contrasens exact cand Florin inchidea virajul… Mai departe ati vazut cu ochii vostri ce s-a intamplat.

V-am relatat exact asa cum s-a intamplat pentru a trage un semnal de alarma ; eu zilnic ieseam cu Florin pe scuter in acea intersectie si mi se putea intampla chiar mie ; de fapt regret ca nu am fost in spatele sau in fata lui Florin ca sa mi se intample .

Personal nu il condamn nici pe Alex nici pe Bolo ; sunt de parere ca de vina este educatia gresita sau insuficienta pe care parintii lor le-au dat-o si iata ca acest lucru si-a spus cuvantul in mod tragic. Spre deosebire de ei, Florin a fost crescut doar de mama pentru ca tatal lui a parasit domiciliul conjugal cu 20 de ani in urma ; partea feminina de educatie a fost asigurata de mama lui ,iar in ce priveste cealalta jumatate de educatie , Florin s-a autoeducat analizand pericolele pas cu pas, fiindu-si si tata in acelasi timp.

 

Repet , desi Dumnezeu mi-a luat fratele si prietenul , consoleaza gandul ca poate El avea nevoie de el acolo sus , sa devina unul dintre ingerii Sai , sa capete aripi , sa zboare…

In ziua inmormantarii lui, impreuna cu alti 70 de scuteristi am organizat o parada pentru comemorare , am defilat in memoria lui in locurile unde munceam impreuna , in locurile unde ne plimbam si la sfarsit l-am condus pe ultimul drum in comuna Colibasi, locul inmormantarii.

 

DUMNEZEU SA TE AIBA IN PAZA FRATE, TOTI TE VOM IUBI VESNIC SI NU TE VOM UITA . DACA BOLO ESTE CUMVA PE LANGA TINE, IA-L SUB ARIPA TA SI INVATA-L CE M-AI INVATAT SI PE MINE . DACA SI ALEX VA VENI ACOLO , FA ACELASI LUCRU SI CU EL.

SALUTARI JONAKA DE AICI CATRE TINE ACOLO SUS , ASTEAPTA-MA SI SA STII ca sa ramai viu in memoria mea pe CD-ul cu imaginile tale.

 

Gata, asta a fost ;

si baeatu cu scuteru a-mi datorezi o bere re-ce

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De gramatica si coerenta nu ma mai leg, ca sunt destui care au facut-o inaintea mea.

 

Altceva voiam sa spun. Tu, @scooternos.net, chiar crezi ca Dumnezeu ti-a luat prietenii? :scratch: Tu, ("clona" prietenului tau), ai fi mers cu viteza aia nenorocita pe o straduta ca aia?? Baiete, nu ti i-a luat Dumnezeu. :) Si ei nu se plimba acum cu ingerii si alte prostii de-astea. Astea sunt cuvinte pompoase spuse ca sa iti arati suferinta si sa te consolezi in astfel de momente, dar mie nu-mi inspira decat patetism. Hai sa fim seriosi!

 

Stiu ca probabil is offtopic acum (pentru ca asta e topic de certuri...), dar azi am primit un filmulet cu imagini imediat dupa accidentul asta idiot. Nu e decat un minut si cateva secunde, dar mi-a fost de-ajuns sa ma trezesc cu un mare gol in stomac. Nu cred ca vreu sa am parte de astfel de momente vreodata.

 

Asadar, daca puteti trage invataminte din tragedia asta, e mai mult decat foarte bine. Daca nimeni nu a invatat nimic, copiii aia au murit degeaba.

 

Asfalt cum vi-l doriti si sa nu mai auzim de accidente!

 

 

 

 

Edit: Florin cine era? Scuteristul sau cel de pe motocicleta? Eu nu mai inteleg nimic... :)

Editat de BooBoo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa rescrie cineva topicul? Uite doar o mostra, eu nu ma leg de ordinea ideilor.

Gata ca am obosit. Si probabil am mai scapat cate ceva. Sper doar sa invete cineva ceva din asta.

 

Domnita deea u pe unde esti motociclista?(Pe sosele sau aici pe site).Veziti fatuco de ale tele, nu mai fii tare in trompeta ia si u in calcul 200 km parcursi pe zi de jhon in bucuresti (experienta) cu viteza de 50 km/h, si punel pe celalalt cu 200 km/h in oras(teribilismul) si inca ceva asa ne place noua sa scriem noi intram ma i rar pe chat nu stam cu tasta ca tine in labe. A FI MOTOCICLIST INSEAMNA SA PARCURGI MINIM 50 KM PE ZI IN TRAFIC.:scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pentru cele intamplate, dar imi pare rau si ca lumea este intr-o continua involutie. Toate se intampla din cauza "etalarii" unor calitati inca ne puse bine la punct, sau chiar inexistente. Si apropo domnule scooternos.net, a fi motociclist inseamna pur si simplu sa detii o motocicleta si sa mergi cu ea. Cat, cum si unde este strict treaba fiecaruia. Numai bine, asfalt uscat si gandi-ti-va de cel putin doua ori inainte de a face ORICE. Chiar si a scrie :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnita deea u pe unde esti motociclista?(Pe sosele sau aici pe site).Veziti fatuco de ale tele, nu mai fii tare in trompeta ia si u in calcul 200 km parcursi pe zi de jhon in bucuresti (experienta) cu viteza de 50 km/h, si punel pe celalalt cu 200 km/h in oras(teribilismul) si inca ceva asa ne place noua sa scriem noi intram ma i rar pe chat nu stam cu tasta ca tine in labe. A FI MOTOCICLIST INSEAMNA SA PARCURGI MINIM 50 KM PE ZI IN TRAFIC.:)

Hai ca ma enervezi! "Vezi-ti", nu "veziti". Si nu e fatuca, putzuliCA CAre esti! "Fatuca" asta daca se chinuia putin, putea sa-ti fie mama. Daca imi mai amintesc un pic de matematica, dupa calcule, nu cred ca ai mai mult de 17 ani.

 

Asa ca vezi cum faci cu respectul ala... :scratch:

Editat de BooBoo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...