Sari la conținut

Starea Drumurilor


Tano
 Share

Postări Recomandate

De la Caransebes pana in Orsova se lucreaza. Mai sunt portiuni unde se lucreaza si pana in Drobeta Turnu Severin. Drumul pana in Craiova alterneza intre portuni foarte bune, terminate de curand, si portiuni unde inca se lucreaza sau unde nu s-a facut nimic; De la Craiova pana in Pitesti drumul este foarte bun. Pitesti - Curtea de Arges - drum bun, fara probleme. Curtea de Arges - Balea - am inteles ca sunt portiuni unde asfaltul a cazut. Nu am fost eu dar mi-au spus cei care au fost de curand. Balea lac - Fagaras, drum bun. Fagaras - Sibiu - drum in lucru;

@ alexrap traseul e fain cu exceptia HERCULANE -ORSOVA drum in lucru.... ORSOVA-TR SEVERIN drum ok

de acolo depinde pe unde vrei sa mergi ai 2 variante

1 TR SEVERIN -CRAIOVA-SLATINA-PITESTI-C DE ARGES drum ok dar presarat cu multe radare si trafic de zile mari :wave:

2 TR SEVERIN-MOTRU-TG JIU-HOREZU-RM VALCEA-C DE ARGES drumul um pic mai slabut calitativ, ( nu e chioar ca in palma(dn) ) dar in afara de o portiune de drum in zona MOTRU si alta in zona C DE ARGES unde drumul o ia pe aratura din cauza de dealuri plimbarete, e mai putin monoton si sunt multe alea de vazut .... vizitat si pozat si parca e multa mai liber traficul

@tano curtea de arges balea e ok cu portiuni gropaite de la valea cu pesti pana in zona ......piscu negru.. in rest e ok or mai plombat din gauri iara de asfalt cazut parca nu am vazut

:lol:

sau is asa de invatat cu el de nu il mai bag in seama

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ok. multumesc mult o sa ma duc prin targu jiu pt ca am auzit ca ii un peisaj superb .

dar mai am o nelamurire .. tinand cont cas nou printre voi si de curand miam luat carnetu in cateva zile voi avea si motoru ... as fi in stare de asa ceva ... tinand cont ca am ceva km pe scuter :wave: o sa detin un ex250 ( 250r ) care are 36 de CP ar face fata la asa traseu ? si cu 2 pers eu si pretena + bagaze pt ca calatoria asta o sa fie o mini vacantza de o saptamana. is multe dealuri si cu 2 pers sa ma ma trezesc cand urc spre balea ca motoru meu cei 36 CP nu mai fac fatza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok. multumesc mult o sa ma duc prin targu jiu pt ca am auzit ca ii un peisaj superb .

dar mai am o nelamurire .. tinand cont cas nou printre voi si de curand miam luat carnetu in cateva zile voi avea si motoru ... as fi in stare de asa ceva ... tinand cont ca am ceva km pe scuter :lol: o sa detin un ex250 ( 250r ) care are 36 de CP ar face fata la asa traseu ? si cu 2 pers eu si pretena + bagaze pt ca calatoria asta o sa fie o mini vacantza de o saptamana. is multe dealuri si cu 2 pers sa ma ma trezesc cand urc spre balea ca motoru meu cei 36 CP nu mai fac fatza

cata vreme o sa ai cu tine un cort ci ceva de ale gurii

... stai linistit x.... o sa faci fata cu siguranta .... esti plecat la drumetie nu la curse... iar pe transfagarasean or urcat unii cu scuteru pana la balea ...

vezi ca in zona motru....e un deal alunecat pe strada (P) iara intre tg jiu( unde poti vedea multe chestii faine ...coloana.... poarta sarutului... masa tacerii) si horezul ai de vazut pestera polovragi .... pestera muierii.... (fara trimiteri la chestii obscene) iare dupa horezul aui muzeul trovantilor ...

plus alte multe chestii delicioase de descoperit pe parcurs

:wave:

@ ATENTIE TOTI BIKERII pe transfagarasan aproape de cabana capra la ultima copertina .... circulati cu atentie sporita ..... gaura in carosabil ascunsa ...( nu se vede din cauza umbrei) acu trei patru saptamani un chopperist o platit destul de scump neglijenta celor de la drumuri arges

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok. multumesc mult o sa ma duc prin targu jiu pt ca am auzit ca ii un peisaj superb .

dar mai am o nelamurire .. tinand cont cas nou printre voi si de curand miam luat carnetu in cateva zile voi avea si motoru ... as fi in stare de asa ceva ... tinand cont ca am ceva km pe scuter :lol: o sa detin un ex250 ( 250r ) care are 36 de CP ar face fata la asa traseu ? si cu 2 pers eu si pretena + bagaze pt ca calatoria asta o sa fie o mini vacantza de o saptamana. is multe dealuri si cu 2 pers sa ma ma trezesc cand urc spre balea ca motoru meu cei 36 CP nu mai fac fatza

 

am urcat singur cu 10 CP

dar cred ca nu aveam probleme nici cu pasager

asa ca mergi linistit :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

timisoara-lugoj-deva-sibiu = dezastru

la iesirea din tm pe oricare din cele 2 variante o iei e necastigator

singura varianta buna e pe targu mures, da e ceva de ocolit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

timisoara-lugoj-deva-sibiu = dezastru

la iesirea din tm pe oricare din cele 2 variante o iei e necastigator

singura varianta buna e pe targu mures, da e ceva de ocolit

 

Multumim pentru informatii. :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Brasov - Miercurea Ciuc cat 2 (nu sunt gropi dar sunt destule denivelari)

 

.......................

In zona Tusnad am intalnit pentru prima oara in viata mea niste idioti cu o basculanta care aruncau nisip ( da , nisip nu altceva ) cu lopata pe sosea. Se formau niste damburi mici , ff periculoase si eu nu am reusit sa le inteleg sensul. Asfaltul era chiar bun in zona daca nu ar fi existat tembelii aia. initial am crezut ca nisipul a ramas de iarna , apoi i-am ajuns din urma.

......................

 

M. Ciuc - Gheorgheni cat2 (acceptabil , cu ceva denivelari)

Gheorgheni - Lacu Rosu cat 3 ( gropi si denivelari...dar peisajul merita discunfortul)

L. Rosu - Piatra Neamt cat 2 (destul de bun , fara gropi , fara denivelari , dar cu multe sate)

P. Neamt - Bacau _ Buzau - Bucuresti cat 1 (drept , bun , dar plictisitor)

 

Toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Brasov - Miercurea Ciuc cat 2 (nu sunt gropi dar sunt destule denivelari)

 

.......................

In zona Tusnad am intalnit pentru prima oara in viata mea niste idioti cu o basculanta care aruncau nisip ( da , nisip nu altceva ) cu lopata pe sosea. Se formau niste damburi mici , ff periculoase si eu nu am reusit sa le inteleg sensul. Asfaltul era chiar bun in zona daca nu ar fi existat tembelii aia. initial am crezut ca nisipul a ramas de iarna , apoi i-am ajuns din urma.

......................

 

M. Ciuc - Gheorgheni cat2 (acceptabil , cu ceva denivelari)

Gheorgheni - Lacu Rosu cat 3 ( gropi si denivelari...dar peisajul merita discunfortul)

L. Rosu - Piatra Neamt cat 2 (destul de bun , fara gropi , fara denivelari , dar cu multe sate)

P. Neamt - Bacau _ Buzau - Bucuresti cat 1 (drept , bun , dar plictisitor)

 

Toate bune!

 

 

Multumesc mult,

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ai ce cauta prin Lacul Rosu/Miercurea Ciuc daca vrei sa ajungi la Onesti. O iei prin Targu Secuiesc. Drumul e acceptabil, nu extraordinar de bun, dar nici prea prost. Pasul Oituz e fain pentru cele cateva curbe. Mai e un pod la care se lucreaza si o portiune ceva mai proasta in apropiere de Onesti. In rest, usor valurit pe portiuni, dar decent. Si, ce-i mai bine, nu prea sunt radare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ai ce cauta prin Lacul Rosu/Miercurea Ciuc daca vrei sa ajungi la Onesti. O iei prin Targu Secuiesc. Drumul e acceptabil, nu extraordinar de bun, dar nici prea prost. Pasul Oituz e fain pentru cele cateva curbe. Mai e un pod la care se lucreaza si o portiune ceva mai proasta in apropiere de Onesti. In rest, usor valurit pe portiuni, dar decent. Si, ce-i mai bine, nu prea sunt radare.

 

Multumesc! :burnout:

 

 

Dar de la Tg. Secuiesc la Lepsa au facut astia drum sau e tot asa, off road ? :hurt:

Editat de Tano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 12 years later...

Salutare, aveti idee, s-a asfaltat portiunea de drum dintre Slanic Moldova si Poiana Sarata, sau tot praf este?

Despre drumul dintre Onesti si Fetesti Vrancea ce stiti, e asfaltat tot sau doar pana la Scutaru? Pe la manastirea Casin era destul de bun drumul acum cativa ani.

Folosesc destul de des Earthul, dar nu gasesc tot timpul informatii actualizate.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, Bart Bz a spus:

Salutare, aveti idee, s-a asfaltat portiunea de drum dintre Slanic Moldova si Poiana Sarata, sau tot praf este?

 

Bucata asta era neasfaltata anul trecut. Nu stiu daca au facut ceva din primavara incoace. Poate ca e mai bine sa ramana asa...acum sunt (spre) zero sanse sa dai nas in nas pe sensul tau de mers cu retarzi care nu stiu cu covrigul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 08.06.2020 at 10:31, ovi_ice said:

 

Bucata asta era neasfaltata anul trecut.

In continuare este neasfaltată. Dar pasul Oituz este 75% proaspăt asfaltat, cred că în toamna acestui an va fi gata, și atunci va putea rivaliza într-o oarecare măsură cu celebra Lepșa. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, Bart Bz a spus:

In continuare este neasfaltată. Dar pasul Oituz este 75% proaspăt asfaltat, cred că în toamna acestui an va fi gata, și atunci va putea rivaliza într-o oarecare măsură cu celebra Lepșa. 

Mai este mult de asfaltat mai ales pe partea de coborîre catre Oituz. Am trecut eu acum două săptămîni. Dar da, este foarte mișto traseul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare din nou. Mă bate gândul să bag mâine un Transrarău, și as vrea sa trec și pe la Lacul Bicaz. Aveți idee cum se prezintă drumul de la lac până la Chiril? Anul trecut se lucra.

IMG_20200701_071028.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 01.07.2020 la 7:12, Bart Bz a spus:

Salutare din nou. Mă bate gândul să bag mâine un Transrarău, și as vrea sa trec și pe la Lacul Bicaz. Aveți idee cum se prezintă drumul de la lac până la Chiril? Anul trecut se lucra.

IMG_20200701_071028.jpg

toata portiunea cu lacul bicaz este de o calitate proasta, partile in  lucru sunt cu macadam; vei circula dar chinuit
de la coada lacului pana in Vatra Dornel asfaltul este foarte bun, Transraraul la fel
am fost in weekndul cu Rusaliile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are dreptate @Kappy, tot drumul pe malul lacului este in lucru, au fost alunecari de teren la ploile din 2019, 1/2 an a fost inchis acum se circula, dar incet. In rest forte bun, turnat de curind. Toar pe cheile Bicaz este mai stricat asfaltul.

Daca vrei poze atasez link

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc frumos băieți, din păcate am aflat pe propria-mi piele. M-a zdruncinat și m-am umplut de praf de nu m-am văzut. Și partea proastă e că nu era niciun muncitor la treabă...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 02.08.2007 la 21:56, March a spus:

 Mai e un pod la care se lucreaza si o portiune ceva mai proasta in apropiere de Onesti. In rest, usor valurit pe portiuni, dar decent. Si, ce-i mai bine, nu prea sunt radare.

Nici acum nu au terminat lucrările la podul ăla?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

DN15 Bicaz Poiana Largului a fost reabilitat in 2021. 

Stai ca vad ca e cu cantec, au facut, au desfacut iar, e bai mare. Stiu ca se facuse doar pe o parte a lacului. mai investighez. Poate raspunde cineva care e din zona sa ne lamureasca....

Corectie: malul drept e praaaf:

https://proinfrastructura.ro/harta-calitatii-drumurilor.html#map=11/47.014/25.867

 

Eu confundam cu drumul care merge la Durau, si care e facut-iese pe malul stang. Merge de plimbare cu moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...