Sari la conținut

Nr Galbene De La Primarie


calminante
 Share

Postări Recomandate

Aha... buna informatie asta cu iesitu din judetz. O sa merg si la politzie sa intreb si daca ma costa tot ata, imi iau nr de la politie, ce elica mea? Thnx man!

 

 

Acolo insa te costa mai mult inmatricularea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No hai la Cluj!

 

Aici nu platesti nimic!! Cu exceptia numerelor la o firma: 18 ron numarul, 10 lei suportul pt numar, daca nu vrei sa il gauresti si sa il prinnzi asa. In rest e moca si se poarta si dragutz cu tine. Fratilor la cluj e primarie de primarie! Nu se ia spaga! Fiecare usa in primarie are un sticker cu textul " Aici nu se ia spaga".

 

"No... aci ii binie..."

 

:wave:

cat ai at p vespa,k arata frumos,iti plac astea stilul clasic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma fratzilor o intrebare. Am un scuter si vreau sal inscriu la primarie... problema e ca pe acte scrie 49 si eu am motor de 75 pe el. Intrebare.... trebuie sa ma duc la RAR? si daca ma duc isi dau aia seama ca am motor de 75? Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cat ai at p vespa,k arata frumos,iti plac astea stilul clasic

 

 

Mersi. Am pus ceva poze la topicul cu pricina. :lol: Da imi plac astea in stil clasic. Mai am la suflet si Scarabeo de la Aprilia... dar cel de 150 arata bine, ala de 50 cm³ nu prea, si inca tot de la ei Mojito. Despre Vespa mea... a fost o gramada de bani 1700 €, noua. Avea 5 km pe bord de la impinsul in colo si in coace, dar eu am pus prima picatura de benzina si prima de ulei si am dat prima cheie. Ma unge pe suflet sa ma dau cu ea. :lol: :lol: :wave:

 

 

@ Marinaru68: Poi poate la voi s-a rasturnat ceva vas cu lire si tu nu ai apucat la el. :cheers:

Mersi de felicitari, am sa ii transmit la Vespa. Asfalt uscat si tie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da ma da vedeti ce are iulian00..are garelii..normal sa plateasca 310 mii pe tot....Salutari!

 

mobra rulzz :rusinica:

 

 

=)) Garelli am avut cand m-am inscris pe forum , intre timp mi-am luat si un scuter. Si oricum nu conteaza ca e scuter sau ca e gen piaggio tot atata platesti.

 

A si inca ceva , Scuterul l-am luat nou si nu a trebuit sa merg la notar sa fac declaratie pe proprie raspundere si ce-a mai trebuit , am dat factura si atat.

Editat de Iulian00
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceea cerere trebuia sa tio dea primaria,mie primaria mia dato sa o completez cu pixu.

Daca nu ai calculator cum poti sati inregistrezi scuteru? :rusinica:

 

mie mi-a zis clar aia de la primarie k ce am venit acolo cu mana in fund... trebuia sa am cererea completata la calc sau la masina de scris si sa am taxele la CEC platite

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma refeream la taxa de inregistrare ptr. motoarele , scuterele , mopedele si ce vrei tu , pana in 50 CC.

Atata este taxa chit ca e ATV de 50 care este considerat tot moped dupa codul rutier si asa aplica legea cei de la primarie de aici , chit ca e garelli (pe care toti il iau drept piaggio).

 

 

Ms ms. ptr. felicitari :rusinica:

Editat de Iulian00
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate vad de la post la post , vad ca actele si cerintele pentru inregistrarea mopedelor la primarii , difera de la oras la oras.

La mine nu a trebuit completata nici o cerere absolut nimic . Cel putin mie atat mi-a trebuit: Copie dupa buletin , actele de provenienta ale motorului , in cazul meu factura , chitanta cum ca am platit acei 310 mii de lei , un dosar , poza A4 si atat.Azi la pranz am depus dosarul si maine am luat numerele.Nimeni nu mi-a verificat motorul nici macar nu s-au uitat la el.

Cel putin aici la mine au inregistrat si scutere de 125 si motociclete de 125 cu viteze si etc , doar in baza acelei declaratii pe proprie raspundere , legalizata de notar. :-??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No hai la alba!

280 ron la RAR + vreo 80 ron la primarie. acte: la rar: carte de italia, contract vanzare-cumparare (daca nu il ai faci declaratie pe propria raspundere la notar in care scrii ca nu ai furat motoreta); la primarie: foile ce ti le da dupa omologarea rar, copie dupa buletin, contract vanzare-cumparare, dovada spatiu parcare, dovada de plata a contravalorii placutelor si certificatului de inregistrare, certificat de atestare fiscala.

precizez ca la RAR motoreta trece prin aceleasi operatiuni ca si o masina ! :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un scuter de 125 cm3 trebuie inmatriculat la politie nu?

 

Stie careva care sunt taxele??

P.S. Stiu ca treuie si permis..am..ca sa nu imi sariti in cap :cheers:

Da la politie trebuie inmatriculat :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un scuter de 125 cm3 trebuie inmatriculat la politie nu?

 

Stie careva care sunt taxele??

P.S. Stiu ca treuie si permis..am..ca sa nu imi sariti in cap :rusinica:

 

Citat Flyin-Boy:

 

Am postat pe forum ca sa vada si altii care au scutere mai mari de 50cc:

Inmatricularea se face asa:

1.Te duci cu cartea de identitate a scuterului la RAR (pe Calea Grivitei) =acolo se pune folie de securizare pe cartea de identitate (costa in jur de 125.000)

2.Te duci la cecul /trezoreria de sector (asta tre sa te interesezi in functie de sectorul tau ) pentru a declara scuterul (pt ca statul nostru iubit si drag sa ti ia scuterul in evidenta si sa ti ia impozit pe el)

3.Te duci la CEC-ul de la Sala Palatului si platesti cele 2 taxe (taxa de talon si taxa de inmatriculare)=amandoua in jur de 500.000

4.Poti merge la Udriste apoi;aici iti recomand sa te duci la unul din numeroasele chioscuri din fata pentru a ti pregati tot dosarul (stiu fetele alea tot ce ti trebuie ;pt ca iti trebuie nu stiu cate xeroxuri dupa mai stiu eu ce );si de aia zic sa mergi la un chiosc din ala pt ca pentru o suta de mii iti pregateste TOT dosarul ;sa nu uiti sa ti faci RCA care este obligatorie (eu mi am facut pe 6 luni )

5.Dosarul e complet (aici mare atentie:sa le zici celor de la Motor Team sa ti dea factura din Austria nu cea fiscala (aia galbena ) pentru ca la Udriste te va intreba de factura din Austria (mie mi au trimis o cei de la EuroMotor prin FAX;poti incerca si varianta asta);te duci la ghiseu depui dosarul si in 48 de ore ai numerele definitive.

 

ps:pare destul de complicat dar nu este 1.RAR-folie 2.Trezorerie-impozit 3.CEC-Sala Palatului-2 taxe

4.Udriste-te duci la un chiosc si ti fac aia tot dosarul

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...