Sari la conținut

Bercenarii


tilik
 Share

Postări Recomandate

Emotii tehnice au fost, dar s-au rezolvat repede - o piulita slabita.

Am scurtat traseul pentru ca au intervenit alte lucruri de ordin personal.


» Post actualizat in 28 Jul 2014 17:10

Link aici pentru poze

https://picasaweb.google.com/110476657706241868114/PiatraArsa27Iulie2014

 

Le astept si eu pe ale voastre.


» Post actualizat in 30 Jul 2014 17:01

Link pentru poze AICI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

apelez la cunoscatori,vreau sa fac transalpina pana la sebes iar apoi sa ma intorc cumva pe transfagarasan sau daca nu o sa ma simt in stare sa fac si TF,sa cobor pe partea cealalta pe valea oltului,calimanesti etc..aveti idee cum este drumul?km cred ca sunt peste 1000

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

saptamana viitoare am in plan sa fac tura asta link ce include si transalpina. O sa revin cu detalii despre starea drumului. De facut TA si TF intr-o zi e cam mult, nu prea te bucuri de opriri. Cand te duci?

Salut ma intereseaza si pe mine impresii..vreau sa fac TF+TA intr-un wekend pe la SF lui August.

Cand se inchide TF?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ma intereseaza si pe mine impresii..vreau sa fac TF+TA intr-un wekend pe la SF lui August.

Cand se inchide TF?

Salut,

 

Azi 14 august am facut Transalpina dinspre Sebes. Impresii:

Starea drumului e la fel ca in anii trecuti.

Sebes - Susag = impecabil. In Susag este o benzinarie Rompetrol. Am alimentat de acolo si nu am avut probleme.

De la Obarsia Lotrului sunt cateva portiuni fara asfalt, cu pietris, denivelari dar merge facut incet cu orice mobra.

Mai sunt portiuni transversale de 1 m fara asfalt si poduri cu o singura banda de circulatie.

In rest e foarte bun asfaltul dar fara parapeti, marcaje si indicatoare. Raportat la lungimea traseului, portiunile cu probleme sunt putine.

Nu era politie, doar turisti, printre ei si multi motociclisti straini.

 

Din anii trecuti stiu ca Transfagarasanul se inchide prin octombrie. Anul asta inca nu am fost si nu pot oferi informatii la zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se vinde !!!

daca stiti pe cineva care doreste o YAMAHA THUNDERCAT care este in perfecta stare de functionare va stau la dispozitie. 0740792882 pret 1400 eur .


» Post actualizat in 21 Aug 2014 10:09

se vinde !!!

daca stiti pe cineva care doreste o YAMAHA THUNDERCAT care este in perfecta stare de functionare va stau la dispozitie. 0740792882 pret 1400 eur, 35.000 km adusa din Italia si eu personal am facut maxim 1200 km in Romania.

anul de fabricatie este 1997.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Ca up date :) Nicu Profesoru' e cu noi acum la Benny Motors. Pt cei interesati telefonul lui e 0727.324.513.

Asfalt uscat tuturor,

Eu iti recomand 0726369201 Nicu (Profesoru') fost mecanic la MyMoto acum este undeva pe langa Piata de flori(Cosbuc). Calitatea ti-o confirm, raportul calitate/pret il apreciezi tu dupa ce apelezi la el, din punctul meu de vedere primeaza calitatea. Bafta! Sau alta varianta este MyMoto pe Viilor 0722696686, intrebi de Cartush, pentru alti mecanici de acolo nu garantez calitatea, nu-i cunosc personal din punct de vedere tehnic !
PS: si de data asta tre' sa va sar, poate data viitoare...cine stie ...vedem ! :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sintem putini, si din acestia, unii nu au liber in weekend. Eu unul si daca as fi avut liber, tot n-as fi putut veni (din motive tehnice la mobra) .... si .... din cauza sotiei, care nu ma lasa. :crack:

 

PS. Oricum, a iesit frumos din ce am citit - cu detoate.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sintem putini, si din acestia, unii nu au liber in weekend. Eu unul si daca as fi avut liber, tot n-as fi putut veni (din motive tehnice la mobra) .... si .... din cauza sotiei, care nu ma lasa. :crack:

 

PS. Oricum, a iesit frumos din ce am citit - cu detoate.

ca shaorma :)))) o facem data viitoare :)din muschiulet tiganesc afumat bine si fragezit cu fezandare :))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu multa placere, desi prefer grupurile mult mai mici, in cazul acesta as fi iesit. Sper sa rezolv saptamina aceasta la United cu simeringurile (sau cum dumnezeu le spune pieselor care tin uleiul in furca), ca a ajuns ulei la disc (nu stiam de ce nu mai tine frina fata, si mobra se comporta mai ciudat).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost si eu, deci inca un bercenar.

@Contabil trebuie servisata furca, sunt semeringurile de ulei si praf care se inlocuiesc. Si uleiul de furca bineinteles. O sa simti ca se comporta mai bine dupa aceasta operatiune.

Multumesc de indrumare, am fost saptamina trecuta (luni) la United, am observat pe telescopul furcii din dreapta ulei (dupa o spalare a mobrei), fiind in garantie, m-am dus glont la ei, au facut constatarea si au inaintat comanda - nu aveau pe stoc piesele (acum astept sa vina in tara acestea). Partea ingrijoratoare pentru mine a fost ca tare s-au mirat de acest defect, chiar m-au intrebat daca n-am avut un accident cu ea, in conditiile in care mobra este aproape impecabila dupa 2 sezoane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Contabil -Se intampla sa se uzeze, trebuie servisata oricum cam la 2 ani sau 20.000 km

N-am stiut de faza cu 2 ani, furca la CBR-ica nu am servisat-o niciodata si am ani nu gluma, poate Kawa este mai sensibila pe partea aceasta, iar de km sint departe de 20.000 - abia am 16.000.

 

PS. Este adevarat totusi ca n-am mers multi km cu ondita, nu prea ieseam din oras.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma "inscriu" si eu printre Bercenari (Nitu Vasile - Obregia). Daca se face o plimbare de duminica (sper sa fie decent de cald sau macar uscat), ma bag si eu. Cu atat mai mult daca se merge lejer. Am un GS500 si o oarecare anxietate de viteze peste 100.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de indrumare, am fost saptamina trecuta (luni) la United, am observat pe telescopul furcii din dreapta ulei (dupa o spalare a mobrei), fiind in garantie, m-am dus glont la ei, au facut constatarea si au inaintat comanda - nu aveau pe stoc piesele (acum astept sa vina in tara acestea). Partea ingrijoratoare pentru mine a fost ca tare s-au mirat de acest defect, chiar m-au intrebat daca n-am avut un accident cu ea, in conditiile in care mobra este aproape impecabila dupa 2 sezoane.

furca trebuie servisata odata la 2 ani sau la un anumit nr de km...mai verificale si tu,dai cu un deget pe acolo,aruncati un ochi la placute,la nivelul uleiului,antigelului,presiunea din gume

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...