Sari la conținut

Bercenarii


tilik
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pfuaiiiiii, pai de la Turnu spre Rosiori aveti grija sa nu vi se strice mobrele prin satele de tigoineri ca le furnizati mult fer si haluminium :))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@fast_arrow - mestecanis si transrarau. nice.

 

@deathace89 - voblajul poate fi cauzat din varii motive, dar in multe cazuri este indus de biker, pentru ca trage/se tine de ghidon, deobicei cand accelereaza mai tare.

la 130 nu e vant...la 200+ e, chiar scary. stai usor pana intelegi cum stau lucrurile, ca nu e graba. in mers, stai cu spatele arcuit, aplecat in fata. pozitia solicita niste muschi care nu prea sunt utilizati, dar te va ajuta si vantul, in sensul ca poti 'sta pe el' (nu stiu cum sa spun mai bine), cu cat viteza e mai mare, stai mai aplecat. peste 160-180 vei aprecia parbrizul :). coatele usor indoite. teoretic trebuie sa-ti menti pozitia fara suportul mainilor. practic, te vei mai relaxa si te vei tine 'in maini', dar... usor si doar pe drum drept. altfel, presiunea exercitata asupra ghidonului de tine, va face motoreta instabila, te vei lupta cu ea, iar la orice pala de vant te va dezechilibra. altfel, daca nu te tii de ghidon, coatele sunt indoite si mainile relaxate, vantul iti va misca corpul, fara sa actioneze asupra stabilitatii. chestia asta o vei aprecia cand te va lovi o pala de vant pe vre-o curba mai stransa si vei vedea ca-ti mentii directia fara probleme. spatele drept si pieptul inainte e doar pentru terasa.

 

tot inainte


» Post actualizat in 03 Jun 2015 21:25

ps: am uitat un amanunt important. nu brusca nici frana, nici acceleratia, si mai ales pe curbe sau cu ghidonul la max, cand vrei sa parchezi. cand vrei sa franezi, reduci gazul, frana de motor va incepe sa comprime fata (cu timpul vei aprecia sa mergi un pic turat, nu exagerat insa, mai ales prin oras, sa te poti folosi mai bine de frana de motor). dozeaza progresiv frana fata ( si spatele ajuta). nu trage de ambreiaj decat sa-i dai inferioara, apoi eliberezi (nu foarte brusc) si ajuti frana si cu frana de motor. nu bloca franele. cu moto ai un mare avantaj ca poti si evita, pe frana fiind. iar sportivele chiar sunt agile. e discutie mai lunga aici.

atentie ca asa cum te ia prin surprindere acceleratia in turele de sus, la fel si frana de motor, la turatii mari e surprinzatoiare. exerseaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mdaaaaa tara plina de tigani,dar nu e tara lor,e a noastra,si daca o sa fim nevoiti sa o luam pe acolo nu o sa ezitam din cauza la indieni :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sonny, sunteti in inferioritate numerica, nu a idee ce s-a intamplat cu ani in urma intr-un sat de tigani cand Flori a cazut cu mobra fiind lovita de o masina.........dar este strict treaba ta.....Zmeule. Drum bun!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sonyy,

eu fac drumurile alea cel putin odata pe luna si vara cand am copilul la tara merg aproape in fiecare weekend. Singura data cand mi s-a parut interesat a fost cand am plecat la 5 dimineata din Bucuresti si am mers de au sarit pistoanele prin rezervor. In rest nu ai ce vedea... drum drept, localitati multe, politie atat la panda cat si in mers, drumuri nu foarte ok, aglomeratie si multi agitati. Daca vrei sa faci o isprava (cat de cat), du-te pana la Turnu Magurele, treci cu bacul la Nicopole in Bulgaria si de acolo te intorci de-a lungul Dunarii pana la Giurgiu, macar zici ca ai trecut granita :)

 

Daca vrei, ia-ti cortul, iti recomand niste locuri misto pe malul Dunarii cu plaja calumea pentru balaceala si sa zaci cu burta la soare. Si stai si peste noapte.


» Post actualizat in 04 Jun 2015 08:19

Sonny, sunteti in inferioritate numerica, nu a idee ce s-a intamplat cu ani in urma intr-un sat de tigani cand Flori a cazut cu mobra fiind lovita de o masina.........dar este strict treaba ta.....Zmeule. Drum bun!!!

Ce s-a intamplat? :)

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sonyy,

eu fac drumurile alea cel putin odata pe luna si vara cand am copilul la tara merg aproape in fiecare weekend. Singura data cand mi s-a parut interesat a fost cand am plecat la 5 dimineata din Bucuresti si am mers de au sarit pistoanele prin rezervor. In rest nu ai ce vedea... drum drept, localitati multe, politie atat la panda cat si in mers, drumuri nu foarte ok, aglomeratie si multi agitati. Daca vrei sa faci o isprava (cat de cat), du-te pana la Turnu Magurele, treci cu bacul la Nicopole in Bulgaria si de acolo te intorci de-a lungul Dunarii pana la Giurgiu, macar zici ca ai trecut granita :)

 

Daca vrei, ia-ti cortul, iti recomand niste locuri misto pe malul Dunarii cu plaja calumea pentru balaceala si sa zaci cu burta la soare. Si stai si peste noapte.

» Post actualizat in 04 Jun 2015 08:19

 

Ce s-a intamplat? :)

Nimic.....
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Povesteste batrane ascultam :)

» Post actualizat in 04 Jun 2015 09:24

Daca e asa rau o sa fac si un traseu pentru munte daca spuneti ca nu e nimic de vazut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Tzulae2 pentru informatii. :) Mai citim, mai ne uitam la un video pe youtube, mai iesim cu mobra si incet, incet ne mai si distram.
Eu am inceput sa ma duc la munca (cu mobra), daca nu ploua si e frumos, am prins Marti un trafic infernal unde toti incercau sa se urce pe mine, dar in rest

nu este foarte nasol drumu catre Pipera.

Editat de deathace89
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa se intample... s-a iscat o mica galceava cu Romulanii, a fost si "un schimb de impresii"...

Dar il las pe Raul sa povesteasca ca eu n-am fost tura aia cu ei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu imi place sa scriu romane, poate va povestesc cealalta vineri......

Bai Sonny, ti-_as zice eu cine-i batrana, dar saraca femeie nu are nici o vina.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Tzulae2 pentru informatii. :) Mai citim, mai ne uitam la un video pe youtube, mai iesim cu mobra si incet, incet ne mai si distram.

Eu am inceput sa ma duc la munca (cu mobra), daca nu ploua si e frumos, am prins Marti un trafic infernal unde toti incercau sa se urce pe mine, dar in rest

nu este foarte nasol drumu catre Pipera.

Salut, care este traseul tau pana in Pipera?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traficul este perfect inainte de ora 07 , dupa aceea incepe scarba...caci eu simt scarba ....desi ma descurc perfect in traficul dens. Eu daca ajung mai devreme la munca o frec... caci nu am ce sa produc la orele matinale. doar sa bag un ochi pe net. Programul tot ala, tot orele alea...atunci plec mai devreme si merg intr-un parc,Carol, Cismigiu Herastrau, unde imi beau cafeaua cu ciripit de pasarele si apoi la munca...Ma bucur un pic de trafic lejer, sa ma pot intinde la drum si ma racoresc... Recomand.... e minunat sa-ti bei cafeaua in parc inainte de job. Poate facem o combinatie cumva... dis de dimineata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti primul pe care il aud ca prefera sa se trezeasca mai devreme :)) Intr-un fel, iti dau dreptate. Eu lucrez in ture si cand intru dimineata, plec pe la 6 si 20 de acasa... pot spune ca sunt primul la semafor, fara a face slalom sau cine stie ce depasiri. Dupa 6:30, se impute treaba in schimb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traficul este perfect inainte de ora 07 , dupa aceea incepe scarba...caci eu simt scarba ....desi ma descurc perfect in traficul dens. Eu daca ajung mai devreme la munca o frec... caci nu am ce sa produc la orele matinale. doar sa bag un ochi pe net. Programul tot ala, tot orele alea...atunci plec mai devreme si merg intr-un parc,Carol, Cismigiu Herastrau, unde imi beau cafeaua cu ciripit de pasarele si apoi la munca...Ma bucur un pic de trafic lejer, sa ma pot intinde la drum si ma racoresc... Recomand.... e minunat sa-ti bei cafeaua in parc inainte de job. Poate facem o combinatie cumva... dis de dimineata...

Da, poate facem...si eu plec cam pe la 6:50-7. Dar o iau prin centru. Apropo de Pipera, nu-i asa ca stii ca de luni se blocheaza o banda pe Pipera Tunari?:)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://distanta.ro/bucuresti/targoviste/campulung/rasnov/45.504405,25.578896/bucuresti cam asta o sa fac maine cine vrea sa vina ne vedem la omv din capat de la chitila la 08:30.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie mare in sect 3, pe trotuarul nou de langa statuia lu Cuza la intrare in parc, aparent nu e tasat bine.....
Si am si eu nevoie de o scarita noua, ma duc maine sa incerc sa o sudez dar s-ar putea sa nu iasa cum trebuie.....
Semnale cred ca am gasit pe OLX, si vopseaua, asta e.... :(

post-47521-0-48666400-1433704712_thumb.jpg

post-47521-0-22383800-1433704725_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie mare in sect 3, pe trotuarul nou de langa statuia lu Cuza la intrare in parc, aparent nu e tasat bine.....

Si am si eu nevoie de o scarita noua, ma duc maine sa incerc sa o sudez dar s-ar putea sa nu iasa cum trebuie.....

Semnale cred ca am gasit pe OLX, si vopseaua, asta e.... :(

Da' ce facusi bre ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa am patit si eu, doar ca la mine, sub coaja de asfalt era gol si efectiv mi-a intrat cricul cu totul. Eu m-am ales cu ambele urechi rupte din pacate. Daca nu ai gasit unde s-o sudezi, da-mi un PM si iti spun un baiat. N-as vrea sa se considere reclama pe aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...