Sari la conținut

Pregatirea motocicletei pentru iarna


Smokey
 Share

Postări Recomandate

am tot cautat o husa , dar cele "adevarate" au pretul lor si sincer de banii aia poti sa cumperi altceva

am facut insa o noua achizitie acum 2-3 saptamani de la LIDL , la numai pretul de 29 lei

 


» Post actualizat in 26 Sep 2016 18:20

Am uitat sa scriu , ca husa cu pricina este pentru invelit copacii iarna ca nu degere de frig , .... si dupa cum se vede acopera foarte bine si un Bandit :crack:

post-40009-0-50431000-1474823547_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Am citit 10 pagini din topic dar nu am gasit raspunsul la intrebare, acum daca el se regaseste in restul celor 14 pagini, sa nu ma certati...prea tare.

 

Afecteaza in vreun fel daca lasam lichidele "vechi" (de peste sezon) in motor peste iarna pentru a face revizia generala in primavara? devin cumva mai corozive?

 

Cum motocicleta mea e proaspat luata, am observat ca lichidul de frana e cam "maro" si ma gandesc ca nici uleiul de la motor, lichidul de racire nu sunt prea in regula si ma gandesc daca sa le schimb inainte sau dupa iarna si daca de exemplu un ulei ars sau un lichid de frana dus are proprietati corozive decat unul "proaspat".

Danke!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit 10 pagini din topic dar nu am gasit raspunsul la intrebare, acum daca el se regaseste in restul celor 14 pagini, sa nu ma certati...prea tare.

 

Afecteaza in vreun fel daca lasam lichidele "vechi" (de peste sezon) in motor peste iarna pentru a face revizia generala in primavara? devin cumva mai corozive?

 

Cum motocicleta mea e proaspat luata, am observat ca lichidul de frana e cam "maro" si ma gandesc ca nici uleiul de la motor, lichidul de racire nu sunt prea in regula si ma gandesc daca sa le schimb inainte sau dupa iarna si daca de exemplu un ulei ars sau un lichid de frana dus are proprietati corozive decat unul "proaspat".

Danke!

 

.Le schimbi la primavara cand incepi sezonul .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut!

 

Sunt nou si ca motociclist si ca user pe motociclism.ro. Sper ca am ajuns unde trebuie cu postarea asta.

Vreaau sa aflu si eu cum trebuie sa pastrez motorul pe perioada de iarna. Am citit bloguri si posturi peste tot dar totusi nu stiu ce sa fac in privinta rezervorului, care fiind in metal ar putea rugini.

-am dat bateria jos;

-am degresat, spalat si lubrifiat lantul;

-rezervorul l-am golit si l-am dat jos de pe motor si il tin la temperatura camerei.

 

Credeti ca asta ar putea sa afecteze cumva rezervorul? Ar putea rugini sau orice altceva?

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri si imi cer scuze, daca nu am postat unde trebuie.

 

Silviu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu rezervorul se tine pe mobra, cu plinul facut. Unii adauga si fuel stabilizer, dar eu nu sunt convins de utilitatea lui.

Ai grija si la gume, sa aiba presiunea corecta si de preferat sa nu stea greutatea mobrei pe ele. Ori o ridici pe cricul central si sub roata care ramane jos ii bagi ceva gen carton, scartaitoare, etc; ori il ridici complet pe doua standere. Daca n-ai niciuna din posibilitati bagi ceva sub roti si le mai rotesti de-a lungul iernii in asa fel incat sa nu stea toata perioada cu aceeasi portiune in contact cu solul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu o tin cu rezervorul plin, fara stabilizator.
Daca sta garata mai mult de 4 luni, in primavara arunc benzina din rezervor si pun una proaspata. :D

Editat de LexDee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa rezervorul pe motocicleta cu plinul facut si stai calm. Motocicletele nu sunt din hartie, nu se degradeaza asa usor. Faci presiunea in roti, ungi lantul, dai bateria jos, o tii la caldura si o mai incarci din cand in cand. E utila si faza cu invartitul rotilor din cand in cand. In rest, vin fiert si friptura de porc pana la primavara :)

 

Stabilizator n-am pus niciodata si la inceput de sezon am mers fara probleme cu benzina care a stat in rezervor peste iarna.

Editat de dionysos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La rezervor de tabla e indicat sa fie plin.

Poti baga direct benzina de 99 si ai rezolvat problema octanului.

Eu asa fac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt nou si ca motociclist si ca user pe motociclism.ro.

Sper ca am ajuns unde trebuie cu postarea asta.

bine ai venit!

era mai bine daca postai la sectiunea service si intretinere curenta, mai sunt topicuri despre iernat :)

/index.php?/forum/42-service-si-intretinere-curenta/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru 3 luni in medie sau mai putin cu deconectatul bateriei daca este cu gel nu prea stiu daca are efect, la fel si cu rugina in rezervor, insa cu lasatul motocicletei pe roti sau nu este un fasss ii refaci presiunea inainte sa o scoti, iti ridici masina daca o lasi mai mult pe cricuri sau elevator.Important e sa nu o lasi pe afara in ploaie, zapada, noroi si alte intemperii. Cei putin nu ajunge cei mult strica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru 3 luni in medie sau mai putin cu deconectatul bateriei daca este cu gel nu prea stiu daca are efect, la fel si cu rugina in rezervor, insa cu lasatul motocicletei pe roti sau nu este un fasss ii refaci presiunea inainte sa o scoti, iti ridici masina daca o lasi mai mult pe cricuri sau elevator.Important e sa nu o lasi pe afara in ploaie, zapada, noroi si alte intemperii. Cei putin nu ajunge cei mult strica.

Pai daca nu casti ochii si in timpul iernii ajunge vreo roata pe janta si gumele nu sunt chiar noute s-ar putea sa ai ceva surprize la inceput de sezon.

Plus ca daca tu compari importanta gumelor la mobra cu a alora de la conserva...nasol. Mai ales la inceput de sezon cand n-ai rabdare sa se faca destul de cald si o scoti pe asfalt rece.

Oricum, nu e o chestie capitala, dar e bine de facut daca se poate.

Mobra mea a stat ani de zile in fata blocului cate o luna cu zapada pe ea. N-a avut nici pe dreaqu. Dar asta nu inseamna ca nu e indicat sa eviti chestia asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa rezervorul pe motocicleta cu plinul facut si stai calm. Motocicletele nu sunt din hartie, nu se degradeaza asa usor. Faci presiunea in roti, ungi lantul, dai bateria jos, o tii la caldura si o mai incarci din cand in cand. E utila si faza cu invartitul rotilor din cand in cand. In rest, vin fiert si friptura de porc pana la primavara :)

 

Stabilizator n-am pus niciodata si la inceput de sezon am mers fara probleme cu benzina care a stat in rezervor peste iarna.

Ce a zis el. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu voi scoate benzina, curat rezervorul, verific si filtrele din pompa, iar rezervorul va fi infasurat in folie si tinut la minim 15 grade. Mobra mea nu a avut parte de prea multa atentie inainte sa o cumpar, asa ca o curatare de rezervor nu ii strica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu voi scoate benzina, curat rezervorul, verific si filtrele din pompa, iar rezervorul va fi infasurat in folie si tinut la minim 15 grade. Mobra mea nu a avut parte de prea multa atentie inainte sa o cumpar, asa ca o curatare de rezervor nu ii strica.

sa-i dai si cu apa sfintita ianuntru

 

eventual un strop de moaste

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...