Sari la conținut

Ij (izh)


Vizitator moto_comuniste
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Aha deci sluțănia nu e în unic exemplar ??? sunt două ??? :P ... :) .... :)

Nu stiu despre ce vorbesti, in continuare...

Oricum, discutia asta despre mobre modificate este atat de veche incat numerita reluata. Simtul estetic este foarte diferit la oameni. De-aia se si spune ca gusturile nu se discuta. Cand e chestie de "place" sau "nu place" nu e loc de discutie, fiecare cu ochiul lui. Personal IJ-ul ala mi se pare si acum mai frumos decat mobra pe care o am in prezent. Dar nu frumusetea ma intereseaza in primul rand la o mobra. Deci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu despre ce vorbesti, in continuare...

Oricum, discutia asta despre mobre modificate este atat de veche incat numerita reluata. Simtul estetic este foarte diferit la oameni. De-aia se si spune ca gusturile nu se discuta. Cand e chestie de "place" sau "nu place" nu e loc de discutie, fiecare cu ochiul lui. Personal IJ-ul ala mi se pare si acum mai frumos decat mobra pe care o am in prezent. Dar nu frumusetea ma intereseaza in primul rand la o mobra. Deci...

 

cauta topicurile deschise de mihai_prd si vezi ij-ul modificat de el :) ... daca gasesc link-ul ti-l trimit :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revin pe subiect :

 

(mi-a placut mult proiectul asta de IJ si am pastrat pozele)

 

post-42545-1290866035_thumb.jpg

 

work in progress - pt. cei ce vor sa modifice cadru - cam asta e varianta cea mai buna care am vazut-o pana acum + bascula spate putin lungita.

 

post-42545-1290866074_thumb.jpg

 

post-42545-1290866080_thumb.jpg

 

almost

 

post-42545-1290866234_thumb.jpg

 

end product - cu tot cu comenzi avansate.

 

salutari Mihai_prd!

Editat de alectronic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare:

Cine stie de cat e surubul de la axul cu cama la un ij planeta 5 intr-un piston?

Multumesc

Fi sau diametru surubului e 7 mm, are pas de 1cu 25 deci pas marunt, lungime parca 100 mm, cred ca ma insel la lungime.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am achizitionat acest regulator de ij 56 la 6v si nu stiu cum sa il leg la dinamul meu de la jawa. Aveti vre-o idee??

Dinamul este de jawa cu "-" la masa di cu 2 iesiri "D" si "M".

post-56432-1291146474_thumb.jpg

post-56432-1291146491_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dinamul original avea + la masa dar i-am schimbat dinamul cu unul pe -

 

Dinamul original de Jawa are "-" la masa. Daca te ajuta schema electrica de Jawa pe dinam 6V, o fotografiez dintr-o carte mai veche si o postez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am cumparat pentru IJ-ul meu tobe noi si bineinteles in "buna traditie" a pieselor de schimb nu se potrivesc cu coatele. pe scurt diametrul tobei este mai mic decit diametrul cotului diferenta fiind de 3 mm si nu intra una in alta. acuma nu stiu cum sa rezolv problema, am incercat cu o piatra pusa pe bormasina sa maresc diametrul tobei: dupa 20 min. am reusit sa o zgirii putin pe interior , am renuntat. ce sa fac? sa incerc sa maresc diametrul tobei sau sa micsorez diametrul cotului? ce metoda tehnica de rezolvare a problemei cunoasteti? multumesc anticipat.

post-37180-1291969839_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am cumparat pentru IJ-ul meu tobe noi si bineinteles in "buna traditie" a pieselor de schimb nu se potrivesc cu coatele. pe scurt diametrul tobei este mai mic decit diametrul cotului diferenta fiind de 3 mm si nu intra una in alta. acuma nu stiu cum sa rezolv problema, am incercat cu o piatra pusa pe bormasina sa maresc diametrul tobei: dupa 20 min. am reusit sa o zgirii putin pe interior , am renuntat. ce sa fac? sa incerc sa maresc diametrul tobei sau sa micsorez diametrul cotului? ce metoda tehnica de rezolvare a problemei cunoasteti? multumesc anticipat.

Uite una din solutii:Cauti o bucata de teava de inox(vezi la cei care fac balustrade)la dimensiunea int.tobei,scurtezi putin din"coate",sudezi inbinarea din teava si gata. Daca diferenta de diametru interior al cotului si diametrul exterior al tevii de adaus este mare atunci bati putin cotul cu un ciocan pe suport de lemn(ambutisezi)pana cel aduci la dimensiunea dorita, apoi sudezi.Spor la treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am cumparat pentru IJ-ul meu tobe noi si bineinteles in "buna traditie" a pieselor de schimb nu se potrivesc cu coatele. pe scurt diametrul tobei este mai mic decit diametrul cotului diferenta fiind de 3 mm si nu intra una in alta. acuma nu stiu cum sa rezolv problema, am incercat cu o piatra pusa pe bormasina sa maresc diametrul tobei: dupa 20 min. am reusit sa o zgirii putin pe interior , am renuntat. ce sa fac? sa incerc sa maresc diametrul tobei sau sa micsorez diametrul cotului? ce metoda tehnica de rezolvare a problemei cunoasteti? multumesc anticipat.

3-4 mm cu piatra si bormasina? In niciun caz!

Iei o bucata de teava, in care sa incapa ambele parti de imbinat, le bagi pe amandoua, fiecare pana la jumate si pui pe deasupra doua coliere, in fiecare capat cate unu. Nu uita sa izolezi imbinarile cu ce trebuie. Daca vrei dupa, poti sa bagi pe deasupra intregii imbinari duble banda d-aia de imbracat tobele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3-4 mm cu piatra si bormasina? In niciun caz!

Iei o bucata de teava, in care sa incapa ambele parti de imbinat, le bagi pe amandoua, fiecare pana la jumate si pui pe deasupra doua coliere, in fiecare capat cate unu. Nu uita sa izolezi imbinarile cu ce trebuie. Daca vrei dupa, poti sa bagi pe deasupra intregii imbinari duble banda d-aia de imbracat tobele.

Sau pti incerca sa tai cu flex-ul 4 crestaturi si se strange astfel diametrul ca sa il poti introduce cotul in toba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau pti incerca sa tai cu flex-ul 4 crestaturi si se strange astfel diametrul ca sa il poti introduce cotul in toba.

 

mi se pare cea mai in regula solutie de pina acum. totusi am sa incerc sa gasesc un strung sau o freza ceva cu care sa "alezez" interiorul tobei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi se pare cea mai in regula solutie de pina acum. totusi am sa incerc sa gasesc un strung sau o freza ceva cu care sa "alezez" interiorul tobei.

salut...

de prefert ar fi sa nu umbli la toba deloc o lasi asa cum e ca daca vrei sa schimbi si coturile astea si gasesti la diametrul tobei pe care al are acu ce faci ?,ajusteaza coturile pe diametrul tobei ai varianta expusa de ,,,fagarashan,,,,care mie mi se pare destul de buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...