Sari la conținut

Ij (izh)


Vizitator moto_comuniste
 Share

Postări Recomandate

Salut, thegerman ! Desigur poate ne vedem intr-o zi in apropiere de Iasi :D Problema majora la mine nu e faptul ca nu pot urca rampa cu a IV-a ci faptul ca moare in panta intr-a IV a daca o accelerez, ceva mi-o franeaza are loc un fel de frana de motor in PANTA si de multe ori imi sare acul de la 80 de ex la 50 :)) si problema de la care am inceput "cercetarile" e faptul ca desi am pinion de 19 pe drum drept nu sare de 60 cu greu o pot duce la 65 asta daca o turez tare si nu cred ca e tocmai normal, nu ?

patineaza ambreiajul la greu, daca erai cu ea la Bucuresti te invatam s-o faci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Va salut cu respect pe toti motoristii

Urmaresc cu real interes posturile Motociclism.ro de ceva vreme(2 ani)

In urma cu mai bine de un an am initiat impreuna cu citiva tovarasi de suferinta, care intre timp mi-au devenit prieteni,restaurarea unui 56.Eu mai mult cu logistica,ei cu mecanica.Iata ce a iesit :friends:

post-60401-0-38940600-1348166398_thumb.jpg

post-60401-0-47751300-1348166456_thumb.jpg

post-60401-0-53499500-1348166544_thumb.jpg

post-60401-0-92272000-1348166590_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Superb..de mult nu am vazut un ij asa ok facut.Saua de pe spate pare cam inalta dar cred ca este comoda :)si un stop original..asta asa ca sa fie perfect.In rest felicitari, poate pui si un filmulet cu el mergand.

Toate bune...

Editat de master_alexut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut cu respect pe toti motoristii

Urmaresc cu real interes posturile Motociclism.ro de ceva vreme(2 ani)

In urma cu mai bine de un an am initiat impreuna cu citiva tovarasi de suferinta, care intre timp mi-au devenit prieteni,restaurarea unui 56.Eu mai mult cu logistica,ei cu mecanica.Iata ce a iesit :friends:

 

Te rog povesteste cum ai facut dungile albe. Tre' sa fac si eu la a mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Razvan 17 si celor interesati

 

Am vrut eu sa trag dungile,dar am esuat cautind pensula adecvata;trebuie sa fie zic batrinii ,de veverita,coada scurta(a pensulei) si par de 6-7 cm.Nu am gasit Asa ca am procedat in felul urmator.Am intrebat un prieten mai in virsta (mare meserias in de toate)daca nu stie pe cineva sa faca treaba.Stia.

Se numeste Dl Balog,este din Satu Marea ,fost decorator vitrinier pe vremea lui Ceasca.El le-a tras,manual.Mi-a aratat vreo doua biciclete cu o gramada de dungi si dungulite-erau la moda pe vremuri,asa ca demo,ca stie ce vorbeste.

Pt cei interesati -0746 889374.Dungile nu sint absolut perfecte(circotasii)dar tocmai in asta sta autenticitatea,faptul ca sint trase manual.

 

Inca o data multumesc de aprecieri

 

Mai sint in asteptare un 56 si doua 49.Dar ma apuca groaza la cit e de lucru cu ele

 

Sper ca v-am fost de folos

Cele bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceeasi metoda, cu o pensula cu parul lung am vazut-o intru-un film despre fabrica Ural. Doamna de acolo trasa dungile manual pe un atas. Din pacate, Satu Mare este cam departe de mine.

 

S-a inventat Posta Romana.In ,hai,3 zile ajunge pachetul unde vrei la bani de nimic.Sau curier,ceva mai scump

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oho :o

Lolo: vorbeÂşte invidia din tine? :D arată mai bine ca al tău..

 

 

Data trecuta cand ti-am atras atentia despre posturile tale negandite inainte de a scrie am folosit alti termeni, mai subtili, crezand ca esti baiat destept si termini cu postarile aiurea. La Focsani, Siriu si Mizil am vrut sa fiu diplomat si am tacut dar se pare ca tie nu-ti intra in cap ca lumea nu prea inghite ceea ce scrii tu pe aici. Daca imi spunea altcineva, cineva care are o motocicleta reconditionata, ce mi-ai spus tu in postul de mai sus .... mai ziceam treaca-mearga dar cand vine din partea cuiva care nu stie nici macar cum se demonteaza/monteaza un carburator.....

 

@Razvan 17 si celor interesati

 

Am vrut eu sa trag dungile,dar am esuat cautind pensula adecvata;trebuie sa fie zic batrinii ,de veverita,coada scurta(a pensulei) si par de 6-7 cm.Nu am gasit Asa ca am procedat in felul urmator.Am intrebat un prieten mai in virsta (mare meserias in de toate)daca nu stie pe cineva sa faca treaba.Stia.

Se numeste Dl Balog,este din Satu Marea ,fost decorator vitrinier pe vremea lui Ceasca.El le-a tras,manual.Mi-a aratat vreo doua biciclete cu o gramada de dungi si dungulite-erau la moda pe vremuri,asa ca demo,ca stie ce vorbeste.

Pt cei interesati -0746 889374.Dungile nu sint absolut perfecte(circotasii)dar tocmai in asta sta autenticitatea,faptul ca sint trase manual.

 

Inca o data multumesc de aprecieri

 

Mai sint in asteptare un 56 si doua 49.Dar ma apuca groaza la cit e de lucru cu ele

 

Sper ca v-am fost de folos

Cele bune

 

Omul a liniat destule motociclete. Chiar se pricepe. La el vreau sa trimit si eu piese la liniat dar nu mai reusesc sa trimit colet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul nu as avea curaj sa trimit aproape toata tablaraia prin posta....daca pierd aia coletul as lua-o razna.Intr-adevar linile par ok, este bun omul :).

 

 

Domnilor,cum doriti.

Totusi Satu Mare nu e-n Congo.Toate piesele necesare restaurarii IJ-ului ce l-am postat au venit prin Posta de la Dany Oldmoto fara probleme.De asemenea Dany mi-a trimis pt sablare piese valoroase (aripi de BMW(ala din timpul razboiului) pe care i le-am returnat tot prin posta.Fara problemeSingurul inconvenient este timpul-nu ajung de pe o zi pe alta.Avantaj-pretul mic fata de curier cre vine de pe o zi pe alt si faptul ca trebuie mers la posta pt a depune-ridica,coletul.Dar astea le stie toata lumea,cred.

E pacat ca acesti meseriasi imbatrinesc si se duc in lumea dreptilor,iar noi ajungem sa facem dungi din autocolante

Dar cum ziceam,cum doriti

 

Cele bune la toti

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dungi trase ad labam. Meseriasu are fo 40 de ani, e in putere, azi noapte pe la 1 ne cinsteam pe atasul de la Ural.

 

post-263-0-92368000-1348295134_thumb.jpgpost-263-0-69697600-1348295170_thumb.jpg

 

 

 

 

Data trecuta cand ti-am atras atentia despre posturile tale negandite inainte de a scrie am folosit alti termeni, mai subtili, crezand ca esti baiat destept si termini cu postarile aiurea. La Focsani, Siriu si Mizil am vrut sa fiu diplomat si am tacut dar se pare ca tie nu-ti intra in cap ca lumea nu prea inghite ceea ce scrii tu pe aici. Daca imi spunea altcineva, cineva care are o motocicleta reconditionata, ce mi-ai spus tu in postul de mai sus .... mai ziceam treaca-mearga dar cand vine din partea cuiva care nu stie nici macar cum se demonteaza/monteaza un carburator.....

 

A dat dracii in voi. Paule, scrie frate in continuare, fara savoare forumul nu functioneaza. Mai sunt si altii care posteaza aiurea, mai ales daca ma uit la postarile din ultimele zile.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dungi trase ad labam. Meseriasu are fo 40 de ani, e in putere, azi noapte pe la 1 ne cinsteam pe atasul de la Ural.

 

post-263-0-92368000-1348295134_thumb.jpgpost-263-0-69697600-1348295170_thumb.jpg

 

 

 

 

 

A dat dracii in voi. Paule, scrie frate in continuare, fara savoare forumul nu functioneaza.

 

-ce curios gindesti citeodata :blink:

 

E pacat ca acesti meseriasi imbatrinesc si se duc in lumea dreptilor,iar noi ajungem sa facem dungi din autocolante

 

 

-astea sunt vopsite si "dunguite" de mine...nu sunt de profesie dar cred ca am trecut clasa...ce-i drept este putin de migalit :cheers:

post-33671-0-12473500-1348310144_thumb.jpgpost-33671-0-31004600-1348310185_thumb.jpgpost-33671-0-02471300-1348310212_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A dat dracii in voi. Paule, scrie frate in continuare, fara savoare forumul nu functioneaza. Mai sunt si altii care posteaza aiurea, mai ales daca ma uit la postarile din ultimele zile.

 

Sa scrie la adresa cui o vrea. La a mea deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a inventat Posta Romana.In ,hai,3 zile ajunge pachetul unde vrei la bani de nimic.Sau curier,ceva mai scump

 

Pentru rezervor si aripi e ok ce zici tu dar eu am Nipru cu atas. Barca e cam mare, nu merge prin posta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru rezervor si aripi e ok ce zici tu dar eu am Nipru cu atas. Barca e cam mare, nu merge prin posta.

 

Fericitule-asta pt ca ai Nipru cu atas.Si eu ami doresc tare unul,sau Ural)pasarea malai viseaza),dar nu mi se arata.

In ceea ce priveste trasul de dungi la atas,Incearca.

Fa-ti o pensula,incearca din par de fermeie,neted,te mai uiti pe You Tube,ce pensula au si cum trag dungi,iei otabla aiurea si incepi sa tragi sa vezi cum iese.Sa ai mina,degetele libere, sprijinite de marginea obiectului de vopsit ca sa ai un punct de sprijin si tragi.Cu mina in aer nu vei putea trage linii drepte.Parul pensulei tre sa fie lung pt a inmagazina suficienta vosea pt o trasa cit mai lunga la fiecare tusa.

Asa aratau cind le-am adus de la Dl Balog

 

Cele bune

 

 

 

post-60401-0-86338000-1348380090_thumb.jpg

post-60401-0-41477000-1348380101_thumb.jpg

post-60401-0-13348000-1348380108_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU

Aha, nu mai pot să scriu cu direcție... o să scriu la modul general atunci.

 

Romînul niciodată nu înghite ce aude corect... Âşi Âştie Âşi el că e corect, dar din toate națiile tîmpite din lume, amorul lui propriu e IMEENS. Dacă-i spui în față că e prost, se supără. Nu mai apuci să-i aduci Âşi argumente, cum ar trebui să-i aduci unui om cu minte. Ăla nu se supără. Dacă-i spui că-i prost, îți va spune: "demonstrează." ÂŞi demonstrezi... sau nu, caz în care în mod corect ți-o iei pe coajă. Cu romînetele însă, ți-o iei pe coajă doar prin simplul fapt că exiÂşti, Âşi reprezinți un pericol la adresa lipsei lui de inteligență.

D-aia am deranjat pe mulți, că io spun drept. AÂşa nefiltrat ca benzina. Da' nu-i nimic, o să deranjez în continuare...

 

dar cand vine din partea cuiva care nu stie nici macar cum se demonteaza/monteaza un carburator.....

 

Să admitem. Păi aia e Âşi ideea! Vă las pe voi să fiți meseriaÂşii! că dacă s-ar pricepe toți proÂştii ca mine, ar muri meseriaÂşii de fuame! ...Âşi aÂşa mănîncă covrigi de Buzău, visînd la cîrnații de PleÂşcoi. Da' în fine...

 

Acuma vorbind serios, aÂş putea să pun vreo zece poze cu o planeta împrăÂştiată prin toată ograda, de care nu mă apuc pentru că zilele astea vreau să-mi cumpăr casa mea, cu curtea Âşi garajul/Âşopronul aferent. Toată iarna oi termina io hîrțogă-financeria, ca de la primăvară să mă apuc de hiere. IarăÂşi.

 

ÂŞi terminînd cu o glumă totuÂşi:

Fa-ti o pensula,incearca din par de femeie, ...

 

"Treci încoace ftuț ceapa mă-tii! Te tund! Tre' să dau diungi pe motoÂşcletă!" :lol::lol::lol:

Editat de VULPOIU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poza este luata de aici, pentru cine vrea sa citeasca povestea unei calatorii cu un ural prin mama rusie si sa mai vada si alte poze :cheers:

 

http://www.sovietsteeds.com/forums/viewtopic.php?f=2&t=19582&start=15

Editat de schumydan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut .... am nevoie si eu de o parere, ca sa nu imi cumpar un carburator nou. are cineva carburator k 36, este bun de ceva ??? cam cat e consumul mediu ? multumesc

 

vad ca nu ma baga nimeni in seama ;)) :D ....va rog daca ma poate ajuta careva, am un izh 56 ,si momentan am un carburator k 28 care imi consuma groaznic de mult creca sare de 20% am facut rost de un carburator k 36 "sper ca consuma mai putin totusi, de asta am intrebat mai sus, poate are careva si ca idee cam cat e de bun, cat consuma.

Darmai e o problema ca sa il folosesc pe asta k 36 as avea nevoie de un gat de admisie pt un izh 56 (intr-un piston) care sa nu fie rotund la intrarea in carburator :D , nu prea stiu termeni mecanici , sper ca m-am facut cat de cat inteles. daca ma poate ajuta cineva, nr meu de tel e 0766777482 va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...