Sari la conținut

Ij (izh)


Vizitator moto_comuniste
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ce faci? ...vorbesti singur? :lol:

face posturi...

oricum are dreptate, era mai bine cum era inainte cand intra toate adnotarile intr-un singur post.

itrebare de 1000 puncte

la jupiter 4,pistoanele se monteaza cu sagetile spre evacuare? daca da,de ce pica capatele segmentilor exact spre ferestrele de baleaj.eroare de stantare de fabrica posibila? la ambele pistoane?

n-ai specificat...capetele segmentilor cade SPRE sau PE ferestrele de baleaj.

oricum capetele segmentilor n-are voie sa cada fix pe ferestre, indiferent ce arata sagetile si cum montezi pistonul...asta daca s-a respectat pozitia stifturilor de blocare a segmentilor.

Editat de Burg_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.Cam cat ar face un ij de 350 cm3 in 2 pistoane ,in stare bunicica cu sau fara acte.Multumesc

Salut.Eu cred ca fara acte ar face 10-15 milioane(vechi :)) )iar cu acte 20.Acum depinde si de starea ei.Cam asa cred

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna seara

sunt un fericit nou posesor de ij jupiter 4 din '82 si sunt in cautarea unui furnizor de piese noi originale/noi diversi producatori. sh...

am cateva probleme cu el... ambreiaj, instalatie electrica care este plina de inadituri si lipituri, rulmenti roti/jug, posibil lant... destule oricum

va rog sa ma ajutati cu informatii

momentan am primit doar nr de tel a lui Gaspar, cu care nu am vorbit inca. Nu stiu ce comercializeaza (noi/sh)

printre altele as fi si interesat de o sa (monopost) care sa se potriveasca

va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E greu sa pui pe roti trotineta trebuie timp/posibilitati materiale[unele piese originale noi au niste preturi...]/si nu in ultimul rand ceva cunostinte. Raspunsuri la intrebari vei gasi pe aici. Bafta la restaurare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru sha trebuie sa faci adaptare, parerea mea...ca sa pui saua monopost pe 4 iti mai trebuie printre altele un alt rezervor, aripa spate, si un portbagaj,

cu piese si sfaturi te poate ajuta Lolo_ID.

spor la surubareala.

buna seara

sunt un fericit nou posesor de ij jupiter 4 din '82 si sunt in cautarea unui furnizor de piese noi originale/noi diversi producatori. sh...

am cateva probleme cu el... ambreiaj, instalatie electrica care este plina de inadituri si lipituri, rulmenti roti/jug, posibil lant... destule oricum

va rog sa ma ajutati cu informatii

momentan am primit doar nr de tel a lui Gaspar, cu care nu am vorbit inca. Nu stiu ce comercializeaza (noi/sh)

printre altele as fi si interesat de o sa (monopost) care sa se potriveasca

va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre timp am luat cilindrii, pistoane, volanta si am comandat ieri segmenti si bucse biele. Intradevar e greu, am avut ceva momente in care imi venea sa o bag la dezmembrat dar sper ca la final sa merite asteptarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.Am gasit la mine in sat un ij 350 cm3 care ala vrea sa o dea la fier viechi.Nici nu prea am bani sa o iau pt mince dar as lua si as dao tot cu atat sau un pic mai mult.Intrebarea mea este : ,,Se merita sa ma complic sau nu" .Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baga cateva poze cu fieru.

 

Salut.Am gasit la mine in sat un ij 350 cm3 care ala vrea sa o dea la fier viechi.Nici nu prea am bani sa o iau pt mince dar as lua si as dao tot cu atat sau un pic mai mult.Intrebarea mea este : ,,Se merita sa ma complic sau nu" .Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baga cateva poze cu fieru.

Sambata ma duc sa o vad si sa fac ceva poze.Din cate am inteles este originala tot,functionala ,zica ca ii mai trebuie doar o vopsea si e gata de drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

weekendul asta ma apuc de instalatia electrica (eliminat bubele de pe cablaje) si de ambreiaj sa-l desfac. patineaza si intra prost in viteze... ii dau a 2-a si nu face nimik... mai dau o data intra in a 4-a...

Editat de pytycu_xpert
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am un ij planeta 2 pe 6 v ....ce baterie trebuie sa ii pun??? ma gandeam la una de 6 v si 8ah ..e bine?? astept pareri:)

 

Mai indicat ar fi sa-i montezi un acumulator de 6 V / 10 Amperi / curent initial 3 amperi. Succes !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa rezolvi problema cu saritul din viteze trebuie sa desfaci motorul...de ce?....pt ca atunci cand a fost montat, a fost montat gresit, pe selectorul de viteze (tamburul cu cele doua furci) si semiluna dintata sunt semne din fabrica 2 puncte ce trebuie sa se suprapuna perfect atunci cand montezi selectorul, si nu o sa mai sara. vezi in pozele atasate.

alt aspect de care trebuie sa tii cont e ca axele cu pinioane sa nu aiba joc axial (stanga-dreapta) intre cartere, jocul al poti corecta cu saibe subtiri otelite pe care le gasesti in amortizoare si se potrivesc la dimensiuni (cele scurte de pe spate) sacrifici unul care nu-ti face trebuinta

la ambreiaj poti sa mai strangi putin piulitele si sa schimbi pinionul de tractiune de pe motor cu unul mai mic, ce pinion are acum?....sau sa schimbi discurile cu unele noi daca sunt subtiate.

 

post-15361-0-19317700-1371102158_thumb.jpgpost-15361-0-08952800-1371102174_thumb.jpg

weekendul asta ma apuc de instalatia electrica (eliminat bubele de pe cablaje) si de ambreiaj sa-l desfac. patineaza si intra prost in viteze... ii dau a 2-a si nu face nimik... mai dau o data intra in a 4-a...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve,am un ij 56 si am auzit ca merge sa ii pun aprindere de minsk cu o flansa ,fara sa modific nimic la motor, are cineva asa ceva? cum merge? si de unde pot sa iau aprindere cu tot cu flansa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...