Sari la conținut

Ij (izh)


Vizitator moto_comuniste
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Baieti, intrebare:

intre cotul de toba (la Jupi, mai exact) si racordul de evacuare de pe cilindru nu ar trebui sa existe si o piesa de etansare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti, intrebare:

intre cotul de toba (la Jupi, mai exact) si racordul de evacuare de pe cilindru nu ar trebui sa existe si o piesa de etansare?

Unii recomanda tabla de cupru altii doze de bere,

 

eu am folosit un clingherit(sau marsit) mai gros si am facut din el o garnitura , dupa care am strans usor olandezul (asa il am de 3 ani si nu curge ) acum alegerea e a ta.

 

Ps daca nu te descurci sau nu gasesti cred ca mai am la garaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rateurile la motor se produc fiindca avansul nu e reglat bie, e prea mare, nu arde cum trebe benzina si detoneaza. la 4 timpi sunt supapele care se deschid devreme si se inchid tarziu (pe scurt zis).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

urmaresc de ceva timp acest forum si pot spune k sunt posesorul a doua ij-uri jupiter 3 unul din 1976 si unul din 75, ambele cu acte in regula insa radiate de la primarii insa cu posibilitatea de inmatriculare pe cel din 75 la care am si atas incerc sa il reconditionez cu mari eforturi pentru a devenii cat mai aproape de momentul parasirii fabricii insa ma lovesc de ceva probleme, si anume:
1. unde pot sa gasesc o firma serioasa care sa imi nicheleze/cromeze tot ce este nevoie respectiv jenti, ormanete etc. la preturi si o calitae ok
2. unde pot sa gasesc colturile de pe atas cele nichelate intr-o stare cat mai buna
3. cine are de vanzare sau la schimb 1 ornament de rezervor nespart si unul de pe cutia laterala pe care scrie jupiter 3
si ultima ,care de fapt e mai mult curiozitate, CARE ar fi pretul unui ij cu atas reconditionat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gasesti lant si pinioane de ij noi noute la gaspar

Da doar ca eu am zis sa incerc, ca am iesit sambata cu el la o tura si mi sa dus un nit atat,zalele sunt perfecte.Dar daca nu gasesc incerc la eu.Mersi

Editat de emy15
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domilor o mica intrebare incerc sa reconditionez in ij Jupiter 3 (cum am mai zis ) pe dinamul meu scrie 6 v 35w ceea ce nu prea cred k e adevarat si as dorii sa stiudak se poate rebobina dinamul k sa scoata 12 v sau daca exista vreo solutie sa-l trec pe 12 v caci as vrea sa montez pe el aprindere elctronica.

cine ma ajuta caci fac cinste cu ceva ceaiuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate intereseaza pe cineva o P5,inscrisa,ca sta in ploaie,pe jumatate desfacuta(ca nu mai e cine sa o asambleze),necesita vopsire,e modificta choper,cu omologare....pentru modificare.0766254187.Ne-om intelege noi...am si o gramada de piese de schimb.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

"bumbii" aceia 4 in care se fixeaza prelata atasului de IJ ii are careva de vanzare?

 

dar o prelata (in stare foarte buna) de atas IJ 4 ?

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti sa imi dai mai multe detalii ce fel de alternator de la ce motor si unde pot sa gasesc ?

 

Alternator de IJ Planeta 4 / Planeta 5 , IJ Jupiter 4 / Jupiter 5 iti trebuie (user-ul BALSHOI are de vanzare asa ceva).

Flansa de adaptare nu cred ca mai se gaseste , nici macar pe unde mai merge Gaspar la cumparaturi asa ca o sa-ti las aici schita flansei in cauza. Dupa ce faci rost de alternator si-ti confectionezi flansa dupa cotele din poza contacteaza-ma ca sa-ti explic ce anume ai de facut pentru a face conversia de la 6 volti la 12.

Spor la treaba !

post-47416-0-90138900-1382207183_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...