Sari la conținut

Ij (izh)


Vizitator moto_comuniste
 Share

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 5,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salutare!

cer ajutorul electricienilor de pe forum :)) , pentru a ma ajuta sa fac o instalatie electrica la un ij planeta 2 pe 6 v, ce a fost modificat pe 12 v (i-am pus alternator , si aprindere gotrinic).

cum leg firele pentru ca alternatoul sa incarce bateria?

m am ajuta mult si o schema electrica mai detaliata

multumesc anticipat!

 

post-69149-0-04650200-1441547830_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare. Am observat azi la planeta mea, ca roata din fata cam trepideaza. M-am uitat atent si am vazut ca roata se deplaseaza pe ax stanga-dreapta cam 5 mm. ce poate fi ??? Nu am patit pana acum. Rulment, vreo saiba...nu-mi dau seama


» Post actualizat in 29 Sep 2015 18:14

Planeta 5

post-86360-0-85193000-1443550432_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar astazi am vazut ca lipseste o siguranta care tine rulmentul, este ca o saiba care intra intr-un locas rotund, ceva rotund taiat la capete cu 2 gaurele,

am gasit la o roata de ij , la un amic, si am montat-o, este in regula

Editat de VasileBote
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare. Are cineva de vanzare sau este dispus sa-mi faca contra cost, o flansa pentru adaptarea unui alternator la IJ56 (ca si cea din imagine)? Am renuntat la magentou de Minsk deoarece dadea scanteie slaba si vreau sa pun aprindere Gotronic cu senzor si alternator pe 12V.

post-49357-0-77082400-1445272877_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Are cineva de vanzare sau este dispus sa-mi faca contra cost, o flansa pentru adaptarea unui alternator la IJ56 (ca si cea din imagine)? Am renuntat la magentou de Minsk deoarece dadea scanteie slaba si vreau sa pun aprindere Gotronic cu senzor si alternator pe 12V.

attachicon.gifFlansaadaptarealternator12VptIJ56.jpg

Salut,ce fel de alternator se potriveste pe flansa aceea?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu si eu site-ul acela. Cum se poate cumpara de la ei ???

 

Comanda se face de pe pagina de Contact, insa nu merita sa cumperi de la ei. Gasesti toate cele la Gaspar si Dany Oldmoto la preturi mult mai bune..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Are cineva de vanzare sau este dispus sa-mi faca contra cost, o flansa pentru adaptarea unui alternator la IJ56 (ca si cea din imagine)? Am renuntat la magentou de Minsk deoarece dadea scanteie slaba si vreau sa pun aprindere Gotronic cu senzor si alternator pe 12V.

attachicon.gifFlansaadaptarealternator12VptIJ56.jpg

suna la gaspar. stiu ca avea flanse pt alternator si pt aprindere de minsk - gata facute

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

suna la gaspar. stiu ca avea flanse pt alternator si pt aprindere de minsk - gata facute

 

Am deja doua flanse de la el care se potrivesc doar pe magnetou. L-am sunat astazi si l-am rugat sa caute daca e vreo flansa care sa se potriveasca pe diametrul alternatorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am pus aici un manual de reparatie, aici apare ca la Planeta intre reparatii sunt 0,5mm (arata ca ar exista, de la producator, doar 2 cote de reparatie), iar la Jupiter intre reparatii e o diferenta doar de 0,25mm, iar cota 2 este 62,1mm, deja 63,1 este o cota de reparatie ce este pentru piese de schimb(probabil reparatia a IV-a.

In acest manual apar si alte informatii utile, cum ar fi si controversatul avans de aprindere (3,5-4 la Planeta, si 2-2,6 la Jupiter).

manual_ijh.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rulmentii pentru ambielaj NU 2205 SE ( fabricati de URB inainte de '89 - ca sa nu desfaci motorul dupa 500 km. ) , rulmentul de la pinionul de pe ambielaj 6304 , ceilalti 3 ( in afara de cel de pe priza ) ai 2 buc. 6203 si 1 buc. 6204.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rulmentii de la ambielaj nu sunt conici ci "drepti", cu role cilindrice ( 13 la numar - si in rulmentul rusesc si in cel romanesc , cel despre care-ti scriam mai sus, singura diferenta intre ei fiind ca cel romanesc are colivia rolelor prinsa de calea de rulare exterioara a rulmentului ). Rulmentii ce-i gasesti azi in comert ( indiferent ca-i cumperi din Germania, Polonia sau Suedia ) ii cumperi ca fiind rulmenti "de ambielaj de IJ" dar sunt niste mizerii de rulmenti, fabricati in China, pe plantatia de orez.

» Post actualizat in 01 Nov 2015 05:39

PS : denumirea celui de pe priza imi "scapa" acum ( stiu doar....ca, in momentul de fata, cea mai ieftina varianta, ar fi convenabil s-o cumperi noua, cu totul...priza )

Spor la treaba !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cumpar pentru ij juiter 2 sau chiar mai multe lagare de la ambielaj ale mele sant praf si cred ca imi trage aer fals pe la ele plus ca din 4 suruburi de prindere am doar 3 urechile fiind rupte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salutare,

caut niste piese de ij 56 (set motor,stop,şa,ghidon si multe alte maruntisuri).

am inteles ca sunt oameni care aduc direct din Rusia.Aveti vreun numar de telefon unde pot sa iau legatura?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...