Sari la conținut

Ij (izh)


Vizitator moto_comuniste
 Share

Postări Recomandate

Pentru cricul lateral poate fi o solutie.Nu e super-aratos, dar functioneaza.

Attached Thumbnails
  • post-33773-0-12527800-1468823027_thumb.j

Si asa cred ca am pe el piese de la toate tipurile de Ij, deocamdata vreau sa-l plimb , poate in timp sa urmaresc modelul original.


» Post actualizat in 20 Jul 2016 19:13

M-am gandit sa folosesc becuri cu led, am inteles ca , consuma foarte putin, a mai folosit cineva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cam asa arata magnetoul montat doar cu un distantier sub el, se vede prinderea cu 2 prezoane in locul suruburilor ce prindeau dinamul.

Ca pozitie pentru rotor, e vizibil ca vine destul de mult in afara.

Atentie la centrare ca sa nu frece rotorul.

Sambata eu am stricat dinamul deoarece a frecat rotorul in intrefierul de la una din bobine si a distrus rotorul, asa ca am ajuns vrand-nevrand la magnetou.

Sper sa ajute si aceste poze.

 

 

 

 

 

post-33773-0-75251100-1469444071_thumb.jpg

post-33773-0-96905100-1469444081_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Duminica am avut ceva timp si am mai incercat sa rezolv cu aprinderea de minsk-degeaba-nu a dat scanteie. Am ajuns cu flansa de adaptare pana a atins carterul insa rotorul parca nu iese in afara ca in poza ta. O sa fac ceva poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te-ai gandit ca in loc sa cobori statorul sa scoti rotorul in afara? (cu un "bailager" adaptat ca grosime, o tablita de aluminiu moale, cupru ori alama,de otel nu se prea muleaza pe con si nu sta centrat, e posibil sa mearga din tablita de numar, e un aluminiu moale, dar cam gros, eventual pregateste din timp ceva de 0,3 0,5 0,7 si chiar 1mm si treci la teste).Cu grija merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, sunt 2 magnetouri diferite, sisteme complet diferite, dar problema ramane.Pozitia rotorului in stator e importanta la ambele.La Ij, asa cum am mai mentionat, pot aparea aceste diferente de pozitie datorita pozitiei fusului palier (de fapt deplasarea intregului ambielaj)stanga/dreapta, lucru care la Misk si Voshod, unde sunt 3 rulmenti radiali-axiali nu apare si se pozitioneaza bine ansamblul stator/rotor.

La adaptarea pe IJ am intalnit la 3 motoare 3 pozitii diferite.Daca motorul ar fi desfacut probabil s-ar putea face un reglaj din partea ambreiajului, fiind nevoie ca pinionul sa stea mai aproape de carter (asta verificat cu cilindrul dat jos ca totusi ambielajul sa stea centrat in carter).Rulmentii axiali permit aceasta deplasare, deasemenea axul ambielajului permite deplasarea in rulmentul radial/axial dispre ambreiaj.E atasat si o sectiune transversala unde se poate vedea despre ce zic eu.

post-33773-0-02229200-1469534121_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai nici o sansa pentru scanteie!Statorul ar trebui sa fie cu zona de prindere la nivel cu carterul.Aceasta flansa cumparata se prelucreaza destul de "agresiv" pana sa poata fi folosita.

Mai pun inca o data o poza cu flansa "chinuita" si montata.

Se vede ca ajunge nivelul flansei la nivel cu carterul.Deasemenea la staor dispare o ureche de prindere si fie dai alte gauri, fie pozitionezi rotorul fara pana pentru pozitie avans, dar e pasul urmator, cand ai scanteie.

Din cate cred eu, tu ai flansa asezata pe "piciorusele" de centrare ale carterului, dar trebuie sa coboare mult, adica sa stea "pe tare" unde se prind suruburile, sa coboare pana pe carter.Pentru asta se vad multe decupari si feriri in zonele de centrare.E tare migalos, am "bazait" cu flexul si masina de gaurit o dupa-amiaza.Te ajuta mult daca ai o freza pentru aluminiu, din aceea ce se prinde in biax ori masina de gaurit.

Mai mult din pacate nu te pot ajuta.

"Aranjeaza" flansa pana coboara la nivelul carterului si apoi mai incearca.

 

post-33773-0-68085500-1469770487_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt ajutor, flansa chiar sta pe zona de prindere a suruburilor, de-aia am zis ca am ciomuit carterul adica am polizat urechile de centrare de pe carter nu mi-am dat seama sa decupez flansa.Mai aproape de carter nu cred ca am cum sa duc statorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Da, in prima faza l-am curatat, l-am uns, mai trebuie sa pictez cu alb cifrele, important este ca functioneaza, cat de exact voi vedea.

Am sa caut si cadran dar fac intai o lista cu piesele pentru motocicleta si o sa mai dureze ceva, Nu prea mai am timp de nimic si momentam ma chinui sa mai fac ceva cu Simsonul, asa ca o sa mai astepte. Intre timp ma ocum de nimicuri din astea mai simple care le pot face in bucatarie.


» Post actualizat in 24 Nov 2016 06:17
Intrebare: aveti idee de la ce motocicleta sunt comenzile din poza?

post-12913-0-85997100-1479968233_thumb.jpg

post-12913-0-12217800-1479968247_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
https://www.olx.ro/oferta/motocicleta-ij-planeta-5-model-militar-ID75SvM.html#f991f3a4b4

Va salut, stimati colegi!

Ma bate gandul sa achizitionez o "comunista" gata reconditionata.

Fiind un simplu moft, nu doresc sa investesc o suma mare.

Mi-a atras atentia urmatorul anunt, si m-ar ajuta o parere deoarece nu sunt cunoscator.

 

EDIT: Nu ma lasa sa dau paste, aveti linkul in chenar. Se poate copia in browser. Multumiri

Editat de StefanT
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

https://www.olx.ro/oferta/motocicleta-ij-planeta-5-model-militar-ID75SvM.html#f991f3a4b4
Va salut, stimati colegi!

Ma bate gandul sa achizitionez o "comunista" gata reconditionata.

Fiind un simplu moft, nu doresc sa investesc o suma mare.

Mi-a atras atentia urmatorul anunt, si m-ar ajuta o parere deoarece nu sunt cunoscator.

 

EDIT: Nu ma lasa sa dau paste, aveti linkul in chenar. Se poate copia in browser. Multumiri

Este aceeasi motocicleta pentru care am scris numarul de telefon mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...