Sari la conținut
Vizitator moto_comuniste

Ij (izh)

Postări Recomandate

Pentru planeta K 65N

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cautand si rasfoind agale in speranta ca voi gasi dimensiunile unei biele de ij planeta 5 am dat peste articolul asta - https://b-cozz.com/izh-a-race-into-dead-end/

(Interesant de altfel.desi n-am gasit ce cautam)

Daca se afla printre voi cineva care stie ce dimensiuni are biela de ij,si ma poate lumina si pe mine (ca sa nu fiu nevoit sa desfac un ambielaj de ij doar pentru atat..) i-as fi recunoscator!

Multumesc

Partajează acest post

Link spre post

Multumesc mult ! (si-ti sunt recunoscator) 🤗

Partajează acest post

Link spre post

.

Mai ai și altceva asemănător referitor la IJ? Detaliile din figură sunt surprinzătoare

» Post actualizat in 21 Oct 2018 16:47

.

Mai ai și altceva asemănător referitor la IJ? Detaliile din figură sunt surprinzătoare

Partajează acest post

Link spre post

Buna seara,

ma intereseaza un ij cu atas, modelul acela cu 2 sei. Tatal meu a avut un model asa si as dori sa achizitionez si eu unul.

Va multumesc.

Acesta este modelul care il avea, si avea si atas.

KTMrjE.jpg

Partajează acest post

Link spre post

E 1000 de euro unul la Timisoara. Inteleg ca are si acte.

Partajează acest post

Link spre post

Date de contact, sa pot cere mai multe detalii?

Partajează acest post

Link spre post

0721958964.

Partajează acest post

Link spre post

Salut prietenii motociclisti, Am un IJ 56 care la plecare de pe loc in treapta 1 nu pleaca de pe loc oricat as tura motorul, Care ar fi cauza? Multumesc pentru sfaturi la obiect fara caterinca,

Partajează acest post

Link spre post

În altă viteză pleacă de pe loc? Sau doar într-a I a ai probleme? Alte simptome? Croncănit, huruit, etc?

Posibile cauze:

- pinion atac uzat şi sare lanţul peste pinion,

- lanţ căzut de pe pinion faţă sau spate,

- discuri de ambreiaj desfăcute,

- furcă selector din cutia de viteze ruptă.

Partajează acest post

Link spre post

Probleme si la treapta a 3-a.Discurile sint bune, lantul nu sare, totul cred ca este in cutie si nu am desfacut niciodata .Mai caut meserias. Speram ca s-a mai lovit cineva de astfel de problema. Multumesc.

Partajează acest post

Link spre post

Salut,

Nu sunt sigur ca ce zic eu mai jos este cauza, asta in primul rand deoarece prezentarea nu e prea "generoasa" cu informatii.

Ar fi bine de mentionat daca in alte trepte de viteza motocicleta merge normal si doar treapta I-a si respectiv a III-a nu merg OK.

Daca cu motorul oprit, bagand in viteza se simpte ca este cuplata cutia(invartind pinionul de lant de ex).

Daca da, atunci sunt probleme de la ambreiaj, daca nu se simpte nici o rezistenta suplimentara, atunci nu cupleaza cutia.

O cauza (intalnita de mine) este pozitionarea incorecta a pieselei ce leaga axul pedalei cu selectorul (acea "semiluna" dintata, ce antreneaza "harta")- daca a fost capacul cutiei demontat pe motocicleta se pune greu inapoi corect, semiluna coboara gravitational si vei putea cupla doar viteza  ce este "in sus"-a IVa de obicei, oricum nu mai poate semiluna fi rotita decat in sus.

Ma refer la ce se vede in schita in partea dreapta, unde e indicata pozitionarea corecta a semilunei, iar poza e informativa cum se pozitioneaza corect "harta" atunci cand montam comanda cutiei.

Sper ca e de ajutor!

Pozitionare selector.jpg

selector2.png

Daca demontezi capacul de la cutie, inainte de a-l remonta eu sugerez vizionarea catorva filmulete ce atata cum se pozitioneaza acea semiluna, sunt cu vorbele in limba Rusa, dar cu imaginile in limba Romana, deci vei intelege!Cel mai greu, daca nu vrei sa dai motorul jos si nici sa asezi motocicleta pe o parte este sa convingi semiluna sa ramana pozitionata pana fixezi capacul, dar eu din vreo 20 de incercari am reusit!

Partajează acest post

Link spre post
Acum 10 ore, vene a spus:

Salut,

Nu sunt sigur ca ce zic eu mai jos este cauza, asta in primul rand deoarece prezentarea nu e prea "generoasa" cu informatii.

Ar fi bine de mentionat daca in alte trepte de viteza motocicleta merge normal si doar treapta I-a si respectiv a III-a nu merg OK.

Daca cu motorul oprit, bagand in viteza se simpte ca este cuplata cutia(invartind pinionul de lant de ex).

Daca da, atunci sunt probleme de la ambreiaj, daca nu se simpte nici o rezistenta suplimentara, atunci nu cupleaza cutia.

O cauza (intalnita de mine) este pozitionarea incorecta a pieselei ce leaga axul pedalei cu selectorul (acea "semiluna" dintata, ce antreneaza "harta")- daca a fost capacul cutiei demontat pe motocicleta se pune greu inapoi corect, semiluna coboara gravitational si vei putea cupla doar viteza  ce este "in sus"-a IVa de obicei, oricum nu mai poate semiluna fi rotita decat in sus.

Ma refer la ce se vede in schita in partea dreapta, unde e indicata pozitionarea corecta a semilunei, iar poza e informativa cum se pozitioneaza corect "harta" atunci cand montam comanda cutiei.

Sper ca e de ajutor!

Pozitionare selector.jpg

selector2.png

Daca demontezi capacul de la cutie, inainte de a-l remonta eu sugerez vizionarea catorva filmulete ce atata cum se pozitioneaza acea semiluna, sunt cu vorbele in limba Rusa, dar cu imaginile in limba Romana, deci vei intelege!Cel mai greu, daca nu vrei sa dai motorul jos si nici sa asezi motocicleta pe o parte este sa convingi semiluna sa ramana pozitionata pana fixezi capacul, dar eu din vreo 20 de incercari am reusit!

Multumesc Vene

Partajează acest post

Link spre post

Cauza este "jocul" hărții vitezelor ( butoiașul ) între carterul stânga și capacul cutiei de viteze ( implicit grosimea garniturilor dintre cartere și grosimea garniturii capacului cutiei de viteze ), uzura rulmentului prizei de putere, uzura locașurilor rulmenților din capacul cutiei de viteze.

Partajează acest post

Link spre post

multumesc inca odata lui Vene si Lolo

Partajează acest post

Link spre post

Cauzele sunt cele enumerate de Lolo,mai ales in cazul misterului gen - toate piesili ie bune,nu ie rupte nici stricate (vizual ..) da nu merge ..

Desigur poate fi o furca rupta ori cu bratele strambe ( vezi modul de lor de actionare 1 cu 3 si 2 cu 4)

Daca e pinion cu dinti rupti smuceste si/sau sare din viteze (nu am intalnit inca pinion cu toti dintii 'barberiti')

Daca selectorul sau semiluna nu sunt asezate corespunzator,deobicei o viteza face piua ( ori mai multe in functie de cat de anapoda sunt asezate piesulicilii) dar in nici un caz 1 cu 3 sau 2 cu 4,cum e in cazul tau.

La remontare ia in calcul aspectele enumerate de Lolo,remediaza problemele dupa caz.

Daca ai totusi garnituri de neam prost intre cartere,respectiv capac cutie viteze,si nu vrei sa mai 'crãpi' motorul (desi ti-as recomanda - sunt convins ca si ambielajul face naveta din stanga-n dreapta,mai schimbi niste rulmenti,simeringuri ..)poti remedia oarecum din saibe,da-ti trebe multicele,pisti tăt,si de preferat otelite. Oricum e o tiganeala,si nici din prima n-ai s-o faci ;)

Daca-l refaci total (in mod corespunzator) sansele sa-ti iese din prima cresc sporadic - recomand.

As adauga atentie sporita si pintenului blocator (eu deobicei ii mai ascut varful si-i mai intaresc binisor arcul)

La asezarea semilunei la punct,eu de pilda prelungesc cu un marker continuarea liniutei de pe semiluna,la fel fac un semn si sus pe partea superioara a butucului selector (chiar pe ghidajul care intra in capac) pentru ca odata pusa saiba pa ..  din neatentie probabil a fugit un dinte,daca sunt marcate corespunzator se observa imediat. Odata asezate,fixez axul evantaiului si axul butucului selector cu o gumita de borcan,de care agat o sarmulita,asez capacul de cutie (invarti usor de pinion in timp ce apesi capacul)iar cand capacul trecut de ghidaje,trag sarmulita cu tot cu gumita de borcane,apropii capacul de tot,strang suruburile si aia e.. ( mie nu mi-a dat gres..)

..eh,de prin tineretea mea trecatoare..

..

Editat de 255b
..aspect mai putin important

Partajează acest post

Link spre post

Multumesc.Motorul este de IJ 56 si am inteles ca nu trebuie spart in doua.

Partajează acest post

Link spre post

Si totusi,,pana nu desfaci,,, nu vezi.

IMG_20181207_091940.jpg

IMG_20171121_125801.jpg

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.