Sari la conținut

Accident Frontal


mathe
 Share

Postări Recomandate

Ce trebuia facut:

 

Preventiv - nu trebuia sa depaseasca peste linia continua (a vrut sa se tina dupa colegul lui cu orice pret si asta l-a fortat sa faca greseli)

 

De evitare - nu mai avea ce sa faca. Orice actiune a intreprins motociclistul (franare, repliere) sunt convins ca ele au avut loc inainte sa aiba contact vizual cu motociclistul numarul 2. Cand contactul vizual s-a stabilit deja era tarziu, nu a mai fost timp de reactie.

 

Plus ca mie mi se pare ca masina pe care o depasea motociclistul inainte de impact a franat. Mie mi se pare ca s-au aprins stopurile. Cel mai probabil masina a franat ca sa reduca viteza inainte de curba.

Editat de Dragon Warrior
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 67
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am vazut multe, dar asta .......

 

Greseala uriasa, nu neaparat de pilotaj, mai mult inconstienta !!!!!

Fara vizibilitate, treci peste linie, la 150 km/h ??????

 

Pot sa zic ca idiotul 'a avut noroc' ca a venit o motocicleta din sens opus (daca venea un camion, sau trenul de la ora 10 ?????? ) !!!!!!!!

 

Dupa ce a trecut de primul motociclist, pe care era cat pe ce sa-l acroseze (la viteza pe care au avut, erau fff foarte aproape unul de celalalt, cred ca au tras o sperietura), nu a mai avut controlui motocicletei deloc !!

 

Mare pacat, unguri zic ca din 6 oameni morti in accidente rutiere, unul sigur este motoclist !!!

 

Asta suntem noi, DONATORI DE ORGANE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Pot sa zic ca idiotul 'a avut noroc' ca a venit o motocicleta din sens opus (daca venea un camion, sau trenul de la ora 10 ?????? ) !!!!!!!!

 

:lol:

 

 

 

daca venea un camion,etc murea doar cel vinovat,nu mai murea si un nevinovat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca venea un camion,etc murea doar cel vinovat,nu mai murea si un nevinovat

 

Exact despre asta vorbesc, ca a avut noroc, pt ca daca venea un camion sigur murea, din cate vad tipul este inca in viata, numai saracul de pe contrasens a murit pe loc !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol accidentul, dar, parerea mea, ca daca intra din larg in scurt, mai avea o sansa de redresare, mai ales dupa ce a trecut razant de primul motociclist. A intrat la mij soselei, prea tare, fara sa o aplece ca lumea, fara contravirare, fara sa isi mai lase vreun pic de spatiu de manevra in caz de... Si cum a fost cazul, el nu a mai avut nici o sansa si culmea nu i-a dat niciuna nici celui de pe contrasens.

Vai de noi si de partenerii de drum !

 

IT'S SO GOOD TO LIVE TO TELL THE STORY !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol moment oricum..Eu unu am avut impresia ca nu a inclinat motorul mai deloc dupa depasire, probabil a alunecat pe vopseaua de marcaj si la speriat..cum zicea cineva inaintea mea!E naspa ca ,mergi linistit ca omu sa te bucuri de plimbare si vine un zmeu dinasta care nici nu stie sa merga calumea,doar trage gazu ca vita si te omoara!Sa vazut clar motorul care circula regulamentar nici macar nu era langa ax ca era pe dreapta benzi lui(deci mori oricat de preventiv ai merge)..grija mare cu gazu ca nu e de joaca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte urat accidentul, parerea mea ca baiatul care a intors (care se vede in camera) era prietenul baiatului care circula regulamentar, si a intors pentru ca vazuse accidentul....si a mers direct la prietenul lui....parerea mea.

 

:lol:

Editat de The_One_Forever
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Individul care filma a inceput sa franeze exact inainte sa intre in curba. Bate putin soarele, da' se vede ca avea 160+ cand a ajuns in dreptul masinii pe care o depasea si in curba. A inceput sa franeze, s-a dus drept, n-a culcat motorul deloc. Avea 100 si un pic cand l-a troznit pe motociclistul doi de pe contrasens.

 

Motociclistul care 'pleca' probabil a intors sa vada ce face riderul, initial a mers spre motocicleta, probabil era mai usor de vazut (ce bine reusesc sa ma exprim :lol: ).

 

LE: Ce aproape regulamentar a circulat 'regizorul' inainte sa il depaseasca amicul lui... Bine, era si soseaua libera, da' s-a inscris frumos in curbe, a mers relativ incet, dupa ce l-a depasit ala, brusc a luat-o si el la goana. Cunosc senzatia de conservar, cand vad unul in fata, ma mananca sa-l depasesc :|

Editat de Puc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

urat!cel care circula regulamentar avea viteza si mai mare decat cel "vinovat" care ezita fatal exact cand trebuia sa o culce sa se inscrie pe viraj.oricum din ce se vede un minim de experienta stradala are cel cu camera montata pe moto.pacat ca nu a folosit-o si pacat si pt cel care mergea pe sensul sau.parerea mea ca nu se mai putea evita impactul dupa trecerea primului motociclist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e ca asta s-a luat dupa ala din fatza lui care se vede la inceputul filmuletzulu si de aceea cred k a intrat cu viteza asa mare si nu a franat in curba. Oricum groaznic accientul pacat si de cel care mergea regulamentar ......

 

Asfalt uscat si grija mare , nu va lauti dupa cei care merg inaintea voastra

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incerc sa ma pun in locul omului care mergea regulamentar... Ce ar fi putut sa faca? Oare si el statea cu ochii pe prietenul lui din fata din instinct??(cum zice din alt punct de vedere cretzu?) Stiu ca eu mai fac greseala asta si nu mai vad la fel de bine ce e in jur. Desi probabil ca la viteza asta si curba nu mai conta...

Editat de arte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revazut ...incepator,probabil point fixation sau daca nu blocaj,clacare cum vreti voi sa-i ziceti... a vrut sa se tina dupa cel din fata care clar avea experienta mai multa , a ezitat sa culce motorul pe viraj si...restul se stie...ar trebui inteles din treaba asta ca experienta se acumuleaza putin cate putin , e bine sa ai dupa cine "trage" dar trebuie sa iti cunosti limitele inainte de a incerca sa le depasesti ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca era deshtept asta ce filma, putea sa se gandeasca ca motociclistul ala ce a trecut pe langa el din contrasens PROBABIL mai are un prieten in urma, deobicei sunt mai multi de 1 motor la plimbare. Ar fi avut o sansa..

 

RIP

 

Esti de ras ..... :lol: ....... doamne fereste ce pot unii sa scoata !! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am senzatia ca producatoru' filmului a ezitat cu putin inainte de impact. I-ar fi venit mai usor sa ocoleasca amaratu ala prin stanga, dar s-o fi gandit ca mai pot apare obstacole si a ales dreapta prea tarziu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca s-a speriat la intersectia cu primul motociclist, se vede cat de aproape trece de el, si a pierdut momentul in care putea sa "atace" curba linistit. Timpul pierdut, mentinerea vitezei si lipsa de experienta a dus la accident. E clar ca el a vazut mai devreme al doilea motociclist (camera are totusi limitele ei) si s-a pierdut; a ramas fara nici un fel de reactie, asa cum cu usurinta se poate vedea.

 

R.I.P. :lol: :lol: :lol: :lol:

Editat de Tano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca s-a speriat la intersectia cu primul motociclist, se vede cat de aproape trece de el, si a pierdut momentul in care putea sa "atace" curba linistit. Timpul pierdut, mentinerea vitezei si lipsa de experienta a dus la accident. E clar ca el a vazut mai devreme al doilea motociclist (camera are totusi limitele ei) si s-a pierdut; a ramas fara nici un fel de reactie, asa cum cu usurinta se poate vedea.

 

R.I.P. :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Asa cred si eu ...atunci a fost socul si sa blocat .Sa presupunem ca in aceea curba ar fi fost apa (carosabilul umed )sint convins ca reactia ar fi fost aceeasi ,ar fi intrat mult pe contrasens ,nu?

Deci din dorinta de a fi cat mai aproape de amicul lui (cel din fata ),din dorinta de a depasi o conserva (care si aia mergea cu suta pe drumul ala )s-a blocat cand a trecut razant pe langa primul motociclist si a ramas aproape fara reactie (urmariti si voi acul turometrului cum scade lin ,lin )socat ,nu a mai avut ce face ...Putea s-o culce mai mult ,dar unde ca masina era langa el ?ORICUM NASPA ,NASPA RAU !

 

:finger: :finger: :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai oribil accident care l-am vazut in ultimele 2-3luni...am strans din buci cand am vazut primul motociclist trecand si la al doilea cu care s-a si izbit frontal,am ramas cu gura cascata si fara aer...un impact extraordinar de violent,imposibil sa mai scapi cu viata din asa ceva...uitati un exemplu foarte bun care dovedeste ca nu neaparat conservele sau TIR-urile ne omoara,ci ne omoram noi intre noi...ride safe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm, se pare ca baietii faceau curse la pariu pe zona respectiva.. deci erau contra cronometru, de aia au depasit pe linie continua si avea 160 la ora ( a venit o prietena in vizita si mi-a tradus ce spune reportajul). E o zona cunoscuta pentru cursele la pariu, graficul respectiv e cu numarul de morti pe zona respectiva.. si cam creste vertiginos. Hai ca la noi sa zicem ca avem un pic de ingaduinta fata de cei care baga curse pe strada, ca nu sunt circuite.. dar la unguri chiar sunt circuite.

 

Pacat mai ales de cei care mor fara nici o vina :finger:, :lol: :lol: RIP :lol: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm, se pare ca baietii faceau curse la pariu pe zona respectiva.. deci erau contra cronometru, de aia au depasit pe linie continua si avea 160 la ora ( a venit o prietena in vizita si mi-a tradus ce spune reportajul). E o zona cunoscuta pentru cursele la pariu, graficul respectiv e cu numarul de morti pe zona respectiva.. si cam creste vertiginos. Hai ca la noi sa zicem ca avem un pic de ingaduinta fata de cei care baga curse pe strada, ca nu sunt circuite.. dar la unguri chiar sunt circuite.

 

Pacat mai ales de cei care mor fara nici o vina :finger:, :lol: :lol: RIP :lol: :finger:

curse intre incepatori?? :lol: fara suparare dar dupa cum mergea,cel cu camera ,nu prea avea treaba cu "cursele" , era cam...fatalau.

In zonele renumite ptr "curse" se dau deobicei oameni care stiu ...

 

 

Reportajul e facut foarte inteligent ,prezinta un accident , zic de curse si arata si niste filmulete cu motoare care trag spre 300 pe drumuri publice ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am ramas fara rasuflare....ce dement ,motocicleta aia in cele 20 de sec din filmulet,lasa impresia ca nu ar avea frane deloc.

Motociclistu ala vede ca iese pe contrasens neputand tine sensu de mers datorita vitezei prea mari..dar nu face nimik in sensu asta,sa franezesi el putin..nu d-ne fereste .zici ca a vrut sa se sinucida...mare pacat pt cel de pe sens opus..asa mor oameni nevinovati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

curse intre incepatori?? :lol: fara suparare dar dupa cum mergea,cel cu camera ,nu prea avea treaba cu "cursele" , era cam...fatalau.

In zonele renumite ptr "curse" se dau deobicei oameni care stiu ...

Reportajul e facut foarte inteligent ,prezinta un accident , zic de curse si arata si niste filmulete cu motoare care trag spre 300 pe drumuri publice ...

 

Tre sa te contrazic !!!!

 

Pe camera aflata pe motocicleta, erau mai multe filme, intre care cateva cand lunaticul il imita pe ghosti !!!

Vitezometrul arata 299, adica maximul !!!!! (normal ca mergea pe drum drept, cu 4 benzi, ca am vazut cu curbele avea ceva probleme)

 

:lol:

 

Oricum, sunt reportaje pe toate canalele din ungaria, cu mai multe filmulete de pe camera instalata pe motocicleta.

 

Niste experti, adica piloti de circuit, zic ca a fost 100 % greseala de pilotaj.

Unul zicea ca chiar si dupa ce a trecut de primul biker, avea timp si spatiu sa vireze dreapta sa evite impactul frontal, dar omul n-a fost in stare sa faca nimic, nici sa franeze !!!!!!

 

Ma rog, se pot spune multe, adevarul este ca n-avem de unde sa stim ce a fost in capul lui in acele 3 sec, sau ce am fi facut noi daca eram in locul lui !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...