Sari la conținut

Suzuki Xf 650 Freewind (grup De Discutii)


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Orice s-ar spune, motocicleta Suzuki freewind xf 650, isi merita banii cu prisosinta.

Din punctul meu de vedere, nu ma intereseaza piata, asa cum am mai spus-o, aceasta motocicleta nu am sa o vand niciodata!

Chiar daca voi avea langa ea altceva!

Nu cred ca este un posesor de freewind, sau fost posesor, care sa reproseze ceva acestei motociclete!

Singurul lucru, pentru care multi au renuntat la ea, a fost faptul ca este un NO NAME?! (Scuze Alexxx si Ruler :bounce: )

EXISTENTA PUTINELOR EXEMPLARE, faptul ca multi NU au calarit asa ceva, determina o reticenta in achizitionare si in pret.

Imi aduc aminte ca atunci cand am cumparat-o de la Alexxx, nu am comentat nimic asupra pretului, tinand cont de optionalele oferite si preturile motocicletelor din acea perioada.

Nu exista posesor de freewind in tara asta, care sa fi avut probleme majore la acest tip de motocicleta.

Nu uitati, va rog, ca motorul este DR 650, un motor fiabil cu multi km parcursi in conditii extreme.

 

Pe rand:

 

1. Radu, daca nu gaseam sa o dau la banii aia probabil ca nu o mai dadeam (consider ca la momentul acela era un pret corect al motocicletei, avand in vedere starea si optionalele)

 

2. Nu e un motor NO NAME, e doar putin cunoscut aici. Atunci cand mi-am luat eu Freewind am facut topicu asta ca sa vad daca mai are cineva (la momentu acela erau fff putine).

 

3. Motorul are si plusuri si minusuri, ca ORICE alt motor (le-am descris intr-o recenzie).

 

dar, asa cum au spus si ruler si razvan12 mai sus ..conteaza foarte mult CE FACI cu el ... eu stiu ca m-am simtit foarte bine pe motoru asta, m-a distrat, nu mi-a facut nicio problema si am ramas cu amintiri placute ...

 

poate ne vedem la Salon ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe rand:

 

1. Radu, daca nu gaseam sa o dau la banii aia probabil ca nu o mai dadeam (consider ca la momentul acela era un pret corect al motocicletei, avand in vedere starea si optionalele)

 

2. Nu e un motor NO NAME, e doar putin cunoscut aici. Atunci cand mi-am luat eu Freewind am facut topicu asta ca sa vad daca mai are cineva (la momentu acela erau fff putine).

 

3. Motorul are si plusuri si minusuri, ca ORICE alt motor (le-am descris intr-o recenzie).

 

dar, asa cum au spus si ruler si razvan12 mai sus ..conteaza foarte mult CE FACI cu el ... eu stiu ca m-am simtit foarte bine pe motoru asta, m-a distrat, nu mi-a facut nicio problema si am ramas cu amintiri placute ...

 

poate ne vedem la Salon ..

 

Si eu m-am simtit foarte bine pe freewind, ramane motoru de suflet mai ales ca a fost primul motor, a fost perfect pentru inceput, dar nici nu are sens sa il divinizez sau sa devin un maniac monomodel. Pana la urma comparatiile obiective zic eu ca nu se pot face decat dupa ce incerci si altceva . Apropos de ce zicea Razvan ca el a mers la -10 grade, sau s-a obisnuit cu freewindul si peste 140 kmph sau ca are destula putere - asa o fi, se poate merge oricum si in orice conditii, dar una e sa te dai masochist si alta e sa te dai si sa ramana si ceva placere la final :laugh:.

 

PS: toate motoarele sunt faine, fiecare are un ceva in plus sau in minus comparativ cu alt model, important e sa avem vreme si bani de ele :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutia cu argumente imi place,asa ca mai inserez si eu cateva fitile :bounce:

Pentru mine este un motor f bun, as putea zice aproape perfect. Argumentele mele sunt urmatoarele:

- este un motor cu care poti bate drumuri destul de dificile, fara a excela in enduro, am mers pe drumuri inexistente pe harta (poate nu era o harta buna :laugh:)

- imbina bine enduro - touring. Ma simt bine pe ea ca pozitie la drum lung, daca te deranjeaza vantul poti achizitiona un parbriz mai inalt (am inteles k are ceva efect), eu n-am simtit nevoia si am aproape 2m in inaltime. Am mers cu el si la temperaturi negative, daca ai echipament potrivit nu-s probleme, oricum il poti dota cu handguard-uri pt protectie la vant si manere incalzite

- puterea, da, spre deosebire de multe alte persoane, nu imi doresc motor puternic, iar la viteza de 90-120 km/h depasesc cu zvac fara probleme, cu pasager intr-adevar este mai lent;

- nu in ultimul rand raportul pret/calitate bun si fiabilitate ridicata in timp.

Concluzionand, e un motor cu care poti sa dai linistit in gropile din Bucuresti, sa mergi comod la drum lung, sa abordezi drumuri mai neumblate (fara a exagera :laugh:) si fiabil. Consumul si autonomia, cred k depind f mult de pilot si de starea motorului.

Dezavantaje ar fi faptul k e mono si vibreaza (nu exagerat), cele 2 discuri din fata de la vstrom cred k au legatura cu greutatea lui mai mare, nu cu o eficienta mai mare a franei (pot bloca f rpd fata, iar sensibilitatea e ok). Ah, da, viteza a VI-a in care am bagat de atatea ori fara succes :). Cu pasager la viteza de peste cam 110km/h se simte o lipsa de putere. Chiar daca vstromul l-a inlocuit, consider k sunt motoare diferite si, dupa cum ati mai zis si voi, depinde ce vrei sa faci cu el.

Asfalt uscat si respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Alexxx, motocicleta si-a meritat si isi merita banii pe care i-am dat atunci.

2. Ma bucur ca toata lumea e multumita de Freewind.

3. Imi pare rau dar nu va pot onora cu prezenta la Smaeb, am fost nevoit sa ajung in Craiova azi pe un vant de a trebuit sa merg cam aplecat pe o parte. :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca se poate vorbi despre protectie la vant pe Freewind. Chiar si cu parbriz. Dar depinde acum si cat de sensibil este motociclistu (eu unul sunt mai comod si drumurile lungi pe care le-am facut cu Freewind s-au terminat cu dureri de toate cele).

 

Si ca sa-i raspund lui ruler ca-i eram dator de pe alt topic: momentan pilotez tot un suzuki, doar ca e cu 4 roti .. :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se poate sa-mi spuna cineva cum se poate desface un etrier pentru a fi curatat? ( in special in zona cu manson). Merci pentru radbare. Salutari

Mesaj completat

Sa inteleg ca nimeni nu a avut nevoie sa curete etrierul. Norocosilor. :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se poate sa-mi spuna cineva cum se poate desface un etrier pentru a fi curatat? ( in special in zona cu manson). Merci pentru radbare. Salutari

Mesaj completat

Sa inteleg ca nimeni nu a avut nevoie sa curete etrierul. Norocosilor. ;)

 

Din fericire, nimeni nu a avut nevoie sa curete etrierul!

Cred ca cel mai bine ar fi sa mergi la cineva care a mai desfacut etriere!

Daca te pricepi, bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un manual de reparatie are cineva, ca nu am stare :D

 

Banuiesc ca toti s-au folosit de asta:

http://www.manualedereparatie.info/downloa...ice-Manual.html

 

Nu stiu daca au avut ce repara, poate pentru studiu. :P ;)

Respect!

Editat de topgun
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai umblat la amortizor sau ai schimbat doar pozitia telescopului prin mutarea surubului?!

Pt mutat surubul nu aveam nevoie de manual. Se ajusteaza si pretensionarea arcului prin intoarcerea unei bucsi, si, mai important, se scurteaza furca fata cu vreo 2,5-3cm prin mutarea unor distantiere din tuburi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Painkill3r

Salutari.

De 2 zile sun posesor de XF 650 Freewind din 2003. Prea multe nu stiu despre aceste motoare si as avea nevoie de putin ajutor daca se poate.

Mai exact as vrea sa stiu ce ulei e recomandat, sau ce alte intretineri speciale necesita ? referitor la racirea pe ulei, trebuie ulei special sau este racirea cu uleiul din motor? Mentionez ca trecerea la acest motor a fost cam dura.. eu fiind invatat doar pe motoare sport... si tare mi-e frica sa nu trag de el cam tare.

Va multumesc anticipat .. si va doresc plimbari lungi si frumoase. Poate o sa ne intersectam vreaodata

post-39240-1303119619_thumb.jpg

post-39240-1303119634_thumb.jpg

post-39240-1303119677_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari.

De 2 zile sun posesor de XF 650 Freewind din 2003. Prea multe nu stiu despre aceste motoare si as avea nevoie de putin ajutor daca se poate.

Mai exact as vrea sa stiu ce ulei e recomandat, sau ce alte intretineri speciale necesita ? referitor la racirea pe ulei, trebuie ulei special sau este racirea cu uleiul din motor? Mentionez ca trecerea la acest motor a fost cam dura.. eu fiind invatat doar pe motoare sport... si tare mi-e frica sa nu trag de el cam tare.

Va multumesc anticipat .. si va doresc plimbari lungi si frumoase. Poate o sa ne intersectam vreaodata

Salut,

Merge orice oloi bun sintetic, Motorex, Motul, Castrol. Eu cand am avut fwd am folosit Castrol si Motorex si nu am vazut/simtit diferente intre ele. Nu trebuie ulei separat pt. racire, e cel din motor.

Referitor la trasu tare de motor, de tras poti trage ca el oricum nu o sa mearga mai mult decat poate :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari.

De 2 zile sun posesor de XF 650 Freewind din 2003. Prea multe nu stiu despre aceste motoare si as avea nevoie de putin ajutor daca se poate.

Mai exact as vrea sa stiu ce ulei e recomandat, sau ce alte intretineri speciale necesita ? referitor la racirea pe ulei, trebuie ulei special sau este racirea cu uleiul din motor? Mentionez ca trecerea la acest motor a fost cam dura.. eu fiind invatat doar pe motoare sport... si tare mi-e frica sa nu trag de el cam tare.

Va multumesc anticipat .. si va doresc plimbari lungi si frumoase. Poate o sa ne intersectam vreaodata

 

Bine ai venit!

Te asteptam la Soveja in august.

Respect!

Mesaj completat

Bine ai venit!

Te asteptam la Soveja in august.

Respect!

 

La topicul dedicat intalnirilor, am postat ultimele date privind evenimentul din acest an!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Painkill3r
Fratilor care ma indruma si pe mine spre un loc de unde pot procura un releu de incarcare sau un alternator.

 

 

 

Abia astept sa termin de reparat motocicleta :wacko:

 

http://bike-teile.de aici gasesti cam tot ce ai nevoie.

Bafta

Mesaj completat

Modelul acesta nu are nici un indicator ptr ulei la bord?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat sa dau o fata noua FREEWINDULUI...

Un parbriz mai maricel un pic.... si un GPS.... pentru drumuri necunoscute...inca

post-44316-1303325357_thumb.jpgpost-44316-1303325386_thumb.jpg

 

 

De asemenea, va rog sa mai cititi ce am mai postat, la rubrica "Intalniri, evenimente, excursii", legat de intalnirea din acest an!

Spuneti-va parerea, va rog!

Mesaj completat

Fratilor care ma indruma si pe mine spre un loc de unde pot procura un releu de incarcare sau un alternator.

 

 

 

Abia astept sa termin de reparat motocicleta :(

 

Incearca sa iei legatura pe PM cu IuliusCezar.... avea un freewind accidentat din care vindea piese.

Ti-as da nr lui de telefon dar nu o pot face fara acordul lui.

Respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa iei legatura pe PM cu IuliusCezar.... avea un freewind accidentat din care vindea piese.

Ti-as da nr lui de telefon dar nu o pot face fara acordul lui.

 

Multumesc Topgun,

Suntem deja in legatura directa, iar nr de telefon este postat chiar la rubrica de dezmembrari.

Respect!

:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Topgun,

Suntem deja in legatura directa, iar nr de telefon este postat chiar la rubrica de dezmembrari.

Respect!

:(

 

Sa-mi pastrezi si mie cricul lateral, te rog!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...