Sari la conținut

Suzuki Xf 650 Freewind (grup De Discutii)


Postări Recomandate

Salutare. Am revenit din tura mea de 1200 si ceva de km. Nu va pot spune exact, pentru ca nu mai merge kilometraju

Am citit pe forum si stiu ca s-a mai intamplat. Si conform celor scrise pe acolo de voi am intrebat la ROMIMOTO.

Si surpriza...804 RON....Cred ca voi merge in continuare cu 0KM la ora.

 

Daca aveti alte solutii, le astept cu mare interes!

Poze si filmare in cateva zile, sa apuc sa ma asez si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare. Am revenit din tura mea de 1200 si ceva de km. Nu va pot spune exact, pentru ca nu mai merge kilometraju

Am citit pe forum si stiu ca s-a mai intamplat. Si conform celor scrise pe acolo de voi am intrebat la ROMIMOTO.

Si surpriza...804 RON....Cred ca voi merge in continuare cu 0KM la ora.

 

Daca aveti alte solutii, le astept cu mare interes!

Poze si filmare in cateva zile, sa apuc sa ma asez si eu.

 

 

Salut, uita-te putin la roata fata in melcul ala, este o "bucsa" magnetica cu 2 urechiuse , posibil sa se fi rupt urechiusele, asa a fost si la mine , 160 ron m-a costat . Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Am revenit din tura mea de 1200 si ceva de km. Nu va pot spune exact, pentru ca nu mai merge kilometraju

Am citit pe forum si stiu ca s-a mai intamplat. Si conform celor scrise pe acolo de voi am intrebat la ROMIMOTO.

Si surpriza...804 RON....Cred ca voi merge in continuare cu 0KM la ora.

 

Daca aveti alte solutii, le astept cu mare interes!

Poze si filmare in cateva zile, sa apuc sa ma asez si eu.

 

Razvan are dreptate!

Si eu mi-am schimbat bucsa de la roata prin 2010 cred, si l-am luat de la Romimoto cam la 100ron.

Daca turometrul iti merge, e doar bucsa de la roata(s-au rupt urechile).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu la ce zic Razvan si Ducu ! Ducule, cat despre ambreiaj , e consumabil si ala :P .Si-a facut treaba cu brio indiferent pe unde am mers (6000 km incarcat cu bagaje si pasager, alti 1500 km pe offroad) + asfalt + fostul/fostii proprietari ! Voi schimba cele 8 placute de ferodo, cele 4 arcuri, uleiul si filtrul de ulei ! Cele 7 discuri metalice dintre ferodo-uri sunt in stare buna, la fel si garnitura de la capacul ambreiajului. Ma va costa undeva la 300 ron

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu la ce zic Razvan si Ducu ! Ducule, cat despre ambreiaj , e consumabil si ala :P .Si-a facut treaba cu brio indiferent pe unde am mers (6000 km incarcat cu bagaje si pasager, alti 1500 km pe offroad) + asfalt + fostul/fostii proprietari ! Voi schimba cele 8 placute de ferodo, cele 4 arcuri, uleiul si filtrul de ulei ! Cele 7 discuri metalice dintre ferodo-uri sunt in stare buna, la fel si garnitura de la capacul ambreiajului. Ma va costa undeva la 300 ron

 

Daca stam sa ne gandim, 300ron pentru un ambreiaj nu este mult deloc!

Cert este ca nu stim nici unul dintre noi cat de mult pot duce aceste motociclete.

Ne facem griji, ca mai da ulei pe ici sau pe colo, ca se mai aude cate un zanganit, dar fratilor, motoarele astea nu scot gram de fum pe tobe si duc pilot, pasager, bagaje.

Nu alergam cu ele, dar ne duc unde vor muschii nostri!

Freewind superbike!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o_kellu daca rezolvi ceva cu km spune-mi si mie te rog ca de azi dim nu mai imi indica nici mie km mersi frumos !

Pe caldura asta nu desfac nici o piulita..dar sa dau roata jos...

la prima ploaie poate ..pana atunci..tot cu 0 km la ora merg!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Datorita problemelor de sanatate, nu ma pot ocupa de intalnirea posesorilor de freewind din acest an.

Credeti ca este posibil sa ne vedem, in acest an, undeva, in Romania!

Editat de topgun
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, am facut si eu weekendul trecut o tura de 1100km, cu pasager si top-caseul plin. Consum 4,7% :)

Traseu:

Vineri: Bucuresti-Buzau-Focsani-Bacau-Piatra-Neamt-Durau. - viteza in localitati: 80-100 in afara 120-130

Sambata: o plimbare de 200 km prin imprejurimi

Duminica: Durau-Bicaz-Gheorgheni-Sf.Gheorghe-Brasov-Ploiesti-Bucuresti.

 

Am pus si cateva poze, plimbarea a fost facuta cu V-stromania, a fost intalnirea lor anuala.

 

 

Acum am si eu o problema. Mi sa intamplat in trecut ca pedela de la schimbator sa iasa in afara, noroc ca nu cade datorita faptului ca e scarita si nu are loc. Am desfacut suportul scaritei si am strans surubul. Acum dupa plimbarea asta am vazut ca pedala iar se plimba in stanga si in dreapta pe axul ei, am desfacut si am descoperit ca sa rupt surubul. Am pus altul dar dupa 30 km s-a slabit. M-am uitat sa pun dedesubt o piulita dar nu am loc de cadru. Ce sa fac??

post-61797-0-18622000-1341648737_thumb.jpg

post-61797-0-06471400-1341648906_thumb.jpg

post-61797-0-83416000-1341648950_thumb.jpg

post-61797-0-23264900-1341648962_thumb.jpg

post-61797-0-25147300-1341649007_thumb.jpg

post-61797-0-29230100-1341649111_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum am si eu o problema. Mi sa intamplat in trecut ca pedela de la schimbator sa iasa in afara, noroc ca nu cade datorita faptului ca e scarita si nu are loc. Am desfacut suportul scaritei si am strans surubul. Acum dupa plimbarea asta am vazut ca pedala iar se plimba in stanga si in dreapta pe axul ei, am desfacut si am descoperit ca sa rupt surubul. Am pus altul dar dupa 30 km s-a slabit. M-am uitat sa pun dedesubt o piulita dar nu am loc de cadru. Ce sa fac??

 

Cumpara si tu un tub de loctite si ai rezolvat problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o_kellu daca rezolvi ceva cu km spune-mi si mie te rog ca de azi dim nu mai imi indica nici mie km mersi frumos !

 

Am rezolvat...dat jos roata..uitat...saiba magnetica cu urechi rupta (de fapt doar urechile)...acum sa sun la romimoto sa vedem cat costa doar saiba asta....ar fi util daca as stii cum se cheama...ca din maini stiu sa explic, dar la telefon...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si v-a placut la Vantorul?acu' cativa ani a ars din temelii dar l-au reconstruit mai fain decat era!daca stiam trageam si eu o fuga la Durau!

 

A fost super, am auzit povestea cu arsul dar arata super bine acum. Plus ca am mancat prima oara berbecut la protap aici deci o sa tin minte:D

 

Cumpara si tu un tub de loctite si ai rezolvat problema.

 

Pai si locktite are randament si la caldura? caci totusi motorul degaja ceva caldura...

 

in loc de locktite, poti folosi cu succes oja cu sclipici :)nu fac nici un misto!

 

Fara misto, cea fara sclipici are efect? caci prietena numai daia fara are...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Pai si locktite are randament si la caldura? caci totusi motorul degaja ceva caldura...

 

 

 

 

 

Loctite 243 medium strenght

Avantaje

 

  • Eficient pe toate metalele, inclusiv pe substraturi pasive (de exemplu otel inoxidabil, aluminiu, suprafete placate)
  • Au demonstrat ca tolereaza usoare contaminari de uleiuri industriale, de ex. uleiuri de motor, uleiuri anticorozive si lichide de racire (la taiere)
  • Previne slabirea pieselor expuse la vibratii, cum ar fi pompe, cutii de viteze sau prese.
  • Permite dezasamblarea cu scule manuale pentru întretinere

Date tehnice

 

  • Dimensiune maxima a filetului: M36
  • Rezistenta: Medie
  • Cuplu de începere a desfacerii suruburilor M10: 26 Nm
  • Interval temperatura de lucru: între -55° C și +180° C
  • Dimensiunile ambalajului: 10 ml, 50 ml, 250 ml

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Am revenit din tura mea de 1200 si ceva de km. Nu va pot spune exact, pentru ca nu mai merge kilometraju

Am citit pe forum si stiu ca s-a mai intamplat. Si conform celor scrise pe acolo de voi am intrebat la ROMIMOTO.

Si surpriza...804 RON....Cred ca voi merge in continuare cu 0KM la ora.

 

Daca aveti alte solutii, le astept cu mare interes!

Poze si filmare in cateva zile, sa apuc sa ma asez si eu.

 

 

http://www.piese-motocicleta.ro/ro/produse/bujii-moto-1717 vezi ca are id de massenger. Acum 1-2 luni am cumparat de la el. Baiatul e foarte ok .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am rezolvat...dat jos roata..uitat...saiba magnetica cu urechi rupta (de fapt doar urechile)...acum sa sun la romimoto sa vedem cat costa doar saiba asta....ar fi util daca as stii cum se cheama...ca din maini stiu sa explic, dar la telefon...!

 

Am dat si eu roata jos sa fiu sigur care e problema si la mine erau urechile rupte...dar eu i-am bagat doua surubele in locul urechilor si deocamdata rezista ...am aprox 400km de cand i-am bagat suruburile...intre timp o sa comand si eu piesa ca sa o am ca sunt constient ca nu rezista prea mult...

Daca afli cum se num si cat costa sa imi spui si mie te rog.

Mersi frumos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dat si eu roata jos sa fiu sigur care e problema si la mine erau urechile rupte...dar eu i-am bagat doua surubele in locul urechilor si deocamdata rezista ...am aprox 400km de cand i-am bagat suruburile...intre timp o sa comand si eu piesa ca sa o am ca sunt constient ca nu rezista prea mult...

Daca afli cum se num si cat costa sa imi spui si mie te rog.

Mersi frumos!

 

Bravo...eu am lipit magnetul cu poxilina acum 500km si nu am avut nici o problema pana acuma.

 

fratilor , v-ati pus vreunul pe fata un 110/90/19 in loc de 100/90/19?

daca da,care-i diferenta?

merci

 

 

 

Am avut eu 110 pe fata. E ok dar se roteste un pic mai greu ghidonul (putin sesizabil) si pe enduro deparezi mai usor. In rest e bine.

 

 

 

Bravo...eu am lipit magnetul cu poxilina acum 500km si nu am avut nici o problema pana acuma.

 

 

 

 

Am avut eu 110 pe fata. E ok dar se roteste un pic mai greu ghidonul (putin sesizabil) si pe enduro deparezi mai usor. In rest e bine.

 

 

 

 

 

M-am hotarat...imi iau crash bar (din cauza ca pe enduro iti mai fuge roata fata...si e pacat de motor:) ..l-am zgariat usor pe stanga pe Cheile Oltetului). Stiu ca s-a mai discutat...As vrea si eu o oferta de pret. Voi de unde v-ati pus.

 

 

 

Bafta

post-65361-0-17989900-1342608989_thumb.jpg

post-65361-0-86717300-1342609080_thumb.jpg

Editat de cristtt5
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze absenta, am fost pe drumuri mai mult sau mai putin asfaltate. Vad ca iar e haos cu intrunirea. Din pacate vara asta m-am mutat pe litoral asa ca nu pot sa organizez cheful la mine. Anul trecut sa vehiculat ca o sa se tina la Bucuresti. Ar fi pacat sa o lasam balta anu asta asa ca varianta mea e sa o tinem la mare. Eu lucrez aici la un hotel si am putea sa o tinem aici dar mai frumos e campingul de vizavi unde e mult spatiu, piscina si e foarte aproape de mare. Aici problema ar fi ca ne amestecam cu alti turisti "ciivli". O sa intru mai des si sper sa ne mobilizam.

post-13245-0-00426600-1342851194_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Weekend-ul din 21-22 iulie a fost memorabil ! Cred ca acestea au fost cele mai frumoase locuri pe unde am dus eu freewind-ul in tara asta ! Ma refer la traseele de creasta din muntii Suhardului si Rodnei ! Va las sa va convinga pozele ! Traseul a fost intre 1200-1800 m altitudine

post-37131-0-86908800-1343117333_thumb.jpgpost-37131-0-30029200-1343117400_thumb.jpgpost-37131-0-24183100-1343117455_thumb.jpg

post-37131-0-52019000-1343117542_thumb.jpgpost-37131-0-40376400-1343117640_thumb.jpgpost-37131-0-23554600-1343117679_thumb.jpg

post-37131-0-67087700-1343117712_thumb.jpgpost-37131-0-37125700-1343117743_thumb.jpgpost-37131-0-21391000-1343117779_thumb.jpg

post-37131-0-13682800-1343117815_thumb.jpgpost-37131-0-89750600-1343117855_thumb.jpgpost-37131-0-52457000-1343117891_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar imaginile graiesc de la sine si cred ca acolo e mult mai frumos. Felicitari ma bucur sa va stiu in miscare...

Despre intalnire nu se mai discuta nimic, eu v-am dat o idee dar am nevoie si de parerile voastre. Intre timp eu l-am scos pe Serghei la circ ;)

post-13245-0-41266700-1343205508_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...