Sari la conținut

Suzuki Xf 650 Freewind (grup De Discutii)


Postări Recomandate

http://www.bikeshop.ro/handler.php?src=db&act=view&tip=am&ID=464007

 

M-am hotarat sa imi vand motorul in detrimentul unui YAMAHA TDM. Eu fac mai mult touring on-road, cu pasager si bagaj si Freewind-ul nu prea poate. Este perfect, nu am nici o problema cu el. An 1998, 46.000km, accesorii: Hand-guarduri Acerbis, Top case Givi, alarma. Pretul este de 1800euro negociabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bafta la vanzare !

La chestia cu "nu prea poate cu pasager si bagaj" tin sa te contrazic putin ! Am facut 4000 de km prin Europa cu urcari prin Alpi, cu nevasta si bagaje ( eu 95 kg, ea cam 60 ) si nu am avut motive sa ma plang de el ! Intr-adevar in unele momente mi-ar fi placut sa se transforme in GS 1200 Adventure :P, dar totusi nu am ce sa-i reprosez motorului ! In rest, pe drum drept sa zic asa, puteam trece lejer peste limita legala . Si am facut si ture de offroad destul de dificile cu pasager ! Cred ca toate astea si uzura cauzata de fostii proprietari au dus la moartea ambreiajului, care si-a facut treaba f bine in cei 40000 km. 400 ron si e ca nou !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare "Freewind-isti",

 

De azi dimineata ma declar mandrul posesor al unui Freewind. Este prima mea motocicleta si momentan sunt foarte incantat de ea. Si sunt convins ca asa voi si ramane :) . Este aceasta: http://www.bikeshop.ro/handler.php?tip=am&act=view&src=db&ID=466044.

Incerc sa rezolv azi pe la finante si RAR cat de repede, dupa care incerc o tura mai lunga un pic :). Voi reveni cu feedback "la cald".

 

Numa bine de la Cluj,

Vlad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bafta la vanzare !

La chestia cu "nu prea poate cu pasager si bagaj" tin sa te contrazic putin ! Am facut 4000 de km prin Europa cu urcari prin Alpi, cu nevasta si bagaje ( eu 95 kg, ea cam 60 ) si nu am avut motive sa ma plang de el ! Intr-adevar in unele momente mi-ar fi placut sa se transforme in GS 1200 Adventure :P, dar totusi nu am ce sa-i reprosez motorului ! In rest, pe drum drept sa zic asa, puteam trece lejer peste limita legala . Si am facut si ture de offroad destul de dificile cu pasager ! Cred ca toate astea si uzura cauzata de fostii proprietari au dus la moartea ambreiajului, care si-a facut treaba f bine in cei 40000 km. 400 ron si e ca nou !

 

Eu am 82 de kg, dar am 1,87 inaltime. Vreau ceva sa ma fereasca si pe mine, si nu contest ca nu urca Alpii, dar prefer sa ii urc cu acceleratie inca disponibila nu sa o tine trasa la maxim, lucru care il fac deja. De aceea vreau sa o schimb, doresc ceva mai puternic decat ea. Si ce inseamna ca putem trece lejer peste limita legala? Limita legala de 50km/h din localitati sunt de acord. Motorul cu pasager si bagaje trage pana la 110, apoi pana la 160 cat e maximul dureaza ceva...

Editat de JustJackJJ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare "Freewind-isti",

 

De azi dimineata ma declar mandrul posesor al unui Freewind. Este prima mea motocicleta si momentan sunt foarte incantat de ea. Si sunt convins ca asa voi si ramane :) . Este aceasta: http://www.bikeshop.ro/handler.php?tip=am&act=view&src=db&ID=466044.

Incerc sa rezolv azi pe la finante si RAR cat de repede, dupa care incerc o tura mai lunga un pic :). Voi reveni cu feedback "la cald".

 

Numa bine de la Cluj,

Vlad.

 

E fostul meu motor :) esti a 3 a mana in tara la el. Trebuie sa ne intalnim sa mi-l dai o tura ca mi dor de el. E ciudat ca in anunt scrie ca are 42.000 km, atata avea cand am vandut-o eu acum aproape 2 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A 3-a ii cu noroc :).

Primu motor, prima zi, deja am avut parte de experiente inedite:

1: urcam pe Feleac (deal de la Cluj) si dintr-o data mi s-a oprit motoru si mi-a fugit spatele. Noroc ca nu aveam viteza prea mare si l-am tinut sub control. S-a terminat benzina si a trebuit sa trec pe rezerva. Ca o paranteza: nu exista vreaun mod mai frumos de a te anunta ca se termina benzina? :)

2: am mers la RAR si m-a prins ploaie de m-o udat de numa numa.:)

 

Dar in rest, toate bune si frumoase pana acuma. Is incantat de el si incet incepem sa ne cunoaste si sa ne simtim :).

 

Numa bine de la Cluj,

Vlad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

first of all - bine ai venit wladek!

no amu'iar viu' cu o intrebare: stie cineva cum se cheama partea din plastic care face legatura intre carburatoare si motor?ca la mine e cam "coapta"si mi-e sa nu pierd in timp din compresie!asta daca se poate intampla asa ceva pe acolo.am gasit ceva in manual da nu se vede bine(ii zice "crankcase breather hose" da' hose-ul ala ma face sa cred ca nu e ala!intreb deoarece am demontat motoreta dupa o tura de vreo 1300 de km pt ca...iar a murit bordu'!e un fir nenorocit care face masa!in fine,daca tot am desfacut-o mi-a sarit si chestia asta in ochi!alte lucrari de mentenanta daca tot e goala ar mai fi?

multumesc anticipat! astept cu nerabdare! mwink.gif thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

De la inceputul saptamanii sunt si eu motociclist cu acte in regula. Luni dimineata am ridicat plasticul iar acum spun cu mandrie ca sunt si proprietaul unui Freewind. Deocamdata am facut doar cateva drumuri scurte dar incep sa ma obisnuiesc repede cu noua achizitie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU
stie cineva cum se cheama partea din plastic care face legatura intre carburatoare si motor?ca la mine e cam "coapta"si mi-e sa nu pierd in timp din compresie!asta daca se poate intampla asa ceva pe acolo.

 

Se numeÂşte galerie de admisie.

Denumirea din manual e corectă (chiulasă "respirație" furtun). Hose nu înseamnă numai furtun, înseamnă Âşi galerie.

Trebuie să ai două, Freewind are două carburatoare.

ÂŞi ar trebui să ai Âşi două flanÂşe de prindere, una pe chiulasă Âşi una pentru carburator.

 

Este posibil, dacă se crapă de tot sau are deja, să ducă direct la funcționarea incorectă a motorului. Trage aer fals, carburatorul nu va face amestecul corect.

Dar nu se strică nimic. Întrebarea "scapă compresie" nu are nici o legătură cu galeria de admisie, de compresie se ocupă numai supapele Âşi segmenții.

 

Scoate filtrele de aer, pune palmele pe difuzoarele carburatoarelor Âşi dacă moare motorul instant, e bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani Ducule sa fii iubit si fericit pe motor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator VULPOIU

1. V-ați hotărît la data Âşi locația întîlnirii naționale? AÂştept... eu nu pot să spun nimic, pentru că...

 

2. Cine este dispus să-mi împrumute utilajul pentru un test-drive cu pasager+bagaj?

..că mi-i frică că Freewindu începe să piardă teren în fața unui Ural....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. V-ați hotărît la data Âşi locația întîlnirii naționale? AÂştept... eu nu pot să spun nimic, pentru că...

 

2. Cine este dispus să-mi împrumute utilajul pentru un test-drive cu pasager+bagaj?

..că mi-i frică că Freewindu începe să piardă teren în fața unui Ural....

 

Daca ajungi prin Bucuresti, ti-l ofer pentru probe cu bagaje, ca pasagerul ti-l alegi singur! :cheers:

 

Din intamplare astazi am aflat ca, in Romania, sunt inmatriculate aproximativ 100 de Suzuki freewind?!

Cred ca e o greseala, ca eu nu cunosc mai mult de 10-15 posesori.

Daca ar fi adevarat, cum ar fi sa se intalnesca 100 de posesori de freewind?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. V-ați hotărît la data Âşi locația întîlnirii naționale? AÂştept... eu nu pot să spun nimic, pentru că...

 

2. Cine este dispus să-mi împrumute utilajul pentru un test-drive cu pasager+bagaj?

..că mi-i frică că Freewindu începe să piardă teren în fața unui Ural....

 

sau in Piatra Neamt...ti-l ofer cu cea mai mare placere...e si mai aproape de tine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ducule, in Tg-Mures suntem 3 freewind-isti !

 

Cristi, ce sa spun bravo!

In Craiova sunt doi.

Dar e pacat ca nu reusim sa comunicam cu toti cei ce detin acest tip de motocicleta.

In 2009 ne-am intalnit 5, in 2011 ne-am intalnit 8, oare cand ne vom intalni mai multi?!

Pentru multi aceasta motocicleta e o motocicleta de tranzitie, exemple nu e cazul sa dau, dar din cei ce detin, nu prea posteaza pe aici.

 

Daca nu aveam ceva probleme anul acesta, ma zbateam sa organizez o intrunire.

Ma asteptam sa se ocupe si altcineva.... dar din pacate nimeni nu a incercat nimic. Pacat!

O intalnire a tuturor posesorilor de freewind din ROMANIA ramane doar un vis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare freewind-istilor!

Sunt nou pe aici si am nevoie de ceva sfaturi.M-am hotarat sa cumpar ceva pe segmentul asta de hibrid numai ca nu ma pot decide intre suzu si bwm f650gs.Doar din detaliile tehnice pot spune ca ma incanta un motor racit cu aer fata de unul racit cu apa,simplitatea constructiei(putina electronica) fata de sistemul lui bmw plin de fire bosch:)).Singurul lucru care face decizia mea grea este ABS-ul pe bmw,pretul nu conteaza in comparatia asta.Asadar,cum se comporta motocicleta asta in timp? Cat este de fiabila? Care sunt cele mai intalnite probleme care apar? Se mai gasesc piese? Dupa cum spuneam,sunt incepator si habar n-am de capul meu.Abs-ul asta pe masini e bun si nu,in functie de cum stii sa pilotezi dar pe moto ma gandesc ca prima frana mai hotarata sunt pe jos si nu-mi doresc asta.Va multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU
un motor racit cu aer fata de unul racit cu apa,

 

...răcit sistem combinat: aer Âşi ulei. Ce crezi că face radiatorul din față?

 

22345014xf650freewindsu.th.jpg

 

Singurul lucru care face decizia mea grea este ABS-ul pe bmw....Abs-ul asta pe masini e bun si nu,in functie de cum stii sa pilotezi

 

Ăi-ai dat răspunsul singur.

Editat de VULPOIU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...