Sari la conținut

Suzuki Xf 650 Freewind (grup De Discutii)


Postări Recomandate

Am facut 5000km de cand am pus intrebarea (din aprilie) si pot spune ca prin Bucuresti se incalzeste destul de mult. Cand sunt blocat in coloane mai opresc motorul.

 

Cand se incalzeste excesiv incepe becul N sa palpaie sau se stinge complet si parca nu mai trage la fel.

 

In rest motoreta isi face treaba modest. Buna pt coclauri si drumuri proaste.

legat cu palpaitul becului N, sa nu fie un semn de "dorinta de plecare de la locul sau", pt ca la acest model mai fuge senzorul de neutral de la locul lui prin baie...si plimbaret de fel sa nu ajunga unde nu trebuie !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

Vă salut! Mai aveți idee de cineva care vinde un far pentru modelul *98. Mă tot chinui de ceva vreme să găsesc unul însă fără niciun succes. Zile bune!

vezi ca era cineva care dezmembra una din 98 sau 99 pe olx sau si pe aici...era din ALBA.

si avea o multime de piese!

daca gasesc anuntul iti las eu link .

toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

credeti ca merita si reusesc sa transform freewind-ul in asa ceva ?!

as renunta la plasticele dupa el !

o parte din piese deja le am pentru modificare !

oare am probleme cu politia ulterior...sanse sa raman fara talon sau sa mai pot trece itp-ul ?!

 

post-12320-0-98744200-1472386893_thumb.jpg

post-12320-0-69986800-1472386903_thumb.jpg

post-12320-0-13801500-1472386910_thumb.jpg

post-12320-0-16101800-1472386917_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva bube specifice modelului '98?

Sa ma orientez spre ceva mai nou?

Din anumite motive modelul care imi face cu ochiul e din 98.

 

Ceva bube specifice modelului '98?

Sa ma orientez spre ceva mai nou?

Din anumite motive modelul care imi face cu ochiul e din 98.

a mea e din 98 ...

are vreo 35.000

unii posesori s-au plans de lumina farului pe faza scurta ..eu i-am mai pus 2 proiectoare si este suficient.

am mers maxim 140 pe autostrada...poti face depasiri in scurt ca are cuplu..nu simte pasager si bagaje.

eu de obicei pe afara merg pe la 115 am vazut ca este foarte ok raport viteza cuplu la drum lung.

de la 120 parbrizul mic il resimti , deoarece nu prea apara la vant .

la drum lung este confortabila si este fain ca te poti juca cu reglaje la amortizorul spate .

piesele sunt relativ ok si este ca intretinere.

bafta la achizitie !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva bube specifice modelului '98?

Sa ma orientez spre ceva mai nou?

Din anumite motive modelul care imi face cu ochiul e din 98.

senzorul de viteza de la roata fata.- trebuie curatat su uns periodic - la toate nu numai la primul model

Farul nu este etans si intra praf foarte fin in el. De acolo problemele legate de vizibilitate. Il dai jos, il speli bine de tot, il usuci bine de tot si ii pui banda izolatoare pe toate imbinarile. cativa ani nu mai ai treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

senzorul de viteza de la roata fata.- trebuie curatat su uns periodic - la toate nu numai la primul model

Farul nu este etans si intra praf foarte fin in el. De acolo problemele legate de vizibilitate. Il dai jos, il speli bine de tot, il usuci bine de tot si ii pui banda izolatoare pe toate imbinarile. cativa ani nu mai ai treaba.

e grea operatiunea de lubrifiat senzorul acela de viteza?!melcul acela sau cum ii spune?!

ca eu o am de 2 ani si nu am umblat pe acolo...si a vazut si balti si noroi si mult praf ( si eu cred ca am 'faina' in far )

Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e grea operatiunea de lubrifiat senzorul acela de viteza?!melcul acela sau cum ii spune?!

ca eu o am de 2 ani si nu am umblat pe acolo...si a vazut si balti si noroi si mult praf ( si eu cred ca am 'faina' in far )

Multumesc !

nu e greu, doar ca trebuie data jos roata fata. Odata scoasa roata vei vedea pe in ansamblul senzorului un "fluture", practic o bucsa cu 2 urechi.aceea trebuie scoasa din ansamblu, spalata bine, spalat si interiorul ansamblului si apoi bagata vaselina din belsug.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

92 800 km...primele "FUMURI" Astazi, la lumina piezișă din benzinărie am observat puțin fum din tobă dacă turez motorul... multi spun ca e normal, ca freewind-ul oricum consumă ulei, ca si in stare perfecta trebuie mereu sa fii cu ochii pe gemuletul de ulei. Totusi pana acum n-am observat fum in spate...Chestia e vizibila mai ales la rece. Cineva mi-a zis ca merge inca 20 000 linistit. E un motor care-mi place si chiar ma gandesc sa-l pastrez si daca iau altul. Pâna una-alta ma gandeam....sa fie oare doar simeringurile supapelor sau necesita o...reparatie amplă cu schimb de set si tot tacâmu'?


» Post actualizat in 09 Sep 2016 10:01

Mentionez ca ma folosesc de motor permanent, deci zilnic...inclusiv oraș. Mai putin iarna, dar si atunci il mai "misc" daca vremea permite...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor.

Am nişte întrebări, pentru posesorii mai experimentaţi de Freewind.

1. Se poate demonta farul, adică inclusiv reflectorul şi sticla (plasticul) farului, separat? La motocicleta mea (e din 1997) e ceva "mătuit" p-acolo şi am o lumină slăbuţă, chiar slabă de tot pe faza scurtă. Mă gândesc că, dacă se pot demonta componentele farului, să le recondiţionez cumva (polish pt. "sticlă", vopsea nichel sau ceva de genul, pt. reflector etc)... sau să-mi bag un kit bixenon - apropo de xenon, dacă şi-a pus cineva pe Freewind îl rog să-mi spună dacă e complicată operaţiunea.

2. Am cumpărat în luna mai motocicleta, cu anvelope Bridgestone Battle Wing, cea din faţă mai uzată şi acum e terminată. Ce recomandări aveţi pentru anvelope, pentru utilizare preponderent (90 - 95%) pe asfalt, inclusiv în sezonul rece (cât nu e gheaţă pe jos)?

Editat de RBY74
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Salutare tuturor.

Am nişte întrebări, pentru posesorii mai experimentaţi de Freewind.

1. Se poate demonta farul, adică inclusiv reflectorul şi sticla (plasticul) farului, separat? "

Păi al meu l-am demontat separând partea transparentă, din policarbonat de partea din spate, cea cu plasticul negru și oglinda. Apoi l-am lipit cu pistolul de lipit (din acela cu batoane). La mine e farul acela mai mare cu faza lunga cu lupă. Faza lungă la mine era foarte averiată. Practic am reconstruit farul. Acuma merge aproape rezonabil dar departe de a fi un far pe gustul meu. De multe ori m-am gândit că ar fi bine sa refac tot interiorul farului din bucăți de alte faruri dar mi-e cam groază ca stiu ce inseamna sa faci "invenții"....te chinui mult și bine până obții ce vrei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor.

Am nişte întrebări, pentru posesorii mai experimentaţi de Freewind.

1. Se poate demonta farul, adică inclusiv reflectorul şi sticla (plasticul) farului, separat? La motocicleta mea (e din 1997) e ceva "mătuit" p-acolo şi am o lumină slăbuţă, chiar slabă de tot pe faza scurtă. Mă gândesc că, dacă se pot demonta componentele farului, să le recondiţionez cumva (polish pt. "sticlă", vopsea nichel sau ceva de genul, pt. reflector etc)... sau să-mi bag un kit bixenon - apropo de xenon, dacă şi-a pus cineva pe Freewind îl rog să-mi spună dacă e complicată operaţiunea.

Am zis mai inainte:

/index.php?/topic/109786-suzuki-xf-650-freewind-grup-de-discutii/?p=4232475

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de fapt praful ala fin e din plasticul farului

farul are doua suruburi care se prind in interiorul farului, intr-un plastic deschis la culoare

din cauza vibratiilor, suruburile sapa in plastic si il mananca, transformandu-l in praful care se depune in interiorul farului, dand impresia de matuiala

am desfacut doua faruri de la doua freewind-uri, cu exact acceasi problema

ce am facut eu :

1. dat jos farul , incalzit cu feon imbinarea farului , in felul asta se inmoaie masticul care tine cele doua parti componente(trebuie rabdare aici)

2. dupa ce am dezlipit sticla de farul in sine, am consolidat filetul mancat din far cu niste poxipol sau ce mastic aveam la indemana, nu mai retin exact

3. dupa ce s-a uscat, am montat la loc, incalzind masticul cu feon pentru a se lipi cat mai bine cele doua parti ale farului

 

dupa asta, farul a ramas curat la ambele freewind-uri

sa tot fie vreo 4 ani de atunci

Editat de raducanescovan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulţumesc pentru răspunsuri.

La mine, se pare că înafară de mătuiala "sticlei", din câte îmi dau seama e ruginit reflectorul acela nichelat din interior. Mă gândesc că la asta voi ajunge, anume să dezlipesc "sticla", s-o lustruiesc temeinic şi să încerc o re-nichelare a reflectorului.

Apropo de kit HID (xenon), v-aţi pus careva pe Freeewind? Dacă da, puteţi da ceva detalii (dificultate montaj, comportament în trafic - dacă deranjează, etc)?

Editat de RBY74
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare salutare.

Proaspat posesor de Freewind.

Am si eu o intrebare.

La accelerari bruste e normal sa o ia putin razna vitezometrul? In sensul ca arata mai mult, dar isi revine imediat.

 

La al meu n-am sesizat aşa ceva. Nu ştiu ce să zic, poate ai o problemă la melcul ăla de la roata din faţă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Sunt proaspat posesor de "A"( aprox 2 luni) si de Freewind.ul cumparat de la Danut Ionda. He he...daca stiam mai din timp cat de fun poate fi sa calatoresti cu motocicleta...mai ales ca e unul din visurile mele de adolescent....Oricum, mai bine mai tarziu decat niciodata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...