Sari la conținut

Suzuki Xf 650 Freewind (grup De Discutii)


Postări Recomandate

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 2,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut!

Vreau sa imi schimb cauciucurile la Freewind -ul meu.

Momentan am ceva de strada si doresc sa trec pe ceva enduro/cross. Imi poate recomda cineva o firma/model? (daca are montat pe motor astept niste pareri)

Orice recomandare e bine venita. (pret, firma, etc)

Cum se comporta motorul pe off road?

Mutumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Vreau sa imi schimb cauciucurile la Freewind -ul meu.

Momentan am ceva de strada si doresc sa trec pe ceva enduro/cross. Imi poate recomda cineva o firma/model? (daca are montat pe motor astept niste pareri)

Orice recomandare e bine venita. (pret, firma, etc)

Cum se comporta motorul pe off road?

Mutumesc!

sunt in aceasi situatie ca si tine.

eu am avut mitas c 07 si erau acceptabile pe partea de enduro (fara foarte mult noroi ) pe asfalt erau varza.

( acum am anakee 3 care sunt foarte bune pe asfalt si fac mai mult enduro de 10 % cat sunt ele recomandate )

eu vreau sa-mi iau heidenau k60 scout daca o sa merg si pe sosea la fel de mult si sezonul urmator , daca nu imi iau un set de mitas c 09 pentru enduro ca sunt destul de bune calitate pret... pe un site ma costa 420 de lei fata + spate pentru freewind.

Cum te descurci cu suspensiile de la freewind in enduro?! mie nu-mi place deloc suspensia fata+ roata pe 19 la grohotis si gropi luate-n viteza. ceva imbunatatori la furca fara schimbarea arcului din interior?! ce fel de ulei puneti voi in furca asta ?! Multumesc! ma gandeam sa ii pun furca fata de la suzuki dr650 rs dar nu stiu cum sa pacalesc vitezometrul ?!

» Post actualizat in 18 Oct 2016 12:00

http://www.nathanmillward.com/single-post/2016/04/05/The-Story-of-the-Freewind

Editat de crazy_mouse_87
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de raspuns!

Eu estimez ca am sa fac 60% asfalt, 40% enduro.

Ma mai gandeam la o varianta, sa imi cumpar inca un set de jante, pe ele sa pun pneuri de cross/enduro si in functie de unde vreau sa merg sa montez cele de asfal sau cele de enduro.

Are idee cineva cat ajunge un set de jante pentru Freewind.(am vazut in posturile anterioare ca era devanzare o janta pe fata)

Imi poti spune unde ai gasit setul de Mitas C09 la 420 de lei? Multumesc!

Editat de Remus Carobotiuc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de raspuns!

Eu estimez ca am sa fac 60% asfalt, 40% enduro.

Ma mai gandeam la o varianta, sa imi cumpar inca un set de jante, pe ele sa pun pneuri de cross/enduro si in functie de unde vreau sa merg sa montez cele de asfal sau cele de enduro.

Are idee cineva cat ajunge un set de jante pentru Freewind.(am vazut in posturile anterioare ca era devanzare o janta pe fata)

Imi poti spune unde ai gasit setul de Mitas C09 la 420 de lei? Multumesc!

si eu am cautat jante si gasisem ceva pe la timisoara dintr-un freewind dezemebrat , dar pana am primit oferta de pret a plecat motoru complet la cineva...

este cea mai buna solutie , pt ca un cauciuc bun si pe asfalt si pe offroad este greu de gasit o combinatie buna la toate.

sunt cele mixte care merg si pe colo si pe dincolo dar nu exceleaza pe ambele planuri.

vezi pm legat de site-ul unde am gasit, nu cunosc exact dot-ul anvelopelor ( sper sa nu fie prea vechi...trebuie intrebat sigur cat de vechi sunt...pare a fi ceva gen eliberare de stocuri vechi)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum te descurci cu suspensiile de la freewind in enduro?! mie nu-mi place deloc suspensia fata+ roata pe 19 la grohotis si gropi luate-n viteza. ceva imbunatatori la furca fara schimbarea arcului din interior?! ce fel de ulei puneti voi in furca asta ?! Multumesc! ma gandeam sa ii pun furca fata de la suzuki dr650 rs dar nu stiu cum sa pacalesc vitezometrul ?!

am avut furca de cross pe freewind, cu roata de 21

pe drum de tara o ardeam cu suta fara probleme

dezavantajul e ca schimbi ciclistica - de exemplu pe asfalt virajele sunt mai greu de luat , nu mai intorci motocicleta in loc ca inainte, samd

parerea mea - http://store.ricorshocks.com/suzuki_s/33.htm

nu am instalat inca , dar o sa montez si pe freewind si pe transalp pentru ca am auzit doar lucruri bune

e si mai ieftin, nu faci nici o modificare la furca sau ciclistica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma gandeam sa ii pun furca fata de la suzuki dr650 rs dar nu stiu cum sa pacalesc vitezometrul ?!

» Post actualizat in 18 Oct 2016 12:00

http://www.nathanmillward.com/single-post/2016/04/05/The-Story-of-the-Freewind

Eu am renuntat sa-mi mai repar melcul, mi-am luat un vitezometru de pe Louis tip "bicicleta" care functioneaza mult mai exact si singurul lui dezavantaj pe care il vad (sau nu) este lipsa luminii din dispozitiv.

 

Referitor la cauciucuri primele pe care le-am avut Metzeler Tourance de care am fost foarte multumit, am incercat de doua ori Haidenau K60 Scout, nu mi-au placut, acum am Metzeler Tourance Next si as inclina sa zic ca-mi plac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

A pus cineva cauciucuri de alte dimensiunu fata de cele recomandate de producator? ( Fata:100/90 - 19 , Spate :130/80 R 17).

As vrea sa pun Mitas E 10 Dakar cu urmatoarele dimensiuni : Fata:110/80 - 19 , Spate :140/80 R 17.

Intrebarea mea este daca as monta ce probleme as avea?

Nu loveste in aripa, nu este prea lat?

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

A pus cineva cauciucuri de alte dimensiunu fata de cele recomandate de producator? ( Fata:100/90 - 19 , Spate :130/80 R 17).

As vrea sa pun Mitas E 10 Dakar cu urmatoarele dimensiuni : Fata:110/80 - 19 , Spate :140/80 R 17.

Intrebarea mea este daca as monta ce probleme as avea?

Nu loveste in aripa, nu este prea lat?

Multumesc!

merg sigur ! pe fata am vazut 120/70 si pe spate am eu de 140/80 acum si am inteles ca merge si de 150 la limita !si aripa

de fata se mai poate inalta nitel daca ii pui niste piulite sub suruburi ( asta daca ai crampoane foarte mari si inalte ) dar nu este cazul la mitas e10

Editat de crazy_mouse_87
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

vezi ca la mine frecau de rezervor in viraj maxim ! urmeaza sa montez si eu altele dar dupa ce ii pun inaltatoare la ghidon! ia ceva cu aluminiu zdravan sa tina cand o scapi si cade pe capatul ghidonului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut, sunt fost posesor de Freewind, caut sa achizitionez unul, dar bugetul nu poate fi mai mare de 1000 E.....daca aveti sau auziti ceva lasati va rog bun mes. la 0744304589...Catalin...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Va salut pe toti posesorii de Freewind,de curand am intrat in posesia unui astfel de motor si ma intereseaza daca stiti pe careva sa dezmembreze,as avea nevoie de cate ceva piese pt.acest minunat motor.0744304589.Catalin.

» Post actualizat in 22 Dec 2016 12:25

 

Salut! Un crash bar de unde as putea achiziționa la un preț decent?

» Post actualizat in 22 Dec 2016 12:26

Salut.Ai reusit ceva cu crash barul....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut pe toti posesorii de Freewind,de curand am intrat in posesia unui astfel de motor si ma intereseaza daca stiti pe careva sa dezmembreze,as avea nevoie de cate ceva piese pt.acest minunat motor.0744304589.Catalin.

» Post actualizat in 22 Dec 2016 12:25

 

» Post actualizat in 22 Dec 2016 12:26

Salut.Ai reusit ceva cu crash barul....

Salut! Nu am reusit nimic, ce e drept nici nu prea am mai cautat. Am sa ma mai uit de la inceputul anului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, dezmembrez Freewind 2001, 40k km . Toate piesele disponibile si neavariate.

 

Contact PM

salut , mai ai ceva din dezmembrari, ma intereseaza scaritele spate cu suporti, aparatoarea de la roata spate aceea din plastic, oglinzi, un crashbar,,,,,0744304589...

» Post actualizat in 26 Dec 2016 15:00

Saptamana asta ma duc la un atelier in Ploiesti , sa-mi fac un crashbar pentru suzuki freewind .

Daca mai doreste careva sa dea de stire ...cat este tiparul proaspat !

 

Luati legatura cu userul !

mihai.sandu

 

sau lasati-mi pm si ii transmit !

 

Stiu ca mai erau doritori pe aici

salut, vreau si eu un crashbar......tu ai facut, a iesit bine......

Editat de Pegasus73
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...