Sari la conținut

Campanie "anti - Accidente"


ianachim
 Share

Postări Recomandate

Aveti careva imaginea pt stickerele "Atentie la motociclisti!" in format SVG? Pe forum doar astea le-am gasit:

post-50874-0-29688900-1336476627_thumb.jpg

post-50874-0-00746700-1336476639_thumb.jpg

 

Vrei sa faci stickere d'astea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 99
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

In Cluj am facut eu la PMA Invest in Manastur,aleea Garbau linga Rosal.

Asa ca poti sa te duci acolo si sa comanzi sau vorbim pe PM si poate trec eu pe acolo si comand (o sa-mi trebuiasca si mie cateva bucati):cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Daca se fac si sunt disponibile as vrea si eu cateva,chiar sa le platesc. Am si eu nevoie ca am avut unu si am vandut masina cu tot cu el,dar am si ceva prieteni care vor......

 

In Cluj am facut eu la PMA Invest in Manastur,aleea Garbau linga Rosal.

Asa ca poti sa te duci acolo si sa comanzi sau vorbim pe PM si poate trec eu pe acolo si comand (o sa-mi trebuiasca si mie cateva bucati):cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se fac si sunt disponibile as vrea si eu cateva,chiar sa le platesc. Am si eu nevoie ca am avut unu si am vandut masina cu tot cu el,dar am si ceva prieteni care vor......

 

 

 

 

Lasa-mi o adresa pe PM si spune-mi cam cate bucati iti trebuie iar in limita stocului,iti trimit....platesti doar Fan Courier-ul.Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Degeaba participa lumea la tot felul de actiuni de constientizare a soferilor daca motociclistii- unii mai teribilisti care merg la actiuni pentru a fi vazuti- dupa ce pleaca de la actiune merg ca disperatii pe strazi crosetand printre masini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Era un topic anul trecut cu cineva care facea stickere cu un leu, din zona Craiova parca, nu-l mai gasesc, daca-l gaseste cineva puneti-l aici va rog, sau PM, pt ca ma intereseaza mai multe bucati.

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Nu visati cu ochii deschisi , nicio campanie nu va schimba mentalitatea nimanui singurul lucru prin care se poate face asta e LEGEA cu cat mai severa cu atat va fi mai respectata . Nu trebuie sa ne mire ca sunt atatea accidente atata timp cat permisele se iau pe spaga , sau unul cu 4 clase are carnet . Vrei sa faci o campanie care sa ajute lumea fa stickere cu DEPASIREA cum si in ce conditii se poate face , fa stickere cu respecata viteza legala sau stickere cu Puneti-va la punct cu noua legislatie si pana si acestea nu ar ajuta pentru ca Legiutorul nu isi face treaba doar se limiteaza sa stea dupa un copac si sa adune amenzile de radar.

 

P.S. Cum va explicati ca sunt atatea accidente cu motociclete acrosate in depasire si cu masini nu ? ( Ar fi interesanta o statistica comparativa )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Negativismul asta al unora e contraproductiv. Actiunile anti accident au mereu rezultate chiar daca nu spectaculoase si trebuie repetate periodic. E vorba de natura umana, de perceptia de catre creierele noastre a pericolului. In mintea soferilor pericolul este asociat instinctiv obiectelor de mari dimensiuni (ex. camioane) sau de dimensiuni similare (alte autoturisme). Deasemenea perceptia pericolului este asociata cu silueta bipeda umana.

 

Indiferent de comportamentul bikerilor prezenti la evenimente anti accident, castigul este lent dar constant. Soferii invata sa asocieze cuplul motociclist-motocicleta cu ideea de pericol si in consecinta ne vor urmari mai mult vizual in trafic si ne vor asocia cu executarea de manevre de evitare, preventie. Asa dar prin aceste actiuni nu cautam neaparat sa castigam simpatia soferilor, (va fi mereu o cauza pierduta :crack: ) ci in principal sa-i obisnuim cu ideea ca suntem si noi prezenti printre ei! Adica in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general negativismul nu este bun. Ce este mai bine ? Sa nu facem nimic, efect sigur 0% sau sa facem ceva, efect macar 1% ???. Legat de subiectul nostru, o prezenta masiva a noastra, pe strazi, din cand in cand, n-ar strica. Oficial (marsuri cu diferite tematici), neoficial (vezi "joia moto", de ex.), in felul acesta atentionam cel mai bine de prezenta noastra in trafic prin ... prezenta !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Negativismul asta al unora e contraproductiv. Actiunile anti accident au mereu rezultate chiar daca nu spectaculoase si trebuie repetate periodic. E vorba de natura umana, de perceptia de catre creierele noastre a pericolului. In mintea soferilor pericolul este asociat instinctiv obiectelor de mari dimensiuni (ex. camioane) sau de dimensiuni similare (alte autoturisme). Deasemenea perceptia pericolului este asociata cu silueta bipeda umana.

 

Indiferent de comportamentul bikerilor prezenti la evenimente anti accident, castigul este lent dar constant. Soferii invata sa asocieze cuplul motociclist-motocicleta cu ideea de pericol si in consecinta ne vor urmari mai mult vizual in trafic si ne vor asocia cu executarea de manevre de evitare, preventie. Asa dar prin aceste actiuni nu cautam neaparat sa castigam simpatia soferilor, (va fi mereu o cauza pierduta :crack: ) ci in principal sa-i obisnuim cu ideea ca suntem si noi prezenti printre ei! Adica in trafic.

Scurt si la obiect.

Pentru cine intelege. :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

un clip pe care l-am vizionat recent, frumos facut, dar tragic :

 

 

daca numeri DECEDATII din accidente moto de la inceputul anului pana acum ..... nu iti ajung degetele de la maini!!!!!!

 

so

 

e bun si un clip TRAGIC pentru a arata si fata NEAGRA a MOTOCICLISMULUI!!!!!!

 

Negativismul asta al unora e contraproductiv. Actiunile anti accident au mereu rezultate chiar daca nu spectaculoase si trebuie repetate periodic. E vorba de natura umana, de perceptia de catre creierele noastre a pericolului. In mintea soferilor pericolul este asociat instinctiv obiectelor de mari dimensiuni (ex. camioane) sau de dimensiuni similare (alte autoturisme). Deasemenea perceptia pericolului este asociata cu silueta bipeda umana.

 

Indiferent de comportamentul bikerilor prezenti la evenimente anti accident, castigul este lent dar constant. Soferii invata sa asocieze cuplul motociclist-motocicleta cu ideea de pericol si in consecinta ne vor urmari mai mult vizual in trafic si ne vor asocia cu executarea de manevre de evitare, preventie. Asa dar prin aceste actiuni nu cautam neaparat sa castigam simpatia soferilor, (va fi mereu o cauza pierduta :crack: ) ci in principal sa-i obisnuim cu ideea ca suntem si noi prezenti printre ei! Adica in trafic.

+1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...
  • 1 month later...
  • 1 year later...

Problemele cele mai mari in trafic sunt:

1. soferii "vad prin tine", adica te ignora total cand le vii din fata, nu mai vorbesc de uitatul in retrovizoare...

Chiar daca ai far aprins si vesta reflectorizanta, tot se uita prin tine. Ai noroc doar daca ai motocicleta alba si bretele reflectorizante, pt ca semeni un pic cu politia moto si atunci se mai uita un pic, altfel...

2. soferii fac tot felul de "activitati" care le distrag atentia, in timp ceconduc...

Mergeam in troleibuz si ma uitam ce fac soferii care treceau pe langa troleu, in trafic; jumate din ei se uitau pe fb pe tablete sau telefoane, un sfert tastau sms uri si cativa vorbeau cu tel la ureche! Cand si cum sa mai vada cand treci tu cu motocicleta pe langa ei?

3. capcanele de pe carosabil....lasate de primarie sau de subcontractori dobitoci, nu mai vorbim, cazul Bogdan fiind fierbinte inca!

4. "vitejiile" motociclistilor care isi asuma riscuri inutile in manevre si viteza...

In ultimii 6 ani am cautat prin Europa drumuri serpuitoare de munte si pe ele , in trafic, erau foarte putin turisti in autoturism, cateva masini de aprovizionare si ff multi moto si biciclisti. Eu eram in "conserva", dar am observat ca niciodata nu ma depaseau haotic; se asezau in coada mea si fie ma depaseau cand aveau teren si vizibilitate , fie cand le faceam eu semn ca-i las si se asigurau de colaborarea mea, in caz ca aparea ceva...Dupa ce treceau , imi multumeau specific, cu piciorul intins inspre asfalt! La popasurile de pe aceste drumuri, cand ii vedeam cu castile scoase am constatat ca erau si tineri si batrani si majoritatea aveau in mana un pahar cu bere! Dar sigur NUMAI unul! Deci responsabilitatea si colaborarea in trafic ar putea stinge "galceava" moto- conserva.

Insa acest lucru se face prin educatie si cu tristete constat ca atat soferii neatenti cat si motociclistii teribilisti sunt tineri , foarte tineri...

Cea mai buna campanie si cea mai ieftina este cea cu stickere si va felicit ca o incurajati!

Ar mai trebui una la TV, din genul acela cu carpeli la instalatia electrica sau de gaz, care sunt f eficiente. Dar e f scumpa , desi ar putea fi pusa in locul cretinitatii aleia cu "beti zilnic cel putin 2 litri de apa!". Cred ca ar salva mai multe vieti decat consumul de apa...

Din pacate majoritatea soferilor si motociclistilor care isi/ne pun viata in pericol nu citesc acest forum...

Si totusi cunosc (sau am cunoscut) oameni cu sute de mii de km la volan si la ghidon care au murit de batranete (e-adevarat usor agravata de reumatism) sau inca traiesc bine merci si isi cresc stranepotii!

Deci, cu putina vointa, se poate!

Editat de Essie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Atentie!!! Motociclistilor care mergeti weekendul urmator la Gilau, nu folositi drumul J1 (pe Garbau). Sau facut reparatii la drum cu pietricele mici (1-2 cm) numa bun de zgariat vizor,far, vopsea, chrom etc, pe langa asta, pericol de viata e si mult praf. Drumuri bune!!270c.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...