Sari la conținut

Accident - Iesirea Din Costinesti


sixx
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 230
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

nu mai rade bavareze ... ca nu i rasul tau .

stii bine ca pe toti ne a marcat moartea lui robert.

cel putin , eu unu , pana acum 2 zile nu aveam nici cea mai mica teama de moarte pe 2 sau 4 roti .

nu ma temeam nici pt mine , nici pt robert , nici pt tine , sau pt radu etc . pe cei care stiam ca merg fara frica.eram sigur ca nu ni se poate intampla nimic.stii bine ce devize aveam la volan/ghidon.

 

no risk no fun

drive faster than death can run

 

etc ...

 

cel putin al doilea moto ... mi l a distrus acum robert...

 

tot moartea a fost cea care a alergat mai tare si l a prins din urma...

 

de multe ori am pacalit moartea la volan...

poate a fost doar norocul...

 

dar asta imi aduce aminte de un film. o pacalesti , o data , de doua ori ... dar nu l a infint.ma simt ca intrat intr un joc din care nu mai pot iesi.

 

kty

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pacat ca a trebuit sa moara un om ca sa pricepeti

 

legat de al doilea motto: moartea alearga mai bine decit ingerul pazitor. doar ca de multe ori nu-si pune mintea cu el ( EI )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa il odihneasca in pace :moto: :rock: :wink: :lol:

 

 

 

drive faster than death can run

 

 

 

 

 

 

ps: rau este cand interpretezi gresit unele proverbe ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mania asta a vitezei este tot o boala ....

 

o boala care nu se vindeca ...

sunt sigur ca robert daca ar fii supravietuit accidentului asta , tot la fel ar fi condus....si s multi ca el....

Aaa, deci nu mergea cuminte si calculat cum ziceau niste pretenari mai la inceput. Ok, got it, dealtfel stilul se poate citi pe indelete si din filmuletul postat pe youtube. :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu l-am cunoscut.E mai bine ,pentru ca as fi suferit mai mult acum.Odihneasca-se in pace! Dumnezeu sa-l ierte pentru ca a distrus viata familiei lui de la cel mic si pana la bunici.Poate ca gestul lui de a sfida moartea mergand cu 200 nu va fi interpretat ca o sinucidere.

Ce trebuie sa intelegem noi din toate accidentele astea?

Ca in masina e mai sigur ca pe motor?

Ca pe motor poti muri si la 0 Km/h daca nu-i tin franele unuia cand esti oprit la semafor?

Ca poti merge regulamentar si sa-ti iasa altul dintr-o strada laterala sa te omoare?

Da dar macar ai constiinta impacata ca nu ai fost tu de vina.Dar ce se intampla cand esti tu de vina?Chiar daca nu mori. Daca ramai in incapacitate fizica,paralizat pe viata? Tot ca ti-ai distrus familia se chiama.

Poti foarte bine sa scapi doar cu zgarieturi dar daca ai omorit un pieton,chiar daca a traversat pe langa trecerea de pietoni dar tu aveai 150 la ora? Faci puscarie si tot nenorocire se chiama pentru familie. Sau poate nu ai omorat pietonul dar l-ai schilodit.Cate daune morale si materiale plus spitalizari platesti pentru acesta? Tot ruinarea familiei se chema.

Singura concluzie pe care o putem trage aici este aceasta:

 

Daca nu esti cumva orfan,singur pe lume si nu te cunoaste nimeni, atunci MERGI REGULAMENTAR!

 

Poate ar trebui ca toti producatorii de motoare sa le limiteze viteza la 140 KM/h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mania asta a vitezei este tot o boala ....

 

o boala care nu se vindeca ...

sunt sigur ca robert daca ar fii supravietuit accidentului asta , tot la fel ar fi condus....si s multi ca el....

 

Cred ca cel mai bun exemplu e Daniel Onoriu care desi este un super sofer pe moto a avut ghinionul de a-i fi taiat unul calea si de a se fi infipt in ala facand dauna totala motorul si bagandu-l pe el in spital cateva saptamani.

 

Totusi si-a revenit si acum alearga in CNR si are rezultate super bune obtinand chiar cateva podium-uri.

 

Intr-adevar viteza e ca si cancerul...o poti trata dar pana la urma te omoara.... :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu esti cumva orfan,singur pe lume si nu te cunoaste nimeni, atunci MERGI REGULAMENTAR!

TOTAL DE ACORD!

Poate ar trebui ca toti producatorii de motoare sa le limiteze viteza la 140 KM/h.

De ce? Atata poate F'ul tau? :moto:

Nu, poate ca ar trebui sa respecte legea ca la tigari (nu se vand minorilor) si sa nu vanda bombe incepatorilor in primii 2 ani, deoarece LEGEA stipuleaza ca nu ai voie pe >25kw in primii 2 ani. Daca s'ar respecta macar acest lucru de catre importatori si tot s'ar salva 2-3 vieti. Daca si noii pretendenti la ghidon ar respecta legea aceasta atunci cred ca am avea mai putin de 50% din numarul de accidente fatale pe care il vedem acum.

 

E un pic offtopic, scuze, probabil ca ar fi trebuit sa postez asta la Campania impotriva accidentelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Solutia ar fi ca toti producatorii de vehicule, de la autobuze pana la haiabuze sa le doteze cu GPS si cu un computer care sa stie tot timpul cu ajutorul GPS-ului unde se afla si pe ce categorie de drum; si sa limiteze viteza maxima a vehiculului la viteza maxima a drumului respectiv. Esti in oras: 50. Esti pe DN: 90. Esti pe Autostrada: 130. Esti pe autobahn: cat poate utilajul.

 

Si cu postul acesta sunt convins ca am lovit grav in 99% din userii acestui forum.

Editat de Dragon Warrior
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este pentru prima data cand dau cu RIP-ul pe forumul asta. il stiam pe robert de foarte multi ani, am facut multe afaceri impreuna si am vorbit cu el chiar cu cateva zile inainte de nenorocire.

 

asta e fratilor.... deschideti bine ochii ca nu se stie cand ne suna ceasul

 

:moto:

 

AMA.

 

 

 

da ma.. ai dreptate, si sper sa faci si tu parte dintre cei care o sa deschida bine ochii, mai ales dupa asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles eu gresit, sau SINGURUL MARTOR al accidentului a apreciat viteza astfel: "Avea peste 100 Km/h" ?

 

De unde 200? Te poti ridica pe o roata din greseala cand schimbi viteza, poti intra in boblaj cand pui roata jos - SI GATA!

 

 

 

Acuzati mortul de lucruri presupuse, si mai si construiti diverse filozofii legate de viata lui, de felul in care mergea cu masina etc.

Nu il cunosteam personal (nevasta-mea il stia bine ca au fost vecini mai demult), dar ma deranjaza atitudinea asta de hiena.

Aveti suficiente "studii de caz", pe omul asta ati putea sa il lasati sa se odihneasca in pace.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai poate sa zica oamenii cat vor caci 200 e intr-adevar peste 100. La fel si 300... deci e care da mai mult...

 

In plus, te face sa te simti bine sa dai vina pe el ca asa iti inchipui ca tie nu ti se poate intampla. "Ala era prost, de aia a murit. Eu sunt destept, o sa traiesc".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rip motociclistului si condoleante familiei!

 

Offtopic va spun ca ma minunez in fiecare zi de cate accidente sunt si cum transformam topicurile astea in circ.

Nu este nici emisiunea stirile de la ora 5, nici Doctorul Cristian Andrei.

A murit un om. Si-a trait viata pe care si-a dorit-o si a murit asa cum i-a fost dat sa moara.

Plangeti-l, regretati-l, blamati-l, invatati ceva din asta dar faceti-o pentru voi sau intre voi la o bere, fara sa transformati momentul asta tragic in circ si cearta.

 

dupa cum bine spune d.ra de mai sus fiecare moarte care apare atrage dupa sine o multime de comentarii neavenite

cel mai adevarat lucru de care trebuie sa tinem cont este asta "Si-a trait viata pe care si-a dorit-o si a murit asa cum i-a fost dat sa moara"

in momentul in care ajung sa dau mai mult de 1/2 din banii castigati pe ceva "moto" care poate sa ma omoare imi asum lucrul asta

in fiecare dimineata in care vin la job cu moto "fac 25 km" pot sa dau coltul de 10 ori din vina "participantilor" la trafic deci macar sa mor de mana mea daca e

iar faza cu mersul mai usor SINCER este o aberatie

am enduro si tot alerg cu 140 -160

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

decat o viatza .... .... ....mai bine o zi rege !

 

cred ca asta gandim cand mergem la risk maxim....

cred ca asta a gandit si robert....

si a fost rege ... pt o zi , o luna , un an , 10 ..... pana acum...

Editat de sena76
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

decat o viatza .... .... ....mai bine o zi rege !

 

cred ca asta gandim cand mergem la risk maxim....

cred ca asta a gandit si robert....

si a fost rege ... pt o zi , o luna , un an , 10 ..... pana acum...

 

Amice, explica-i tu asta copilului lui cand o mai creste si va intreba: Unde e tati? Sau mai bine explica-i acum sotiei lui ca a fost "rege".

 

Am zis ca ma abtin de la comentarii, dar vad ca prea o dati de gard. Poate cand veti intelege ca atunci cand aveti o familie aveti si responsabilitati si ca nu sunteti o stea cazatoare singura pe cer, atunci poate o sa ganditi si cu capul, nu numai cu adrenalina celor cateva secunde in gaz plin.

 

D-zeu sa-l ierte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am cunoscut si eu pe Robert,era un tip deosebit.La fel ca si voi,regret nespus ca a plecat.ce as vrea sa spun...indiferent cit de talentati sintem,in orice clipa soarta poate sa ne joace festa.nu este indeajuns indeminarea noastra daca ni se impotriveste o imperfectiune a strazii,vreun sofer neatent si daca noi insine aliem la acestea viteza excesiva sau acrobatii nejustificate.Scopul acestei sectiuni,cea de accidente,este nu numai sa cinstim amintirea celor ce nu mai sint,dar sa si prevenim ca numarul lor sa fie tot mai mare.Poate totusi,nu s-o supara nimeni pe mine daca spun:asi ai ghidonului,zeii neincoronati ai motoarelor,motociclisti ce credeti ca indeminarea voastra este un scut impenetrabil in fata oricarui rau...soseaua e totusi altceva decit ceea ce pare. Fara suparare! Dumnezeu sa-l odihneasca pe Robert ! Voi,ramine-ti aici sa-i cinstiti amintirea.

 

MARTURIE

 

 

Originally Posted by irina.cretan

Condoleante familiei si tuturor celor care l-au cunoscut pe Robert sau care sunt socati si impresionati de aceasta moarte la care nimeni nu se astepta! Ma numesc Irina si impreuna cu prietenul meu plecam in ziua de 25.06.2007 din Costinesti spre Bucuresti. Era ora 4:45, inca nu se luminase bine, si ne aflam pe drumul acela care leaga Costinestiul de Drumul National cand am vazut venind pe contrasens o motocicleta. Cu putin inainte de a ajunge in dreptul masinii noastre, l-am vazut pe motociclist tragand in sus de "ghidonul" motocicletei si ridicandu-se pe roata din spate. Avea peste 100 Km/h. Prietenul meu l-a urmarit in oglinda retrovizoare si aproape imediat dupa mi-a zis :"S-a rasturnat ala cu motocicleta." El a vazut in oglinda motocicleta rasturnandu-se pe asfalt si scanteile care ieseau in urma frecarii cu asfaltul. Ne-am intors la motocicleta care era rasturnata pe partea cu rezervorul care era spart si din care se scurgea combustibilul. Dar pe motociclist nu il gaseam nicaieri. Am inceput sa il cautam prin imprejurimi si intre timp a venit un prieten de-al lui cu care am inteles ca era dar pe care il lasase in urma. Prietenul lui ne intreba pe noi ce s-a intamplat, unde este si daca l-a lovit vreo masina de a ajuns motocicleta in santz. L-au gasit la vreo 300m in urma motocicletei intins pe spate pe un damb de la marginea drumului. Avea casca pe cap dar sangera. Cand a ajuns prietenul meu la el sa-i ia pulsul inca traia. L-a privit in ochi, a strans putin din mana si dupa aia a inchis ochii. Cred ca atunci a murit. Au sunat la salvare care a venit abia dupa un sfert de ora. Intre timp a trecut pe acolo o masina a jandarmeriei care a sunat la politie. Cand a venit salvarea, au coborat medicii, un tip si o tipa, care nu au mai putut decat sa constate decesul. A aparut dupa aceea si un politist cred, care i-a intrebat ce s-a intamplat si i-a luat datele din buletin prietenului meu. Noi am plecat dupa aceea, pt ca trebuia sa ajungem urgent la Bucuresti. Eu sunt socata de cele ce am vazut. Nu pot sa uit ce s-a intamplat si ma gandesc continuu numai la momentele acelea de cosmar. Sunt convinsa ca el a apucat sa constientizeze ce s-a intamplat cu el, doar ca a fost prea tarziu. A fost atat de traumatizant, incat daca as fi putut, i-as fi dat viata de la mine numai sa nu moara in felul ala. Daca doriti mai multe informatii, sau putem sa ajutam cu mai mult decat cu povestirea evenimentelor, va las la dispozitie numarul de telefon al prietenului meu , Adrian, ultima persoana pe care motociclistul a mai apucat sa o vada: 0727.145.720

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...