Sari la conținut

Renasterea Regelui ! .. Hayabusa .. 2008


HIGHLANDER
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 516
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Amice mai invata si tu limba romana ca ai niste aberatii de fraze din care nu intelegi nimic . Cred ca ai fi in stare sa scrii o pagina intreaga fara sa pui punct .

Referitor la raceru' din tine, te rog sa ne scutesti ca noi nu avem sange in pasarica ca tine sa ne riscam viata pt a nu demonstra Nimic unui Nimic . Referitor la frustrarea cu capitala .. stai jos ai 4.

Numai curse ai in cap si prevad ca te face si unu cu 125 dar numai de Racing vorbesti . Daca aveai vreo treaba cu mersul pe motor nu erai atat de bolnav incat sa sustii ca VACA aia a ta care rupe tot pe autostrada va merge mai repede pe un circuit de karting decat una de 600 sau una de 1000.

NU AI O TREABA CU CURSELE si mai grav, nu ai nici o treaba cu motociclismul. Fugi la papuselele tale si LASA-ne !!

 

Hai asfalt uscat

 

:baldy: :lol: :lol:

Ha ha ha .. esti roman din "capitala" dar nu intelegi romana :bounce: .. mai stai pe la scoli "frate" :ok: .. prevezi ca ma face unu cu 125 ? .. de ce nu tu ? :rock: .. aaaa .. nu te tine .ok, am inteles :lol: .. atunci stai tu cu morcovu in c_r si fa loc mtociclistilor :D .. tot indrugi verzi si neverzi ca n-am nicio treaba cu cursele si cu motociclismul .. daca e asa , tie foarte usor sa ma faci si pe pista (vad ca pe vale tie frica) dar de ce te eschivezi si refuzi ironic propunerea de cursa ? :D .. un singur lucru demonstrezi .. lasitate :lol: .. dar papagal ai ;) .. trebuie sa recunosc .. esti tare :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:baldy: :lol: :lol:

Ha ha ha .. esti roman din "capitala" dar nu intelegi romana :bounce: .. mai stai pe la scoli "frate" :ok: .. prevezi ca ma face unu cu 125 ? .. de ce nu tu ? :rock: .. aaaa .. nu te tine .ok, am inteles :lol: .. atunci stai tu cu morcovu in c_r si fa loc mtociclistilor :D .. tot indrugi verzi si neverzi ca n-am nicio treaba cu cursele si cu motociclismul .. daca e asa , tie foarte usor sa ma faci si pe pista (vad ca pe vale tie frica) dar de ce te eschivezi si refuzi ironic propunerea de cursa ? :D .. un singur lucru demonstrezi .. lasitate :lol: .. dar papagal ai ;) .. trebuie sa recunosc .. esti tare :eek:

 

 

Nu uita ca un papagal viu e mai bun decat un leu mort .

Prefer sa ma dau pe circuit cu sanse mici de a pati ceva . Tie nu pot sa iti urez decat mult SUCCES pt ca in mod cert ,la cum gandesti, vei avea mare nevoie ...

Daca vrei facem alta cursa , mult mai inteligenta decat cea propusa de tine si anume sa ne tinem cat mai departe de rubrica Accidente . Sa dea Dumnezeu sa nu ne vedem acolo niciodata , dar la ce ai tu in cap o sa le fie foarte greu ingerasilor sa te tina sus. Incearca sa nu-ti fortezi norocul ca fortosi deastia ca tine am tot vazut .

 

 

Asfalt uscat !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astia care sint, ca sa zic asa, mai...pe linga: ce-ar fi sa nu mai umpleti forumul cu timpenii de astea? :baldy: Ca e foarte obositor, pe bune....

Deci...ATOTSTIUTORULE probabil k sunt pe langa...dar nu asta e problema ta.Eu am zis doar ce am citit in reviste(de specialiatate)+ghertoaica aia de la Promotor(aia cu picioarele lungi) :bounce: ...dar asta e,se pare k m-am "intepat" si asta k nu prea ma pasioneaza Hayabusa. :lol: ...nu tre' sa faci mare caz din asta...Pace :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se vede si din filmulet ca nu prea tine trasa in viraj. SPORT-TOURING!!!!

 

sunt partial de acord cu tine, numai ca ordinjea e touring-sport, cand a aparut da, era sport touring dar cu noile tendinte devine mai touring pe zi ce trece, o motocicleta ideala dak vrei sa mergi drept si repede.

Da de fapt nu stiu ce sunt asa discutii aprinse pt ca noua hayabusa e de fapt aceeasi, fie ca le convine sau nu ....la unii

@nemuritoru - nu ne mai lua ca frecatul scaritelor pt ca se stie clar ca la busa scaritele sunt f jos si normal ca un pilot bun poate sa le rascheteze, nu ai vazut weeliul cu goldwing, e aceeasi treaba. Si in general nu mai da lectii la nimeni - carnet din 2006 si motocicleta hayabusa - asta spune totul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si in general nu mai da lectii la nimeni - carnet din 2006 si motocicleta hayabusa - asta spune totul

 

:bounce:

Sa-ti dea Dumnezeu sanatate ... ma chinui de 1 luna cu el cu posturi peste posturi dar vorba asta inteligenta nu mi-a venit in capatana . :lol:

 

:baldy: :lol: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt partial de acord cu tine, numai ca ordinjea e touring-sport, cand a aparut da, era sport touring dar cu noile tendinte devine mai touring pe zi ce trece, o motocicleta ideala dak vrei sa mergi drept si repede.

Da de fapt nu stiu ce sunt asa discutii aprinse pt ca noua hayabusa e de fapt aceeasi, fie ca le convine sau nu ....la unii

@nemuritoru - nu ne mai lua ca frecatul scaritelor pt ca se stie clar ca la busa scaritele sunt f jos si normal ca un pilot bun poate sa le rascheteze, nu ai vazut weeliul cu goldwing, e aceeasi treaba. Si in general nu mai da lectii la nimeni - carnet din 2006 si motocicleta hayabusa - asta spune totul

 

:bounce: altu .. ma da cititi si voi tot topicu inainte de a va baga ..

 

:lol: .. ar trebui sa va documentati, asa un pic, inainte sa vb despre ceea nu cunoasteti .. aveti internet ce drak .. la capacitatile hayabusei net superioare oricarui supersport tu o numesti touring-sport ? :eek: .. vrei sai pui in umbra emblema de sport ? :ok: .. n-ai cum .. e foarte sport .. plus ca pe toate siturile din lume de suzuki o vei gasi la supersport :baldy: .. nu zic e supersport .. e sport-touring .. dar top sport-touring .. :lol:

 

 

;) .. si gresesti si cu scaritele .. chiar nu sunt jos .. credema ca eu chiar am hayabusa si vb in cunostinta de cauza .. probabil ca avand zx12 , care este rivala inferioara hayabusei, te-ai ofticat .. :D

 

 

:lol: .. de carnet am mai scris aici , doar ca nu ai fost atent, oficial am din 2006 .. am condus inainte de a avea carnet Thunderace :rock: .. si i-am atins limitele .. asta e .. treaba cu IQ .. ma tine .. :lol:

 

 

:lol: .. nu vreau sa va dau lectii .. pt ca voi nu vreti sa invatati :lol: .. dar nu mai vorbiti fara cunostinta de cauza sa pareti mai destepti decat sunteti :D .. daca ati scrie ceva real, relevant si obiectiv , ar fi corect si frumos .. dar asa .. mai bine "tacerea e de aur" .. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:bounce: altu .. ma da cititi si voi tot topicu inainte de a va baga ..

 

:lol: .. ar trebui sa va documentati, asa un pic, inainte sa vb despre ceea nu cunoasteti .. aveti internet ce drak .. la capacitatile hayabusei net superioare oricarui supersport tu o numesti touring-sport ? :rock: .. vrei sai pui in umbra emblema de sport ? :D .. n-ai cum .. e foarte sport .. plus ca pe toate siturile din lume de suzuki o vei gasi la supersport :baldy: .. nu zic e supersport .. e sport-touring .. dar top sport-touring .. :eek:

:D .. si gresesti si cu scaritele .. chiar nu sunt jos .. credema ca eu chiar am hayabusa si vb in cunostinta de cauza .. probabil ca avand zx12 , care este rivala inferioara hayabusei, te-ai ofticat .. :lol:

 

aia cu tacerea de aur ti se potriveste tie din pacate

Hayabusa nu are scaritele jos?! mai omule tu chiar nu te-ai urcat pe nici un supersport :lol:

Si vad ca in opinia ta numai demarajul conteaza, daca e bun inseamna ca e supersport :ok: , daca te uiti pe site-uri (ca uamenii care nu isi pot face singuri o opinie) ai sa vezi ca si GSX 600F e trecut la supersport, si fzr-ul samd, asa ca puneti IQ-ul ala mare (cati cp ai busei noi) la treaba

Si sa spui ca zx12 e inferioara busei mai ales in contextul in care se vorbeste de manevrabilitate e :lol: , dar nu mai insist ca daca nu stii unde sunt scaritele la supersport mai indoiesc ca stii care e zx12 ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate mai sunt care nu au vazut filmuletele astea:

 

http://www.youtube.com/watch?v=rZh-r4LvAF0

http://www.youtube.com/watch?v=orJm8fUohWk...ted&search=

 

Io din ce vad la baietii astia imi dau seama ca amandoua sunt foarte capabile, oricum mult peste ce as putea eu scoate din ele!

Filmuletu e mai vechi dar e cel mai misto pe tema asta,parerea mea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aia cu tacerea de aur ti se potriveste tie din pacate

Hayabusa nu are scaritele jos?! mai omule tu chiar nu te-ai urcat pe nici un supersport :rock:

Si vad ca in opinia ta numai demarajul conteaza, daca e bun inseamna ca e supersport :lol: , daca te uiti pe site-uri (ca uamenii care nu isi pot face singuri o opinie) ai sa vezi ca si GSX 600F e trecut la supersport, si fzr-ul samd, asa ca puneti IQ-ul ala mare (cati cp ai busei noi) la treaba

Si sa spui ca zx12 e inferioara busei mai ales in contextul in care se vorbeste de manevrabilitate e :ok: , dar nu mai insist ca daca nu stii unde sunt scaritele la supersport mai indoiesc ca stii care e zx12 :eek:

 

:lol:

idem .. cred ca tu nu te-ai urcat pe o hayabusa :D .. fati favorul acesta si incearco :lol: .. daca n-ai prieteni care sa te serveasca , hai la mine ca te ajut eu :baldy: .. sigur iti vei schimba atitudinea :D .. poate chiar vei vinde pe loc zx12 doar ca sa-ti iei o busa :lol: .. eu am incercat si R1 si GSX R 1000 :bounce: .. dar am optat pt busa deoarece doar 10% din timp ma dau pe pista .. si fac multe excursii mai lungi ;) .. iar busa este combinatia ideala intre supersport si touring :lol: .. dar vad ca degeaba tot iti explic , nu vrei sa pricepi , :D.. probabil pt ca si tu esti din "capitala" si va asociati in contradictii doar de dragul de a fii mai presus .. dar nu sunteti decat mai in "prea est" .. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io pe topicul de Arad am avut bunul simt sa nu intru si sa va las acolo in mocirla voastra sperand ca pe topicul asta o sa discutam despre motociclete si nu despre cei frustrati de la tara si cei smecheri din capitala!

 

Deci ca sa conlcuzionam, Busa este o motocicleta interesanta, nu inseamna ca e cea mai buna din lume decat poate la aceeleratie gen dragstrip, in rest sunt alte motorete care exceleaza fiecare la ce a fost proiectata.

 

Eu aici nu mai scriu pt ca mi-e greata deja!

 

P.S. Si intadevar astia din Bucuresti sunt cei mai smecheri, iar provincialii o sa fie mereu cu stigmatul "de la tara"!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.. la capacitatile hayabusei net superioare oricarui supersport tu o numesti touring-sport ? :bounce:

Intrebare pentru anul 1, motociclism: Si un cap tractor de TIR si un BMW M5 au tot 400CP. Care e mai sport?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol:

idem .. cred ca tu nu te-ai urcat pe o hayabusa :rock: .. fati favorul acesta si incearco :eek: .. daca n-ai prieteni care sa te serveasca , hai la mine ca te ajut eu :baldy: .. sigur iti vei schimba atitudinea :lol: .. poate chiar vei vinde pe loc zx12 doar ca sa-ti iei o busa :lol: .. eu am incercat si R1 si GSX R 1000 :bounce: .. dar am optat pt busa deoarece doar 10% din timp ma dau pe pista .. si fac multe excursii mai lungi :ok: .. iar busa este combinatia ideala intre supersport si touring :D .. dar vad ca degeaba tot iti explic , nu vrei sa pricepi , :D.. probabil pt ca si tu esti din "capitala" si va asociati in contradictii doar de dragul de a fii mai presus .. dar nu sunteti decat mai in "prea est" .. :D

 

esti dragut, dar am mers cu busa (ca altfel nu vorbeam aiurea.... ca altii) .... si chiar daca, pt mine motocicleta e ca femeia, dak ma uit la ea si nu ma atrage fizic tot degeaba, poate sa stie ea cel mai tare sex (si chiar nu ma atrag femeile grase ;) ).

si nu vreau sa fiu mai presus ca sunt din capitala (unde sunt multi proprietari de buse ca nu scriu aberatii pe net) ci pur si simplu nu te la sa bati campii

hai noroc si cat mai multe curbe nu genuncii si scaritele jos ..... bineinteles pe busa :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hayabusa e doar o vaca supraponderala.

atata tot.

cum naiba pot spune detinatorii de hayabusa ca e super sport?

fiindca are 200 de cai?

e un touring suta la suta cu un motor puternic atata tot.

supers sport sunt doar 600-1000.

si bineinteles celebra si magica kawasaki zxr 750 :bounce: :lol:

nu m-am putut abtine :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hayabusa e doar o vaca supraponderala.

atata tot.

cum naiba pot spune detinatorii de hayabusa ca e super sport?

fiindca are 200 de cai?

e un touring suta la suta cu un motor puternic atata tot.

supers sport sunt doar 600-1000.

si bineinteles celebra si magica kawasaki zxr 750 :D :rock:

nu m-am putut abtine :D

 

:bounce: Alt orogolios :lol: .. lasa pustiu lu tata ca o cresti si tu mare si o sa ai bani sa-ti iei busa .. ne te necaji .. daca nu , o sa te scriu in testament sa-ti las busa mea .. :baldy: :lol: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa pustiu lu tata ca o cresti si tu mare si o sa ai bani sa-ti iei busa ..

Va raciti gura de pomana, nu vedeti ca pentru el totul se limiteaza la asta? Asta e mentalitatea romanului in general, "imi iau masina (mai nou si motocicleta, vad..) de toti banii pe care'i am"..

Omu', vezi ca un gixx d'o mie e mai scump decat vacutza milka, deci nu ai cea mai tare scula de pe planeta (conform rationamentului tau, cel mai scump e cel mai bun)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci!!!!!

 

numarul de secunde in care un vehicul pe roti prinde suta depinde intr-o oarecare masura de doua componente:

1-puterea motorului

2-capacitatea trenului de rulare de a transforma aceasta putere in acceleratie!

 

diferenta intre un motor SS (er unu, geseicser o mie, o mie erer, zetics zece er etc) care azi au cam toate >170 hp si un muscle bike ST (zezere o mie patru sute, geseics o mie trei sute er) care au >= 200 hp e micutza relativ. Oricum... la motocicletele cu peste 90 cai diferenta nu o mai face puterea motorului ci capacitatea trenului de rulare. Acesta nu mai este capabil sa foloseasca intreaga putere livrata de motor. Orcine stie ca daca incerci sa accelerezi puternic se rupe aderentza.(cei care au busa stiu de asemenea ca trebuie sa fie actionari la o firma de cauciucuri ptr a o intretine)

Deci ... nu hp conteaza la o liniutza (considerand ca sunt peste 100 la ambele moto) ci cauciucul. Cu un cauciuc de pista pus pe un 600 cc si incalzit bine bate orice motocicleta cu 700 cai putere cu turbo reactor nuclear cu cauciuc stoc pe primii 100 m. PUNCT!

 

Daca imi iau 900 er er - ul meu si-l duc la niste mecanici jmecheri de la hrc pentru a-l face mai de competitie primul lucru pe care mi l-ar schimba ar fi suspensiile si franele, apoi cauciucuri si tocmai la urma s-ar umbla la motor. IN ORDINEA ASTA STRICT.

 

Motoarele super sport sunt proiectate pentru pista clar, si apoi adaptate ptr strada.

 

Prin urmare pe amcart sunt aproape sigur ca un cbr 125 RR de la HRC ar scoate untul din orice muscle bike!

 

 

Pe cealalta parte insa motorul unui muscle bike este mare prin proiectare deci ptr a obtine o putere mare nu este atat de imperios sa-l urce in ture, dezechilibrand-ul astfel. Acesta trage liniar cam pe toata plaja de turatii cu o tenta usor crescatoare (dar tot liniar, nu cu explozie ca la yamaha R1). Astfel usurinta cu care se conduce face sa creasca placerea. Este altceva. Insa a compara din punct de vedere sportiv o busa cu un ss e o mare stupizenie. Se compara doar cu fjr 1300, zzr 1400 etc.

 

@nemuritorul:

 

Cauta pe cineva cu intruder 1800 si provoaca-l la liniutza pe 50 m. O sa scoata untul din tine si o sa umbli cu capul in jos ca si-a luato busa la liniutza de la un ciopper ! :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...