Sari la conținut

Accidente Cu Scooteru


*adytza*
 Share

Postări Recomandate

...atentie mare la soferii de camioane care taie curbele! :ok:

 

Treaba asta nu ai cum sa o eviti. Iti spun in calitate de sofer de camion. Vara trecuta am facut cam 10-11000 Km cu camionu'. Si camionu avand peste 7 metrii, si cam 4 metrii ampatament, nu ai cum sa faci curba(in intersectii, curba de 90 de grade sau mai mare) fara sa intri pe contrasens sau pe bordura. Daca mai ai si remorca dupa tine, trebuie sa te chinui, sa faci semne soferilor de pe contrasens sa te lase sa treci...

Deci nu trebuie sa fi chiar asa de nervos pe soferii de camioane. Ei chiar nu au ce face, nu ca asa vor ei sa faca curbele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 508
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu am cazut, sa zicem ca am avut noroc, sper sa-l mai am si maine.

Ce ziceam eu de noroc...Azi nu l-am mai avut s-au poate eu sunt de vina...

Merg foarte des pe un drum pe care nu prea se circula, este in stare buna, pe acolo merg tare, fac stoppie, burnout si pun frane din alea care te darama :ok:

Deci mergeam eu "linitsit" cam cu 65km/h, blochez roata spate, scuterul fuge in stanga virez si eu in stanga, aud ca ating cu ceva de jos(era toba)scuterul era inclinat la maxim pe partea dreapta dupa care se inclina violet sper stanga dupa care ma arunca vreo 2 metrii, ma ridic eu, ridic si scuterul care era pe parte stanga culcat.Il opresc si analizez situtaia:maner frana stanga rupt, plastice sgariate, reflectorizant spart, cric lateral rupt, capacul de la filtru de aer sgariat, niturile tobei sarite si toba polizata si oglinda stanga sgariata bine.

Eu nu am nimic din fericire. :huh:

Am rezolvat treaba cu toba, cu manerul am pus unu de bicicleta, dar de unde fac rost de unul bun?

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ziceam eu de noroc...Azi nu l-am mai avut s-au poate eu sunt de vina...

Merg foarte des pe un drum pe care nu prea se circula, este in stare buna, pe acolo merg tare, fac stoppie, burnout si pun frane din alea care te darama :ok:

Deci mergeam eu "linitsit" cam cu 65km/h, blochez roata spate, scuterul fuge in stanga virez si eu in stanga, aud ca ating cu ceva de jos(era toba)scuterul era inclinat la maxim pe partea dreapta dupa care se inclina violet sper stanga dupa care ma arunca vreo 2 metrii, ma ridic eu, ridic si scuterul care era pe parte stanga culcat.Il opresc si analizez situtaia:maner frana stanga rupt, plastice sgariate, reflectorizant spart, cric lateral rupt, capacul de la filtru de aer sgariat, niturile tobei sarite si toba polizata si oglinda stanga sgariata bine.

Eu nu am nimic din fericire. :moto:

Am rezolvat treaba cu toba, cu manerul am pus unu de bicicleta, dar de unde fac rost de unul bun?

Multumesc!

Ce ai patit a fost un highslide. Poate te-ai speriat ca esti prea inclinat si ai eliberat spatele, a prins aderenta si te-a aruncat. Data viitoare inceaca sa corectezi derapajul cu frana fata, apasata usor si cand te-ai dus prea mult de spate, nu-l mai elibera, singura sansa ar fi fost sa rupi aderenta mai departe cu acceleratia, dar nu ai destula putere... Deci usor cu frana spate si in caz de derapaj lateral prea mare, corecteaza cu frana fata usor dozata si o sa descoperi placerea powerslide-ului care te ajuta sa iei curbe rapid in stil supermoto :(

 

 

Bafta! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ai patit a fost un highslide. Poate te-ai speriat ca esti prea inclinat si ai eliberat spatele, a prins aderenta si te-a aruncat. Data viitoare inceaca sa corectezi derapajul cu frana fata, apasata usor si cand te-ai dus prea mult de spate, nu-l mai elibera, singura sansa ar fi fost sa rupi aderenta mai departe cu acceleratia, dar nu ai destula putere... Deci usor cu frana spate si in caz de derapaj lateral prea mare, corecteaza cu frana fata usor dozata si o sa descoperi placerea powerslide-ului care te ajuta sa iei curbe rapid in stil supermoto :(

Bafta! :ok:

Am incercat azi side-ul...si mi-a iesit :ok: ...a incercar si un preten dar a prins ceva nisip si a tras o tranta zdravana... coate julite si scuterul smirghelit bine...scuterul era de la firma la care lucreaza(provider de net...).3

 

Ce am observat e ca atunci cand isi reia aderenta asa brusc, tinde sa te faca sa iti pierzi echilibru...sil reia asa brusc...nuti da 2 secunde de pregatire macar :moto:

Editat de don' juan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ai patit a fost un highslide. Poate te-ai speriat ca esti prea inclinat si ai eliberat spatele, a prins aderenta si te-a aruncat. Data viitoare inceaca sa corectezi derapajul cu frana fata, apasata usor si cand te-ai dus prea mult de spate, nu-l mai elibera, singura sansa ar fi fost sa rupi aderenta mai departe cu acceleratia, dar nu ai destula putere... Deci usor cu frana spate si in caz de derapaj lateral prea mare, corecteaza cu frana fata usor dozata si o sa descoperi placerea powerslide-ului care te ajuta sa iei curbe rapid in stil supermoto :(

Bafta! :ok:

Spatele de eliberat sigur nu l-am eliberat!Pur si simplu m-a aruncat de pe a, era perpendicular cu soseaua sa zic asa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.Hai sa va spun cum am patit-o si eu in weekend....primul meu accident grav.Mergeam linistit pe Mihai Bravu si dupa prosper vine o vale,zic eu sa accelerez un pic.Am prins in vale cam 65.Eu fiind pe banda 1 un tampit de pe banda 2 imi taie fata sa faca el stanga la o benzinarie.Si pun eu franta disperat si fata si spate dar tot m-am pupat cu el.Si uite asa fac eu cunostinta cu asfaltul de aproape.Completez : 2 persoane pe scuter,umundoi aveam casti (dar nici unu din noi nu erau prinse cu siguranta...prostia mea).Si asa noi 2 pe jos.Eu genunchii juliti,pers a 2-a capu putin zgariat , scuteru aparatoare fata roata rupta, ghidon descentrat,si multe zgarieturi.El deabia se vedea zgarietura pe masina.Oricum am scapat bine...traiasca CASCA!!!!!M-am inteles cu el si gata,ca nu prea vrea la politie.....si cam asta

PS(offtopic):scuteru meu este un first bike sprinter cum indrept si eu ghidonu si pe unde stiti in buc sa gasesc o aparatoare pt roata fata...ms anticipat

Asfalt uscat si salutari cu farul!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.Hai sa va spun cum am patit-o si eu in weekend....primul meu accident grav.Mergeam linistit pe Mihai Bravu si dupa prosper vine o vale,zic eu sa accelerez un pic.Am prins in vale cam 65.Eu fiind pe banda 1 un tampit de pe banda 2 imi taie fata sa faca el stanga la o benzinarie.Si pun eu franta disperat si fata si spate dar tot m-am pupat cu el.Si uite asa fac eu cunostinta cu asfaltul de aproape.Completez : 2 persoane pe scuter,umundoi aveam casti (dar nici unu din noi nu erau prinse cu siguranta...prostia mea).Si asa noi 2 pe jos.Eu genunchii juliti,pers a 2-a capu putin zgariat , scuteru aparatoare fata roata rupta, ghidon descentrat,si multe zgarieturi.El deabia se vedea zgarietura pe masina.Oricum am scapat bine...traiasca CASCA!!!!!M-am inteles cu el si gata,ca nu prea vrea la politie.....si cam asta

PS(offtopic):scuteru meu este un first bike sprinter cum indrept si eu ghidonu si pe unde stiti in buc sa gasesc o aparatoare pt roata fata...ms anticipat

Asfalt uscat si salutari cu farul!!

 

Eh rimarule...bun venit pe forum!!!

Cat despre accidentul tau, nu este un accident grav...chiar nu e grav deloc. Acidentele grave se soldeaza cu fracturi deschise, mult sange pe asflat, si scuterul facut acordeon.

 

Cat despre tip...taxeazal pt fiecare milimetru de zgarietura :( . Cat timp nu vrea politie scoate de pe el cat poti...sa zicem un 1500Eu si i dai lui scuteru ca sa isi indrepte el ghidonu si sa se plimbe el cu scuteru :ok: ...Tie ori iti ia scuter nou care sa marga brici ori il manca procesele pe el...

Nu te multumi cu un scuter cartit si indreptat cu ciocanu...ala nu mai e scuter panai lumea. :moto:

 

Salut si bafta la golit gauazaru de bani :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.Hai sa va spun cum am patit-o si eu in weekend....primul meu accident grav.Mergeam linistit pe Mihai Bravu si dupa prosper vine o vale,zic eu sa accelerez un pic.Am prins in vale cam 65.Eu fiind pe banda 1 un tampit de pe banda 2 imi taie fata sa faca el stanga la o benzinarie.Si pun eu franta disperat si fata si spate dar tot m-am pupat cu el.Si uite asa fac eu cunostinta cu asfaltul de aproape.Completez : 2 persoane pe scuter,umundoi aveam casti (dar nici unu din noi nu erau prinse cu siguranta...prostia mea).Si asa noi 2 pe jos.Eu genunchii juliti,pers a 2-a capu putin zgariat , scuteru aparatoare fata roata rupta, ghidon descentrat,si multe zgarieturi.El deabia se vedea zgarietura pe masina.Oricum am scapat bine...traiasca CASCA!!!!!M-am inteles cu el si gata,ca nu prea vrea la politie.....si cam asta

PS(offtopic):scuteru meu este un first bike sprinter cum indrept si eu ghidonu si pe unde stiti in buc sa gasesc o aparatoare pt roata fata...ms anticipat

Asfalt uscat si salutari cu farul!!

Ai scapat bine, putea sa fie mai rau.

Cat despre aparatoare nu-ti recomnad la sa mergi la ei, First Bike pt ca au niste preturi foarte mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

eu nu am avut parte de accidente pt ca nu merg ca un disperat sa ma bag printre masini asa aiurea.....o singura data am cazut da nu rau.....mergeam usurel asa ca tocmai facusem dreapta si era un canal fara capac si am tras de ghidon sa nu ma duc acolo.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am avut parte de accidente pt ca nu merg ca un disperat sa ma bag printre masini asa aiurea.....o singura data am cazut da nu rau.....mergeam usurel asa ca tocmai facusem dreapta si era un canal fara capac si am tras de ghidon sa nu ma duc acolo.......

cred ca deia nu porti casca :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am cazut. Il aveam pe VladuL ca pasager, eram in capat la CIrc pe alee si am intrat in curba cu viteza prea mare a trebuit sa il las mai mult si surpriza s-a dus spatele. Cred ca am tras invers de ghidon decat ar fi trebuit si touchdown. Din fericire suntem si eu si VladuL bine.

 

M-am invatat minte si nu ma mai lasa exagerat de mult pe curbe pana nu schimb cauciucul de pe spate, care este aproape slick :angryfire:

 

Am comis-o si trebuie sa recunosc, din vina mea. Daca nu intram cu viteza asa de mare in curba poate nu fugea. Nu era nisip sau asfalt ud. Bine ca nu s-a lasat ce ceva nasol. Cred ca mi-am paradit balamaua de la glezna stanga ... iar :angryfire:

 

Mare atentie cat il lasati in curbe si nu va hazardati daca nu aveti gume bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am cazut. Il aveam pe VladuL ca pasager, eram in capat la CIrc pe alee si am intrat in curba cu viteza prea mare a trebuit sa il las mai mult si surpriza s-a dus spatele. Cred ca am tras invers de ghidon decat ar fi trebuit si touchdown. Din fericire suntem si eu si VladuL bine.

 

M-am invatat minte si nu ma mai lasa exagerat de mult pe curbe pana nu schimb cauciucul de pe spate, care este aproape slick :baldy:

 

Am comis-o si trebuie sa recunosc, din vina mea. Daca nu intram cu viteza asa de mare in curba poate nu fugea. Nu era nisip sau asfalt ud. Bine ca nu s-a lasat ce ceva nasol. Cred ca mi-am paradit balamaua de la glezna stanga ... iar :angryfire:

 

Mare atentie cat il lasati in curbe si nu va hazardati daca nu aveti gume bune.

 

bine ca nu ati patit nimic grav :angryfire: :angryfire: :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am cazut. Il aveam pe VladuL ca pasager, eram in capat la CIrc pe alee si am intrat in curba cu viteza prea mare a trebuit sa il las mai mult si surpriza s-a dus spatele. Cred ca am tras invers de ghidon decat ar fi trebuit si touchdown. Din fericire suntem si eu si VladuL bine.

 

M-am invatat minte si nu ma mai lasa exagerat de mult pe curbe pana nu schimb cauciucul de pe spate, care este aproape slick :baldy:

 

Am comis-o si trebuie sa recunosc, din vina mea. Daca nu intram cu viteza asa de mare in curba poate nu fugea. Nu era nisip sau asfalt ud. Bine ca nu s-a lasat ce ceva nasol. Cred ca mi-am paradit balamaua de la glezna stanga ... iar :angryfire:

 

Mare atentie cat il lasati in curbe si nu va hazardati daca nu aveti gume bune.

Asta este, se intampla si la case mai mari! Dar cine mai pune umarul jos pe curbe ca noi? :angryfire:

Shit-highslide happens :angryfire:

 

 

Bafta! :angryfire:

 

 

P.S: Purtati echipament fratilor! Eu am sliderele la cizma zgariate la varfuri si glezna, geaca iar m-a scos din cacao. Daca aveam si genuncherele puse pe genunchi si nu pe dulap, nu mai murdaream blugii :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca sunteti teferi.Dar in astfel de cazuri cand te lasi in curba si fuge scuterul de poponeata cum il redresezi?Ca si eu mai intru asa in curbe si cateodata ma las mult si am senzatia ca,cad si mai trag frana spate se blocheaza pentru un moment si atunci e show ca incepe sa se duca curu intr-o parte si fatza in alta parte :angryfire: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca sunteti teferi.Dar in astfel de cazuri cand te lasi in curba si fuge scuterul de poponeata cum il redresezi?Ca si eu mai intru asa in curbe si cateodata ma las mult si am senzatia ca,cad si mai trag frana spate se blocheaza pentru un moment si atunci e show ca incepe sa se duca curu intr-o parte si fatza in alta parte :angryfire: .

Daca te lasi prea mult si simti ca pierzi spatele sau fata, vireaza inspre curba. O sa vezi ca iti vibreaza fata si apoi prinde aderenta si te ridica. Si niciodata nu frana, accelereaza!

 

 

 

Bafta! :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...