Sari la conținut

Postări Recomandate

uite asa mai primim o bila neagra ;)

 

Fa-ma sa inteleg si eu de ce - omul nu era pe sosea. Nici TAF-urile nu sunt inmatriculate, sa le dam o bila neagra si lor atunci. Legislatia rutiera se aplica strict pe drumurile amenajate pentru circulatia publica. In padure nu esti nici pieton nici sofer.

 

Atat pilotii de raliu cat si motociclistii isi asuma un risc cand se dau pe munte. In cazul de fata, singurii vinovati cu bila neagra sunt organizatorii.Ar trebui sa-i plateasca KTM-ul omului si sa repare masina de raliu.

Editat de Ancalagon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 815
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

din punct de vedere legal conducerea unui vehicul implica o anumita categorie pe permisul de conducere,iar in ceea ce ma priveste,aceia care conduc TAF-urile,sunt soferi cu permise de conducere,angajati ai Rom Silva sau mai stiu eu la ce firme de exploatare a lemnului.

 

http://www.blackhelmets.ro/2011/07/12/because-enough-is-enough-ii-motociclistii/

 

 

Am vazut TOT dar NU am vazut CHOPPERUL :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legal doar pe sosea. Intreaba un politist, te rog, pentru ca ma cuprinde plictiseala.

 

E ca povestea interminabila cu politia locala: e clar ca nu sunt de la rutiera si nu te pot opri, e clar ca nu exista semn de interdictie pentru motociclete in piata mare, dar ei tot pretind ca nu ai voie si vor sa te opreasca si sa te amendeze. O confirma politia rutiera.

Bine ca au inasprit bacalaureatul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fa-ma sa inteleg si eu de ce - omul nu era pe sosea. Nici TAF-urile nu sunt inmatriculate, sa le dam o bila neagra si lor atunci. Legislatia rutiera se aplica strict pe drumurile amenajate pentru circulatia publica. In padure nu esti nici pieton nici sofer.

 

Atat pilotii de raliu cat si motociclistii isi asuma un risc cand se dau pe munte. In cazul de fata, singurii vinovati cu bila neagra sunt organizatorii.Ar trebui sa-i plateasca KTM-ul omului si sa repare masina de raliu.

uite ca te cotrazic, am inregistrat eu unu' la Primarie, stiam ca nu au omologare pt drumuri publice, dar am facut cerere si s-a aprobat, la fel cred ca se intampla cu motociclurile peste 50cmc :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legal doar pe sosea. Intreaba un politist, te rog, pentru ca ma cuprinde plictiseala.

 

E ca povestea interminabila cu politia locala: e clar ca nu sunt de la rutiera si nu te pot opri, e clar ca nu exista semn de interdictie pentru motociclete in piata mare, dar ei tot pretind ca nu ai voie si vor sa te opreasca si sa te amendeze. O confirma politia rutiera.

Bine ca au inasprit bacalaureatul...

nu sunt gigi-contra dar as vrea totusi sa fac niste mentiuni:

- motociclistul a gresit. din cate tin minte traseele de raliu sunt pe drumuri deschise circulatiei publice (nationale, judetene sau comunale). Si ala garantat nu a intrat pe drum de pe munte. In articol spune clar ca drumul a fost inchis circulatiei publice. Parerea mea e ca si-a cautat-o cu lumanarea. A vrut sa faca si el "o sfidare". Nu cred ca gresesc atunci cand spun ca motocilcistul stia de raliu :)

- in piata mare au mai luat niste motociclisti amenda (in 2009 un grup de V-Stromeri de la intalnirea anuala au parcat exact in fata la Perla). Motocicleta este un vehicol care are aceleasi prerogative si interdictii (legislativ vorbind) ca si o masina. Daca exista o delimitare facuta cu stalpi ca sa nu poata trece o masina... e normal ca nu e liber pentru circulatia publica = nici pentru motociclete. Nu zic ca eu sunt mai cu motz si respect asta. Dar nu ma dau cu motorul pe centru ci intru printre stalpi si il parchez intr-o zona in care sunt stalpi din aceia pentru legat bicicletele. Macar asa am o scuza si un argument contra organului care poate sa imi faca zile negre (pana acum nu mi-a zis nimeni nimic). Intr-adevar nu ma ajuta prea mult pentru ca stalpii aia de legat bicicletele sunt cam pe la marginile pietei, aproape de intrari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vrajitorule, arata-mi si mie textul din legislatie care spune ca stalpii de delimitare au caracter de "interzis".

Daca nu exista un semn care sa interzica accesul, din punctul meu de vedere inseamna ca accesul este liber.

Ca exista o hotarare de Consiliu Local, e altceva.

Nu sunt obligat sa cunosc toate hotararile luate de CL. Dar asta s-a mai discutat.

Numa' bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

din cate tin minte traseele de raliu sunt pe drumuri deschise circulatiei publice (nationale, judetene sau comunale).

 

asta zice tot. pe drumurile nationale,judetene sau comunale trebuie carnet si inmatriculat.

parerea mea. poate gresesc?..

 

acum am venit de la cisnadioara si am vazut o motocicleta distrusa si politie vis-a-vis de Muzeul Astra.din cate am vazut era un Suzuki...stie cineva ceva?

Editat de kristy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clavicula bulita din cate am inteles de la cumnata lui. Nu avea viteza, ca iesise la plimbare si poate asta i-a salvat viata. Nu stiu exact unde s-a petrecut incidentul, dar in zona aia parca era limita de 50 si omul avea putin peste. Mai multe nu stiu, doar ca au scapat cu viata si ei si soferul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Astazi in jurul orei 12.30 s-a petrecut un accident pe Mihai Viteazu chia in statia de autobuz din fata Casei de Sanatate. Au fost implicate un autoturism, o motocicleta si probabil si un autobuz tursib.

Dupa binoclul meu se pare ca este vorba de o motocicleta de viteza de culoare albastra.Sa speram ca riderul nu este ranit foarte grav.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru "maiermarius85

 

Posted 26 August 2011 - 08:37 PM

intial s-a crezut ca eu eram, da tzapa si bine "

 

 

esti un bou daca scrii asa... bine ca nu ai fost tu dar era si mai bine daca nu era nici altcineva..

 

 

 

si poate nu e cazul sa postez aici dar http://www.adevarul.ro/locale/sibiu/Dan_Buta-administratorul_partiei_de_la_Gura_Raului-a_murit_intr-un_accident_cu_ATV-ul_0_542945834.html#commentsPage-2 .... respect pentru tot ce a facut!

Editat de stuffdn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci 'prietene' faza asta seaca cu mai bine nu era nici altcineva, sa o gandesti inainte sa te urci pe moto

ca iti spun din 'experienta' ca am cazut si eu cu ea si nu se face tam-tam cu faci tu. ideea nasoala ii ca deja s-a intamplat si NU mai ai ce-i face

voi toti astia care va considerati plin de experiente si sa nu mai zic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

joi 23 august in padurea de la Casolt era organizata o cautare a cuiva care a plecat miercuri cu ATVul si nu s-a mai intors ...Casot -Cornatel-Sacadate-Bradu ... stie careva ceva??? :scratch:

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DA a fost gasit mort.... din pacate. :rose: eu am aflat de la un prieten ca era administratorul partiei de la Gura Raului.Am ineles ca s-a rasturnat cu ATV-ul si a cazut peste el.Banuiesc un accident stupid cu urmari tragice. Condoleante faliliei.

 

Condoleante Familiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

putin off-topic deoarece nu e accident din sibiu...dar am apreciat ca nu ar trebui sa deranjeze aici postarea.

 

RIP Super Sic ...... sau Marco...cum vreti voi sa-i ziceti. din pacate iar s-au intamplat nenorociri dinastea

http://www.youtube.com/watch?v=ax41CdbrKNQ

si cateva poze...din diferite pozitii:AICI

Editat de sergiulik22
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...