Sari la conținut

Jawa


CrazYRaveN
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Lucrez in continuare de zor ,caroseria este aproape gata am trecut la capitolul jante. Am adaptat janta de aliaj de MZ cu spitele originale care ca lungime sunt identice cu cele de JAWA singura modificare este majorarea gaurilor in butuc la 4mm fata de 3,5 cele originale.

 

post-68787-0-30351500-1342807505_thumb.jpg

 

post-68787-0-89034900-1342807548_thumb.jpg

 

post-68787-0-72574400-1342807588_thumb.jpg

 

Roata gata montata pe motor,arata suuuper cu janta de aluminiu .post-68787-0-29751800-1342905371_thumb.jpgpost-68787-0-83717400-1342905406_thumb.jpgpost-68787-0-52573200-1342905440_thumb.jpg

 

arata super!!! ce ai mai mesterit la ea? motorul merge bine? spor la treaba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Modelul cred ca este 634 (printre ultimele Jawe 350 fabricate prin anii '80, pe 6 Volti)...am citat din amintiri, fiindca mi-e lene sa googalesc! ;)

Editat de ivan_pedala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Modelul cred ca este 634 (printre ultimele Jawe 350 fabricate prin anii '80, pe 6 Volti)...am citat din amintiri, fiindca mi-e lene sa googalesc! ;)

cutiile laterale si rezervorul sunt model 643 si din cate stiu eu sau fabricat pana dupa anii 90 de exemplu jawa mea model 634 ii din 88.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)

 

 

 

:friends:

 

 

 

:friends:

 

 

 

"Cilindru nou de Jawa 250 (modelul vechi din anii 60), in vaselina ranceda, nefolosita niciodata. - 180 lei "

 

Am gasit anuntul de mai sus pe classiccar forum.

 

Pt detalii: classiccarclubcluj@gmail.com

 

http://classiccar.3xforum.ro/viewtopic.php?pid=191994#191994

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit pana la urma sa adaptez un magnetou de Piagio 2T dar am doua interbari; 1 La ce distanta trebuie sa fie senzorul fata de semnul de pe volanta?2 Care este reglajul corect al ssenzorului fata de semn mai precis , cand se suprapaune complect sau inainte de a se suprapune da scanteia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU
sau fabricat pana dupa anii 90 de exemplu jawa mea model 634 ii din 88.

 

=)) =)) =)) =))

 

Cioc poc iaca toporu' nu-s oaile...

Am rîs de-am pocnit =)) =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine are sau cine stie unde pot gasi segmentii pentru piston de 58.72 cu o grosime de 2 mm

La Jawa sau CZ nu exista cota de reparatie de aceasta dimensiune! Cotele sint in ordinea crescatoare, urmatoarele: 58.00, 58.25, 58.50, 58.75, 59.00. :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in Alba este magazin Motor-Line........aia au piese de Jawa-Cz, Mz, iar de trebuie aduse piese de la Tg.Mures nu dureaza mult.

am fost la motor line si mi-a spus ca nu are segmentii la cotele respective

 

La Jawa sau CZ nu exista cota de reparatie de aceasta dimensiune! Cotele sint in ordinea crescatoare, urmatoarele: 58.00, 58.25, 58.50, 58.75, 59.00. :bigstar:

eu asa am vazut ca scrie pe piston

dar grosimea de 2 mm este la piston de jawa sau de cz? sau este de 2.5 mm?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va salut.am si eu o jawa si vreau sa va intreb ce ulei s-ar potrivi mai bine pentru cutia de viteze.?mentionez faptul ca este o jawa california di 1982,cc 350.va multumesc.

 

ulei special pentru transmisie,se gaseste la benzinarii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mai precis T80 sau ceva echivalent,de calitate. Parerea mea e ca T90 e nitel cam prea vascos. Schimbarile[mai ales la rece] o sa fie cam cu clantaneli. :cheers:

in Bucuresti cel putin la benzinariile Lukoil se lichideaza stocul Shell si au preturi f bune. Gasesti cu vreo 15 lei ulei sintetic 75W90.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

va multumesc inca odata pentru sfaturile voastre,dar acum am o alta rugaminte........puteti sa descrieti o jawa 350 in cateva cuvinte(pro si contra),apoi va voi spune si eu parerea mea.Va multumesc inca odata si astept parerile voastre,si bune si rele.........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc inca odata pentru sfaturile voastre,dar acum am o alta rugaminte........puteti sa descrieti o jawa 350 in cateva cuvinte(pro si contra),apoi va voi spune si eu parerea mea.Va multumesc inca odata si astept parerile voastre,si bune si rele.........

 

 

parerea mea....Am avut si nu imi mai trebuie jawa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jawa saraca si-a trait traiul si si-a cam mancat malaiul. Acum o mai fi buna prin colectii si eventual sa te dai pe coclauri. Stiu ca sunt rautacios dar la banii care ii bagi in 2-3 ani in ea sa o faci sa mearga iti iei motor mai performant, mai fiabil si poate chiar mai nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...