Sari la conținut

Jawa


CrazYRaveN
 Share

Postări Recomandate

Eu am facut comanda pe site. Ei mi-au trimis factura proforma pe mail , mi-au comunicat pretul pieselor in leva si in lei (1 leva=2.44lei) pretul transportului in lei. Am ales livrare cu plata ramburs. Confirmare ca trimite coletul la 15.40 a doua zi la 10.00 erau la usa. Comunicarea pe mail in engleza.

Editat de johnyebravo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 2,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Esapamentele si coturile sunt de CZ 250 Sport, chiulase, cilindri, plus multe altele provin ori de la CZ Sport, ori este posibil sa fie de Jawa 350 model 634 (sanse slabe). In rest nu vad nimic interesant si cu adevarat original si valoros pe ea. Daca cineva se inhama s-o refaca, presimt o cheltuiala imensa si nervi de otel! Plus multe ore de munca, o roaba de piese care sa inlocuiasca fierul vechi si gunoaiele aflate acum pe mandra din poza! Sincer, nu merita nici banii si nici efortul s-o refaci, decat daca ai primit-o cadou si vrei s-o faci sa arate cat de cat a Jawa, sa te plimbi de placere, fara pretentii de restaurare! Tine-ne la curent cu ce vei hotari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. 

Incerc sa refac motorul jawei 175/ 356 casapit de inaintasi, am set motor nou (cilindru, piston, segmenti) dar nu am boltul de 15mm, lung de 50. Asa ca, daca are cineva un asemenea bolt sau stie de la ce motor se poate adapta il rog sa ma ajute.

 

Va doresc tuturor multi ani cu sanatate !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sugestii. Am un piston nou de 58mm cu  gaura de bolt de 15mm (probabil de jawa 350 !?) si un piston nou de 58,4 cu gaura de 16mm. Cilindrul este nou iar pistonul de 58 merge la fix, n.as vrea sa alezez cilindrul. Am vazut tot felul de bolturi pe Jawa, de 15,16,18

 

Am vazut ca Ivan Pedala e maestru....cel putin in Jawa :clap:

 

Lantul de MZ ETZ 250 am vazut ca se potriveste la Jawa 175,250,350, are aceleasi specificatii 1/2x5/16 (130 rollers/links).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh...am zis sa nu ma bag, nu-s chiar asa maestru, am ceva experienta...si-atat!

De obicei nu mai raspund pentru cei care vin cu probleme aiurea, fara detalii si poze, fara ceva palpabil, concret...

Ca acum! Pai...nu exista cota de reparatie la Jawa de 58,4mm. Alta intrebare?!

Si, da...exista bolturi de mai multe dimensiuni, dar daca nu se stie ce ghidusii au facut in motor inaintasii, iar posesorul actual este paralel cu situatia, un forum nu poate decat sa incurce...fiindca fierul trebuie vazut, simtit, pipait, masurat bine, verificat la amanunte...si-abia apoi se pot emite pareri. Si chiar si-atunci...e posibil ca acestea sa nu rezolve, poate, situatia! Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut,

Și eu am o Jawa 175 cu bolț la piston de15mm dar motorul pare a fi original CZ (nu scrie Jawa pe capacul de la motor).

Sunt interesat, dacă are cineva, de un poston de 58 mm cu gaura bolț de 15mm. Bolt am găsit la un magazin cu piese de scuter.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
La 21.01.2019 la 18:44, ivan pedala a spus:

Pe cadru sus pe dreapta (in apropiere de urechea rezervorului din fata-dreapta), langa jug si pe tablita frontala de la jug se gaseste seria cadrului, iar pe motor in stanga, deasupra, langa capacul ambreiajului (in apropiere de carburator), pe blocul motor. In mod normal pe cadru se gasesc seriile de doua ori, dar am gasit cazuri in care pe cadru nu era nimic stantat, ci era stantata seria doar pe acea tablita.

Am posibilitatea e a achizitiona o jawa 353 din '62 dar nu mai are placuta de identificare de pe gat de la jug. Acum eu nu am mai vazut nici un poanson pe cadru desi recunosc ca nu m am uitat f atent (a fost si revopsita). Omul are acte la ea dar fara tablita aia nu stiu daca sa o cumpar sa nu am probleme la RAR la identificare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Placuta...hmmm, o poti cumpara de la bulgari si cu putin talent si scule potrivite, poti reface seria si datele tehnice inscrise pe ea...si-apoi nituita exact in locasul celei vechi. Totusi, verifica pe cadru (gatul jugului, sau dreapta jos...langa pedala de frana). O atenta verificare te scapa de bani multi cheltuiti si de senzatii neplacute la RAR. Daca are carte si numere noi, sigur are o serie inscriptionata undeva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 5 months later...

Dupa cum unii stiu deja, m-am pricopsit cu inca o Jawa 350-638, cu acte si fara multe parti componente, luata in "lada"! Am adus-o acasa si dupa evaluarile de rigoare, am inceput sa adun piesele lipsa, pe cele distruse si sa refac minunea! Lucrul merge anevoios fiindca timpul nu ne este prieten si nici nu avem magazin cu piese Jawa la coltul strazii. Dar...inaintam!

 

20200809_092536.jpg

20200809_092552.jpg

20200809_110632.jpg

20200809_110644.jpg

20200809_110651.jpg

20200809_110715.jpg

20200820_201304.jpg

20200901_155751.jpg

20200901_155810.jpg

20200910_182958.jpg

20200910_183011.jpg

20200910_183018.jpg

20200910_183031.jpg

20200910_183042.jpg

20200910_183058.jpg

Editat de ivan pedala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Dupa cinci ore de munca de ucenic de sobar, am reusit sa montez azi tobele de esapament! Apoi semnalizari, far bun, garnituri la suportii de far...mizilicuri! Urmeaza sa fac rost de "air box" (cutia filtrului de aer, plus filtrul si furtunul de legatura dintre carburator si filtru), sa montez carburatorul...apoi sa refac de la zero instalatia electrica...si vrummmmm! Dar...mai dureaza!

20200926_155522.jpg

20200926_155620.jpg

20200926_155713.jpg

20200926_155833.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

In sfarsit, am primit si cutia cu minuni ("air box", adica o cotovaie mare din plastic, care tine in interior filtrul de aer). Am muncit vreo trei ore s-o aduc la o stare cat de cat acceptabila, fiindca era cotropita de noroi uscat si ulei, frunze si carcalaci... Pe langa cutie, am primit si cateva piesulici care imi lipseau si pe care am incercat sa le reconditionez. Acum am aproape tot ce inseamna piese mecanice, ramane sa incep lupta "electrica". Vedem pe parcurs cum va decurge batalia cu timpul liber, fire, relee, becuri si beculete...

20201006_180343.jpg

20201006_180400.jpg

20201006_180411.jpg

20201006_180423.jpg

20201006_180450.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
La 12.12.2020 la 12:01, easy ride on! a spus:

La Kiewatschka („Kývačka“) ... mai greu cu detaliile tehnice.

Ceva piesă cu piesă, pe aici:

https://www.mz-jawa-pieces.com/pieces-jawa-cz/jawa/kyvacka-353-354/

La "Perak"

M250_perak.thumb.JPG.e340b8e0889937d9f4943c71c0c7db3c.JPG

În limba cehă, ceva pe aici:

http://web.archive.org/web/20060518064052/http://www.mujweb.cz/www/prirucky/U_Jawa02.htm

53f03b1636a03ce23a36b96c2186b59d.thumb.jpg.7ab0cf52ebeadd00d9aa3cf9a4dab822.jpg

Happy?

Multumesc mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc nanasule, esti un dragut! Vezi ca poate gasesti prin cautarile tale si vreo schema explodata de CZ 180 Sport - motocicleta integrala, nu doar motorul (este un model mai rar si nu am gasit detalii despre el). :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit o poza cu o impricinata, ceva in genul asta la caroserie...

Nu am fost foarte explicit asupra modelului, dar cand ajung acasa o sa-ti trimit detalii constructive, ca poate-poate! Asta este informativa, este de 125 ccm. ;)

1Delven@seznam.cz.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

După o lungă pauză, după ce am renunțat la mobra, revin: niște oameni minunați mi-au oferit o motocicletă, pe care cineva a restaurat-o cu mare grijă și pasiune.

Din păcate, s-a oprit totul, brusc, înainte de vreme...

Vreau să folosesc motocicleta, e păcat să stea așa, dichisită, doar ca obiect de decor. Știu că nu are aprinderea făcută, pentru că așa s-a oprit timpul.

 

Nu știu prea multe despre ea, nici măcar ce model este. Mă poate ajuta cineva? 

foto 1.jpeg

foto 2.jpeg

foto 3.jpeg

foto 4.jpeg

foto 5.jpeg

foto 6.jpeg

foto 7.jpeg

foto 8.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din poze pare sa fie o Jawa de 125 tip 355 din anii '60. Pe placuta de pe gatul din spatele farului, pe cadru, poti afla mai multe detalii importante despre ea. Ai vreun act la ea? Altfel, in lipsa actelor, n-o s-o poti folosi decat pe camp sau prin padure...si-ar fi pacat!

Aprinderea este simplu de realizat. Daca tii ca sa fie originala, vei folosi un dinam de 6V, cu toata instalatia aferenta tot pe 6V. Daca vrei sa mearga si sa n-ai probleme, poti adapta un magnetou de scuter si instalatie pe 12V si uiti de grija aprinderii si a altor elemente care de obicei pica atunci cand te astepti mai putin la instalatiile pe 6V. Asta mai ales daca nu te pricepi sa remediezi singur si cu putine scule astfel de defecte! Oricum, motocicleta arata foarte bine pentru anii ei si ma bucur ca a ajuns pe maini bune! Sa va plimbati mult si bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte mulțumesc pentru urări!

Actele sunt în regulă, însă deocamdată trebuie parcursă povestea tristă a succesiunii... Motocicleta are talon și va ajunge la mine prin donație, de la moștenitori, după sărbători. 

Nu am două mâini stângi, nu mi-e frică de șurubăreală, dar nu am habar despre tipul ăsta de moto. Mai am una, primită tot cadou de la un prieten bun, un MZ125 din 63, dar care trebuie restaurat. 

Mai am de așteptat până la anul, prin toamnă, să ridic un garaj, apoi încep. Oricum, voi apela la voi! Încep să stochez dezinfectant de prună, din producție proprie, pentru a unge meseriașii! 😀

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...