Sari la conținut

A Dream Come True...


kriminal
 Share

Postări Recomandate

Iata-ma-s cu ultima cucerire, sa ma laud si eu ca tot ducatistul care se respecta... :bounce:

Pozele sunt singurele pe care le am deocamdata, but there's more to come.

Ce pot sa va spun de ea? Sunt indragostit. Daca ar fi femeie, m-as insura cu ea maine. E departe de a fi perfecta, dar imi place de mor. Nu ii place sub 2.500 rpm (=ambreiaj patinat in a intaia pana pe la 30 km/h ca sa nu faca urat), de la 3.000-3.500 incolo trage ca o locomotiva. Pe viraje e un vis (desi un pic greoaie), touring cu 140-160 km/h constant face toata ziua, frane serioase, sa confortabila, pozitie mai mult spre sport decat spre touring dar e OK. In oras nu ii place, se incalzeste tare si cilindrul din spate este in cea mai buna pozitie pentru un transfer superb de caldura cu toate partile mele de sub talie. Ambreiajul e greu si devine obositor sa il tot tii. Cel mai mult imi place cum se aseaza pe virajele largi - are o mega stabilitate si poate fi controlata cu finete, mai tare la capitolul asta decat orice am pilotat pana acum.

Partea mai putin frumoasa este ca mi-au expirat numerele rosii si nu am avut timp s-o inmatriculez, asa ca stau pe uscat pana saptamana viitoare.

Nu este cea mai frumoasa, nici cea mai rapida, dar este deosebita si face exact ce vreau eu de la o motocicleta (mai putin orasul). Am facut aproape 1.000 km in primele doua zile in care am avut-o, in conditiile in care nu am avut timp sa ma dau cat as fi vrut (practic nu m-as mai da jos de pe ea).

Aaa, si inca o chestie tare. Prin '98 sau '99 ma uitam pe o revista ungureasca de moto (Moto Revu) si un oarecare Alan Cathcart tocmai se daduse cu proaspatul aparut (pe atunci) ST4. Si ma uitam la un exemplar albastru si ma gandeam: "Ce motocicleta! Oare cand o sa pot sa am si eu una?". Iata ca visele se indeplinesc.

post-10528-1183671857_thumb.jpgpost-10528-1183671873_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Frumoaaaasa foc, barbate :lol: !

Aseara cand ai scris pe topicul meu cu Tenere-le, chiar am observat la profilul tau - Ducati ST, si m-am trezit scotand tot felul de onomatopee in gand :cheers:.

Sa o stapanesti cu placere, sa va iubiti, sa ai parte numai de rezervoare pline ochi, de asfalt uscat si neted si numai de momente frumoase impreuna (pe care musai trebuie sa ni le impartasesti si noua "acolea" - cum zic prahovenii :lol: ), .

Bafta si (cum s-ar zice in limbaj juridic) "posesie netulburata" :lol: !

Felicitari :wave:!

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc tuturor pentru urari!

Consumul, n-o sa credeti... Pe un traseu gen autostrada Bucuresti Pitesti (180 km/h - "mea culpa" - era foarte liber si ma grabeam :wave: ), oras, DN1 mers relaxat cu cateva scurte izbucniri (deh, ma mai mananca si pe mine) - 5,6 l/100 km. Mi se pare foarte putin.

@adrian91089 - pot sa mai iau numere rosii inca o tura?! Stii sigur? M-ar coafa super tare chestia asta. Eu stiam ca nu poti decat o data.

@Popescu_MihailRaul - multumesc frumos, asa sa fie! Pana acuma totul a mers struna (mai putin partea cu expiratul numerelor, dar aia nu are legatura cu motocicleta). Dupa ce o inmatriculez, ma bag la niste drumuri serioase. Daca ajung in Timisoara, poate ne intalnim sa udam fiarele. :lol:

@pistolaru - deja trage ca la nebuni, daca ii scurtez raportul o sa ma manance cu dat pe-o roata :lol: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceeasi problema cu expiratul numereleor am avut-o si eu si am incercat prelungirea lor, ma rog, altele pe inca o luna. Nu se poate. Scurt.

 

Trebuie sa faci cerere la comandant, sa ai un motiv serios (la ei nu este motiv serios faptul ca m-a programat la RAR peste 3 sapt jumate) etc, etc. Dupa ce am pierdut o zi cu audiente, cereri si stat la cozi, concluzia a fost ca NU SE POATE (NU VOR). Poate daca ai pile serioase, ai mai mult noroc decat mine ...

Editat de metal_asd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceeasi problema cu expiratul numereleor am avut-o si eu si am incercat prelungirea lor, ma rog, altele pe inca o luna. Nu se poate. Scurt.

 

Trebuie sa faci cerere la comandand, sa ai un motiv serios (la ei nu este motiv serios faptul ca m-a programat la RAR peste 3 sapt jumate) etc, etc. Dupa ce am pierdut o zi cu audiente, cereri si stat la cozi concluzia a fost ca NU SE POATE (NU VOR). POate daca ai pile serioase ai mai mult noroc decat mine ...

 

Multumesc mult pentru raspuns. Asta e, oricum cred ca saptamana asta se rezolva si pana atunci se pare ca am facut rost de mijloc de transport.

A, si @stanalexro, nu am fetisuri cu vitezele mari, prefer virajele. Cel mai mult am mers cu 210-220, dar doar pentru cateva secunde, asa de verificare :wave: . Oricum, viteza maxima declarata la ST4 este 245, ceasurile alea sunt aceleasi cu cele de pe 916/996 si de-aia arata asa mult. Imi place insa foarte tare cum se aseaza la cruising la 150, simti ca ai putea sa mergi zile intregi fara sa te opresti. Ajuta si autonomia de peste 320 km la treaba asta.

Daca are cineva informatii, gen manuale, tutoriale sau chestii de gen, please share. Nu am gasit pana acum cine stie ce chestii, just the usual stuff.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era cat p'aci sa imi cumpar si eu unul de genul la inceput ..dar am decis ptr 600.

e bine cand visele se implinesc :wave:

cati mai multi km fara peripetii iti doresc!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe cuvant de n-am vazut ieri o ST4 in bucuresti cu acelasi colorit ca si a ta pe la ora 12 cam asa :cheers:

 

frumoasa foc :finger: respect-o, iubeste-o, ingrijeste-o si o sa aiba si ea grija de tine :cheers:

 

multa sanatate :rusinica:

Editat de necu2k5
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe cuvant de n-am vazut ieri o ST4 in bucuresti cu acelasi colorit ca si a ta pe la ora 12 cam asa :cheers:

 

frumoasa foc :finger: respect-o, iubeste-o, ingrijeste-o si o sa aiba si ea grija de tine :cheers:

 

multa sanatate :rusinica:

 

 

Sper sa nu fi fost a mea, ca eu n-am mai scos-o de peste o saptamana (deh, inmatricularea asta...).

Multumesc pentru urari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumos... sa il stapanesti sanatos si sa te unga la suflet sunetul :cheers:. Bafta si asfalt uscat!

 

Ma cam unge la suflet rau de tot sunetul. :finger:

Sunt in plan si niste tobe, dar sunt cam scumpe si multe firme nu fac pentru modelul asta din cate am inteles (de exemplu LeoVince sau MIVV). O pereche de Termignoni costa vreo 900 de euroi, mult prea mult pentru posibilitatile mele.

Multumesc pentru urari! :rusinica:

P.S. Ducati Rider pe Honda? Hmmmm... (just kidding :cheers: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ex ducatist.... acum hondar ... asta e, se mai intampla :cheers: Noi sa fim sanatosi ca restul vine de la sine. Bafta multa si sa aveti grija unu de celalalt.

 

 

Bafta maxima si tie. Nici eu nu sunt un ducatist in cel mai pur sens al cuvantului. Mi se pare ca fiecare marca are fascinatia ei si la fiecare exista cel putin cateva modele pentru care mi-as taia anumite extremitati mai mult sau mai putin folositoare.

S-auzim de bine! :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...