Sari la conținut

Magazine Accesorii si Serviceuri moto


aleck
 Share

Postări Recomandate

PINIĂN, pinioane, = s.n. Roată dințată cu un număr mic de dinți, care intră în componența unui angrenaj, servind la punerea în mișcare a altor roți din angrenajul respectiv. [Pr.: -ni-on] – Din fr. pignon.

 

Acuma pinionul l-ai pierdut sau zala de blocaj a lantului (lacatul de la lant)?

Daca ai pierdut siguranta de la pinion o gasesti pe toate gardurile, la magazine gen Victor pe Tudor Vladimirescu sau unde sunt suruburi.

 

Multumesc pentru precizari, imi cer scuze pentru confuzii, mecanica nu este punctul meu forte...:)

 

Am pierdut roata dintzata cu tot cu siguranta de blocare a acesteia pe ax.

Lantul este intreg.

 

Multumesc inca o data, voi cauta siguranta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 361
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Multi destepti pentru o problema minora...Nimeni nu se gandete sa treca pe la magazine specializate moto? La nici un magazin enumerat nu gasesti piesa adica lacat de lant 520.Dar iti spun sa treci pe la Oliver's pe mestesugarilor si gasesti. Va propun in viitor ca toti care cauta piese de motor sa caute la Real sau la alte magazine de mezeluri.

Salut

O zi buna

 

De taceai, filosof ramaneai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa va arat ca sunt mai destept decat tãti :kali: va voi spune ca azi mi-am comandat filtru de oloi la XR de la un magazin de piese de autobuze, camioane si tractoare :finger: si-mi iese filtru la doar 10 lei :) cand la specializate moto e pe la 35 - 40

da no... mereti voi la alea de moto heheheheh

 

 

stiati ca: unele autoturisme au filtre de oloi mici de tot? si ca ele potrivesc la moto? daca nu gasesti deala de Honda NTV de ex. poti pune de ceva renault cred ca Chamade .. dar nu mai stiu exact ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa va arat ca sunt mai destept decat tãti :kali: va voi spune ca azi mi-am comandat filtru de oloi la XR de la un magazin de piese de autobuze, camioane si tractoare :finger: si-mi iese filtru la doar 10 lei :) cand la specializate moto e pe la 35 - 40

da no... mereti voi la alea de moto heheheheh

 

 

stiati ca: unele autoturisme au filtre de oloi mici de tot? si ca ele potrivesc la moto? daca nu gasesti deala de Honda NTV de ex. poti pune de ceva renault cred ca Chamade .. dar nu mai stiu exact ...

Salut

1-Economia poate merita daca ai bafta dar daca nu, poti sa strici motorul .Nu uita ca fiecre model de filtru de ulei are o supapa de presiune care se deschide la o anumita presiune.

2-de ce oare exista filte no name chinezesti care costa ffputin si filtre man care costa dublu.(ma refer la filtre auto)?

3-Crezi ca materialul filtrant este de aceeasi calitate ?

Super tare dar la magazinul moto filtrul costa 15 ron (xr 250----hf112----http://www.olivers.ro/catalogsearch/result/?q=hf112&x=36&y=11)

deci nici macar nu te-ai informat dar admir ca mergi sa cauti la carmangerie filtru de ulei....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

1-Economia poate merita daca ai bafta dar daca nu, poti sa strici motorul .Nu uita ca fiecre model de filtru de ulei are o supapa de presiune care se deschide la o anumita presiune. I KNOW!!! BINENTELES CA STIU!!! DE ACEEA IL CUMPAR PE ACELA DEDICAT!!! ... CARE POTRIVESTE SI LA ALTE ACARETURI DIN FERICIRE PT BUZUNARUL MEU

2-de ce oare exista filte no name chinezesti care costa ffputin si filtre man care costa dublu.(ma refer la filtre auto)?

CA SA SE DEA BANII PE ELE. DUPA PAREREA MEA DAI O GRAMADA DE BANI PE NUME. DE MUUUUULTE ORI O PIESA/FILTRU/COMPONENTA/ETC FABRICATA DE UN PRODUCATOR NU ASA MEDIATIZAT/CUNOSCUT PUBLICULUI LARG POATE SA FIE UN LUCRU DE O CALITATE EXCEPTIONALA SI CREDE-MA CA AM INTALNIT

3-Crezi ca materialul filtrant este de aceeasi calitate ? CRED... ACEL MATERIAL E CEVA UNIVERSAL CA SI STOFA SI SE CUMPARA LA BALOT SI BINENTELES SE VINDE NUMAI CU AGREMENT TEHNIC

Super tare dar la magazinul moto filtrul costa 15 ron (xr 250----hf112----http://www.olivers.ro/catalogsearch/result/?q=hf112&x=36&y=11)

deci nici macar nu te-ai informat dar admir ca mergi sa cauti la carmangerie filtru de ulei.... NU E CARMANGERIE! CRED CA SI TRACTOARELE, AUTOBUZELE SI ALTE DRACII SUNT TOT ACARETURI REALIZATE DIN MATERIALE SIMILARE SAU IDENTICE CU CELE DE PE MOTOCICLETE SI NU DIN MEZEL CUM SPUI TU.

AL DRACU HF112 ... EXACT ACEST COD L-AM PRIMIT SI EU.... DAR CRED CA SI LA CEVA AUTOBUZ MERGE SI COSTA 10 LEI.... CE SA FACI E CRIZA SI 5 LEI INSEAMNA 20DE MIN DE ZBENGUIALA CU XR-UL.

 

APROPO RULMENTII CARE I-AM MONTAT LA ROATA FATA LA XR AU COSTAT APROX JUMATATE DE PRET CUMPARATI DE LA UN DEALER DE UTILAJE AGRICOLE SI IA ADUS GAGIUL IN CATEVA ORE SI SUNT CEI MAI CEI DINTRE RULMENTI! LA TOATE MAGAZINELE SPECIALIZATE DIN ORAS UNDE AM FOST NU AVEAU ASA CEVA SI PLUS CA TREBUIA SA ASTEPT O SAPTAMANA PE MOTIV CA EI NU COMERCIALIZEAZA RULMENTI CAPSATI PE DOUA PARTI SI CU CARACTERISTICILE TEHNICE RESPECTIVE, LA MAGAZIN MOTO COSTAU FFFFF MULT SI VENEAU PE COMANDA IN TZANSPE ZILE...

 

 

Parerea mea pe scurt:

stii cum e cu mercedesul? e o masina renumita, este de ajuns sa spui mercedes si ai terminat descrierea se subintelege calitatea, rafinamentul, excelenta, atentia desavarsita la detaliu si alte bla bla-uri dar la jumatate de bani cumperi o skoda care este mai ieftina de intretinut are cam toate dotarile mercedesului si sincer nu mi-ar fi rusine cu ea.

No asa si cu filtrele!

Editat de Pierrooradea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Parerea mea pe scurt:

stii cum e cu mercedesul? e o masina renumita, este de ajuns sa spui mercedes si ai terminat descrierea se subintelege calitatea, rafinamentul, excelenta, atentia desavarsita la detaliu si alte bla bla-uri dar la jumatate de bani cumperi o skoda care este mai ieftina de intretinut are cam toate dotarile mercedesului si sincer nu mi-ar fi rusine cu ea.

No asa si cu filtrele!

ce bine de mine! eu am filtru centrifugal!hahaha... sokers :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi motociclisti,

 

Probabil unii dintre voi au stiut ca se poate comanda produse de pe louis de la mine. Pe anul viitor doresc sa=mi largesc activitaea.

Din 2010 am sa ma ocup si de piese moto. La inceput sunt sigur ca nu o sa pot onora orice comanda dar o sa fac tot posibilul.

La inceperea sezonului 2010 puteti face la mine verificariele necesarea inainte de sezon( baterie, lichid de frana, kit lant, placute de frana, etc). Cine comanda ulei de motor castrol de la mine ii fac schimbul de ulei. Cine vrea doar schimb de ulei se poate face si asta .

 

Va astept cu drag in 2010.

Lajos

0742502835

Editat de BMW RIDER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

1-Economia poate merita daca ai bafta dar daca nu, poti sa strici motorul .Nu uita ca fiecre model de filtru de ulei are o supapa de presiune care se deschide la o anumita presiune.

2-de ce oare exista filte no name chinezesti care costa ffputin si filtre man care costa dublu.(ma refer la filtre auto)?

3-Crezi ca materialul filtrant este de aceeasi calitate ?

Super tare dar la magazinul moto filtrul costa 15 ron (xr 250----hf112----http://www.olivers.ro/catalogsearch/result/?q=hf112&x=36&y=11)

deci nici macar nu te-ai informat dar admir ca mergi sa cauti la carmangerie filtru de ulei....

 

 

Filtrele man(n)se fabrica in China(vezi coltul dr.jos de pe ambalaj)

Hartia de filtru, oricare ar fi(ulei,benzina,habitaclu ori aer)o fabrica o singura firma,restul producatorilor o insereaza pe rame.

La majoritatea magazinelor de piese auto gasesti filtre moto mult mai ieftine decat la magazinele specializate pe piese moto.

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Salut

1-Economia poate merita daca ai bafta dar daca nu, poti sa strici motorul .Nu uita ca fiecre model de filtru de ulei are o supapa de presiune care se deschide la o anumita presiune.

2-de ce oare exista filte no name chinezesti care costa ffputin si filtre man care costa dublu.(ma refer la filtre auto)?

3-Crezi ca materialul filtrant este de aceeasi calitate ?

Super tare dar la magazinul moto filtrul costa 15 ron (xr 250----hf112----http://www.olivers.ro/catalogsearch/result/?q=hf112&x=36&y=11)

deci nici macar nu te-ai informat dar admir ca mergi sa cauti la carmangerie filtru de ulei....

 

Mai da-le ma de filtre, ca toate or fi cu supape... maine poimaine va scrie careva ca sunt electro-pneumatice cu senzori de vascuozitate. Ai strecurat vreodata un ceai? Cam asa functioneaza si un filtru ca doar nu o fi supapa de sens doamne bate-l.

E clar ca materialele filtrante sunt de diferite calitati. Dar tinand cont numa de cativa factori simpli care iti sar in ochi si te zgarie pe retina si anume : uleiurile moto folosite in general sunt foarte subtiri de ex. 10 w 40, sunt de calitate cel putin buna daca nu foarte buna, schimbi ulei si filtru in general cam la 5000. Daca sunt masini care ruleaza 30000 cu un schimb de ulei si cu un filtru explica-mi tu logic ce posibilitate e ca un filtru auto sa iti distruga tie motoru in nenorociti de 5000 km. cate depuneri pot sa apara ca sa inbacseasca filtrul respectiv? sau cat span sau impuritati pot sa patrunda prin el ca sa erodeze angrenajele motorului. Nu vezi ca in multe din cazuri nici nu apuca uleiul sa se innegreasca si deja il si schimbi. Crezi ca motorul e facut din ciocolata ca sa se strice asa usor? Daca ai sti ce nenorociri de uleiuri am folosit pana acuma la tot felul de motoare ce le-am avut, gen ulei de trensmisie sau de strung sau ulei ce l-am scos din Transalp dupa 8000 km, in amestec benzina la motor in 2 timpi racit pe aer sau in masina cate am bagat.. Nu mi-ar ajunge o zi sa tot povestesc. Si nu am gripat nici un motor din cauza uleiului, de curiozitate am si desfacut motor ca sa vad cum se prezinta cilindru si am fost uimit sa vad ca se prezenta neasteptat de bine, nici joc in biela. Te asigur ca motorul meu la 43000 km nu papa ulei si schimbul la el se face conform cartii tehnice la 12000. Nu te supara, parerea mea e ca astea sunt superstitii gen: nu cumpar filtru sau ulei numa de la reprezentanta sau nu schimb simering numa original ca alea de la Fratii Oprean sunt naspa si se strica motocicleta si e pusa in joc siguranta mea, e ca si cum ai zice mi-a trecut pisica neagra prin fata si daca nu fac trei pasi in spate si trei cruci o sa am ghinion sau daca am fumat o tigara am pierdut 7 minute din viata. Imi pare rau ca nu am si eu magazin moto asa de bine mi-ar merge cu o clientela naiva ca voi..of Doamne

Mesaj completat

Super tare dar la magazinul moto filtrul costa 15 ron

 

Prietene, baiatul a luat filtrul cu 10 ron tu spui ca la magazin moto filtrul era 15. Asta inseamna cu 50% mai scump. Daca eu ti-as vinde tie un motor in loc de 6000 de euro cu 9000 ai zice ca e specula. Traiasca Romania dodoloata si infloreasca specula. Asa am schimbat sapt trecuta 2 telescoape haion spate la un opel si m-a costat 80 ron total comandat de la piese auto si la reprezentanta mi-au cerut 100 eur pt acelasi lucru. nu vezi ca acolo tind si magazinele moto? Trist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am si eu o "mica intrebare" ceva mecanic bun unde gasesc

am si eu nevoie de un kit de lant si vreau 2 sfaturi sa stiu ce sa cumpar

un nr de tel sau o adresa mar ajuta mersii moolt and safe ride :lol:

 

 

 

 

Intrebarea ta , aici nu isi va gasi raspuns , nimeni nu isi mai recomanda mecanicul , fiecare la tovarasul lui.

 

Totusi , vineri la intalnire s-ar putea sa afli totusi cate ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o "mica intrebare" ceva mecanic bun unde gasesc

am si eu nevoie de un kit de lant si vreau 2 sfaturi sa stiu ce sa cumpar

un nr de tel sau o adresa mar ajuta mersii moolt and safe ride :lol:

 

 

Ai PM, nu prea e voie sa pui pe topic pt ca se considera reclama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa fac la nimeni reclama vroiam doar o informatie despre un kit mai bine zis sa imi zica care e diferenta dintre....

oricum am rezolvat mersii si scz daca nu am postat corect asta e din greseli te inveti... :disappointed: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

NOU IN ORADEA!!!

 

MAGAZIN PIESE SCOOTERE- MAXISCOOTERE- MOTO: IMPORTATOR MALOSSI, BREMBO, RMS, NGK, TEKNOETRE, YUASA, VARTA ETC! PRETURI EXCEPTIONALE, MERITA VIZITAT!

 

PROMOTII:

- BATERIE YUASA YB4L-B 12V - REDUCERE DE LA 75 LEI LA 45 LEI!!!!

- 10% REDUCERE DIN CATALOGUL MALOSSI LA CUMPARAREA DE PRODUSE PESTE 50EURO

- TOBE SPORT LEO VINCE, GIANNELLI, POLINI LA SUPER PRETURI --- ATASEZ LISTA CU REDCERILE

- CASTI NITRO, FM, ROKX LINE- REDUCERI ---- MODULARE DE LA 190EURO LA 75 EURO

JET DE LA 120E LA 45E

INTEGRALE DE LA 170E LA 60E

 

ADRESA: ORADEA, STR: PRIMARIEI, NR: 64/1

 

 

SERVICE AUTORIZAT - CEA MAI INALTA CALITATE, PROFESIONALISM- IN POLIGONUL SCOLII DE SOFERI S.A.O STR: O. DENSUSEANU

 

 

DEPOZIT DEZMEMBRARI -

Depozit dezmembrari scootere-maxiscootere- moto: Aprilia Scarabeo, SR ’94-’05; CPI Popcorn 50cc; Derbi GPR 50cc; Gilera Stalker 50cc, Italjet Formula 50cc, Malaguti Phantom 50cc, F10, F12; Piaggio NRG MC2, Free, Liberty 2T 4T; Peugeot Jet Force, Tracker, Suzuki Katana;Gilera Runner 125-180cc ’98-’03; Honda SH 150cc ‘01-‘09, Pantheon 150cc ‘01-‘04, Yamaha Majesty 125-250cc ‘01-‘04; Aprilia RS 125cc ‘97-‘01, RX 50cc ‘98-‘06, Honda CBR F4i ‘01-‘06, Yamaha Fz 6 06-09 R6 '00-‘01, Pegaso 650CC; Burgman 400cc '01-'03, Burgman 125cc '04-'06,

 

 

 

TOTUL LA CELE MAI BUNE PRETURI!!!!

 

CONTACT: 0748/ 544 115 0734/ 939 144 0771/ 549 275

E-MAIL: rycymoto@yahoo.com

post-39502-1266418382_thumb.jpg

post-39502-1266418405_thumb.jpg

post-39502-1266418437_thumb.jpg

post-39502-1266418494_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu as zice. Lantul de distributie poate fi considerat consumabil. Eu la CBR l-am schimbat la 67.000 km si cu toti mecanicii cu care am vorbit mi-au spus ca lantul la CBR 600 F se schimba la 60.000 .

 

 

Cat te-a costat schimbul kit-ului de distributie?

Editat de purdi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat te-a costat schimbul kit-ului de distributie?

 

Lant de distributie DID , l-am luat de la Olivers cu 400 ron. Cel mai ieftin din oras si chiar mai ieftin decat de la cativa baieti care aduc de pe louis.

Intinzator nu am luat ca l-am primit de la gixxer :( dar ala era ccam 200 ron.

Manopera am platit 100 ron la mecanicul meu. Din nou cel mai ieftin posibil. Toti ceilalti mi-ai zis MINIM 250 Ron, iar un service (nu dau nume ca e activ pe forum) a zis 700 ron, asta daca nu apare nimic neprevazut. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...