Sari la conținut

Asigurare Obligatorie Rca Scuter !


trica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 114
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

La stirile de la ora 18 pe Prima am vazut treaba asta, cica sunt prea multe accidente cu scutere si de aceea au introdus de doua saptamani obligativitatea celor care au mopede de 49cc sa-si faca asigurare RCA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca este asa de mult asigurarea obligatorie pentru un amarat de scuter de 49CC, 180 Ron a costat asigurarea obligatorie la masina lui tata, de aceea nu cred ca pentru un scuter de 5000 Ron si capacitate cilindrica de pana in 50CC, asigurarea obligatorie sa coste mai mult ca la o masina de 1600CC.

Editat de trica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa-o in palaria mea pai 5 mil pe casco si alte 2.3 mil pe obligatorie o sa ajung la sapa de lemn ... rovigneta mai tre sa ne puna sa platim ...

 

am dat 280 ron pe 1 an pt logan asa ca pm ... dar companiile de asigurare din rom cred ca-ti dau o asigurare mai ieftina daca mergi pe un butoi cu dinamita cu 4 roti decat pe scooter ...

Editat de cosminake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut la tv ca de doua saptamani este obligatoriu sa faci asigurarea RCA pentru scuter. Cine si-a facut asigurare obligatorie RCA si cat a costat ?

 

 

Am urmarit si eu emisiunea de pe prima...si este un mare bluf...pacaleala...manevra...cititi cum vreti...

este aceeasi poveste in urma careia o suta de mii de prosti au crezut ca vesta reflectorizanta este obligatorie la autoturismele mici(si acum o tin la luneta...sau pe scaun la logan)...nu..doar la cele peste trei tone...

Asa si cu asigurarea obligatorie...inca mai sap sa vad daca e manevra unor firme de asigurari...genul de reclama subliminala...sau o campanie pentru rca ca sa devina traficul mai sigur si soferii sa-si poata recupera dauna...a se citi dungi portocalii pe usi de la scuterul meu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cred ca e o tzeapa mare! Dar nu e rau sa ai RCA... oricum.. 2 bulioane vechi nu prea cred.. poate ti-o face la banii aia pe toata viata scuterului... sau o include si pe aia full casco. Stii naiba!

E enorm de mult. SI cum s-a mai zis.. e mai mult ca sigur o reclama mascata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal orice lege ca sa fie aplicabila trebuie sa fie publicata in monitorul oficial, zic bine?

Eu pana azi nu am auzit de asa ceva, exista vreun sait unde pot sa verific HG-urile care sau dat pana in prezent?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal orice lege ca sa fie aplicabila trebuie sa fie publicata in monitorul oficial, zic bine?

Eu pana azi nu am auzit de asa ceva, exista vreun sait unde pot sa verific HG-urile care sau dat pana in prezent?

 

 

Cu siguranta trebuie sa fi fost publicat in MO.

si cred ca este si pe net. N-am cautat inca, dar am sa caut.

 

:wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratii mei scuteristi,

daca vreunul dintre astia fara rca intra in mine si constat ca nu pot sa imi fac motoreta ca nu are gushterul asigurare ii rup capul scurt si fara nicio discutie.

nu am timpul sa il dau pe la in judecata ca sa imi dea el bani cand l-o obliga instanta.

esti vehicol, circuli pe drumuri publice, ai potential de dauna, fa-ti tata rca.

 

 

Kuxi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratii mei scuteristi,

daca vreunul dintre astia fara rca intra in mine si constat ca nu pot sa imi fac motoreta ca nu are gushterul asigurare ii rup capul scurt si fara nicio discutie.

nu am timpul sa il dau pe la in judecata ca sa imi dea el bani cand l-o obliga instanta.

esti vehicol, circuli pe drumuri publice, ai potential de dauna, fa-ti tata rca.

Kuxi

[/quote

Pana acum doua saptamani nu se facea RCA la mopede, numai cu o singura conditie CERERE EXPRESA RCA. Toate mopede inregistrate nu au RCA din cauza ca nu se faceau RCA sunt cazuri izolate si tot din cauza sistemului se intimpla ca unii au. Asa ca nu este vinovat mortu care da pese tine ci sistemul din care facem parte. Sunt foarte multi care vor RCA dar dute la oricare din firmele care asigura si vezi ce varza sunt. Nu stiu unde sa te incadreze...Habar nu au am trimis e-mail la Omniasig, asiban, asirom, bt asig. etc. Unde te poate incadra la motociclete cu sa fara atas. Si restul de cmc unde sunt?

Asa ca daca da unu peste tine, Doamne fereste, nu-i rupe capu ca nare omu vina ca nu are asigurare..... Hai asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa-mi fac asigurare ca nu mor daca dau 100 ron pentru 6 luni, daaar sa vezi ce dau in toti astia care nu-mi dau prioritate, i-mi sudez in fata doua fiare si pe lateral la fel si incep sa fac curatenie printre nesimtiti, ce naiba doar am asigurare, macar sa renteze investitia, (scot parleala din prima daca scarjelesc o aripa de mertan). Iar treaba cu ghusterul care o sa manance bataie..... cred ca o sa fie invers (cum a patit si nepotul lui Becali tare in clanta dar slab in vana), cel putin la mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e posibil sa ni se pregateasca ceva pe tema asta (RCA obligatoriu mopede)...in ultimul timp pe toate canalele mass media au aparut tot felul de stiri cu accidente in care erau implicate mopede,si spuse in asa fel incat sa se subinteleaga ca scuteristul ar fi de vina...si kiar ma gandeam ce o sa ne pregateasca astia...pt ca orice kestie din asta este precedata de o campanie media (de genu "ia uite domle ce fac astia""sunt un pericol public""trebuie introdusa obligativitatea asigurarii")...si mai prevad pe viitor ca o sa ne introduca si obligativitatea pentru carnet ceva in genul A1 sau inventeaza o categorie pentru mopede...si pe de alta parte,pe langa presiunea exercitata de de companiile de asigurari (care nu se mai satura,vor sa acapareze tot,sa faca si asigurare pe aerul care il respiram,sa mai castige si de acolo) astia ai nostri se mai uita si prin alte ograzi...de ex...in Italia pentru moped sub 50 cc trebuie un carnet (nush ce categorie este la ei)si scoala de soferi ,inmatriculare si asigurare de accidente (RCA la noi)...asa ca...cred ca se va intampla si la noi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ntz ntz...si cu plantele ce faceti mai? :lol: Nu iubeste nimeni de-aci natura? :lol: Tre RCA la alea ca daca iti cad in cap, sa-ti plateasca la spital factura :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

yo am platit 90 ron pentru 6 luni la Omniasig (RCA)...

nu recomand deloc sa circuli pe un drum public fara asigurare... ca deh... l-am vazut pe unu care isi dusese scuteru in service ca a dat intr-o groapa si p-orma a intrat intr-o masina... asigurare n-avea, deci a platit din buzunarul sau (carena fata si coloana de directie parca...)

voua v-ar conveni sa intre unu in voi fara sa aiba asigurare si sa stati sa va judecati cu el pentru bani (asta daca nu e cumsecade si-ti plateste paguba) ?

 

think about it... cum mai spunea cineva aici... esti pe drum public, conduci un vehicul, esti pasibil de a provoca pagube, asigura-te frate! asta daca nu vrei sa fie ultimul lucru la care te gandesti cand intri intr-un BMW seria n...

 

ride safe :lol: :wave:

Editat de necu2k5
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg de ce sunteti asa stresati ca o sa fie obligatoriu sa ai RCA, exact cum au mai spus si altii : daca mergi pe strada si lovesti o masina iti convine sa platesti din buzunar reparatia? sau voi sunteti cumva genu "am lovit,fug k sa nu platesc" (v-ar conveni sa loviti o masina si sa fugiti si dupa X timp sa te trezesti cu un par in cap fiindca te-a recunoscut cel ce i-ai lovit masina?).100 ron pe 6 luni e oarecum acceptabil pt riscurile care sunt la noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...