Sari la conținut

Asigurare Obligatorie Rca Scuter !


trica
 Share

Postări Recomandate

mai...lamuriti-ma si pe mine va rog. pana la urma asigurarea este obligatorie? si vesta? stiam de vesta la masinile >3 tone.

a...stiati ca la motocicleta potrivit codului rutier esti obligat sa ai 2 triunghiuri reflectorizante si trusa de prim ajutor? daca vor sa-ti dea amenda tot ti-o iei pt ca nu vad pe nimeni in rucsac cu triunghiuri, trusa de prim ajutor si eventual stingator ...

 

Art.161 - (1) Se interzice conducatorilor de biciclete si mopede:

a)............

:)..............

 

r) sa circule fara a purta imbracaminte cu elemente fluorescent-reflectorizante ,de la lasarea serii pina in zorii zilei sau atunci cand vizibilitatea este redusa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 116
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am tot vazut pareri pro si contra.

 

Pot sa va spun ca anul trecut cand mi-am luat scuterul am platit RCA 188 Ron la Allianz/ un an si 680 Ron pentru CASCO tot acolo.

 

Pot sa va spun ca in luna mai a dat un prost peste mine cu o dacie 1300 si nu a avut nimic (a ba da, s-a rupt suportul la numarul din fata)

 

Reparatia a costat 5500 Ron la service-ul suzuki de pe centura iar pe asigurarea lu ala nu putea sa se plateasca mai mult de 5000 ron

 

Pana la urma s-a rezolvat cu CASCO si pot sa spun ca am fost despagubit si de echipament, doar ca dupa putina birocratie cu cereri si etc.

 

Si mie imi pare mult cat am dat si ma apuca groaza ca stiu ca vor expira curand.

 

Am ramas cu 2 lucruri in schimb:

 

1 ca e bine sa fii asigurat pana in dinti mai ales ca (implici in kko prea multe riscuri - Parazitii)

 

2 daca nu ai asigurare isi bat astia joc de tine cu sumele si tupeul la despagubiri.

 

Cam asta este ideia generala!

 

Asfalt uscat la toata lumea si multa prudenta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Art.161 - (1) Se interzice conducatorilor de biciclete si mopede:

a)............

:cheers:..............

 

r) sa circule fara a purta imbracaminte cu elemente fluorescent-reflectorizante ,de la lasarea serii pina in zorii zilei sau atunci cand vizibilitatea este redusa

pai orice geaca de ploaie pt motor are culori reflectorizante, e obligatoriu vesta aia cu verde sau portocaliu gen muncitorii de la adp? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai orice geaca de ploaie pt motor are culori reflectorizante, e obligatoriu vesta aia cu verde sau portocaliu gen muncitorii de la adp? :)

 

Vesta aia ca pe aia o recunosc astia de la "militie"...si mai este obigatorie la masinile cu o masa mai mare de 3.5tone...

 

In legatura cu trusa, nu este obligatorie pentru motociclisti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vesta aia ca pe aia o recunosc astia de la "militie"...si mai este obigatorie la masinile cu o masa mai mare de 3.5tone...

 

In legatura cu trusa, nu este obligatorie pentru motociclisti...

:cheers: /index.php?showtopic=79988

daca vor sa-ti dea amenda tot iti dau :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai este puntin si o sa fie nevoie si de cric si de stingator triunghi reflectorizant vezta trusa de prim ajutor ce dracu ne mai trebuie

:) colac, lopatica pt nisip, sapca (a se purta peste casca), cric hidraulic, jaloane, balize de semnalizare pt avioane, hartie de la asociatia de locatari ca ti-au dat voie sa circuli pe scuter si sa-l legi langa bloc, o poza cu verisoara de 17 ani goala si cu nr de tel pe spate... :cheers:

lasand gluma daca esti urmarit pe un drum national de o turma de veverite turbate si inconjurat fiind ti-o iei?

nu trebuie sa te poti bandaja, coase, face un mic implant de silicon in buza sparta? o mica operatie pe creier sa scoti imaginea traumatizanta?

:cheers: just kidding

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: /index.php?showtopic=79988

daca vor sa-ti dea amenda tot iti dau :)

 

DACA ESTI CU TEMA FACUTA NU ARE CE SA-TI FACA PLEACA CU COADA INTRE PICIOARE, NU VB. DE FAPTUL CA TE PRINDE NOAPTEA FARA VESTA AICI TI-O TRAGE FARA DISCUTII....

 

Exact asa mi s-a intamplat si mie numai ca decat asigurarea mi-au cerut-o,fara acte,fara permis,doar asigurarea...eu ii zic "securistului" ca nu am asigurare ca nu e obligatorie la care el imi zice sa ma mai uit la TV ca acum este obligatorie...M-am ofticat si m-am apucat sa ii povestesc legislatia ca si tine si el imi zice ca s-a schimbat...intamplarea a facut sa am in portbagaj noul cod rutier-revizuit si i-am aratat, dar el daca era prost imi zicea ca nu il intereseaza pe el ce scrie acolo ca el face legea nu cartea...la faza asta mi-am pus casca in cap sa plec si el ma prinde de umar si imi zice ca ma baga la arest daca fug...i-am zis k nu fug ci plec si sa ma lase in pace k nu are motiv nici sa ma opreasca dar sa mai puna si mana pe mine...i-am dat cu flit in mortii masii si i-am zis k ii dau scuterul pe gratis daca ii face el asigurare, ca aici in oras la mine nu se face asigurare pe astea.

In sfarsit, niste jegosi...ca la cateva zile m-au pandit si tocmai era o actiune cu televiziunea locala si m-au oprit ca nu avea gagikmea care era in spate casca(recunosc ca tocmai ma intalnisem cu ea si ma duceam sa i-au casca sa plecam la tara la cineva), dar mi-a dat amenda ca nu am curs de legislatie...eu i-am aratat ca am permis categoriile A si B si el imi zice k nu il intereseaza k trebuie curs nu permis...imi venea sa ii dau cu casca in cap...nu am semnat procesul verbal si a 2-a zi am fost la politie si am vb cu cineva acolo si am rezolvat...dar sunt jegosi in pana mea....pentru cei ca ei multa :cheers:

 

PRIETENE ALA ESTE CEL MAI PROST POLITAI DE CARE AM AUZIT, ESTE ATIT DE DOBITOC SA NU-TI RECUNOASCA PERMISUL DE CONDUCERE CARE ESTE SCOALA FATA VIS-A-VIS DE ADEVERINTA. BAGA CONTESTATIE SI MAI MULT CAUTA-L BAGA-I SUB NAS LEGEA 136/1995 CARE SPUNE CLAR CA MOPEDELE NU SUNT CONSIDERATE AUTOVEHICULE, CA ATARE NU SE POT INCHEIA ASIGURARI RCA. ALA E PROST DE DA PRIN GROPI, S-A PUS PE TINE, PRIETENE FII SI TU MAI MALEABIL POARTATE FRUMOS CU ORGANU CA DE ACUM TE URMARESTE SI-TI CAUTA NOD IN PAPURA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai...lamuriti-ma si pe mine va rog. pana la urma asigurarea este obligatorie? si vesta? stiam de vesta la masinile >3 tone.

a...stiati ca la motocicleta potrivit codului rutier esti obligat sa ai 2 triunghiuri reflectorizante si trusa de prim ajutor? daca vor sa-ti dea amenda tot ti-o iei pt ca nu vad pe nimeni in rucsac cu triunghiuri, trusa de prim ajutor si eventual stingator ...

 

Asigurarea a devenit acum obligatorie. Nu stiu daca s-a publicat deja legea cea noua in Monitorul Oficial, dar daca nu inseamna ca militienii te amendeaza dupa televizor, nu dupa lege. RCA poti sa-ti fac deocamdata doar la pret de motocicleta.

 

Nu e obligatoriu sa porti nici o vesta decat la autovehicule mai mari de 3.5 tone cand faci reparatii noaptea pe drumurile publice (de exemplu o pana). Regulamentul de aplicare a Codului Rutier din noiembrie spune insa ca cei care conduc mopede, biciclete, carute si pietonii care circula pe drumurile publice in afara localitatii, precum si caii de la caruta trebuie sa aiba elemente reflectorizante in haina (respect in ham in cazul calului) de la lasarea serii pana dimineata si in conditii de ceata sau vizibilitate redusa.

 

Chestia cu motocicleta e adevarata, ea e definita in cod ca autovehicol si conform aceluiasi cod conducatorii de autovehicole trebuie sa-l aiba echipat cu triunghi reflectorizant, trusa de prim-ajutor si stingator de incendiu omologate, si daca nu ai top case si-ti iei stingatorul in rucsac risti rau sa-ti rupi coastele chiar daca ai echipament de Enduro pe tine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai bine este sa ne spuna cineva cand apare modificarea Codului in Monitorul Oficial ca de atunci este obligatoriu...pina atunci este facultativa rca (pt mopede)...deci...trebuie urmarit Monitorul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dezkreator are dreptate. Daca eram in locul lui yOCorni si eu faceam tot asa. Momentan nici cursul de legislatie nu este oficial si ideea lui a aparut cu ceva timp in urma, dar RCA care a aparut de cateva sapt. Din cauza varzarilor de la asigurari care au platit televiziune sa le bage reclama tragem noi...si desigur ca nenea gogu de la oarja care n-are statie pe masina si nici telefon se ia dupa ce aude la TV si nu ce vede in MO.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am facut RCA de cand am luat scuterul si stiam de atunci ca platesc tot la fel ca si motocicletele si nu m-a deranjat, din contra sustin ideea, pt ca m-am saturat de cretinoizii care merg pe scutere fara nicio urma de bun-simt si respect fata de altii... Daca "militia" i-ar foote pe totii imbecilii care merg fara atestat/permis, casca, lumini aprinse noaptrea, etc. probabil nu ar mai fi rubrica de accidente plina de scuteristi... Nu mi-ar conveni sa merg cu conserva pe strada si sa alunece un idiot d-asta sau sa treaca pe rosu, sa imi zgarie masina si pe urma sa trebuiasca sa alerg eu sa ii vand caii de la carutza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu mi-am facut asigurarea de la omniasig :) , am platit 97 ron , intr-un fel e mai bine ca ne-a bagat asigurarea obligatorie , ca nu se stie nici odata ce se intampla , :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asigurarea RCA e obligatorie!...cand m-a oprit garcea si mi-a cerut actele i-am dat certificatul de inmatriculare si bueltinul se uita la ele si im zice: nu ai uitat nimic? nu iti lipseste nimic?...am facut pe prostul ca nu stiu...zice: asigurarea!...ioi trebe si asigurare?...da, e obligatorie! asa mi-a raspuns. am primit un avertisment cum ca nu aveam asigurare si certificatul cum am absolvit cursul de legislatie, nu le aveam la mine asa a scris. a doua zi mi-am facut asigurarea 100 ron pe 6 luni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

si pana la urma (ca tot nu am inteles) este nevoie de RCA ??

a fost cineva in situatia sa`l opreasca nenea politai si sa`i ceara asigurarea?!

am fost si eu oprit cu ceva timp inainte de 01 10 2007 si m`a intrebat de ea dar i`am taiat mufa si i`am zis ca intra in vigoare de la data de 1 oct si s`a linistit dar..

ACUM CE FACEM ??!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si pana la urma (ca tot nu am inteles) este nevoie de RCA ??

 

Da, normal ca trebuie. Cred ca s-a mai spus pe aici. Daca lovesti un autoturism sau un alt scuter / motor, etc... dai omului asigurarea ta iar ala isi repara masina in acest mod, altfel, trebuie sa platesti pana la ultimul leutz din buzunarul tau...

 

a fost cineva in situatia sa`l opreasca nenea politai si sa`i ceara asigurarea?!

 

Chiar mai sus a povestit colegul Rususile... cum ca a primit avertisment. Acum nu trebuie sa va culcati pe o ureche si sa n-o faceti. Cu siguranta nu toti politistii sunt la fel de amabili si va treziti cu niste super amenzi.

 

ACUM CE FACEM ??!!

 

...asigurari, CLAR ! Un milion... nu mi se pare deloc o suma mare pentru un scuter. Probabil singura chestie care deranjeaza, este atunci cand esti intrebat ce varsta ai. Se pare ca asigurarea costa in functie de cati ani ai... cel putin pe mine asa m-au intrebat si mi-au cerut 1.2 mil. Am pana in 35 de ani, unul din baremurile lor... Peste 35 de ani, nu stiu cat o sa coste... :friends:

 

@Don Juan...

 

Daca pe la tine prin Zalau nu s-a auzit pana acum, asta nu inseamna ca legea nu exista. O sa apara si pe la voi razii cat de curand. Ma rog, eu nu va doresc asta, dar nu se stie niciodata. Oricum... nimeni nu e mai presus de lege... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un milion... nu mi se pare deloc o suma mare pentru un scuter.

 

Poate pentru altii 1 mil. reprezinta o suma destul de mare pt. asa ceva.

S-a mai discutat asta, se asteapta legea in monitorul oficial.

Astept urmatorul post pe acest topic in momentul in care in monitorul oficial este ceva clar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact si eu...se zicea ca de la 1 octombrie. Chiar si asa majoritatea organelor sunt bulangii si nu stiu cartea, stiu ce porcarii zic la stiri, te prind, buf amenda 1000-2000 RON :friends:. Daca ii explici lui nenea ca in linkul de la dezkreator iti mai da 1000 RON ca ai comentat, desi poti avea dreptate :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o fi "obligatorie"..

s`a auzit la tv..

dar exista o asa zisa Legea Nr. xx din data de cutare prin care sa ne oblige sa facem RCA ?!

Ca asa orice gabor poate sa zica , ca toate scuterele trebe sa fie roz si cu o dunga verde pe ele ( doar eu nu sunt nebun sa`l cred

trebue o baza legala la toata treaba asta..

dar pana atunci.. :laugh: GABORI !!!

in rest asfalt uscat la toti :laugh: si ne veden prin bz la un :friends: cico cand aveti okzia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...