Sari la conținut

Motociclismo No 4


marque
 Share

Postări Recomandate

Pentru a clarifica lucrurile, nu ma refeream la UM cand vorbeam de reputata revista (nu ca nu ar fi o revista reputata) ci la o revista auto, care nici intr-un caz nu e Auto Motor si Sport. Oricum, articolul era despre Paris - Dakar, pe motociclete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a clarifica lucrurile, nu ma refeream la UM cand vorbeam de reputata revista (nu ca nu ar fi o revista reputata) ci la o revista auto, care nici intr-un caz nu e Auto Motor si Sport. Oricum, articolul era despre Paris - Dakar, pe motociclete.

 

Scuze de neintelegere, Marque - abia acum am recitit mai atent postarile anterioare.

Slava Domnului, rateuri d-astea tip "a-ti avut" nam :cheers: avut inca, desi greseli "la prima mina" (surprinzator de intuitiv banuite de Free_Spirit :alcy: ) sint cita frunza si iarba si pe la noi! Cit priveste traducerile din UM (variabile calitativ, ce-i drept), mai mult decit sa precizam - de ceva vreme - cine le-a facut, nu prea se poate. Deocamdata.

 

Teste "marca" Alan Cathcart sint multe (si, sincer, f.bine traduse) in ultimul numar ML (si nu in UM), sintem pe moment in curs de clarificare a dumei :bier: privind o presupusa exclusivitate a ML pt. testele britanicului. Dupa, om da si noi cite ceva.

 

P.S. Autorul lui "a-ti" - nu-i cumva... autoarea care a primit si-un premiu anul trecut, pentru cea mai promitatoare :) jurnalista auto-moto-velo etc ?! Banuiesc si eu, asa... fiindca i-am "reanimat" cindva si ei niste "texte" similare. :cheers:

 

Tineti-o tot asa, Motociclismo! :drink: (desi, daca ma gindesc mai bine,... nu chiar tot asa, ca simplu cititor mi-ar placea sa gasesc si cite-un clasament in suficient de multele voastre pagini despre MotoGP si SBK :cheers: ) Sau poate mai bine nu... sa mai cumpere cite unii si Univers Moto! :crack:

Editat de Bunicul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teste "marca" Alan Cathcart sint multe (si, sincer, f.bine traduse) in ultimul numar ML (si nu in UM), sintem pe moment in curs de clarificare a dumei :) privind o presupusa exclusivitate a ML pt. testele britanicului. Dupa, om da si noi cite ceva.

 

Din "pacate" si in ultimul Motocilismo a fost publicat un articol cu una din motocicletele pe care nu le-a vistat presa romaneasca :drink: , cum spunea dl Stanescu in editorialul dumnealui. Spre deosebire de ML, in Motociclismo au fost publicate si masuratori, facute in-house, in Italia, nu copy-paste din mapa de presa, sau cd-ul de prezentare.

O sa-l citez pe dl. Stanescu, pentru a intelege aluzia mea ironica "...va vom prezenta teste cu motociclete pe care nu prea le-au vazut multe reviste si asta nu pentru ca nu ar fi si altii interesati, ci pentru simplul fapt ca foarte putini piloti sau jurnalisti au avut vreodata ocazia sa le incalece". Mda... daca unii le-au incalecat si s-au dat cu ele, altii le-au mai si testat. :haha:

 

P.S. Autorul lui "a-ti" - nu-i cumva... autoarea care a primit si-un premiu anul trecut, pentru cea mai promitatoare :) jurnalista auto-moto-velo etc ?! Banuiesc si eu, asa... fiindca i-am "reanimat" cindva si ei niste "texte" similare. :crack:

 

R u sure??? :bier: :lool: Stiam ca anul trecut nu s-a dat premiu pentru cel mai bun jurnalist din presa auto-moto-velo-ciclistico-pescuit samd.... Daca da, cine a dat acest premiu, care a fost juriul, si cu ce ocazie s-a dat acest premiu... si cum se numeste oficial acest premiu? Este vorba de acelasi premiu "Mihai Staub" care s-a dat si acum doi ani, fiind castigat de Victor Coltanel, redactor sef la AutoExpert (salut, mosule, daca citesti :lol:) ) cu ocazia evenimentului "Masina anului 2006 in Romania"...

 

 

Tineti-o tot asa, Motociclismo! :lol: (desi, daca ma gindesc mai bine,... nu chiar tot asa, ca simplu cititor mi-ar placea sa gasesc si cite-un clasament in suficient de multele voastre pagini despre MotoGP si SBK :cheers: ) Sau poate mai bine nu... sa mai cumpere cite unii si Univers Moto! :alcy:

 

Aici mai discutam, mai analizam, mai negociem....probabil cu prima ocazie :cheers: :cheers:

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Draga Cobra,

In realitate, conform DEX, "decada" si "deceniu" sunt tot aia, adevarat este insa ca Mike Hailwood a dominat lumea curselor moto in perioada '61-'67.

 

DECĂD//Ă ~e f. 1) Perioadă de zece zile consecutive (consacrată unor manifestări speciale sau unui eveniment deosebit). 2) Perioadă de zece ani consecutivi; deceniu. 3) tehn. Grupare de zece elemente omogene ale unui sistem. /<fr. decade

 

Dragi redactori de la "Motociclismo",

Va cereti cam des scuze. Daca nu va verificati cunostintele sau informatiile inainte de a publica ceva, ce-ar fi s-o faceti macar atunci cand vi se aduc acuzatii...

 

Easy (E.Z.),

Take it easy cu vorbele urate ! La ora asta, numai in Bucuresti sunt cateva fete care te saluta lejer din mers cand este vorba de motociclete si poate cel putin una dintre ele ar merita motorul de care se face vorbire. In lume, nu mai vorbim... De fapt, problema este de ce concurenta are un articol interesant si, mai ales, cu poze picante...

 

Canicula usoara !

 

Dragul meu, acesta este un citat dintr-un fel de DEX neoficial in care, da, pot exista si astfel de explicatii. Daca esti onest, spune cu mana la inima ce inseamna in limba romana "decada". Evident ca "deca" inseamna zece, dar si acel "da", din continuare, s-ar putea sa vina din latina, limba in care la 365-366 de zile (dies) se spunea "anno". Nu am putut sa ma abtin, ptr ca pe vremea mea se dadea bac si la latina.

 

Respect si scuze ptr off-topic. Super-tare pictorialul :bigstar: (cred ca asa-i zice)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Tineti-o tot asa, Motociclismo! (desi, daca ma gindesc mai bine,... nu chiar tot asa, ca simplu cititor mi-ar placea sa gasesc si cite-un clasament in suficient de multele voastre pagini despre MotoGP si SBK ) Sau poate mai bine nu... sa mai cumpere cite unii si Univers Moto! "

Serios? eu as prefera sa vad un articol scris de cineva care a vazut cursa la fata locului si se si pricepe -nu poate sa fie roman , asta e - . Un articol despre o cursa ( SBK ori MotoGP) nu mai are prea mult sens intr-o revista decat daca vine cu ceva explicatii, altfel am vazut toti ce s-a-ntamplat, nu trebuie sa ne spuna nimeni ca in turul 5 Haga a trecut de Biaggi...........In ceea ce priveste clasamentele nu am vazut pe nimeni sa lase doua trei pagini pt asa ceva , asa ca ....mai bine deloc. Oricum si in Motociclismo si in UniversMoto paginile sportive sunt pagini pierdute , pe mine cel putin nu ma intereseaza rezumatele curselor la o luna dupa ce au avut loc .....si daca as avea de ales intre Motociclismo+UniversMoto si o revista adevarata doar despre competitiile moto as alege a doua varianta deaia nu cred ca intereseaza pe nimeni acele pagini.......poate ma contrazice cineva :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cineva chiar e fata locului, in cele mai multe din cazuri si anume Renatta, ca PR al lui Muresan si chiar scrie despre ce face pilotul nostru pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand ziceam sa fie la fata locului si sa se priceapa ma refeream la relatii prin paddock si la cineva care urmareste cursele de vreo 30 ani (nu la un spectator :bigstar: ) pt ca nu vreau sa citesc doar o cronica a cursei (poate e doar parerea mea ) ........as fi vrut sa aud ce e cu bascula pe care o foloseste Stoner si ce alte dif sunt intre motocicleta lui si a lu' Capirossi oricum mici diferente care apar de la cursa la cursa - deaia am zis ca nu ar putea sa fie un articol scris de un roman , n-am nimic cu ea -

Intradevar ca PR a lui R Muresan ar putea sa scrie cate un articol despre fiecare cursa a lui ....de la prima sesiune de antrenamente pana la ultimul tur de circuit in cursa ....n-am vazut asa ceva pana acum , si chiar ar fi interesant

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-au placut si vitezistele din primul numar, si enduristele cautate cu fevrete(sper ca e corect, off am ajuns ca vai de lume sa caut in dex...offf m-ati innebunit cu decadele alea!)printre paginile acestui numar si celor trecute. Nu pot sa jur ca as fi descoperit aceasta revista daca nu aveam niste prieteni care se ingrijesc de colectia mea de cate ori vin pe la mine, insa ma bucur ca au facut-o si citesc cu placere aceasta revista, la fel mi-ar place sa citesc si alte publicatii moto dar is cam "expensive" pt. buzunarul meu , de fapt la mine in buzunar au locuri precise DOAR: actele, permisul, banii de benzina, cheile si hartia igienica... :blink: ...si niste caramele de obicei :)

Deci continuati asa, dupa parerea mea merge bine si sper sa am timp cat de curand sa va trimit si eu ceva, chiar si unele sugestii.

Va salut cu respect, :bigstar:

A.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...