Sari la conținut

Informații Înmatriculări Motociclete Vrancea


Ilarie
 Share

Postări Recomandate

Pentru înmatricularea unei motociclete aduse din afară țării ...

 

ACTE NECESARE :

1. Certificat de inmatriculare - original

2. Certificat de conformitate

3. act de vanzare - cumparare ... (care poate sa fie si o hartie scrisa de mână intre tine si respectivul vanzator)

 

Ordinea firească a lucrurilor ...

I. RAR - pentru identificare Âşi eliberare carte de identitate

acte necesare : - certificatul de inmatriculare strain si certificatul de conformitate...

- buletin la cel care o prezinta spre identificare

- bani vreo 2 milioane si 50 de mii

 

II. Traduceri - trebuiesc traduse foaia aia aÂşa zisă contract de vânzare cumpărare Âşi certificatul de inmatriculare străin.

Legalizate la notar. Aici lasi vreo 600.000 depinde de notar si traducător

 

LATER EDIT, de când am intrat în Uniune nu mai trebuiesc traduse actele de proveniență Âşi certificatul de înmatriculare la Miliție

Deci punctul II îl puteți sări.

 

III. PRIMĂRIE - pentru inegistrarea pe rolul tău de cetățean. Inmatricularea se face acolo unde ai domiciliul in bolentin.

După ce ai traducerile Âşi cartea de inmatriculare îți faci FiÂşa de inmatriculare la orice căpuÂşă din asta de face acte, deÂşi o poți face singur pe un carton.

Acte Necesare : - fiÂşă înmatriculare original

- cerere de înscriere la primărie

- eternul dosar cu Âşină

- buletinul Âşi copie la buletin

- cartea de identitate a motocicletei in copie nelegalizată

- Âşi copie după actul de proprietate (traducerea legalizată)

Bani .. să nu uiți să plăteÂşti taxa de înmatriculare 270.000 (repet astea sunt sumele la FocÂşani) plus impozit ..

IV. BCR sau CEC - taxa eliberare certificat de înmatriculare - 300.000

 

V. POLIĂIE : - Acte necesare 1. Carte de identitate original plus copie plus cartonul ăla de verificare tehnică de la RAR

2. Chitanță eliberare certificat BCR sau CEC

3. Chitanță primărie taxă de înregistrare

4. Cerere de înmatriculare (se ia tot de la căpuÂşele ălea)

5. Buletinul de identitate copie plus original

6. Traducerile original + copii + certificatul străin

7. Fisa de inmatriculare cu viza de la primarie

8. Certificatul de autentificare de la RAR

- Bani - contravaloarea placutei de inmatriculare ( la noi e 75.000 pentru ca mai au din vechi) L.E. mai au plăcuțe din ălea vechi dar le-au mărit prețul. 17 RON

post-460-1184233255_thumb.jpg

post-460-1184233357_thumb.jpg

post-460-1184238517_thumb.jpg

Editat de Ilarie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai uitat sa precizezi un lucru Parinte! Cetateanul doritor de motocicleta inmatriculata sa se inarmeze si cu multa multa rabdare :lol: , rudotel si alte pastile de calmat! Dupa ce treci peste toate astea iti vine sa te imbeti! :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai uitat sa precizezi un lucru Parinte! Cetateanul doritor de motocicleta inmatriculata sa se inarmeze si cu multa multa rabdare :lol: , rudotel si alte pastile de calmat! Dupa ce treci peste toate astea iti vine sa te imbeti! :wave:

răbdarea e la RAR ... că la poliție culmea ... se rezolvă repede ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as putea completa cu urmatoarele:

Daca esti din Galati, ca sa-ti usurezi traseul si sa ai parte de liniste, trebuie sa-ti faci mutatie in Focsani.

Galati...fuck. Am bagat de carne in frigiderele celor de la inmatriculari din Galati, de nu ma mai tin buzunarele.

Da. Ordonanta de guvern prevede eliberarea certificatului si al numarului dupa 2 ore de la depunerea dosarului. In Galati, care se doreste a fi stat in stat, nu au auzit de asa ceva. Dureaza cam o saptamana.

Explicatia: "Suntem foarte ocupati"...INCOMPETENTI, as spune eu.

Da-le D-ne putere ca sa poata ajunge la pensie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ideea topicului, mie mi-ar fi prins de minune acum vreo doua saptamani...

Cateva mici corectii, din propriile constatari privind impactul asupra buzunarelor:

1. la RAR 225 RON

2. taxa certificat inmatriculare 40 RON

3. numar (n-or mai fi din alea vechi?! :rusinica: ) 17 RON

 

In rest.. multa rabdare si succes! Sa ne vedem sanatosi! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

Salut. Si bine v-am gasit. Sunt nou printre voi si incepator. :moron:

Vin si eu cu o precizare, nu mai este nevoie de traducere... :finger:

Atentie daca cumparati un moto care a avut nr. provizorii...eu am patit asa, am cumparat un moto la care fostul proprietar i-a scos nr provizorii, acum eu nu pot sa-i scot nr. provizorii sa ma duc cu ea la RAR (oricum trebuie sa astept pana saptamana viitoare sa iau banii :peace: ) pacat ca e vremea buna si tre sa mai astept vro 2 saptamani pana o inmatriculez.

O zi buna!!! :bigstar:

Editat de Ilarie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

act de vanzare - cumparare ... (care poate sa fie si o hartie scrisa de mână intre tine si respectivul vanzator) asta este cu semnul intrebarii, pt ca doamna de la ghiseu mia zis ca un act dela de mana poate sa faca ea... trebuia sa ma duc la un notar in Italia... sa mi-l legalizeze, bla bla bla.... sa-l intreb pe seful meu, ca s-ar putea sa fie o problema, dar culmea la numere provizorii nu a zis nimeni nimic de acel act de vanzare - cumparare, totul a fost OKEy!!! Asta este, din cauza asta merge asa de bine tara noastra.... BaFtA!!! :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

ca tot omu' am gasit un chilipir in Italia. Toate bune si frumoase. Numai ca respectiva moto este radiata ca sa zic asa. Nu are numere si nici certificat de inmatriculare, doar o hartie in care se specifica ca a fost radiata in vederea exportului, hartie care contine doar tipul, marca si o serie de sasiu. Poate sa ma ajute cineva si sa-mi zica cum inscriu eu asa ceva? Am intrebat in vama la Nadlac si nu se plateste nimic pentru aducerea ei in tara. PLEASE HEEEELP!!! :) :D :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca tot omu' am gasit un chilipir in Italia. Toate bune si frumoase. Numai ca respectiva moto este radiata ca sa zic asa. Nu are numere si nici certificat de inmatriculare, doar o hartie in care se specifica ca a fost radiata in vederea exportului, hartie care contine doar tipul, marca si o serie de sasiu. Poate sa ma ajute cineva si sa-mi zica cum inscriu eu asa ceva? Am intrebat in vama la Nadlac si nu se plateste nimic pentru aducerea ei in tara. PLEASE HEEEELP!!! :lol: :crack: :crack:

Ti-ar trebui fostul certificat de înmatriculare al motocicletei Âşi o hârtie între tine Âşi vânzător cum că ai devenit propitar al motocicleti. Pentru RAR ți-ar Certificatul de conformitate al Fabricantului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
pana la urma cu ce acte ar trebui sa ma prezint la rar in cazul in care imi iau o motocicleta care nu a mai fost inmatriculata in Romania, dar careia i-au fost eliberate numere rosii provizorii?

Numerele rosii provizorii nu au absolut nici o influenta asupra RAR-ului. Nici buna nici rea.

1. Certificatul de conformitate european

2. Certificatul de inmatriculare din tara de origine.

3. Buletinul celui ce o prezinta.

4. Act de posesie

 

Si nu uita de programare

Editat de Ilarie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...

Salutare! Am luat o motocicleta din Timisoara si vreau sa o inmatriculez pe Vrancea.

I-am schimbat culoarea (rezervor si aripa fata).Cauciucul pe fata e mai lat.

Are sitele scoase.Pot avea probleme la RAR?ITP am facut fara probleme

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Am luat o motocicleta din Timisoara si vreau sa o inmatriculez pe Vrancea.

I-am schimbat culoarea (rezervor si aripa fata).Cauciucul pe fata e mai lat.

Are sitele scoase.Pot avea probleme la RAR?ITP am facut fara probleme

 

Chestia cu sitele nu e problemă, nu stă nimeni la RAR să calculeze decibelii. Dar ai putea să le pui la loc pentru liniÂştea noastră a cetățenilor trecuți de o anumită vârstă.

Iar cât priveÂşte culoarea nu cred că ar fi o bubă mare . Dacă nu se specifică în cartea de identitate schimbarea de culoare, sau că e dual color, atunci ai putea să te rogi de cel ce face identificarea să treacă cu ocazia asta în cartea de identitate schimbarea de culoare sau mențiunea de culoare duală.

Părerea mea.

Editat de Ilarie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...