Sari la conținut

Accident La Victoriei 16.07.2007 - Bucuresti


iii
 Share

Postări Recomandate

Pe la ora 23 30 veneam dinspre romana spre victoriei...si la semafor la BRD ,pe partea cealalata...un motor cazut si langa el intinsa o tipa care respira greu dar misca incet din picior..iar mototciclistul pe bordura pe langa fata.pana am intors eu a sosit si politia...se stransese deja lume..a sosit si o ambulanta dupa vreo 15 minte timp in care fata a stat intinsa pe asfalt...au luat-o pe targa si au bagat-o in salvare.Mai multe detalii nu cunosc...nu stiu in ce stare este ea acum.Din cate am inteles a vrut sa traverseze...chiar pe deasupra pasajului pt pietoni .Daca stie cineva mai multe...ii dau cuvantul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 79
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ea traversa cu prietenul ei , neregulamentar , iar motociclistul a vrut sa ii ocoleasca prin stanga , cand ea s-a intors si a lovit-o in plin . Cred ca nici nu a apucat sa puna frana , nu se astepta sa se intoarca . Motocicleta era un naked , ceva italienesc cred , ca eu am stat langa fata pana a venit salvarea .

 

Din cate am observat , motociclistul cam insensibil ... tipa statea lovita langa motocicleta pe jos iar el tipa la politisti la 30 de m mai incolo , fara sa-i arunce un ochi macar , ca "vaca" aia i-a trecut prin fata , si etc. Totusi , pieton neatent sau nu , tot oameni suntem . Sa balacaresti in gura mare pe cineva care zace intins pe jos nu mi se pare prea uman .

 

Nu avea viteza mare , dar se vedea ca e lipsit de experienta in anticiparea traficului , fiindca in astfel de situatii se reduce oricum preventiv , nu te bazezi doar pe ocolire .

 

Bine ca nu a fost mai grav .

 

PS: fata respira greu pentru ca avea spasmofilie (asa au zis cei de pe salvare) , era constienta si parea in regula (mai putin durerile inerente dupa un astfel de impact) , dar sincer nu cred sa fi fost nimic grav . Comunica foarte bine si intelegea cand ii spuneam sa isi pastreze calmul si sa nu incerce sa se miste pana vine salvarea . Prietenul ei in schimb un mare fatalau , statea la vreo 4 metri de ea si nu zicea nimic , pana l-am intrebat eu daca era cu ea zi mi-a zis ca da .

Editat de assante
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ea traversa cu prietenul ei , neregulamentar , iar motociclistul a vrut sa ii ocoleasca prin stanga , cand ea s-a intors si a lovit-o in plin . Cred ca nici nu a apucat sa puna frana , nu se astepta sa se intoarca . Motocicleta era un naked , ceva italienesc cred , ca eu am stat langa fata pana a venit salvarea .

 

Din cate am observat , motociclistul cam insensibil ... tipa statea lovita langa motocicleta pe jos iar el tipa la politisti la 30 de m mai incolo , fara sa-i arunce un ochi macar , ca "vaca" aia i-a trecut prin fata , si etc. Totusi , pieton neatent sau nu , tot oameni suntem . Sa balacaresti in gura mare pe cineva care zace intins pe jos nu mi se pare prea uman .

 

Nu avea viteza mare , dar se vedea ca e lipsit de experienta in anticiparea traficului , fiindca in astfel de situatii se reduce oricum preventiv , nu te bazezi doar pe ocolire .

 

Bine ca nu a fost mai grav .

 

PS: fata respira greu pentru ca avea spasmofilie (asa au zis cei de pe salvare) , era constienta si parea in regula (mai putin durerile inerente dupa un astfel de impact) , dar sincer nu cred sa fi fost nimic grav . Comunica foarte bine si intelegea cand ii spuneam sa isi pastreze calmul si sa nu incerce sa se miste pana vine salvarea . Prietenul ei in schimb un mare fatalau , statea la vreo 4 metri de ea si nu zicea nimic , pana l-am intrebat eu daca era cu ea zi mi-a zis ca da .

Pieton neatent sau nu, putea sa o aibe pe constiinta ptr ca ea nu a fost atenta pe unde traversa sau mai rau...sa nu dam exemple.

 

Vad ca nu ai motocicleta, daca ai avea si ai merge zi de zi prin Bucuresti ai reactiona si tu la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am motocicleta, pot sa imi spun parerea , Costy_Clipcea? mersi

 

Doar daca nu are motocicleta nu poate a trage cateva concluzii?

Si mie mi se pare lipsit de sensibilitate gestul motociclistului, sau daca sunt motoretist, trebuie sa fiu durul durilor???? nu prea cred dar poate intra cel implicat in accident pe forum si ne spune mai multe detalii .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost tare faza cu cele 3 motociclete oprite apoi de politie (inspre romana era un radar intr-o Solenza alba, pe trotuar). Li s-a luat talonul si permisul pentru ca "ati facut galagie si ati deranjat linistea publica, instrumentul de masura fiind urechea mea." - probabil s-au enervat ca nu reusisera sa ii prinda speeding. Un abuz incredibil pe care speram sa nu il vad in Romania de azi. Am sugerat sa sune la 112 dar timp de aproape 1 ora cat am stat acolo nu s-a intamplat nimic, nu le-au dat inapoi actele.

Sper ca pana la urma s-a rezolvat.

Editat de satori
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Assante

felicitari pentru prezenta de spirit si detalierea actiunii. nu stiu cati oameni ar fi oprit si ar fi facut ceva concret pentru un accidentat ( fie el pieton, vinovat, sau motociclist).

am observat ca la accidente se ingramadesc vreo 10 romani sa vada senzationalul dar putin fac ceva util si repede

 

multa sanatate motociclistului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mare atentie prietene ca pe viitor prietena ta, sotia sau mama ta sa caste ochii ca sa nu ne beleasca......

 

fratilor, nu incepeti iar...

 

Ar trebui sa invatam de aici, nu sa ne balacarim.

 

ca si conducator de autovehicul, DA, fata e de vina. Ca om ( si bruma de doctor din mine) as fi ajutat pana la venirea salvarii.

 

Fata a gresit cand a traversat aiurea si fara sa se asigure, dar deja plateste pentru greseala, cred ca e suficient atat, nu?

 

cumva e de inteles reactia omului cu motorul, e greu sa iti recuperezi pagubele la o faza de genul asta, si nu esti cu nimic de vina.

 

Ce ar fi de invatat de aici: prudenta maxima la "cirezile " de pietoni :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana sa rezolve cu politia era mult mai important sa vada ce e cu fata. Un garou pus la timp salveaza multe, ca si o compresa. Sa zbieri la un prost care oricum nu pricepe si scrie ce-l taie capul pe el si pe cei 10 gura casca prezenti (care jura ca au vazut accidentul si fecare prezinta alta varianta ) nu e o solutie si nicidecum o prioritate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost tare faza cu cele 3 motociclete oprite apoi de politie (inspre romana era un radar intr-o Solenza alba, pe trotuar). Li s-a luat talonul si permisul pentru ca "ati facut galagie si ati deranjat linistea publica, instrumentul de masura fiind urechea mea." - probabil s-au enervat ca nu reusisera sa ii prinda speeding. Un abuz incredibil pe care speram sa nu il vad in Romania de azi. Am sugerat sa sune la 112 dar timp de aproape 1 ora cat am stat acolo nu s-a intamplat nimic, nu le-au dat inapoi actele.

Sper ca pana la urma s-a rezolvat.

 

 

Tzantzarul care a ajuns armasar...

 

No offence, refuz sa cred asa ceva. Puscarie direct pentru politisti... deci nu este posibil.

Editat de patraulea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am observat , motociclistul cam insensibil ... tipa statea lovita langa motocicleta pe jos iar el tipa la politisti la 30 de m mai incolo , fara sa-i arunce un ochi macar , ca "vaca" aia i-a trecut prin fata , si etc. Totusi , pieton neatent sau nu , tot oameni suntem . Sa balacaresti in gura mare pe cineva care zace intins pe jos nu mi se pare prea uman .

 

Sunt de acord intr-o oarecare masura ca nu tre' sa balacaresti pe cineva lovit si intins pe jos.

 

Dar mai trebuie sa recunosti ca persoana respectiva a fost o vaca, trebuie sa mai recunosti ca putea sa omoare motoristul si mai tre' sa recunosti ca motoristul era in stare de soc.

 

In alta ordine de idei vreau sa mai subliniez ca traim intr-o tara de retardati in care in fiecare zi te lovesti de oligofreni d-astia care nu sunt in stare sa respecte niste reguli minime de bun simt si care-ti pun viata in pericol din indolenta lor si din prostia lor lipsita de margini.

 

Parerea mea este ca inainte sa condamnam motociclistul pentru reactie tre' sa privim si contextul in care traim si in care sa intamplat duda...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, astia care-l balacariti pe motociclist nu luati in seama un factor: socul. Atunci cand ajungi aproape sa omori un om, nu cred ca esti, in acele momente, cea mai lucida persoana. Socul te poate determina sa faci lucruri pe care altii le vad ca pe niste ciudatenii. Asa ca nu mai sariti ca niste babe, nu cred ca exista multe persoane care, in conditii normale, sa aiba grija mai multa de un fier decat de cineva accidentat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No offence, refuz sa cred asa ceva. Puscarie direct pentru politisti... deci nu este posibil.

 

Stai calm, nimeni nu intelegea cum e posibil asa ceva. Toti erau :rusinica: .

Oricum, dupa s-au apucat sa mai opreasca motociclisti, dar pe aia nu stiu de ce... poate chiar au avut motive, desi ma indoiesc.

 

PS: Nu prea inteleg ce vreti sa faca motociclistul in legatura cu fata. Era lovita, dar nu chiar asa de grav incat sa ii fie viata in pericol imediat. El zicea la un moment dat ca a franat (si il cred, fata chiar nu era lovita foarte rau) si ca prietenul tipei a tras-o de mana inapoi si apoi inainte (poate am incrucat eu secventa, nu sunt sigur) si avea ce avea cu el, cu prietenul (care, daca nu ai fi stiut ca a fost cu tipa, ai fi crezut ca e un martor nepasator nu prea l-am vazut sa stea langa ea, sa vorbeasca cu ea).

Editat de satori
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ma duceam sa vad ce face si s-o ajut,da' o si bagam in aia ma-sii de proasta...Motoru' mie cine mi-i l-ar plati,de reparat?!

Faza de genul asta a patit-o acu' de curind,un amic...Pieton,pe trecere,da' pe rosu...a dat sa se-ntoarca...l-a lovit,ala in coma... Nu mai stie nimic de mosh,familia aluia refuza sa-i raspunda la tel.,doctorii,la Urgenta,se uitau la el k la un killer...A dat declaratie la Politie,nici macar nu i-au luat permisul.(din fericire,na ca se poate...)Are 3 martori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai calm, nimeni nu intelegea cum e posibil asa ceva. Toti erau :rusinica: .

Oricum, dupa s-au apucat sa mai opreasca motociclisti, dar pe aia nu stiu de ce... poate chiar au avut motive, desi ma indoiesc.

 

Daca intr-adevar au facut asa ceva (luat talon si/sau permis "dupa ureche") nu-ti trebuie prea mult timp ca sa-l dai afara din politie (sau chiar mai rau...) pe politist...

 

Chiar va recomand daca sunteti unul dintre ei.

 

P.S. REALITATEA TV(inclusiv politistul intervievat): culpa fetei care a traversat neregulamentar.

Editat de patraulea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mare atentie prietene ca pe viitor prietena ta, sotia sau mama ta sa caste ochii ca sa nu ne beleasca......

merci de sfat esti o scumpa!de unde sti ca prietena sotia sau chiar mama ta nu sunt puse de mine in situatia descrisa de tine mai sus.

P.S.

acum sti sigur dar o tineau si ele secret rautate!!! :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca intr-adevar au facut asa ceva (luat talon si/sau permis "dupa ureche") nu-ti trebuie prea mult timp ca sa-l dai afara din politie (sau chiar mai rau...) pe politist...

 

Chiar va recomand daca sunteti unul dintre ei.

 

P.S. REALITATEA TV(inclusiv politistul intervievat): culpa fetei care a traversat neregulamentar.

 

Pina una-alta, daca-ti ia permisul/talonul,nu mai mergi cu motoru'...! Chiar si citeva zile,si tot e nasol,mai ales daca e singurul mijloc de locomotie.Plus alergatura de riguare,pina ti-l recuperezi...Macar pt. atita,si tot merita zburat gaboru'...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super tare frate ! Super oferta ! Doua topicuri intr-unul singur...... :rusinica:

 

 

O.T. : Nu ma judecati motociclistul.Habar nu aveti ce senzatii de catifelare sunt in momentele alea dupa un accident.Vorbiti ca ciorile pe craca vandamilor.

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa si la ce bun sensibilitatea?o vaca care a iesit din turma si gata...dc nu casti ochii belesti p!

 

Din cate vad in profil ai un GSX-R1000 . Cam mult pentru un individ atat de limitat care nu vede lumea decat in alb si negru si o imparte in vaci (sau boi) de pietoni , si motociclisti .

 

La ce bun sensibilitatea ? La nimic pentru tine , ca oricum probabil , ca multi altii ai avut noroc cu carul pana acum si n-ai avut nevoie . Iti doresc si pe viitor .

 

Nu mai stau sa derulez toate mesajele , dar zicea cineva ca "motociclistului cine ii plateste reparatia" ? Pentru linistea lui , motociclistul avea casco . Totusi nu inteleg cum in astfel de momente poti sa pui in balanta un om cu un fier ? Chiar cateva sute de euro pe care o sa-i platesti din cauza unui accident nefericit sa te faca sa nu-ti mai pese de un om ?

 

Eu zic ca inainte de a fi motociclisti , pietoni , soferi , suntem cu totii oameni .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate vad in profil ai un GSX-R1000 . Cam mult pentru un individ atat de limitat care nu vede lumea decat in alb si negru si o imparte in vaci (sau boi) de pietoni , si motociclisti .

 

La ce bun sensibilitatea ? La nimic pentru tine , ca oricum probabil , ca multi altii ai avut noroc cu carul pana acum si n-ai avut nevoie . Iti doresc si pe viitor .

 

Nu mai stau sa derulez toate mesajele , dar zicea cineva ca "motociclistului cine ii plateste reparatia" ? Pentru linistea lui , motociclistul avea casco . Totusi nu inteleg cum in astfel de momente poti sa pui in balanta un om cu un fier ? Chiar cateva sute de euro pe care o sa-i platesti din cauza unui accident nefericit sa te faca sa nu-ti mai pese de un om ?

 

Eu zic ca inainte de a fi motociclisti , pietoni , soferi , suntem cu totii oameni .

Scuze pentru aroganta care urmeaza.

 

Din cite spui tu inteleg ca trebuie sa-mi fac griji pentru pietonii care traversez pe unde vor ei (nu pe unde au treceri amenajate), la locul acidentului este un pasaj subteran (dar mai bine trec prin mijlculstrazii), poate cind vei achizitiona o motocicleta si vei avea contact cu solu de citeva ori vei intege ca viata ta este singura pe care o ai si din cauza unui pieton bezmetic poti sa mori.

 

P.S. Analizeza si mai gindestete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca iti asumi riscul sa treci prin locuri nepermise, macar belesti ochii-n zece. Simplu !

Vaca nici nu s-a asigurat din moment ce a fost surprinsa de motocicleta si a inceput sa faca stanga-dreapta. La cate exemplare din astea am vazut ...........................e plin de legume Bucurestiul.

Mai sunt unii care vor sa traverseze si desi te vad ca te apropii, parca se arunca ca fluturii in bec, in fata motorului :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...