Sari la conținut

Trusa zilnica de scule


remu1
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 150
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai sa vedem inventarul:

Cheie bujii, cel putin o bujie de schimb;

Surubelnita 2 capete (linie si cruce)

Patent

Lere

Chei fixe 8-9,10-13,14-16,17-19,20-22

Imbusuri 10,8,6,5

Camera de schimb, leviere (de cand am facut 3 pene intr-o saptamana nu le mai dau jos :hurt: Bineinteles ca de atunci nu am mai facut nici una :baldy: )

carpa de sters pe maini

cablu ambreiaj, blocaj de cablu

Patent "multi-tool"pliabil +torsuri intotdeauna in buzunarul de la geaca

 

...si cam atat. :yikes:

Fata de vremurile cand mergeam cu Jawa, trusa mea de scule s-a redus cu mult :angry: is nici nu mai include piese de schimb :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau daca ai nevoie imprumuti de la cine gasesti pe drum. in general camionagii sunt de treaba. cel putin cei pe care i-am intalnit eu.

 

bafta.

 

P.S. totusi: inventaru: chei de 8,10,13,22, patent, surubelnita dreapta, bec de 6v, cheie de bujii, banda izolatoare termorezistenta, sfoara pentru legat bagaje pe motor, instrumentul de masura, si rugaciunea de baza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Daca nu ai, nici nu o sa-ti trebuiasca.

wrong...nu te baza pe asta.am facut pana pe transalpina fara sa am nimik la mine.

concluzia: mi-am zis ca nu mai plec fara scule si petice

urmarea: plec fara in continuare :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

itzi ia cateva minute sa vezi ce chei si imbusuri ai nevoie la motorul tau... dar normal ar fi sa ai la tine un set de chei fixe si unu de imbusuri.... iar atunci cand te parlesti *in cazul in care nu renunti din prima, atunci vei vedea de ce ai nevoie si sigur o sa ai data viitoare la tine... gen o cheie de 13 taiata ca nu-tzi intra acolo unde ai nevoie sau kestii de genu asta... bine ca astea-s sechele de la nipru..:D

 

tare e sa poti sa ai si o camera de rezerva... in rest... sosea uscata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trusa mea:

- cheu\ie de bujie

- 3 bujiiiiiiiiiiiiiiii

- 2 surubelnite

- 1 bricheta

- 1 carpa

- 1 perie de sarma

- 1 sprey de facut pana

- 1 telefon mobil cu nr mecanicului in memorie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimic.

:angry: Pai avand in vedere ca umbli numai cu masina :box: nu ai nevoie de multe scule...

Sorry, dar io l-am "identificat" pe Dobrescu - adevaratul ( nu ala cu avatar ciudat de pe forum :ok: ) abia cu ocazia serilor dansante "vineri noaptea la Etrusco" si te-am vazut venind numai cu masina. Ce concluzie pot trage?!?! :baldy:

:D

Tare e sa poti sa ai si o camera de rezerva

de cate ori aud asta imi aduc aminte de MZ-ul lui Dobre... el avea infasurata o camera pe manerul sheii... :hurt: si arata bestial :yikes:

Editat de Hannibal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da..

 

chei. De toate!

Surubelnite

lere

bujii

ciocan

perie de sarma

inca o perie de sarma

banda izolatoare

multimetru

cheie de bujii

patent

spitz

cabluri

tije de tacheti

3-4 bujii

in curand si o pereche de pistoane cu segmenti!

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

voi incercati sa deschideti o unitate de service mobila?

camere? nu aveti tubeless? zic eu care am pe forbic inclusiv roata de rezerva, chiar daca poate merge inclusiv cu toate rotile pe pana !

cand citesc de lere si bujii, gandul ma duce automat la 2 timpi rusesti care afuma, ineaca, calamineaza, explodeaza. cred ca am o trusa completa , inclusiv cric, triunghiuri reflectorizante - 2, si stingator de incendiu si trusa deprim ajutor medical, dispuse prin diversele compartimente......am deja peste 2500 km si nici macar n-am ridicat o data saua - acolo ced ca este bateria si manualul de utilizare, precum si cateva sigurante si becuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am copiat mesajul lui axa si am sters din scule ramanand doar cu:

 

Cheie bujii, + o bujie;

Surubelnita 2 capete (linie si cruce)

Patent

Imbusuri 10,8,6,5

carpa de sters pe maini

Patent "multi-tool"pliabil +torsuri intotdeauna in buzunarul de la geaca ... cand nu uit de ele.

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Duminica am fost la Babele si am facut pana. Toate sculele pe care le aveam era o surubelnita. Sa va mai zic?

Trusa de scule trebuie sa contina minimul de scule pentru o interventie minora + PETECE+POMPA+LEVIERE.

In caz contrar o sa mergeti zeci de km pe pana cum am facut eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimic. Intotdeauna cand ai scule la tine o sa ai nevoie de ele. Daca nu ai, nici nu o sa-ti trebuiasca.

:D Pe cat de eronat ,pe atat de gresit e rationamentul asta si profund ilogic :ok:

 

Singurul unghi de abordare a problemei in care "logica" ta functioneaza:

"Daca merg cu Matizul nu are cum sa se strice motocicleta" :yikes: :baldy: :hurt: :box:

:angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

cine poate sintetiza cam ce scule s-ar putea cara pe motor si care ar fi cele mai frecvent intrebuintate la plecare intr-o calatorie dat fiind spatiul limitat de care dispui.cred ca e o tema utila incepatorilor si nu numai .......numai bine :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba da mai dati si voi search, a mai fost topicul asta de 100 de ori... si destul de bine documentat...

 

 

simplu raspuns: te gandesti la ce se poate intampla pe drum (doar iti cunosti motocicleta) si iei ce-ti trebuie ca sa remediezi eventualele probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...