Sari la conținut

Trusa zilnica de scule


remu1
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 150
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu. Am coleg de serv. care a comandat de pe la chinezii astia. I-au ajuns pachetele la posta, nu si-a luat teapa dar chinezarii...

Doar nu crezi ca va tine cheia aia franceza ceva... cred ca sare spirala aia ca michimaus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Care din cele trei multi-tool-uti recomandati ca fiind potrivite ?

 

  1. sku_235333_1.jpgla adresa asta detalii: http://goo.gl/i4jDAI
  2. sku_103471_2.jpg http://goo.gl/GkK1Sb
  3. sku_39941_1.jpg http://goo.gl/SZR6rl
  4. Prima are 150 grame , a doua are 312 grame, a treia 600 grame

 

Eu ma intreb daca cei care au conceput scula din poza3 s-au gandit mult inainte.

Patentul este folositor doar pt o piulita care are loc in jurul ei, dar daca ai de apucat o piulita sau ceva care este langa alte piese - si de obicei sunt!... n-ai nici o sansa.

Patentul de-aia are "cioc" ca sa-l poti baga pe langa piesa pe care o apuci. :mellow:

 

---------

Intotdeauna am considerat ca aceste unelte multifunctionale la purtator sunt niste porcarii si am observat ca de obicei cei care nu prea le au cu mesteritul le cumpara. :D

:peace:

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ala cu F-ul

Recomandat este sa ai la tine todeauna trusa stock de scule a motocicletei, becuri semnalizari, sigurante, coliere plastic si o banda izolir, macar 200-300 ron de rezerva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma intreb daca cei care au conceput scula din poza3 s-au gandit mult inainte.

Patentul este folositor doar pt o piulita care are loc in jurul ei, dar daca ai de apucat o piulita sau ceva care este langa alte piese - si de obicei sunt!... n-ai nici o sansa.

Patentul de-aia are "cioc" ca sa-l poti baga pe langa piesa pe care o apuci. :mellow:

 

---------

Intotdeauna am considerat ca aceste unelte multifunctionale la purtator sunt niste porcarii si am observat ca de obicei cei care nu prea le au cu mesteritul le cumpara. :D

:peace:

 

sculele gen leatherman/walther chiar sunt smecherii. am un patent multifunctional de la walther, multi-tac. il folosesc aproape in fiecare zi la diferite rahaturi si n-are nici pe dracu'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma intreb daca cei care au conceput scula din poza3 s-au gandit mult inainte.

Patentul este folositor doar pt o piulita care are loc in jurul ei, dar daca ai de apucat o piulita sau ceva care este langa alte piese - si de obicei sunt!... n-ai nici o sansa.

Patentul de-aia are "cioc" ca sa-l poti baga pe langa piesa pe care o apuci. :mellow:

 

---------

Intotdeauna am considerat ca aceste unelte multifunctionale la purtator sunt niste porcarii si am observat ca de obicei cei care nu prea le au cu mesteritul le cumpa

aia ii scula pt spart alune

 

cel mai bine: inca o motocicleta tractata....

un chit de reparatie cabluri acc/ambreaj, un patent, putina banda de izolat si cateva coliere de plastic sunt de bun simt... plm intr-o zi mi-a cazut finala in mers :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scula din pantaloni.

aia ii scula pt spart alune

 

Asa trebuia raspuns!

 

Sa stapanesti sanatos scula aia din poza, aia e cea mai importanta! :)

 

Eu am ajuns la concluzia ca daca nu esti pregatit pt. orice, degeaba iei o sacosa de scule dupa tine. Asta inseamna sa ai scule sa desfaci orice + piese de rezerva. Ca daca cedeaza releul de incarcare sau vreo bobina la mama naibii, stai si te uiti la ea. Cum zicea colegul de mai sus...sa ai inca o motocicleta de rezerva dupa tine. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bobina, releul, normal ca mai cedeaza, dar sa scapi motocicleta de pe loc si sa rupi vre-un levier, se-ntimpla des, numai eu am vazut live asemenea intimplari de citeva ori. Nu mai zic de cazaturile in mers, alea usoare la viteze mici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sculele gen leatherman/walther chiar sunt smecherii. am un patent multifunctional de la walther, multi-tac. il folosesc aproape in fiecare zi la diferite rahaturi si n-are nici pe dracu'.

 

Depinde la ce-l folosesti. Chestiile pentru care il folosesti nu merg facute si cu un patent obisnuit? :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc trusa originala cu cateva completari si schimbari. Am facut un hex scurt tratat de 19 pt roti,cheie inelara 22 cu terminatie levier, cheie multipla, patent schimbat cu unul mai mic,pliabil,set chei imbus si torx alese dupa necesitatile suruburilor din dotare, originale sau adaugate cu diferite accesorii, sigurante, briceag, chinga de remorcat. Toate transportate intr-o cutie pt piele de caprioara din benzinarii si care intra perfect in acelasi locas unde era trusa originala bagata in plic PVC. Toate sculele si chinga le-am folosit, e adevarat mai mult pt altii.Ce lipsea cu adevarat era posibilitate demontarii rotilor cu sculele din dotare. Acum pot face si operatia asta.

post-8769-0-44233100-1386252471_thumb.jpg

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomandati-mi si mie o trusa de pana buna care sa-si merite banii si cu care v-ati rezolvat pana si ati continuat calatoria fara emotii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gasesti pe Louis. Am luat trei in decursul timpului si le-am folosit cu succes. Singura problema trebuie atentie la utilizarea buteliilor pt ca poti pierde gazul usor, daca nu te misti cu talent.Uneori am umflat roata cu o butelie altadata cu trei. Trusa in sine te tine o viata, dar nu stiu sa existe butelii de schimb. Sunt primele care se duc si daca nu faci pana la o benzirarie cu compressor, e naspa.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomandati-mi si mie o trusa de pana buna care sa-si merite banii si cu care v-ati rezolvat pana si ati continuat calatoria fara emotii.

 

De obicei calatorim fara emotii si fara vreun kit de pana la noi.

Pana de cauciuc e un fenomen destul de rar, si la masina si la moto. Si-atunci.. menzau cu mila, tot telefonul e cea mai buna scula si prieteni/cunostinte. De multe ori sa zicem ca ai scule sa peticesti dar n-ai cu ce s-o umfli la loc. Nu merita sa cari tot la tine pt o pana.. eventual doar ceva pt scos roata in caz ca la moto la tine se face cu chei mai ciudate. E posibil sa ai pana langa vulcanizare si aia sa nu aiba cheia de 46 sa-ti scoata roata - de ex la Ducati.

Dar nu merita, o pana apare o data la 3-4 ani si atunci dracu stie.

Eu de cand merg cu motorete mari, adica din 2007, am avut o singura pana. Si-atunci din prostia mea.

La masina niciodata si conduc zilnic si nici nu-mi pun cauciucuri noi sau mai stiu eu ce marca bengoasa.

 

Chit de reparatie pana iei cu tine daca pleci in pustiu, in rest eu consider ca e inutil complet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.louis.de/index.php?media=katflash&topic=artnr_gr&artnr_gr=10032076

 

exista butelii de schimb si snururi si adeziv, tot ce doresti, ia-ti si un kit de reparat cabluri care are loc in trusa de pana.

 

nu ai dece sa te misti repede, trebuie doar sa infiletezi prima data pe ventil apoi sa deflorezi butelia :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...