Sari la conținut

Faruri Aditionale Pentru Cruiser?


alexroska
 Share

Postări Recomandate

Salut!

 

Am un Dragstar 650 si as vrea sa-i pun niste faruri aditionale - am unul central si le-as mai vrea pe alea doua, in laterale, care sa-l incadreze.

 

De unde pot gasi asa ceva in Romania? Cam cat ar costa? Montaj cine face?

 

Mersi,

 

Asfalt uscat si drumuri libere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Am un Dragstar 650 si as vrea sa-i pun niste faruri aditionale - am unul central si le-as mai vrea pe alea doua, in laterale, care sa-l incadreze.

 

De unde pot gasi asa ceva in Romania? Cam cat ar costa? Montaj cine face?

 

Mersi,

 

Asfalt uscat si drumuri libere

 

La Romana,adica la Motomarket,au tot ce-ti trebuie..Vreo 3 modele de proiectoare,bara de fixare,si am dincoace,in Militari,unde lucrez eu,si intrerupatoare,daca vrei sa le aprinzi independent de far...Am si un model de bara,universal,mai misto,ca design,decit ala de Dragstar...Proiectoarele costa cam 350 ron,bara e 208 ron.Ti-i le poti monta si singur...placerea de-a mesteri singur...

Gasesti si la Louis,da' tot pe la banii astia...Doar k de la Highwayhawk,la aceeasi bani,iti iei proiectoare de Harley,cu 2 faze :rusinica: ...K la far...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Am un Dragstar 650 si as vrea sa-i pun niste faruri aditionale - am unul central si le-as mai vrea pe alea doua, in laterale, care sa-l incadreze.

 

De unde pot gasi asa ceva in Romania? Cam cat ar costa? Montaj cine face?

 

Mersi,

 

Asfalt uscat si drumuri libere

 

 

sal,doar daca e dragstar classic,e ok sa pui faruri suplimentare....

completeaza-ti locatia la profil.

 

 

B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti face ce zice mai sus, kiar e de preferat, insa daca vrei ceva la bani mai putini te duci printr-un targ de vechituri, gasesti 2 faruri identice shi preferabil cromate, faci o bara din tabla mai grosutza, tragi fire direct la baterie shi pui un intrerupator shi o sigurantza pe ele shi ai faruri independente de contact. Io asa am de gand sa-mi fac

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal,doar daca e dragstar classic,e ok sa pui faruri suplimentare....

completeaza-ti locatia la profil.

B.

 

 

Salut, am completat ...:rusinica:

 

De ce spuica doar pe classic ar fi ok? Crezi ca n-ar da bine si p Dragstar normal? Adica, nu se potrivesc sau e doar o chestiune de gust?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti face ce zice mai sus, kiar e de preferat, insa daca vrei ceva la bani mai putini te duci printr-un targ de vechituri, gasesti 2 faruri identice shi preferabil cromate, faci o bara din tabla mai grosutza, tragi fire direct la baterie shi pui un intrerupator shi o sigurantza pe ele shi ai faruri independente de contact. Io asa am de gand sa-mi fac

 

Vezi sa nu arate a tziganie...Nu k as vrea sa cumpere de la astia unde lucrez eu...Asa,in general...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrerbare: NU iti manaca bateria mai repede proiectoarele? Tine motorul sa mergi si cu faza scurta si cu proiectoarele aprinse?. Eu am suportul de proiectoare si ma gandeam s ma duc laRomana sa imi iau proiectoare dar am auzit ca nu face fata incarcarea, cel putin la modelul meu de motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut la niste motoare adevarate niste mici proiectoare cu xenon pentru faza lunga si ceata care erau prinse de crash bar!

 

Eu asa ceva imi doresc! Trebuie neaparat sa caut in Germania? Poate stie careva de ceva xenoane de calitate pe aici prin tara?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrerbare: NU iti manaca bateria mai repede proiectoarele? Tine motorul sa mergi si cu faza scurta si cu proiectoarele aprinse?. Eu am suportul de proiectoare si ma gandeam s ma duc laRomana sa imi iau proiectoare dar am auzit ca nu face fata incarcarea, cel putin la modelul meu de motor.

Ba da...Ar fi bine sa le probezi si cu un aparat de masura,in paralel.Sa vezi ce tensiune ai in instalatie. Ca daca nu-ti incarca suficient :rusinica: ...Eu mi-am prajit alternatoru',k pusesem pe unul din proiectoare bec de 100W...Acu' mi-am montat voltmetru (de la Louis,50 euro ),imi incarca doar 13-13,5 v - ar trebui 14-14,5... daca aprind si proiectoarele e :cheers: ...Doar 12 v!

Vezi k sunt si proiectoare de 35 W,consuma,evident,mai putzin...Inclusiv HD,de-alea cu 2 faze. A,exista la astea si "spare parts"..La alea de la Louis,nu! Adica tre' sa-ti iei alta pereche,cu totul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrerbare: NU iti manaca bateria mai repede proiectoarele? Tine motorul sa mergi si cu faza scurta si cu proiectoarele aprinse?. Eu am suportul de proiectoare si ma gandeam s ma duc laRomana sa imi iau proiectoare dar am auzit ca nu face fata incarcarea, cel putin la modelul meu de motor.

 

Salut,

 

am un Intruder pentru care am cumparat saptamana trecuta 2 faruri suplimentare de la Louis.

Sunt astea de aici: faruri

Se monteaza pe o bara speciala, adica asta de aici: suport

 

Problema e ca scrie in catalogul Louis ceva de genul "farurile sunt mari consumatoare de energie, si suprasolicita intrerupatorul, e recomandabil sa le legati la intrerupator prin intermediul unui releu" - in speta, asta de aici: releu

La fel mi-a spus si tipul de la tehnica de la Louis, asa ca l-am cumparat... In plus, am mai luat si un intrerupator separat, de ghidon, adica asta: intrerupator

 

Intrebarile mele ar fi:

1. pentru ca pare destul de complicata instalatia, as putea sa fac montajul singur (nu sunt eu minitehnicus, dar ma pricep cat de cat la surubareala, si imi si place :cheers: ), sau trebuie sa o duc neaparat la un electrician/mecanic?

A facut careva un montaj de genul asta, cu releu si tot tacamul?

si

2. ce ar fi recomandabil - sa le leg la intrerupatorul existent, sau sa le pun intrerupatorul separat?

 

As aprecia ceva sfaturi la obiect, daca aveti... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti face ce zice mai sus, kiar e de preferat, insa daca vrei ceva la bani mai putini te duci printr-un targ de vechituri, gasesti 2 faruri identice shi preferabil cromate, faci o bara din tabla mai grosutza, tragi fire direct la baterie shi pui un intrerupator shi o sigurantza pe ele shi ai faruri independente de contact. Io asa am de gand sa-mi fac

Nici macar nu e nevoie sa mergi in targ de vechituri, poti sa iti iei proiectoare noi, cromate si ieftine de la buticurile auto din targul Vitan (cca 70 RON perechea). Problema este ca au becuri de 55W, ceea ce inseamna ca atunci cand sunt toate 3 aprinse iti papa bateria inainte ca ea sa apuce sa se incarce. Eu am pus becuri de 21W, iar pentru asta a trebuit sa schimb sistemul de montare a lor in far. Firele le-am conectat nu la baterie, ci direct la faza scurta a farului principal, ca sa pot merge cu toate 3 aprinse. Se pot conecta direct si la faza lunga, daca preferi sa le folosesti la drum lung. Insa sa nu iti faci iluzii ca aceste proictoare vor face mai multa lumina, eu le-am pus doar pentru a fi mai vizibil in trafic, fiindca merg cu ele aprinse si ziua. Rezultatul il poti aprecia in poza de la avatar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine tot asa,k sa fiu mai vizibil,da' cand e drum neiluminat,se cunoate diferenta,totusi...Poate conteaza si k ale mele sunt de moto,pina la urma...

Si ale mele sunt cu releu,conectate la lumina de pozitie,cu intrerupator separat.Si cu siguranta lor. Oricum,legaturile electrice trebuie sa treaca si pe la contactul general-iti umbla vreun plod,pe la contacte,si-n 30 min. ti-a golit bateria,in stationare,cu motorul oprit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum,legaturile electrice trebuie sa treaca si pe la contactul general-iti umbla vreun plod,pe la contacte,si-n 30 min. ti-a golit bateria,in stationare,cu motorul oprit...

Amandoi plozii meu au astfel de tendinte bagacioase, dar daca cheia nu e in contact, luminile nu se aprind doar din contactul de la maner. De altfel, e permanent pus pe faza scurta. E insa posibil sa fie motoare la care luminile se aprind si cu cheia scoasa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La montarea farurilor suplimentare se pune releu de protectie,altfel se supraincalzeste instalatia si intrerupatorul.Indicat ar fi legaturile sa fie de un electrician auto,altfel s-ar putea sa ai pb.cu instalatia electrica.Sa nu folosesti becuri mai mari de 55w...sint suficiente ca putere,nu forteaza nici alternatorul.Indicat este sa se aprinda separat de farul mare ..tot din cauza consumului de curent...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La montarea farurilor suplimentare se pune releu de protectie,altfel se supraincalzeste instalatia si intrerupatorul.Indicat ar fi legaturile sa fie de un electrician auto,altfel s-ar putea sa ai pb.cu instalatia electrica.Sa nu folosesti becuri mai mari de 55w...sint suficiente ca putere,nu forteaza nici alternatorul.Indicat este sa se aprinda separat de farul mare ..tot din cauza consumului de curent...!

 

:) Eu am avut la un moment dat,pe unul din proiectoare,bec de 100w...Oare de ce s-o fi dus alternatorul :bigstar: ?! Rebobinat de 2 x,si tot nu scoate cat trebuie...In fine,in 2-3 sapt. imi vine unul nou,achizitionat de pe ebay,muuuult mai ieftin decat daca-l luam de-aici. Si la mine,sistemul montat de electrician de meserie...E,l-am mai "gidilat" eu...Un al doilea intrerupator...Pot sa aprind farul ,separat de ele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 years later...

Eu cred ca imi pun girofar ca sa fiu mai vizibil ... :) glumesc bineinteles .

Eu unul consider ca proiectoarele de pe cruisere sunt numai de look fara a face lumina suficient cat sa faca diferenta . I n schimb apreciez proiectoarele cu xenon pe care le-am vazut montate pe crashbar-urile catorva enduroaice ( de obicei BMW-uri de talie mare :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu imi imaginam ca fac lumina prea multa, le-as pune de "imagine". Nu merg prea mult noaptea, iar pentru ziua, "ansamblul" de motor cu călăreț însumând 400 kg...sunt destul de vizibil. M-am orientat spre ele ca sunt cromate, la preț ok, le agăț de bara cu semnalizarile. Doar ca au "angel eyes" -pe care am de gand sa le conectez la poziție. ...si nu stiu daca dau in kitsch sau nu. De aceea întreb poate a mai facut cineva...😊

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce faci tu se numeste customizare .. ciopareala inseamna sa te apuci sa tai din motocicleta ... ambele sunt frumoase in limita bunului gust :) dar si asta difera de la persoana la persoana. Iti urez succes si la cat mai multe customizari .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt vechi in chopper-eala si parca nici deschizător de drumuri (proaste) nu as vrea sa fiu. De aceea am cerut pareri. Dar pana la urma...multam de sfat. Le iau si vad eu ce iese.

 

Depinde ce calitate are cromul... Sau tu vrei sa-ti iei faruri negre? Poate sunt mai ieftine daca cromul nu e perfect.

Uite cum arata Dragstar-ul meu cu 3 faruri.

post-70208-0-20305200-1421266596_thumb.jpg

Editat de yamcsi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact așa as vrea sa le instalez si eu, sa nu mai cumpăr bara special pentru ele. Arata foarte bine si motorul tau... sa-l stăpânești sănătos. Imi place mai ales spătarul pentru tine. E cumpărat sau făcut la comanda? E suuuper, oricum. Felicitari. 😊

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai in schimb si unele extreeeeeeem de folositoare la drum lung. Prelungirile parbrizului prinse pe amortizoare (low nu stiu cum se numesc parca), care fac o treaba minunata in privinta curentului in zona genunchilor la viteze de peste 100 km/h. Si daaaaa, sissy bar pt pilot. Ce mi-ar placea si mie una in etapele de peste 400 km. Tie cum iti place? Simti diferenta fata de o mobra fara sissybar de pilot?

Sugerez initiatorului topicului sa investeasca mai repede in asa ceva.

Ma bate si pe mine gandul la faruri suplimentare, dar intre timp am gasit ceva cred interesant. Doar spatarul fara suport metalic.

 

Pentru cei interesati

http://www.motor-bike.ro/motor-bike-ro/eshop/1-1-ACCESORII-MOTO/79-2-Portbagaje-Topcase-Sissy-bar/5/1909-SISSY-BAR-KISSEN-UNIVERS-BREITE-16-5-HOEHE-24-CM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact așa as vrea sa le instalez si eu, sa nu mai cumpăr bara special pentru ele. Arata foarte bine si motorul tau... sa-l stăpânești sănătos. Imi place mai ales spătarul pentru tine. E cumpărat sau făcut la comanda? E suuuper, oricum. Felicitari.

Multumesc frumos si motorul tau arata bine! Sa-l stapanesti sanatos! Farurile sunt extrem de simple de montat, trebuie o buc de platbanda de inox de 4 mm. Motorul era deja cu spatar dar am facut si eu un spatar identic pentru vechiul motor, dar e destul de dificil si complicat de facut.

 

Man, ai elementele despre care spuneam eu ca sunt inutile (capul de cioara si fender guard). Nu o lua personal te rog, nu imi plac mie, dar "civilii" si multi amatori de cruiser le adora. De gustibus non est disputandum...

Ai in schimb si unele extreeeeeeem de folositoare la drum lung. Prelungirile parbrizului prinse pe amortizoare (low nu stiu cum se numesc parca), care fac o treaba minunata in privinta curentului in zona genunchilor la viteze de peste 100 km/h. Si daaaaa, sissy bar pt pilot. Ce mi-ar placea si mie una in etapele de peste 400 km. Tie cum iti place? Simti diferenta fata de o mobra fara sissybar de pilot?

Sugerez initiatorului topicului sa investeasca mai repede in asa ceva.

Categoric, este mult mai comod cu sissybar, iti tine spatele. Deflectoarele de vant in schimb nu ajuta prea mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...