Sari la conținut

Honda Magna


daw_hanson
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 389
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

salut, pt sysy si alte chestii(crush-uri ) cauta pe e-bay sunt niste aftermarket-uri de undeva de prin hong kong...calitatea cromului de pe ele nu este impecabila dar arata f bine si preturile super super mici...

drum bun!

Mesaj completat

salut, pt sysy si alte chestii(crush-uri ) cauta pe e-bay sunt niste aftermarket-uri de undeva de prin hong kong...calitatea cromului de pe ele nu este impecabila dar arata f bine si preturile super super mici...

drum bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal baieti... Sei aftermarket pentru magna mai jos de 300$ unde pana mea gasesc?

Sau mai bine...cum as putea sa imi confectionez una?

Idei, pareri, sugestii...orice este constructiv, e bine primit...

Carcotasii sa ia o pauza, numa ca nu prea sunt de astia pe topicul de fata... :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti , din martie am luat si eu o Magna 750 c din 83 si pana acum sunt multumit de ea. As vrea totusi sa modific la ea cate ceva incepand cu sunetul. Are tobele stock gaurite si nu-mi place cum se aud. Cam ce se potriveste sau pe unde as putea gasi alte tobe (din ce am citit eu gen "metric") la niste preturi decente? Am mai fost sfatuit sa-i fac si o sincronizare/curatare la carburatoare.

Multumesc anticipat pt orice sfat.

post-32881-0-34246000-1304951809_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salut!

 

Am de gand sa-mi cumpar si eu o Magna de 750, cat mai curand sper. Deocamdata trebuie sa vand DR-ul si sa mai strang niste bani.

"Problema" e ca am 1.93 si nu stiu cat de bine mi-ar sta pe acest cruiser.

 

Niste comenzi avansate ar putea rezolva problema?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Salut, stie cineva unde as putea gasi carena spate-dreapta pentru o Magna 1100 V65 din 84, e cel care acopera bateria si sigurantele. Orice indiciu ar fi binevenit. :)

 

Mersi frumos si asfalt intins baieti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

caut cauciuc de spate - 150/80 15 M/C 70V - se pare ca nu are nimeni asa ceva - sugestii ?

 

am gasit 150/90 - dar asta inseamna ca e mai inalt...nu stiu daca intra bine.. :(

150/80 15M/C 70V exista de exemplu asa (Dunlop K555) sau asa (Metzeler ME880 Marathon).

 

Sper sa-ti fie de folos,

@Dexter

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da stiu ce exista...numa ca nimeni nu le are pe stoc.

 

Sa-mi fie cu iertare, daca nu cumva s-a schimbat situatia logistica (si tocmai am verificat: nu), ce ti-am dat eu mai sus este pe stoc si livrabil la poarta D-tale :-) Nu de alta, dar n-am obiceiul sa dau raspunsuri inutile ;-)

 

@Dexter

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut!

 

 

Sunt din Bacau si de 2 zile am devenit proprietarul unei magne v65 (vf110c) din 84.

 

Pana la subiect, pe scurt: am inceput acum ceva ani cu o jawa de 350, apoi au tot urmat o nepra, un xt 600, un fazer din 98, altul din 2005, un shadow de 750 din 98, un xt de 350 si in cele din urma pana in august anul trecut un cbf de 1000 din 2006.

Am cam experimentat motoare prin achizitii, am incercat variante. Am fost extraordinar de multumit de cbf-ul meu, insa erau prea multi bani blocati intr-un motor cu care nu am reusit sa fac in 2 ani nici 2000 km. Si doar ii ascultam pe acei cativa prieteni care cu motoare mult mai ieftine se bucurau de ceea ce inseamna 2 roti.

asta pana acum cateva zile cand am avut ocazia (tot multumita unui prieten) sa revin la acest "drog" si am devenit fericitul proprietar al unei magne 1100 din 84! :-)

Batranica, nu?

Voi atasa cateva poze: e de munca..

Nu stiu inca in ce directie sa o iau: bobber cu o sea (dar s-ar putea sa imi pun in cap sotia care inca de la 5-6 ani cadea prima data de pe un simson din '63...), magna reconditionata in forma originala, ... sau nu mai stiu cate idei.

Lasati-ma sa ghicesc: probabil multi veti spune ca motorul e un lucru egoist si ca ar trebui sa merg pe o sea, o aripa curata in spate si sanatate! dar din pacate sunt genul care se gandeste si la "toarta", chiar daca in sinea mea va impartsesc gandul!

M-ar ajuta mult cateva pareri, idei, poze, iar in schimb nu pot decat sa promit ca va tin la curent cu "mersul" lucrurilor in garaj peste iarna! Si va rog sa nu considerati ca ma pricep! Am facut un profil umanist in scoala, asa ca.... :-)

Pe ansamblu arata bine pentru cei aproape 30 de ani, dar in detaliu e de munca: jante, cauciucuri, capace motor, rezervor, simeringuri, parte din cadru ruginit, evacuare, si lista e lunga. Si asta doar observate in mare pana acum.

 

Poate pentru unii nu e mult, insa pentru mine e o revenire la ce e simplu, frumos, la ceva ce miroase a benzina de carburator si nu de injectie.

 

 

Va salut cu respect!

post-14335-0-68853600-1316213647_thumb.jpg

post-14335-0-81585800-1316213693_thumb.jpg

post-14335-0-19045200-1316213708_thumb.jpg

post-14335-0-06654500-1316213729_thumb.jpg

post-14335-0-58502100-1316213744_thumb.jpg

post-14335-0-38236400-1316213783_thumb.jpg

post-14335-0-16889000-1316213797_thumb.jpg

post-14335-0-50528700-1316213858_thumb.jpg

post-14335-0-48324300-1316214353_thumb.jpg

post-14335-0-79247100-1316214398_thumb.jpg

Editat de cabo de hornos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut, din martie mi-am luat o magna 700 c din 1985, fiind primul motor neavand nici carnet (vineri dau sala), Intrebarea mea ar fi e un motor prea greu pentru un incepator ??? nefiind nici prea om bine facut :grinbandit: , am fost sfatuit sa il vand si sa-mi cumpar ceva mai mic :scratch: dar cred ca m-ai bine vand masina decat motorul. :friends: Pe strada nu am avut ocazia sa ma plimb doar prin curte si nu mi s-a parut chiar asa de greu. Astept parerile voastre

post-67936-0-60172900-1320051998_thumb.jpg

post-67936-0-69852300-1320052008_thumb.jpg

post-67936-0-99034800-1320052029_thumb.jpg

post-67936-0-80022000-1320052046_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

bine ai venit draga dark cel intunecat... nu ne-am putut intalni nici acolo nici aici...nu am mai intrat demult pe aici... vreau sa ii dau un new look la mobra si vad ca si cornel vrea sa modifice...am auzit eu ceva pe aici pe la bacau...

...iti pot da seau mea :)) acum pe bune daca e cineva interesat de o sea originala niste semnalizari dragute si sisi bar sa dea un semn...o sa pun si ceva poze cand nu o sa imi mai prind urechile in tehnologie... 0744 373 376 Costache

am vazut mai sus o problema cu dimensiuni de cauciucuri...eu am pus pe spate 170/90/15 si nu e nici cea mai mica problema

si adresez tuturor o intrebare: am un zgomot metalic neregulat(la 15-20 sec) in motor... mi se pare ca ar fi in cilindru dreapta fata...este posibil sa nu fie de ajuns de mult ulei in motor(am pus 3 litri) sau o fi ceva mai grav?

multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

bine ai venit draga dark cel intunecat... nu ne-am putut intalni nici acolo nici aici...nu am mai intrat demult pe aici... vreau sa ii dau un new look la mobra si vad ca si cornel vrea sa modifice...am auzit eu ceva pe aici pe la bacau...

...iti pot da seau mea :)) acum pe bune daca e cineva interesat de o sea originala niste semnalizari dragute si sisi bar sa dea un semn...o sa pun si ceva poze cand nu o sa imi mai prind urechile in tehnologie... 0744 373 376 Costache

am vazut mai sus o problema cu dimensiuni de cauciucuri...eu am pus pe spate 170/90/15 si nu e nici cea mai mica problema

si adresez tuturor o intrebare: am un zgomot metalic neregulat(la 15-20 sec) in motor... mi se pare ca ar fi in cilindru dreapta fata...este posibil sa nu fie de ajuns de mult ulei in motor(am pus 3 litri) sau o fi ceva mai grav?

multumesc!

Sal Costache. Tacanitul real la magna ta nu este decat cel de la ghidon... :D Cat despe cantitatea de ulei din motor...daca este intre semnele de pe joja, e ok. Daca e prea mult iti cedeaza semeringurile, daca este prea putin, ungerea nu este adecvata. Si mie imi cam tacane cand e rece, dar asta din cauza uleiului cred...si poate ca ar fi cazul sa ii verific jocul la culbutori...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Salut...vad multe chestii despre magna pe aici si m-am gandit sa ma "bag" si eu ptr o intrebare. Mam documentat si imi place foarte mult motoreta, problema e ca vreau o V65, cea de 1100 si m-am uitat peste tot pe la noi si nu gasesc...cele care erau s-au vandut pana am facut eu rost de bani:((. Speram ca voi fiind ceva mai in tema sa ma ajutati si pe mine cu problema asta. Nr meu de tel este 0767288382 sau ID Messenger : rosu.laurentiu@yahoo.com sau laurentiu.rosu@humanitas.ro. Daca aveti vreo informatie va rog foarte mult sa ma ajutati. Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, a fost pe la noi una...stiu cine a luat-o dar sigur nu o mai vinde ca urmeaza sa o taie... nu-ti promit dar o sa vorbesc cu cineva poate iti gaseste una....

 

Iata ce minunatie a facut Adinel cu magna mea...sper sa reusesc sa incarc poza...

post-54153-0-73210000-1336577546_thumb.jpg

Editat de fauritoru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut, a fost pe la noi una...stiu cine a luat-o dar sigur nu o mai vinde ca urmeaza sa o taie... nu-ti promit dar o sa vorbesc cu cineva poate iti gaseste una....

 

Iata ce minunatie a facut Adinel cu magna mea...sper sa reusesc sa incarc poza...

E super a ta...sa o stapanesti sanatos;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

salut! de cateva zile am achizitionat o magna de 750 de prin 98 ... motoru merge super. ce ar trebui sa stiu si ce ar trebui sa verific mai des la ea?

o zi buna si asfalt uscat tuturor :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Va salut, de azi sunt proaspat posesor de Honda VF700C Magna din 1986. Dupa primii 300 de km sunt foarte, foarte incantat de ea. Dar avand in vedere varsta are nevoie de multa atentie. Imi puteti da niste sfaturi legate de consumabile?

Numai bine, Cretzu.

P.S. Oare unde gasesc un manual de reparatie?

Editat de Cretzu_Dej
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, Cretzule din Dej, si felicitari pentru alegerea facuta! E o motocicleta cu nerv, chiar daca e cam la varsta a doua spre a treia ...

Nu a mai poastat nimeni cam de mult pe topicul asta. Consumabile si manual de reparatie gasesti pe net... tre' sa cauti un pic, dar imi amintesc ca am gasit ceva de VF700C cand am cautat pentru a mea...

Bafta multa si numa bine!

 

 

 

Editat de blackcelnegru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...